• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

"Moja tematyka to dupy i polityka". Maciej Maleńczuk zagrał w Sopocie

Patryk Gochniewski
9 lipca 2022, godz. 07:00 
Maciej Maleńczuk. Osobliwa to postać. Często kontrowersyjny, czasami rubaszny, innym razem poważny. Bezapelacyjnie jednak utalentowany i do bólu profesjonalny. Znów odwiedził Trójmiasto. Tym razem wystąpił na tarasach sopockiego Aqua Parku. Mimo naprawdę dobrego występu był to koncert tak naprawdę bez historii. Po prostu to wszystko znamy.

Najbliższe koncerty rockowe w TrójmieścieCzy Maciej Maleńczuk jest współczesnym bardem?

W pewnym momencie wieczoru Maleńczuk powiedział: "moja tematyka to dupy i polityka". I wcale nie kłamał. Zarówno w Pudelsach, Homo Twist, jak i projektach solowych przewijają się głównie tematy okołomiłosne i okołopolityczne. Tyle że on podchodzi do tego zupełnie inaczej niż inni artyści. Nie gryzie się w język, nie szuka politycznej poprawności, nie klęczy przez Bogiem. Jeśli coś myśli, to mówi to wszem i wobec.

Gdyby spisać historię życia Macieja Maleńczuka, faceta z gitarą z Krakowa, wyszłaby wielotomowa encyklopedia. Alkohol, używki, więzienie, w końcu bogata kariera muzyczna. Artysta nie ucieka od przeszłości, ale to dobrze, bo dzięki temu jego koncerty są pewną formą monodramu.

Krakus, będący współczesną wersją barda, jest wspaniałym gawędziarzem. Ile w tym wszystkim prawdy, a ile jego inwencji, wie tylko on. Tylko że, znając wielu artystów, można z dużą dozą pewności stwierdzić, że im bardziej absurdalna historia, tym większe prawdopodobieństwo, że jest ona prawdziwa.

Maleńczuk zagrał bardzo przekrojowy koncert, nie szczędząc publiczności hitów. I to już od samego początku koncertu. Ta odwdzięczała się gromkimi brawami, na żarty reagowała śmiechem, nie zabrakło także żywiołowych reakcji na polityczne komentarze. Ale tak naprawdę to tyle - nikt nie wstawał, nie klaskał do rytmu. Pojedyncze osoby, które zajęły miejsca w ogródkach piwnych wokół namiotu, trochę pląsały, jednak o szaleńczej zabawie nie było mowy.

Trochę pomyliła się moja redakcyjna koleżanka, która w październiku pisała po koncercie Maleńczuka w Filharmonii Bałtyckiej, że bez względu na to, jak często gra w danej lokalizacji, zawsze wypełnia widownię. Ta w Sopocie była pustawa. Patrząc od tyłu, mogło się wydawać, że niemal wszystkie miejsca są zajęte, ale to złudzenie spowodowane rozproszeniem ludzi. Im bliżej sceny, tym lepiej było widać duże połacie pustych przestrzeni. Szkoda, bo to też wpłynęło na całość koncertu.

Bo tak, z jednej strony doskonale wiemy, czego się po Maleńczuku spodziewać. Że będzie żartował, klął, opowiadał rzeczy całkiem ciekawe, ale też totalne banialuki. Tylko że to jest ten artysta, który potrzebuje tej dzikości od drugiej strony. Może nie przez cały występ, ale chociaż od czasu do czasu. Tu tego nie było i też to odbiło się na samym występie, który w kategoriach czysto muzycznych był bardzo dobry, ale na pewno nie porywający czy magnetyczny.

Świetnie natomiast krakowski bard sobie wymyślił konwencję swoich obecnych koncertów. On, jego trzy gitary, perkusja i kontrabas. Kameralnie i nieco w klimacie jazzowo-swingowego jam session. Do tego ładna i prosta scenografia, która na pewno dużo więcej klimatu dodaje w niewielkich, ciemnych salach koncertowych. Jednak i tu dodawała ona swego rodzaju uroku.

Na koniec warto wspomnieć o samym miejscu, czyli tarasach Aqua Parku. Kiedy powstały, były bardzo mocno eksploatowane. Impreza za imprezą, koncert za koncertem. Później stały się one trochę zapomniane. Teraz ponownie wracają do łask. I bardzo dobrze. Ładnie położone, zawsze z dobrą organizacją i do tego kapitalne - jak na warunki plenerowe - nagłośnienie. Warto, aby zainteresować tą lokalizacją większą liczbę organizatorów, przede wszystkim spoza Trójmiasta.

Wydarzenia

Maciej Maleńczuk

rock / punk, pop

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark

Pezet

hip-hop

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o Andrzejkach w Polsce?