Wiadomości

stat

Muzyczne multikulti. Globaltica ogłosiła program

Ten festiwal to świetna okazja, aby przekonać się, jak różnorodna jest współczesna muzyka. Na tegoroczną Globaltikę do Parku Kolibki przyjadą muzycy m.in. z Indii, Syrii, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Tybetu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Impreza potrwa od 19 do 23 lipca. Karnet na główne koncerty kosztuje 40 zł.Globatlica odbywa się w tym roku po raz trzynasty. Podobnie jak w latach poprzednich, w ramach festiwalu odbędzie się m.in. wystawa, pokazy filmowe oraz spotkania i warsztaty z muzykami. Ich program organizatorzy z Fundacji Kultury Liberty jeszcze opracowują.

Znana jest natomiast lista wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas najważniejszej części festiwalu - koncertów plenerowych w Parku Kolibki zobacz na mapie Gdyni oraz kameralnego koncertu w znajdującej się po sąsiedzku Starej Wozowni zobacz na mapie Gdyni.

Włoscy tenorzy i wirtuoz gry na tykwach

Ten drugi zaplanowano na czwartek, 20 lipca. W klimatycznym, drewnianym budynku wystąpią dwa projekty - każdy z innego końca świata. Tenores di Bitti pochodzą z wioski Bitti w Sardynii i od ponad czterdziestu lat są ambasadorami tradycyjnego dla tamtego regionu polifonicznego śpiewu, tzw. canto a tenore, który wywodzi się z pieśni pasterskich. Takiej muzyki na Globaltice jeszcze nie było.

Drugi artysta, który zaprezentuje się na koncercie w Starej Wozowni, to Aly Keïta - pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej wirtuoz balafonu. To datowany na XIV wiek afrykański instrument perkusyjny, w którym rolę rezonatorów spełniają wysuszone tykwy, a muzyk uderza pałkami w drewniane płytki. Bilet na te dwa koncerty kosztuje 18 zł.

Gratka dla fanów Bollywood

Główne, plenerowe koncerty odbędą się w piątek i sobotę, 21-22 lipca. Pierwszy dzień to m.in. spotkanie z legendarną, dobrze znaną fanom muzyki charakterystycznej dla kina bollywoodzkiego brytyjsko-hinduską orkiestrą Bollywood Brass Band. Podczas gdyńskiego koncertu wspierać ich będzie indyjska skrzypaczka Jyotsny Srikanth oraz wyświetlane będą fragmenty bollywoodzkich filmów. Zapowiada się taneczne szaleństwo.

W piątek będzie można zobaczyć również estońskie trio Trad.Attack!, które stare, ludowe melodie grane przez liderkę Sandrę Sillamaa m.in. na estońskich dudach, łączy z rockową gitarą i perkusją. Swoje inspirowane dawną sudańską muzyką i wymieszane z jazzem i soulem pieśni wykona wokalistka Alsarah, która przyjedzie z zespołem The Nubatones. Tego dnia polska publiczność będzie miała również po raz pierwszy zobaczyć na żywo w naszym kraju występ argentyńskiej wokalistki La Yegros. Jej najnowszy to pt. "Magnetismo" to kombinacja tradycyjnej muzyki argentyńskiej w stylu cumbia, elektroniki i punkowej energii.

Uchodźcy i koreańska opera

Bardzo ciekawym doświadczeniem muzycznym drugiego dnia będzie z pewnością pierwszy w Polsce koncert koreańskiej wokalistki Kwon Songhee, która ze swoją grupa Songhee Pansori Lab zaprezentuje współczesną wersję pansori, czyli tzw. koreańskiej opery. To rodzaj tradycyjnej muzyki koreańskiej, opowiadającej historie w formie teatru muzycznego z dwoma muzykami dzielącymi scenę: wokalistą i perkusistą.

W sobotę na scenie w Parku Kolibki pojawi się również specjalny projekt Refugees for Refugees, czyli zespół założony przez dziesięciu mieszkających w Belgii wojennych uchodźców z Tybetu, Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu. Nie są to przypadkowi amatorzy, ale wirtuozi w swoim fachu, którzy studiowali na najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych na Bliskim Wschodzie i występowali w najważniejszych salach koncertowych. Pod artystycznym kierownictwem Tristiana Driessensa stworzyli repertuar łączący nie tylko ich talent, ale i różnorodność muzyczną ich ojczyzn.

Drugiego dnia widzowie będą mogli zobaczyć również Pata Thomasa, pochodzące z Ghany artystę, dzięki któremu odżyła muzyka highlife, łącząca tradycyjne, afrykańskie melodie z zachodnimi wpływami funku i popu. Polskę reprezentować w tym roku będzie dobrze znana fanom muzyki świata Dagadana, która tradycję ukraińskiej i polskiej muzyki ludowej przemyca za pomocą jazzu i elektroniki.

Bilet na jeden dzień koncertów plenerowych kosztuje 30 zł. Karnet na dwa dni 40 zł. Można również kupić za 55 zł karnet trzydniowy obejmujący również koncerty w Starej Wozowni. Po 14 lipca ceny wzrosną o 5 zł. Bilet sprzedawane są na stronie organizatora.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane