Wiadomości

stat

Muzyka Hansa Zimmera wybrzmiała w Ergo Arenie

Koncert Hansa Zimmera w Ergo Arenie porwał publiczność do świata filmów.
Koncert Hansa Zimmera w Ergo Arenie porwał publiczność do świata filmów. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Najpiękniejsze utwory Hansa Zimmera wybrzmiały w Ergo Arenie. Hala widowiskowo-sportowa zapełniła się po brzegi, a zgromadzeni goście kilkukrotnie odwdzięczyli się za tę muzyczną ucztę owacjami na stojąco. I chociaż sam maestro do Trójmiasta nie przyjechał, przez cały koncert, za sprawą nagranych wcześniej filmów, czuć było jego obecność.The World of Hans Zimmer to niemal trzygodzinny show (z 20-minutową przerwą), pełen muzyki symfonicznej, świateł i projekcji filmowych. Całość tworzy spójną kompozycję muzyczno-kolorystyczna, a fragmenty filmów czy animacji, które były wyświetlane za plecami orkiestry, zostały wybrane przez samego mistrza.

Koncerty w Trójmieście


Jednym z powodów do niezadowolenia potencjalnych nabywców biletów mógł być fakt, że koncert Hansa Zimmera odbył się... bez Hansa Zimmera. Taki zamysł towarzyszył maestro od początku. Kompozytor jest dyrektorem muzycznym i kuratorem całej trasy, w którą jednak osobiście się nie wybiera. Zadbał jednak o to, aby widzowie czuli jego sprawczość i obecność.

Incepcja - Hans Zimmer wirtualnie


Przed każdym utworem wyświetlano filmy, w których Zimmer sam lub w towarzystwie przyjaciół wprowadzał publiczność w kontekst kolejnej kompozycji oraz zdradzał sekrety związane z powstawaniem dzieła. Ponadto, jak sam podkreślał, na scenie występują najwybitniejsi muzycy, jego wieloletni współpracownicy i  przyjaciele, a dyrekcję przejął Gavin Greenaway, któremu Zimmer ufa bardziej niż sobie. Greenaway zdecydował się powitać publiczność w języku polskim, co stanowiło dla niego nie lada wyzwanie.

- To wielka przyjemność być tutaj po raz pierwszy ze wszystkimi muzykami i solistami. Pochodzimy z różnych miejsc na świecie, ale muzyka Hansa Zimmera sprawiła, że jesteśmy jak rodzina. Muzyka nie zna granic, a ten koncert to wspaniała zabawa, którą - mam nadzieję - uda nam się z państwem podzielić - mówił łamaną polszczyzną Gavin Greenaway.
Ze sceny wybrzmiały jedne z najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych skomponowanych przez światowej sławy kompozytora. Goście przenieśli się m.in. do świata "Mission Impossible", "Kodu Da Vinci", "Króla Lwa", "Gladiatora", "Incepcji" oraz "Piratów z Karaibów". Dopełnieniem białoruskiej orkiestry Teatru Bolshoi oraz białoruskiego Chóru Radia i Telewizji były głosy słynnych solistek - Lisy Gerrard (znana z utworu do filmu "Gladiator" i formacji Dead Can Dance) oraz Valentiny Nafornity. Publiczność zachwycali również muzycy w partiach solowych, a zwłaszcza flecista Pedro Eustache oraz wiolonczelistka Tina Guo.

Król Lew - orkiestra Hansa Zimmera zagrała w Ergo Arenie:


Przez trzy godziny widownia dała się porwać do świata filmów i bajek. Największy entuzjazm wywołał set z muzyką do filmu "Madagaskar". Trudno było nie uronić łzy podczas słuchania utworów do "Kung Fu Panda" oraz "Króla Lwa". Po solówce Lisy Gerrard do utworu z filmu "Gladiator" publiczność podziękowała owacjami na stojąco.

Dużym zaskoczeniem było wykonanie piosenki "Time" z filmu "Incepcja", ponieważ sam Hans Zimmer zagrał wówczas na fortepianie, co zostało uwiecznione na filmie, który wyświetlał się nad orkiestrą. Dzięki temu zabiegowi zespół mógł "zagrać" razem ze swoim mistrzem, co zostało docenione przez publiczność, która po raz kolejny podziękowała owacjami na stojąco.

Na deser wybrzmiała ścieżka dźwiękowa do filmu "Piraci z Karaibów". Wisienką na torcie ostatniego seta był znany utwór "He's a pirate". Koncert zakończył się długimi brawami.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Skrót ECS oznacza: