• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzyka Joanny Dudy w pierwszym polskim filmie Netfliksa

Magda Mielke
26 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Joanna Duda była wielokrotną laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Otrzymała wiele nominacji do prestiżowych nagród, m.in. do Galionów Gdyńskich. Artystka jest także członkinią rady programowej gdyńskiego Stowarzyszenia Halo Kultura, gdzie pełni rolę kuratorki wydarzeń artystycznych. Joanna Duda była wielokrotną laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Otrzymała wiele nominacji do prestiżowych nagród, m.in. do Galionów Gdyńskich. Artystka jest także członkinią rady programowej gdyńskiego Stowarzyszenia Halo Kultura, gdzie pełni rolę kuratorki wydarzeń artystycznych.

25 listopada premierę miała pierwsza polska fabularna produkcja dla platformy Netflix. "Erotica 2022" to film, w którym pięć reżyserek na podstawie pięciu opowiadań ukazuje dystopijną historię o kobietach. W filmie usłyszeć można muzykę autorstwa uznanej pianistki, gdańszczanki Joanny Dudy. Porozmawialiśmy z kompozytorką o jej pierwszej tak znaczącej współpracy filmowej.



Wydarzenia online w Trójmieście


Zwracasz uwagę na muzykę w filmach i serialach?

Projekt "Erotica 2022" to cykl etiud reżyserskich, na który złożyło się spotkanie pięciu cenionych reżyserek młodego pokolenia: Olgi Chajdas, Anny Jadowskiej, Kasi Adamik, Anny KazejakJagody Szelc oraz pięciu uznanych pisarek: Gai Grzegorzewskiej, Grażyny Plebanek, Joanny Bator, Ilony WitkowskiejOlgi Tokarczuk. W rolach głównych wystąpiły: Małgorzata Bela, Agata Buzek, Sara Celler-Jezierska, Monika Pikuła oraz Agnieszka Żulewska. Pięć powiązanych ze sobą historii opowiada o kobietach w opresyjnym świecie. Świecie, w którym kobiety są produktami, seksualność jest tłamszona, a macierzyństwo to obowiązek. Pięć bohaterek próbuje odnaleźć się w tej dystopijnej przyszłości, pełnej absurdów, samotności i niezdrowych relacji. Nie sposób nie dostrzec w tym temacie analogii do aktualnych czasów. Poszczególne epizody łączy nie tylko wizja dystopijnej rzeczywistości czy feministyczny wydźwięk, ale i muzyka, którą stworzyła Joanna Duda.

Wszechstronna kompozytorka, producentka muzyki do spektakli i pianistka Joanna Duda na początku roku została zaproszona do skomponowania muzyki do filmu. Artystka tworzy na granicy jazzu, muzyki eksperymentalnej i różnych gatunków elektroniki. Interesuje się również sztuką wizualną i instalacjami. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w Gdańsku. Dziś współtworzy wiele projektów muzycznych, np.: Trio (wraz z Maksem MuchąMichałem Bryndalem), AuAua oraz kwintet Wojciecha Mazolewskiego. Kilkukrotnie była stypendystką Kulturalnego Miasta Gdańska. Występowała na całym świecie, m.in. w Tokio, Kaliningradzie, Pekinie, Singapurze, Szanghaju, Dehli, Stambule, Bukareszcie, Budapeszcie i Berlinie. Stworzenie ścieżki dźwiękowej do "Erotica 2022" jest dla Joanny Dudy początkiem drogi kompozytorki muzyki filmowej, o której zawsze marzyła.

Utwór pochodzącej z Gdańska Resiny w filmie Netfliksa


Zwiastun filmu "Erotica 2022":

Magda Mielke: Zacznijmy od początku, jak to się stało, że znalazła się pani w tym projekcie?

Joanna Duda: Do projektu trafiłam za sprawą znajomej, z którą poznałyśmy się bardzo dawno temu, gdy jeszcze studiowałam klasyczny fortepian na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Paulina Krajnik pracowała wówczas za barem w kawiarnio-winiarni Lalala w Sopocie, miejscu spotkań artystów z Trójmiasta, a w zasadzie z całej Polski. Zaprzyjaźniłyśmy się wówczas, ale to naprawdę stare czasy, już niewiele pamiętam z tamtego okresu. W każdym razie utrzymywałyśmy sporadyczny kontakt, choć nasze ścieżki się rozeszły, i po latach - przy okazji tej produkcji i poszukiwań kobiety-kompozytorki - Paulina sobie o mnie przypomniała i zarekomendowała moją twórczość. Dostałam próbkę materiału filmowego, do którego miałam skomponować wstępnie muzykę. Moja praca spotkała się z aprobatą i tak zostałam przyjęta do ekipy jako kompozytorka.

Zobacz także: Jestem artystką i pandemia tego nie zmieni - Natalia Walewska

Jak wyglądała ta współpraca? Zwykle jest jeden reżyser, którego oczekiwaniom próbuje się sprostać, tutaj było aż pięć reżyserek, i to znanych z przeróżnej estetyki filmowej.

Tak, bardzo różnie to wyglądało. W sumie jest pięć reżyserek i w zasadzie wszędzie była to inna bajka. Jagoda Szelc w ogóle nie chciała muzyki. Olga Chajdas i Kasia Adamik dały mi prawie całkowicie wolną rękę, tak więc zawierzyłam w 100 proc. własnej intuicji. Ania Jadowska chciała bardzo delikatny, ambientowy klimat i jej film prawie cały jest na tzw. ciszy. Anna Kazejak za to miała bardzo skonkretyzowaną, dokładną wizję, tak więc z nią odbyłam najwięcej dyskusji, ale chyba jest zadowolona z efektu, bo robimy razem kolejny film.

Czas pracy nad filmem był momentem lockdownu, więc poznałyśmy się z reżyserkami na video-czacie. Spotkania były bardzo sympatyczne, choć nie ukrywam, że liczyłam na premierę w kinie i spotkanie wszystkich fizycznie w jednym miejscu i czasie. Mam nadzieję, że kiedyś to jeszcze nastąpi.

Gdynianka przy filmowych produkcjach na Netfliksa



  • Na platformie Netflix od 25 listopada jest dostępna filmowa antologia "Erotica 2022", stworzona przez polskie pisarki i reżyserki.
  • Na platformie Netflix od 25 listopada jest dostępna filmowa antologia "Erotica 2022", stworzona przez polskie pisarki i reżyserki.
  • Na platformie Netflix od 25 listopada jest dostępna filmowa antologia "Erotica 2022", stworzona przez polskie pisarki i reżyserki.
Komponowała pani muzykę do już gotowego materiału zdjęciowego czy może prace trwały równolegle?

Miałam gotowy materiał zdjęciowy, ale zachodziło jeszcze trochę zmian w montażu.

To pierwsza taka duża współpraca w pani karierze związana z komponowaniem muzyki do filmu. Ma pani inne marzenia dotyczące muzyki filmowej?

Uwielbiam filmy science-fiction i chciałabym zrobić muzykę do dużej produkcji typu "Blade Runner" czy "Annihilation". To pierwsze, co przychodzi mi do głowy, a tak naprawdę na ten moment każde wyzwanie związane z obrazem wydaje mi się ciekawe, od symfonicznej orkiestracji po piosenki w stylu country. No i oczywiście chciałabym dostać Oskara (śmiech).

Co pani sądzi o samym filmie "Erotica 2022"?

W trakcie pracy nad muzyką - jeszcze pół roku temu - czułam, że ten film jest ważny i aktualny. Natomiast w kontekście trwających strajków trudno o sztukę, która byłaby bardziej na czasie. Nie spodziewałam się, że tak bardzo premiera filmu zbiegnie się w czasie z toporem wojennym wiszącym w gęstym, rzekłabym - morowym powietrzu. Jestem bardzo ciekawa, jaki będzie feedback od filmowej publiczności. Życzę więc dobrego odbioru.

W muzyce Joanny Dudy słychać echa jazzu, muzyki współczesnej, eksperymentalnej i wielu gatunków elektroniki. Koncertuje m.in. z zepołami J=J i Wojtek Mazolewski Quintet. Pod swoim nazwiskiem nagrała dwie płyty: "The Best Of" oraz "Keen". Jest też autorką muzyki do wielu spektakli teatralnych, m.in. Krzysztofa Garbaczewskiego i Katarzyny Pastuszak. W muzyce Joanny Dudy słychać echa jazzu, muzyki współczesnej, eksperymentalnej i wielu gatunków elektroniki. Koncertuje m.in. z zepołami J=J i Wojtek Mazolewski Quintet. Pod swoim nazwiskiem nagrała dwie płyty: "The Best Of" oraz "Keen". Jest też autorką muzyki do wielu spektakli teatralnych, m.in. Krzysztofa Garbaczewskiego i Katarzyny Pastuszak.

Opinie (164) ponad 50 zablokowanych

  • film jest tak zly, ze wylaczylem w trakcie, nie da sie ogladac (2)

    dlatego netflix jedzie po rowni pochyłej w dół ostro, ze finansuje wszystko jak leci.

    Teraz polecam Mazon prime i hbo go, ale szkoda juz kasy na netflixa. To jakby placic ekstra za TVP seriale

    • 10 8

    • Netflix ma świetne filmy dokumentalne

      • 4 4

    • netflix nie finansuje wszystkiego jak leci

      netflix jest włączony w machinę propagandową lewicowego "postępu". Każdym niemal nowy serial dotyka "najważniejszych" problemów ludzkości: propagowaniu tęczowej ideologii, walki z rasizmem, czy też opresji wobec kobiet. A jeśli już pojawia się jakiś element konserwatywny to tylko po to aby pokazać go w krzywym zwierciadle. Rewolucja przez kulturę...

      • 1 0

  • Seksizm i dyskryminacja mężczyzn (3)

    Same kobiety zaangażowane w ten projekt. A teraz wyobraźcie sobie odwrotną sytuację... Ale było by piekło

    • 31 11

    • (1)

      W odwrotną stronę jest wiele projektów. Polityka, przemysł filmowy itd są zdominowane przez mężczyzn. I dobrze o tym wiesz.

      • 9 5

      • kk

        • 2 0

    • haha ale hipokryzja

      w drugą stronę to Panie do niedawna wszystko było! Przestań spinać pośladki!

      • 8 4

  • (20)

    Rety, Polacy to jednak zaściankowy naród . W większości cywilizowanych krajów większość komentarzy miałaby wydźwięk pozytywny - brawo, świetnie że udało się tobie zrobić ścieżkę dźwiękową do filmu, życzymy dalszego sukcesu. A u nas 99% wypowiedzi nie dotyczy meritum, tylko nieistotnych spraw. Oczywiście trzeba się do wszystkiego przyczepić, bo jakże to, ktoś ma mieć lepiej?! A już kobieta! Trzeba zjechać po całości . Wstyd i żal

    • 24 25

    • (15)

      Zaściankowość to stewierdzdnie ze film jest denny a reszta to śmieszność?

      • 4 9

      • (14)

        Nie. Zaściankowość to komentowanie czyjejś urody, podważanie czyiś dokonań w przypadku gdy nie ma się do tego kompetencji, brak samorefleksji oraz nie stosowanie w życiu maksymy milczenie jest złotem

        • 11 5

        • Ale napisanie muzyki do tego filmu nie jest dokonaniem (6)

          Wielu ludzi komponuje muzykę do filmów, w tym kobiet. Więc czemu mamy jarać się czymś przeciętnym?

          • 4 5

          • (4)

            Bo to portal lokalny i informują czytelników, że ktoś od nas, skomponował muzykę? Dla mnie to po prostu ciekawostka i jednocześnie cieszę się, że ta pani ma możliwość zaistnieć w produkcji, która będzie oglądana w wielu krajach.

            • 9 3

            • Nawet jeśli produkcja jest żenująca (2)

              Ważne, że jest i jest Pani z Polski :)

              • 1 4

              • (1)

                Dla jednych żenująca, dla innych nie. Ja nie mam nic przeciwko temu, by portal pisał o lokalnych twórcach .

                • 4 2

              • A o poziomie lokalnych twórców nie dyskutujmy, bo po co?

                Jak nie masz żadnych autorytetów, a jedyne co się dla ciebie liczy to twoje własne zdanie, to trudno, twój problem na kogo wychodzisz.

                • 1 4

            • Jak można zaistnieć w słabej produkcji

              To jest jak źle dobrać sobie ludzi, z którymi się pracuje. Efektem będzie to, że nikt nie będzie chciał współpracować w przyszłości, nie Ci, którzy potrafią robić dobre projekty. Może być więc kimś od dennych projektów. Wielki sukces.

              • 1 3

          • Fakt...

            Lepiej napisać coś o koronawirusie. Dawno niczego nie było. Czytelnicy tego łakną jak kania dżdżu i wprost doczekać się nie mogą!

            • 2 1

        • Właśnie - to milcz skoro tak uważasz (6)

          Mamy prawo do krytyki i mamy kompetencje. I co?

          • 2 6

          • (5)

            Do krytyki urody? Większość komentarzy była o tym. I nie myl konstruktywnej krytyki z krytykanctwem.

            • 5 1

            • Nie urody, tylko stylu. (3)

              To naturalne, że osoby występujące publicznie podlegają takiej ocenie. Choćby Donald Trump, Boris Johnson, obaj Kaczyńscy swoje cięgi też zebrali.

              • 2 3

              • (2)

                Byłem jednym z pierwszych komentujących artykuł- takiego szamba w opiniach dawno nie widziałem - spójrz ile opinii zostało zablokowanych i uwierz mi, większość dotyczyła wyglądu tej pani, a nie dotyczyły meritum, czyli muzyki.

                • 1 1

              • Ja też byłem i nic takiego nie widziałem (1)

                Wygląd mnie nie interesuje, ani płeć, ale muzyka jest słaba.

                • 0 1

              • Bo albo były już zablokowane, albo jesteś przyzwyczajony do takiego sposobu komunikowania, że ci nie przeszkadzaly

                • 0 0

            • Do krytyki projektu, nie urody...

              • 0 2

    • Meritum - Netflix zapłacił i jest

      • 2 3

    • To sobie poczytaj co krytycy filmowi mówią na temat tego filmu

      Ich zdania też nie szanujesz? Oni też się nie odnoszą przychylnie do tego filmu, ani muzyki. Dlaczego mamy bić brawo za coś, co nie jest warte uwagi nawet? Są produkcje lepsze i gorsze, ta akurat jest gorsza. Tyle w temacie.

      • 3 2

    • Zbieranina buraków, a nie naród (1)

      Buraki mają wszędzie coś do powiedzenia, a fora to ich ścieki.

      • 1 1

      • Proszę, zajmij się w takim razie tworzeniem kultury na wyoskim poziomie

        Bo ten film na wysokim poziomie na pewno nie jest. W tych Waszych zaściankowych pseudoartystycznych śmietankach towarzyskich tak mówicie o wszystkich, którym Wasza twórczość się nie podoba, bo tak potraficie znieść krytykę. Wyzywając odbiorców od głupców i buraków, i to jest dopiero wstyd i ścieki.

        • 2 2

  • Jak nie ma człowiek już nic do powiedzenia (2)

    To próbuje szokować czymkolwiek.
    Niestety efekty są mierne.
    Aczkolwiek w tych produkcjach ważniejszy jest to cel. A celem tym jest przebudowa człowieka i norm które nie pasują chorym ludziom.

    • 14 9

    • Tu celem było zarobienie pieniędzy na temacie

      Możecie się łudzić, ale kasę dał producent i to on dyktował warunki. Jaki producent taka wizja i taka prawda. Efekty są mierne, bo tutaj nie ma ambicji, tylko wykorzystanie pieniędzy na taki, a nie inny cel.

      • 0 0

    • Dokładnie!!!

      • 0 0

  • Pieć (4)

    powiązanych ze sobą historii opowiada o kobietach w opresyjnym świecie. Świecie, w którym kobiety są produktami, seksualność jest tłamszona, a macierzyństwo to obowiązkiem

    No po prostu piekło kobiet
    Te panie i panowie co tak dzieci nie chca w wiekszosci pomra w smutnie przepelnionych domach starcow. Czego nikomu nie zycze.

    • 13 10

    • Ach, zwolennik podawania szklanki wody się odezwał

      • 5 3

    • A skąd wiesz jak ich zycie się potoczy?

      Może Ty umrzesz w przepełnionym domu starców, bo Twoje dziecko będzie miało Ciebie gdzieś? I wychowasz je na nieudacznika.

      • 6 2

    • Skrajny egoizm - powoływać dzieci na świat, by na starość mieć opiekę. Facepalm

      • 8 4

    • ...bo zaleganie latami w M3 w stanie wegetatywnym, albo niespełna rozumu...

      ...to recepta na szczęśliwą rodzinę.

      Sorry, nie wyobrażam sobie, żeby moje dzieci miały mi zmieniać pieluchy. Sam sobie ogarnę profesjonalną opiekę i mam nadzieję że będzie mnie na to stać.

      • 6 2

  • Beznadziejnie sztuczny film, ale muzyka całkiem, całkiem. (1)

    • 4 2

    • Muzyka do filmu to jedność z filmem

      Nie ma dobrej muzyki do kiepskiego filmu i na odwrót. To całość.

      • 0 5

  • niesamowite muzyka polki w polskim filmie wyprodukowanym dla netfliksa, wow, sztos

    • 3 1

  • (3)

    netfliks to obciach

    • 7 8

    • To prawda (2)

      Nie wiem po co w ogóle ktoś chce z Netflixem współpracować...

      • 5 2

      • (1)

        Rozumiem, że gdyby tobie Netflix złożył ofertę współpracy, to byś odmówił ?

        • 5 2

        • Zdecydowanie!

          Trzeba szanować siebie i swoje nazwisko.

          • 1 3

  • (3)

    Ja panią Dudę szanuję za jej grę w zespole Mazolewskiego.

    • 9 4

    • Mazol to masakra (2)

      nie muzyka.

      • 0 5

      • Jednym slowem... (1)

        Glupek.

        • 0 1

        • Jak już do głupek

          Ale Mazol to fakt, że masakra, nie muzyka.

          • 0 0

  • Brawo!

    Joannę pamiętam ze szkolnych koncertów - świetnie interpretowała klasyków! Bardzo jej kibicuję!

    • 9 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

FETA to festiwal: