• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzyka XXL: Vox Clamantis

  • poniedziałek - środa, 20 - 22 marca 2017
  • Lokalizacja
    Gdynia gdańsk, Gdyńskie Centrum Filmowe, Akademia Muzyczna w Gdańsku, kościół oo. Franciszkanów
  • Bilety
    wstęp wolny

Już niebawem kolejne wydarzenia w ramach projektu Muzyka XXL. Dni muzyki wokalnej w Gdyni. W dniach 20-22 marca gościć w Gdyni będzie znakomity estoński zespół wokalny Vox Clamantis, którego dyrygentem jest Jaan-Eik Tulve.

kwi 14

niedziela, godz. 17:00

bilety 130 - 170 zł
Kup bilet
kwi 14

niedziela, godz. 10:00, 11:15, 12:30

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
Przyjazd artystów wiąże się z dwoma wydarzeniami:
mistrzowskim kursem dla dyrygentów (20-22 marca) oraz koncertem zespołu Vox Clamantis (22 marca)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Kurs dla dyrygentów to inicjatywa angażująca do współpracy wiele trójmiejskich organizacji i instytucji: Gdyńskie Centrum Filmowe, Centrum Kultury w Gdyni, Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku czy Fundację Polihymnia.

Kurs poprowadzi Jaan-Eik Tulve, znakomity dyrygent i wybitny specjalista w dziedzinie chorału gregoriańskiego, zespołem warsztatowym natomiast będzie kwartet wokalny zespołu Vox Clamantis.

Tematyką kursu będzie doskonalenie sztuki dyrygowania chorałem gregoriańskim, a także pogłębienie znajomości zagadnień stylistycznych i wykonawczych związanych z interpretacją monodii średniowiecza. Aktywnymi uczestnikami kursu będą dyrygenci z Gdańska (studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki) i z Gdyni. Przestrzeni do przeprowadzenia prób i badań nad złożonością śpiewu chorału gregoriańskiego użyczy Gdyńskie Centrum Filmowe i Akademia Muzyczna w Gdańsku.

Zwieńczeniem pobytu artystów z Estonii w Trójmieście będzie koncert Vox Clamantis pod dyrekcją Jaana-Eika Tulve w repertuarze chorału gregoriańskiego, muzyki wczesnej polifonii i kompozycji Arvo Pärta. Niestandardowy i zarazem bardzo intrygujący repertuar, ale przede wszystkim najwyższy kunszt wykonawczy Vox Clamantis (laureatów nagrody Grammy) i ich dyrygenta gwarantuje niezapomniane wrażenia artystyczne.

Utworzony w 1996 roku Vox Clamantis jest zespołem wokalnym z Estonii, który tworzą artyści zajmujący się różnymi dziedzinami muzyki. Znajdują się wśród nich wokaliści, kompozytorzy, instrumentaliści i dyrygenci - wszystkich łączy jednak wspólna pasja do chorału gregoriańskiego i muzyki wokalnej. Obok chorału Vox Clamantis często wykonuje polifoniczne utwory renesansowe i barokowe oraz kompozycje współczesne. Wielu kompozytorów estońskich, w tym Arvo Pärt, Helena Tulve czy Erkki-Sven Tüür, tworzyło swoje utwory specjalnie dla tego zespołu.

Vox Clamantis występował z katalońską sopranistką Arianną Savall, włoskim specjalistą gry na lirze korbowej Marco Ambrosinim, Yairem Dalalem grającym na oudzie, tunezyjskim śpiewakiem Dhafer Youssefem, francuskimi pianistami Claire-Marie Le Guay i Jean-Claude Pennetierem, Oktetem Wiolonczelowym z Amsterdamu, estońskim zespołem muzyki dawnej Hortus Musicus, NYYD Ensemble specjalizującym się w muzyce współczesnej, Estońskim Kameralnym Chórem Filharmonicznym i Łotewskim Chórem Radiowym. Nieustanna współpraca z różnymi artystami zainspirowała zespół do wprowadzenia do programów swoich koncertów elementów improwizacji.

Vox Clamantis nagrywał dla ECM i Mirare. Nagranie CD "Franz Liszt. Via Crucis" (Mirare) zdobyło nagrodę Diapason d'Or w 2013 roku. Nagranie CD "Arvo Pärt. Adam's Lament" (dyrygent Tõnu Kaljuste, ECM) otrzymało nagrodę Grammy za Najlepsze Nagranie Chóralne w 2014.

Zespół koncertuje zarówno w Estonii, jak i za granicą - w Finlandii, Norwegii, na Łotwie, Litwie, w Czechach, Belgii, Francji, Luksemburgu, Portugalii, Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech, na Węgrzech, w Rosji, Grecji, Turcji, Libanie, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

W 2011 roku Vox Clamantis i Jaan-Eik Tulve zostali uhonorowani Estońską Nagrodą za Kulturalną Działalność na rzecz kraju.

Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Vox Clamantis jest Jaan-Eik Tulve.

Jaan-Eik Tulve, estoński dyrygent urodzony w Tallinie. Po uzyskaniu dyplomu w specjalności dyrygentura chóralna w Estońskim Konserwatorium Muzycznym w 1991 roku kształcił się w dziedzinie dyrygowania chorałem gregoriańskim na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu. Studia ukończył z pierwszą nagrodą w 1993 roku jednocześnie kontynuując karierę na uczelni jako asystent Louisa-Marie Vigne - artysty, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju muzycznym Tulve.

Jaan-Eik Tulve prowadził wiele kursów w dziedzinie chorału gregoriańskiego we Francji, Belgii, Włoszech, Norwegii, na Wyspach Owczych, Litwie, w Finlandii i Estonii. W 1996 roku rozpoczął pracę jako wykładowca chorału gregoriańskiego na Narodowej Akademii Muzycznej w Estonii. Często zapraszany do prowadzenia sesji chorałowych w klasztorach. Niezaprzeczalny wpływ na poszerzenie wiedzy Tulve w dziedzinie chorału gregoriańskiego miała współpraca z mnichem benedyktyńskim, Danielem Saulnierem z opactwa Solesmes.

W 1992 roku Jaan-Eik Tulve został dyrygentem Paryskiego Chóru Gregoriańskiego, z którym wystąpił w wielu krajach europejskich oraz Libanie. Liczne nagrania, które zrealizował z chórem zdobyły uznanie krytyków, w tym nagrodę Diapason d'Or. W 1993 roku Jaan-Eik Tulve założył w Paryżu zespół Lac et Mel, specjalizujący się w wykonawstwie utworów średniowiecznej polifonii, a w 1994 żeńską sekcję Paryskiego Chóru Gregoriańskiego.

W 1996 roku z inicjatywy Jaana-Eika Tulve powstał w Tallinie zespół Vox Clamantis. Jaan-Eik Tulve był nagradzany Orderem Białej Gwiazdy Republiki Estońskiej, Orderem Leopolda Królestwa Belgii i Orderem Arts and Letters Republiki Francuskiej.

Mistrzowski kurs dyrygencki pod kierunkiem Jaana-Eika Tulve
:

termin: 20-22 marca 2017
lokalizacja: Gdyńskie Centrum Filmowe, Pl. Grunwaldzki 2, sala Morskie Oko (poniedziałek, 20.03, w godz. 16-19)
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2, Sala Senatu w budynku czerwonym (wtorek-środa, 21-22.03, w godz. 12:30-15:30)
program: chorał gregoriański

WSTĘP WOLNY

Koncert zespołu Vox Clamantis (Estonia) pod dyrekcją Jaana-Eika Tulve:

termin: 22 marca 2017, godz. 19:00
lokalizacja: kościół oo. Franciszkanów, ul. Ujejskiego 40
program: chorał gregoriański, muzyka wczesnej polifonii, kompozycje Arvo Pärta

WSTĘP WOLNY


Projekt Muzyka XXL. Dni muzyki wokalnej w Gdyni organizowany jest przez Fundację Polihymnia

Przedsięwzięcie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdynia

Opieka merytoryczna nad kursem dyrygenckim:

ks. dr hab. Jacek Bramorski, prof AM oraz Katedra Muzyki Kościelnej
prof. zw. dr hab Marcin Tomczak oraz Instytut Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej

Pomysł i realizacja: dr Karol Kisiel

Opinie