Muzyka nie jest najważniejsza. Relacja z festiwalu Globaltica w Gdyni

Zobacz, jak było na festiwalu Globaltica i posłuchaj wywiadu z Juanem de Marcosem Gonzalezem z zespołu Afro-Cuban All Stars.


Tegoroczna edycja festiwalu Globaltica nie przyciągała nazwiskami muzycznych gwiazd. Publiczności, mimo to, nie zabrakło. Ale na tej imprezie wcale nie muzyka jest najważniejsza, a niepowtarzalna atmosfera festiwalu ukrytego w zielonym zaciszu Parku Kolibki w Gdyni.Ruslan Trochynskyi, lider ukraińsko-estońskiego zespołu Svjata Vatra uczył publiczność tradycyjnych tańców.
Ruslan Trochynskyi, lider ukraińsko-estońskiego zespołu Svjata Vatra uczył publiczność tradycyjnych tańców. fot. Aleksandra Bober/trojmiasto.pl
Jeden z najlepszych występów na festiwalu dał zespół Afro-Cuban All Stars pod przewodnictwem legendarnego Juna de Marcosa Gonzalesa, współinicjatora projektu Buena Vista Social Club.
Jeden z najlepszych występów na festiwalu dał zespół Afro-Cuban All Stars pod przewodnictwem legendarnego Juna de Marcosa Gonzalesa, współinicjatora projektu Buena Vista Social Club. fot. Aleksandra Bober/trojmiasto.pl
Przez teren festiwalu przewinęło się kilka tysięcy osób.
Przez teren festiwalu przewinęło się kilka tysięcy osób. fot. Aleksandra Bober/trojmiasto.pl
Kilema porwał do tańca wesołymi, transowymi rytmami z Madagaskaru.
Kilema porwał do tańca wesołymi, transowymi rytmami z Madagaskaru. fot. Aleksandra Bober/trojmiasto.pl
Festiwal muzyki świata Globaltica, której siódma edycja trwała od piątku do niedzieli w Gdyni, jest jedną z mniejszych letnich imprez plenerowych w Trójmieście. Nie epatuje nazwiskami gwiazd z plakatów, nie serwuje muzyki z list przebój, nie przyciąga wielu fanów z innych miast. Jednak - paradoksalnie - ta kameralność jest jej zaletą.

Na Globaltice najważniejszy jest klimat - piknikowy, a przy tym wcale nie przaśny, za to przyciągający różnorodnością i zachęcający otwartością. Obok fanów kultury etnicznej, na festiwal przychodzą rodziny z wózkami, których próżno szukać na innych letnich festiwalach. Nikogo nie dziwi pięćdziesięciolatek tańczących pod sceną, ani dzieciaki biegające pomiędzy kocami rozłożonymi na trawie.

Rodzinna atmosfera to jeden z atutów festiwalu. Podczas koncertów w Parku Kolibki można było spotkać całą armię kolorowych rodziców, odzianych w trekkingowe stroje, wyposażonych w karimaty. Swoich pociech od małego uczą słuchania różnorodnej muzyki, rozumienia egzotycznych kultur i tradycji, a przede wszystkim - tolerancji.

Zapewne większość z kilku tysięcy osób, które przewinęły się przez Kolibki i Scenę Letnią w Orłowie, nie potrafiłaby powtórzyć nazw zespołów, które widziała. To nic. Na Globaltikę nie idzie się, żeby zobaczyć ulubionego artystę. Tutaj warto wpaść, żeby w zielonym i kameralnym otoczeniu Kolibek spotkać się z przyjaciółmi, a przy okazji posłuchać dobrej muzyki. Bo co do jej wysokiej jakości nie ma wątpliwości.

Każdy z dziesięciu zespołów, które wystąpiły na tegorocznej Globaltice pochodził z innego zakątka świata. Każdy zaserwował inne dźwięki, charakterystyczne dla tradycji swojego regionu, często jednak wymieszane z nowoczesnymi wpływami.

Tak właśnie grała mongolsko-irańska Seeda, której muzycy z jednej strony wykorzystywali tradycyjne techniki gardłowego śpiewu, z drugiej akompaniowali sobie na gitarach z iście blues-rockowym zacięciem. Również węgierski Besh O Drom w niezwykle energetyczny sposób zmiksował cygańskie melodie z porywającą elektroniką. Najbardziej zaskakujący był jednak występ projektu Bonga. Pochodzący z Angoli czarnoskóry muzyk swoje anty-kolonialne protest songi wymieszał właśnie z tradycyjną muzyką Portugalii - państwa, którego jego ojczyzna przez wiele lat była kolonią.

Słowiańskimi, żywiołowymi melodiami porwał do zabawy ukraińsko-estoński zespół Svjata Vatra, którego lider, Ruslan Trochynskyi robił, co mógł, aby zabawiać publiczność, włącznie z machanie kozacką szablą ze sceny oraz wspólnym tańcem z widzami. Zawiódł natomiast koncert zespołu Kel Assouf promującego muzyczne dziedzictwo saharyjskiego narodu Tuaregów. Choć nie zabrakło w nim dynamiki i mocnych emocji pustynnego bluesa, ich występ okazał się dość monotonny.

Najlepsze koncerty dała piętnastoosobowa orkiestra Afro-Cuban All Stars pod przewodnictwem legendarnego Juana de Marcosa Gonzaleza, jednego z inicjatorów projektu Buena Vista Social Club oraz Kilema z Madagaskaru. Podczas gorącego występu eleganckich Latynosów porywających do tańca sambą i rumbą oraz koncertu Afrykańczyków w turbanach grających wesołe i transowe rytmy, publiczność pod sceną szalała.

Ważnym elementem Globaltiki są również imprezy towarzyszące, promujące różnorodność kulturalną. Ofertę muzyczną rozbudowano o projekcje filmowe, wystawę zdjęć z Mali i Nigru oraz warsztaty. I to właśnie te ostatnie stanowią oczko w głowie organizatorów. Ich oferta ma się rozrastać z roku na rok.

W tym roku najwięcej chętnych zgromadziły zajęcia ze śpiewu gardłowego prowadzonego przez mongolskich muzyków z Sedaa. Trzygodzinny warsztat okazał się niestety zbyt krótki i większość uczestników zdołała jedynie liznąć tej trudnej techniki. Ciekawie wypadły także warsztaty bębniarskie oraz nauka estońskiego tańca labajalg. W czasach, gdy większość koncertów można zobaczyć w Internecie, kontakt bezpośredni z artystami wydaje się być mocną kartą w rękach organizatorów. Oby tych kart było jak najwięcej również podczas kolejnych edycji Globaltiki.

Opinie (30) 3 zablokowane

 • No jakie kilka tysięcy osób, co Wy ;)

  • 10 8

 • tylko R U T A (1)

  ktorej tam zabraklo w tym roku

  • 3 2

  • Meloman

   R.U.T.A. wcisnęła sie wszędzie. To produkt sztucznie nadmuchany i dobrze akurat świadczy o festiwalu, że nie zaprosili ich do siebie. Grali wszędzie, więc jak chciałeś na nich pójść to miałeś szansę.

   • 0 0

 • nudy

  a gdzie Zakopałer i Golec Orkiestra?

  • 3 22

 • Było wspaniale! (2)

  Ciekawe co na to Gdańsk? Nie ma co oczywiście antagonizować (sam jestem z Gdańska) ale poziom Globaltiki czy Cudów Wianków jest w Gdańsku nieosiągalny. Przepaść kulturowa.

  • 21 7

  • Ja też z Gdańska. Mi nie przeszkadza to, że w Gdańsku są inne wydarzenia niż w Gdyni. W końcu wszystko to jedno trójmiasto. Osobiście doceniam naszą (trójmiejską) różnorodność....A Globaltica faktycznie była zarąbiaszcza :)

   • 8 2

  • tia ...

   Ale to tak na powaznie czy tylko marnie prowokujesz do kolejnych głupich pyskówek nt. "prezydent któego z miast na G. ma większego"?Z całym szacunkiem dla tych dwóch imprez to w Gdyni były już ciekawsze wydarzenia - Opener, Ladies Jazz Festival ...a w Gdańsku chyba też nie jest tak źle - ostatnio FETA, niedługo Miller+ (czy jak w tym roku ma się sequel zeszłorocznego Możdżer+), Gdańskie Noce Jazsowe i sporo imprez komercyjnych - Męskie Granie, Ozzy, Eryka B ... muzyki klasycznej, organowej nie wyliczając, więc przestań marudzić.

   • 7 5

 • Byłem (3)

  Pierwszy dzień: Bulimiczki z klezmerskich Kaszub I Svjata Vatra cepeliane, szczególnie te pierwsze. Potem podobno byłu duuużo lepiej, ale musiałem już iść. Drugi dzień: Seeda OK, Kilema - rewelacja, Węgrzy - znowu muzyka weselna, Afro-Cuban All Stars - przywoity poziom. Bardzo żaluję, że nie mogłem obejrzeć Bongi i Kel Assoufa.Było tam stoisko z płytami, mieli Kilemę, ale nie Bongę. Ktoś wie, co to był za sklep (URL)? W domu sprawdziłem, że płyty mieli całkiem ciekawe (tylko drogie), ale festiwal się skończył.

  • 5 7

  • Orange World, kiedyś mieli stoisko w Tesco na Dąbrowie, a teraz to nie wiem, może tylko online.

   • 0 0

  • Kilema (1)

   Ja byłam na 2. dniu. Kilema to kicha pod publiczkę, ale mieli też świetne momenty. Od muzyki bałkańskiej oczekiwałabym czegoś lepszego, ale tego też się dobrze słuchało. Mongolia i Iran oraz Kuba - REWELACJA! Nie wiem, czy było kilka tysięcy osób - może w sumie na trzech dniach, ale atmosfera i organizacja rzeczywiście nieosiągalne w dzisiejszym Gdańsku :(, w którym się urodziłam. Ech... Ale cieszmy się, że Gdynia jest tak ciekawym miejscem na mapie!

   • 1 6

   • dokładnie!

    Kilema to chyba grywa przy basenach w hurghadzie

    • 1 6

 • Afro-cuban all stars

  czekałem na ich występ i się rozczarowałem, słaby koncert, za to wszystkie wcześniejsze zespoły począwszy od Sedaa magia!! i coś wspaniałego!

  • 7 14

 • Gdyby marketing (2)

  Gdyby marketing tej imprezy dorastał do jej poziomu artystycznego, byłoby OK. A tak coś co mogło obejrzeć kilkadziesiąt tysięcy ludzie obejrzało może kilka. Jak co roku.

  • 7 5

  • przeczytaj sobie: artykół na Trojmiasto . pl p.t. "Reklama Kultury? Szukajcie , a znajdziecie"

   i wszystko jasne...

   • 0 0

  • bla bla bla

   w Kolibkach nie zmieści sie kilkadziesiat tysięcy ludzi

   • 2 0

 • byłam w sobote pierwszy raz na Globaltice, zdecydowanie nie załuję!

  • 18 2

 • Papierochy na maksa (2)

  Globaltica to całkiem sympatyczny festiwal. Jednak organizacyjnie to porażka. Całe mnóstwo ludzi paliło na tym "zgromadzeniu publicznym", a przede wszystkim strażacy i tzw. ochrona, a nawet obsługa na scenie. Spod sceny wypraszano ludzi popijających spokojnie piwo, a palaczom nie zwracano uwagi. Poza tym konferansjer glendził i kreował się na gwiazdę. Jak na spotkanie piknikowe cena wstępu do Kolibek jest wygórowana. Polecam raczej inne imprezy trójmiejskie, które są atrakcyjniejsze i tańsze lub bezpłatne, m.in. Sopocki Festiwal Filmowy czy Mozartiana.

  • 4 24

  • konferansjer

   to proszę pana Wojciech Ossowski, zasłużona osoba dla muzyki świata.Prowadzi cyklicznie Ossobliwości w trójce i jego wiedza oraz sposób bycia jest odpowiedni do tej imprezy.

   • 7 5

  • konferansjer i mnie nie powalałale jak można mówić o wygórowanej cenie czy 25 zł za bilet a 35 przy karnecie 2 dniowym?I jak można porównywać tak równe imprezy?Globalticę porównać można z festiwalem Kydryńskiego a nie filmowym czy muzyki Mozarta. i tu gwiazdy pewnie mniejsze, choć moim zdaniem zdecydowanie warte 25 zł (!) i wybawiłam sie fantastycznie i poznałam obcą kulturę muzyczną, ale i róznica cenowa ogromna.

   • 4 2

 • jedno słowo

  RE-WE-LA-CJA!!!

  • 9 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy
jarmark
lis 19-24.12
g. 12:00 - 20:00
Gdańsk, Targ Węglowy
Aga Zaryan Christmas Songs
Aga Zaryan Christmas Songs
kolędy i pastorałki
gru 12
niedziela, g. 19:00
Gdańsk, Stary Maneż
Tymek
Tymek
hip-hop
gru 16
czwartek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Na jakim instrumencie gra znany trójmiejski artysta Leszek Możdżer?