• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mydło i powidło - Technikalia potrzebują nowego pomysłu na siebie

Patryk Gochniewski
14 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (62)

Technikalia, czyli Juwenalia Politechniki Gdańskiej, to impreza, która ma swoją tradycję, ale wyraźnie widać, że osoby obecnie odpowiedzialne za organizację nie mają na nią w tej chwili konkretnego pomysłu. Najlepszym tego przykładem jest dobór wykonawców. Darmowa formuła imprezy pomogła jednak zgromadzić dość pokaźną publiczność.



IMPREZY I WYDARZENIA Festiwale muzyczne w Trójmieście

sie 9-10
Rockowizna festiwal 2024
Kup bilet
sie 2-4
Brasswood Festiwal 2024
Kup bilet
sie 8-10
Sunset Square 2024 - Sanah
Kup bilet
lip 31
Festiwal Italo Disco
Kup bilet


Jak oceniasz program tegorocznych Technikaliów?

Co ciekawe, impreza, która odbyła się na terenach CSA (Centrum Sportu Akademickiego), ostatecznie była darmowa. Początkowo bilety kosztowały 15 zł, później - w drugiej puli - 25zł, a skończyło się na wstępie wolnym dla wszystkich chętnych. Tłumaczono to względami organizacyjnymi związanymi z umowami sponsorskimi. Możliwe, że był to jeden z powodów, ale domyślam się, że nie było też wielkiego zainteresowania, ponieważ sam program nie zachęcał. A tak - za darmo - można się wybrać.

No i faktycznie - ludzie wybrali się dość tłumnie. Pod sceną tłoczno, a drugie tyle osób na pozostałym terenie. W kulminacyjnym momencie kolejka po piwo była tak duża, że niektórzy czekali w niej niemal godzinę. Podobnie sytuacja wyglądała przy gofrach i frytkach. Strefa toalet również była oblegana. Teren był faktycznie dobrze rozplanowany, ale po prostu za mały na tak dużą publiczność. Warto wziąć to pod uwagę w przyszłych latach.

Dobrze, przejdźmy do muzyki. Nie wiem, co kierowało tymi, którzy w jednym miejscu postanowili skupić raperów Jacusia i Young Multiego oraz weteranów studenckiego rocka, czyli zespół Happysad, ale był to pomysł kompletnie nietrafiony. A do tego jeszcze dwa zespoły studenckie. Po kolei. Jacuś - raper nowej fali, który dopiero zyskuje na popularności, ale zdążył już zagrać na trasie z Tommym Cashem, a także nagrać numer z Tede. Young Multi - jeden z liderów tzw. rapu 2.0 w Polsce, ale słuchany głównie przez młodzież licealną. Happysad - zespół, którego szczyt popularności przypadał na ok. 2012 r., dla dzisiejszych studentów to już żadna atrakcja (chociaż ci starsi rocznikowo bawili się oczywiście wyśmienicie) .

Szukasz biletu na koncert w Trójmieście? Znajdziesz go u nas!



Eklektyzm jest fajny, ale trzeba wiedzieć, jak go wykorzystać. W tym przypadku wygrała wizja "mydło i powidło". Niemniej na pewno warto docenić, że Happysad zagrał na dobrym poziomie. To zespół, któremu udało się odciąć od piosenki o miłości co to nie była pluszowym misiem (nie dziwi oczywiście, że ten utwór wywołał szaleństwo wśród widzów) i wejść na wyższy poziom. Rzadko kiedy udaje się zerwać z łatką z rocka studenckiego.

No i dziś Happysad, mimo że już mocno zakurzony, potrafi zaskoczyć naprawdę dobrymi piosenkami, a przy okazji widać, że to już starzy wyjadacze. Doskonale wiedzą, po co są na scenie, a dodatkowo zdają sobie sprawę, czego oczekuje się od koncertów juwenaliowych. Zatem zagrali szereg swoich największych przebojów, ale na pewno czuli też, że to już nie są te czasy, kiedy byli głównym wyborem studentów. Wykorzystali jednak ten czas na kilka polityczno-społecznych manifestów i rozruszanie początkowo niemrawej publiczności.

Young Multi? Tu również zaskoczeń nie było. Raper, który jest rówieśnikiem wielu studentów, którzy zgromadzili się na terenach ACS, zagrał naprawdę dobry koncert. Energia, szaleństwo, świetna animacja publiczności. Szkoda tylko, że bez żadnej scenografii. Wciąż najbardziej popularny jest wśród dzieciaków - Twitch robi swoje - ale nie da się ukryć, że część publiczności wzrastała razem z nim, słuchając jego numerów. Multi w Gdańsku dopasował się repertuarem do klimatu, czyli mniej skupiał się na promowaniu albumu "Toxic", a bardziej na serwowaniu najbardziej znanych piosenek.



Po jego listopadowym koncercie w B90 pisałem, że jest on lustrem współczesnego pokolenia nastolatków i młodych-dorosłych. Idealnie wpisuje się w to, czego się dziś oczekuje w muzyce - odniesienia do codzienności, teksty naszpikowane obecnym slangiem, trochę piosenek o miłości, trochę o imprezach, a trochę też o niczym. I potwierdzenie tego dostaliśmy na Technikaliach.

Tegoroczne Technikalia przeszły do historii i pewnie mało kto będzie o nich niedługo pamiętał. Organizatorzy muszą sobie odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie: do kogo mają one być adresowane? Do studentów czy może - jak w tym roku - do każdego po trochu? Chyba lepiej wybrać tę pierwszą opcję, ponieważ działając na zasadzie "zrobimy i niech przyjdzie każdy", daleko nie zajadą.

Wydarzenia

Technikalia 2023 - Young Multi, Jacuś, Happysad (9 opinii)

(9 opinii)
hip-hop, festiwal muzyczny, rock / punk

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika (28 opinii)

(28 opinii)
jarmark

II Baltic Opera Festival 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
33 - 280 zł
opera / operetka, festiwal teatralny

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

70 - 120 zł
Kup bilet
festiwal teatralny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z sopockich restauracji brała udział w programie "Kuchenne Rewolucje" prowadzonym przez Magdę Gessler?