• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Na Jarmark Bożonarodzeniowy wybierz się w tygodniu

Arnold Szymczewski
9 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Święta Bożego Narodzenia w dawnym Gdańsku

120 świątecznych stoisk, większa powierzchnia, nowe zakątki i atrakcje oraz tłumy odwiedzających w weekendy - tak w dużym skrócie wygląda gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Jeśli zależy nam na mniejszych kolejkach do stoisk gastronomicznych, znalezieniu dogodnego miejsca do zaparkowania oraz braku tłumów, to na jarmark wybierzmy się w tygodniu. Od poniedziałku do czwartku jarmarkowe domki czynne są do godz. 20, z kolei w piątek do 21.Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczął się w piątek, 19 listopada. Spora część mieszkańców odwiedziła już świąteczne miasteczko, które zajmuje m.in. cały Targ WęglowyMapka i sąsiednie uliczki. Ci, którzy byli na miejscu, na pewno zauważyli kilka istotnych zmian.

Dużo większa powierzchnia jarmarkuW tym roku charakterystyczne domki zlokalizowane są nie tylko na Targu Węglowym, ale również przy ulicy TkackiejMapkaBogusławskiegoMapka oraz w tunelu z Targu Węglowego do Forum GdańskMapka. Co ciekawe, liczba wystawców nie została zwiększona, ale 120 kramów rozmieszczono na dużo większej powierzchni, przez co jarmark jest obszerniejszy.

- Z dużą radością, ale i z rozwagą wróciliśmy z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. W tym roku jest on większy terytorialnie. Natomiast nie pozwoliliśmy sobie na to, żeby zwiększać liczbę wystawców. Wiemy, w jakich czasach żyjemy, wiemy, że musimy wspólnie dbać o swoje bezpieczeństwo i wiemy, że pewien dystans społeczny musimy zachować - mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują wydarzenie.
Czytaj także: Jarmark Bożonarodzeniowy: co zjemy i wypijemy?

Szukamy łosia Lucka. Trzy świąteczne zakątkiNajwiększą atrakcją jarmarku, którą co roku podziwiają mieszkańcy, jest gadający łoś Lucek. Niegdyś spotkać go można było w części Targu WęglowegoMapka obok Teatru Wybrzeże. Teraz łoś znajduje się w Łosiowym ZakątkuMapka - tuż obok Katowni.

- Mieliśmy niewielkie problemy ze znalezieniem łosia, ale w końcu nam się udało - to nasza ulubiona atrakcja. Jarmark jest zdecydowanie większy niż zawsze, ale to dobrze, bo zyskał dzięki temu na atrakcyjności. Jest kilka nowych stref, jak np. Mikołajkowy Zakątek, gdzie dzieci mogą spotkać Świętego Mikołaja i skorzystać z karuzeli. Ogólnie jarmark oceniam na duży plus i zachęcam wszystkich, by wybrali się na niego w tygodniu, kiedy jest zdecydowanie mniej ludzi - mówił pan Andrzej.

Ponadto warto wiedzieć, że jarmark został podzielony na trzy świąteczne zakątki:


 1. Mikołajowy Zakątek - przestrzeń z atrakcjami dla dzieci na Targu Węglowym, z nową karuzelą wenecką i nową "Gadającą Skrzynką Katarzynką",
 2. Łosiowy Zakątek - przy Katowni, na ul. Bogusławskiego, z domkiem łosia Lucka i sufitem z lampek,
 3. Radosny Zakątek - przy Bramie Wyżynnej, strefa gastronomiczna z kuchniami świata, brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami.

Z uwagi na nowe strefy i rozmieszczenie świątecznych domków warto pobrać mapę jarmarku, tak by znaleźć to, czego szukamy.

Oprócz trzech tematycznych stref na jarmarku znajdziemy także m.in.: anielski młyn, fabrykę prezentów w domku Świętego Mikołaja, bramę adwentową, sanie Mikołaja, choinkę młodych gdańszczan, karuzelę z rumakami czy magiczną kulę z wirującym śniegiem i igloo.

Mapa może nam się przydać w trakcie zwiedzania jarmarku. Mapa może nam się przydać w trakcie zwiedzania jarmarku.

Jarmark najlepiej odwiedzić w tygodniuOstatni weekend pokazał, że jarmark najlepiej odwiedzić w tygodniu. Zainteresowanie w sobotę i niedzielę było tak duże, że miejscami nie dało się przejść.

- W ostatni weekend na jarmarku było tylu zwiedzających, że skorzystanie z jego atrakcji było może nie niemożliwe, ale bardzo utrudnione. Niemal przed każdym kramem z jedzeniem stały długie kolejki. Rodzice brali dzieci na barana, bo w tłumie łatwo byłoby się zgubić. Dlatego postanowiłem odwiedzić jarmark ponownie w tygodniu, by na spokojnie obejrzeć ofertę kramów i kupić jakieś prezenty - mówi pan Michał, którego spotkaliśmy w środę wieczorem na Jarmarku.
Oferta jarmarku codziennie jest taka sama, dlatego jeśli zależy nam - zwłaszcza teraz, gdy wciąż szaleje koronawirus - na spokojnym odwiedzeniu świątecznego miasteczka, to zróbmy to w środku tygodnia.

Jarmarkowe domki są czynne: od niedzieli do czwartku w godz. 12-20 oraz od piątku do soboty w godz. 12-21.

Zobacz program codziennych wydarzeń na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
 • Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.

Quiz Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku Średni wynik 47%

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Rozpocznij quiz

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (29 opinii)

(29 opinii)
jarmark

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Baltic Opera Festival 2024

33 - 280 zł
Kup bilet
opera / operetka, festiwal teatralny

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z wielkich gwiazd dała koncert w Trójmieście w 2010 roku?