Wiadomości

Jak zaplanować rodzinny trening?

Rodzinne aktywności sportowe mają wiele form - od wyjścia na kręgle po uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach pod okiem instruktora. Najważniejsze, aby wszystkim sprawiały radość.
Rodzinne aktywności sportowe mają wiele form - od wyjścia na kręgle po uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach pod okiem instruktora. Najważniejsze, aby wszystkim sprawiały radość. fot. 123rf.com

Rodzinna aktywność sportowa ma wiele oblicz i płynie z niej wiele korzyści. Czy zdecydujemy się na zwykły spacer, wyjście na łyżwy, grę w kręgle, wizytę na pływalni czy cokolwiek innego, najważniejsze, aby wszyscy uczestnicy czerpali z tego satysfakcję. Często największym wyzwaniem jest zaszczepienie pasji najmłodszym członkom familii. Jak skutecznie o to zadbać, podpowiadają trenerzy - Katarzyna Wojtera i Adam Zagórski.Czy zdarza ci się uprawiać aktywności sportowe w rodzinnym gronie?

tak, regularnie 41%
dość sporadycznie 33%
raczej nie 26%
zakończona Łącznie głosów: 73
Mawia się, że czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci. Układ nerwowy, mięśnie, koordynacja, postawa ciała, zdolność do magazynowania tkanki tłuszczowej, a nawet charakter - kształtują się najbardziej w pierwszych latach życia.

Próba zaszczepienia dzieciom pasji do aktywności fizycznej często może okazać się jedną z najlepszych decyzji w naszym życiu. Wspólne, rodzinne uprawianie sportu posłuży jednak nie tylko najmłodszym.

- Aktywny rodzic to aktywne dziecko w przyszłości. Wspólne spędzanie czasu poprzez zabawy i aktywności sportowe jest dla rodziny bardzo ważne. Poprzez aktywność wydzielają się endorfiny - hormony szczęścia. Nie dość, że jesteśmy szczęśliwi, zdrowsi, to jeszcze wspólnie spędzamy czas. Przede wszystkim następuje pogłębienie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Oprócz aktywności i zabawy przemycamy też prawidłowe nawyki i wartości życia codziennego - przekonuje Katarzyna Wojtera, która w ramach Gdyńskiego Poruszenia prowadzi zajęcia dla kobiet w ciąży, a także dla rodziców z małymi dziećmi.
Do najbardziej popularnych aktywności uprawianych rodzinnie należą spacery, gra w kręgle, jazda na łyżwach lub rolkach, wypady na narty, wycieczki rowerowe czy wizyta na pływalni. W mały rodzinny trening można zamienić zwykłe wyjście na plażę, na które zabierzemy frisbee lub piłkę - np. do siatkówki.

Warto sięgnąć po mniej oczywiste, lecz coraz popularniejsze rozrywki, jak: petanque, gra w palanta, curling, joga, morsowanie, wyjście do parku trampolin czy wreszcie marsze i biegi na orientację, które w Trójmieście odbywają się praktycznie co tydzień.

- Nie raz słyszę od podopiecznych "chcę być taka silna jak mama", "mój tato biegł ostatnio". Dzieci nie zawsze chcą robić to co rodzice, natomiast zdecydowanie jest mniejszy dysonans między oczekiwaniami a tym, co faktycznie się dzieje, jeśli cała rodzina bierze się do roboty. Priorytetem dla każdego rodzica jest szczęście dziecka. W kontekście sportu najważniejsze to znaleźć odpowiedź na pytanie "po co?". Dziecko jest szczere. Samo powie, co mu się podoba, a co jest dla niego totalnie bez sensu. Jeśli dziecko samo dopytuje, kiedy może wrócić na dane zajęcia lub znów podjąć daną aktywność, róbcie to - mówi Adam Zagórski, trener personalny obecnie zaangażowany w zajęcia Gorillas OCR dla najmłodszych amatorów biegów z przeszkodami.

Sportowe ferie w Trójmieście. Zobacz film i plan zajęć na drugi tydzień- Taki maluch angażuje się w stu procentach. Jako rodzic uczysz się tego, w czym twoje dziecko jest najlepsze, w konsekwencji lepiej je rozumiesz, a to może wpłynąć na lepsze relacje w rodzinie, większe zaangażowanie w naukę i inne ważne zadania - dodaje Zagórski.
Dobrym rozwiązaniem może być zadanie sobie trudu i znalezienie rodzinnych zajęć z instruktorem. Wtedy możemy trafić na specjalistów, którzy poświęcili życie danej dziedzinie i wiedzą, jak "ukraść" uwagę dziecka na godzinę lub dwie.

Dodatkowy plus to możliwość poznania na zajęciach innych rodziców, którzy prawdopodobnie przyszli z tymi samymi pytaniami, a przecież co dwie głowy to nie jedna. W ten sposób można poznawać nowe osoby i budować wartościowe relacje nie tylko dla siebie, ale również dla dzieci, które będą się ze sobą bawić, a może nawet kolegować.

- Zachęcam do zajęć z instruktorem, bo te są naprawdę stymulujące dla całej rodziny. Multum pomysłów na rodzinne zabawy można znaleźć także w internecie. Naprawdę nie trzeba wiele, aby zajęcia były fajne. Zachęcam szczególnie do tych na świeżym powietrzu, aby nie "kisić" się w domu. Zwłaszcza że w Trójmieście nie brakuje nam sprzyjających temu miejsc - twierdzi Katarzyna Wojtera.

Opinie (5)

 • Jeszcze niedawno byly poprostu rodzinne spacery do parku... Teraz słyszę o rodzinnym "treningu". Wiadomo- ojciec korpo, matka- korpo, muszą być więc "fit" jak i ich mały Ajfoniusz albo inny Konan wilk:) Nie zapomnijcie tylko "trenować" ze smartfonem w ręku i fotkach na insRagrama.

  • 8 11

 • My z Grażyno i Karyno co sobote trenujemy wyścigi samochodowe w naszym passacie, potem trenujemy biegi w biedrze, ja dodatkowo trenuje boks pszy stoisku z promocjami, a potem dźwiganie ciężarów jak biere kilka skszynek z browkiem.

  • 8 3

 • kultura rodzinnego uprawiania sportu u nas dopiero raczkuje, ale bedzie lepiej

  na razie najpopularniejszy sport rodzinny to grill w ogródku ;)

  • 7 1

 • jak ćwiczyć całą rodziną

  odpowiadam: całą rodziną !

  • 4 0

 • Nasza babcia nas trochę spowalnia ostatnio na treningach. Czy to już czas na dom spokojnej starości, czy dać drugą szansę?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

04

października

Targi Ślubne Weselnik Gdańsk, Plenum

10

października

Jan Serce Gdańsk, Klub ŻAK

Kultura

Koncert skrzypcowy w zaskakującej scenerii
Koncert w zaskakującej scenerii
Roztańczony introwertyk. Artur Rojek w Starym Maneżu
Rojek w Starym Maneżu

Kulinaria

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Okiem dietetyka: jak wybrać dobry chleb?
Okiem dietetyka: jak wybrać dobry chleb?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Bloger "Make Life Harder", który okazał się być gdańskim poetą to: