Wiadomości

Na test na koronawirusa zarejestrujesz się przez internet

Nowa ścieżka testowania na koronawirusa - nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza.
Nowa ścieżka testowania na koronawirusa - nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Teraz, by zarejestrować się na badanie w kierunku wykrycia koronawirusa, nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza. - Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID-19. Będzie można to zrobić samodzielnie za pomocą formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.Czy mimo podejrzenia u siebie koronawirusa nie zdecydowałeś(-aś) się na test?

tak, mimo podejrzenia nie zgłosiłem(-am) się na badanie 42%
nie, od razu zgłosiłem(-am) się na badanie 43%
nie chciałem(-am) się poddać badaniu ze względu na formę rejestracji, ale teraz zdecydował(a)bym się na to 15%
zakończona Łącznie głosów: 887
Szef Ministerstwa Zdrowia na konferencji prasowej wyjaśnił, że aby zapisać się na test wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie gov.pl/dom.

- To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania - powiedział minister Adam Niedzielski.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania - jak dodał - będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.

Czytaj też: 10 mln maseczek dla Pomorza. Jak trafią do mieszkańców Trójmiasta?

Niedzielski zapewnił, że badanie będzie bezpłatne i wyraził nadzieję, że pozwoli to na zwiększenie dostępności do testów.

Jak na test na koronawirusa zapisać się przez internet?Każdy kto chce zapisać się na test w kierunku wykrycia SARS-COV-2 na rządowej stronie musi wypełnić ankietę. Wystarczy tu odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. czy mieliśmy kontakt z osoba zakażoną i jakie mamy objawy (zaznaczamy z wymienionych propozycji).

Jeśli algorytm uzna, że ryzyko zakażenia jest duże, to z pacjentem skontaktuje się konsultant i skieruje na test. Narzędzie ma przyczynić się do bardziej masowego testowania.

Niestety po sprawdzeniu jak działa algorytm widać, że narzędzie ma wady. Jeśli zaznaczymy, że nie mieliśmy kontaktu z osobą zakażoną (bezpośrednio, czy nie przebywaliśmy z nią w bliskiej odległości przez więcej niż 15 minut), bo zwyczajnie nie jesteśmy tego pewni algorytm uznaje, że zagrożenie jest niskie i nie zadaje nam pytań o objawy.

Jeśli zaznaczymy, że mieliśmy kontakt z zakażoną osobą, ale z objawów wybierzemy kaszel i ogólne przemęczenie, algorytm również uzna, że zagrożenie jest niskie. W kolejnej próbie nawet zaznaczenie większości proponowanych objawów z pominięciem problemów z węchem i smakiem i gorączki, bez chorób współistniejących również oznacza zagrożenie niskie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (168)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Kultura

Czuwaj Papciu - mural Tuse w hołdzie dla Papcia Chmiela
Papcio Chmiel na muralu Tuse
Przybylska, Wałęsa, Tusk, Krauze i inni - inspirujące biografie
Lubisz biografie? Zobacz nasze propozycje

Kulinaria

Kaszubska Koza w płomieniach. Pomoc płynie z całego świata
Kaszubska Koza w płomieniach
Smacznie, zdrowo, kolorowo. Ekorynki w Trójmieście
Bio i eko. Dokąd na zdrowe zakupy?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Zbigniew Kosycarz to znany: