Wiadomości

Nakręcony w Gdańsku film zdobył główną nagrodę na festiwalu w Nowym Jorku

Adrian Chudek i jego zwycięski film "Kukukid" - nakręcony w I LO w Gdańsku:

Minutowy film reklamowy dla jednej z trójmiejskich marek pochodzącego z Gdyni Adriana Chudka zdobył główną nagrodę podczas Chelsea Fashion&Film Festival w Nowym Jorku. Amerykańska publiczność i jury mogło przy okazji zobaczyć wnętrza I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. To właśnie w tym miejscu pracowała ekipa filmowa.Chelsea Fashion&Film Festival to festiwal, który łączy filmowców, producentów, projektantów i artystów skupionych wokół branży modowej. Impreza odbyła się w słynnym Holy Apostles Theater na Manhattanie w Nowym Jorku. Organizatorzy poprzez festiwal zwracają uwagę społeczeństwa na problem, jakim jest nielegalny handel dziećmi i z nim walczą.

Twórcy z całego świata zgłaszają swoje filmy, które przechodzą proces selekcji, otrzymując tzw. Official Selection, czyli nominacje. Następnie wybrane filmy prezentowane są podczas Fashion Week, a później jury konkursowe przyznaje nagrody. Jedna z nich, a dokładnie nagroda główna Winner Best Art, została przyznana gdynianinowi - Adrianowi Chudkowi.

Tomasz Zacharczuk: Klimatyczne szkolne korytarze i mnóstwo niesfornych dzieciaków. Przede wszystkim to można zobaczyć w twoim zwycięskim filmie. Skąd wziąłeś pomysł na właśnie taką opowieść i jej formę?

Adrian Chudek: Zostałem zaproszony do produkcji filmu modowego przez trójmiejską markę Kukukid, która zajmuje się projektowaniem ubrań dla dzieci. Wyjściowy pomysł zakładał wykorzystanie szkoły - I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku - jako scenerii w kampanii "Classes" na jesień-zima 2018. Niepowtarzalne i niezwykle filmowe wnętrza zainspirowały mnie do pokazania szerszej historii, która miała się rozgrywać w murach tej szkoły.

Najbardziej zależało mi na tym, aby nie był to zwykły film modowy prezentujący nową kampanię, ale coś więcej. Film z historią, gdzie ubrania są tylko elementem charakteryzacji grających w niej młodych bohaterów.

Zobacz także: filmy i seriale kręcone w Trójmieście

- Zdjęcia do filmu modowego trwały dwa dni. Wyzwaniem w tej produkcji okazało się dzielenie planu filmowego z sesją zdjęciową, która odbywała się w tym samym czasie. Musieliśmy działać elastycznie, szybko i kreatywnie, dostosowując się do zmieniających się z każdą minutą warunków - podkreśla autor filmu, Adrian Chudek.
- Zdjęcia do filmu modowego trwały dwa dni. Wyzwaniem w tej produkcji okazało się dzielenie planu filmowego z sesją zdjęciową, która odbywała się w tym samym czasie. Musieliśmy działać elastycznie, szybko i kreatywnie, dostosowując się do zmieniających się z każdą minutą warunków - podkreśla autor filmu, Adrian Chudek. mat. prasowe
Wspomniałeś już o I LO. Dlaczego akurat ta szkoła? Co zdecydowało, że w jej murach osadziłeś swoją krótką opowieść?

Za wybór lokacji w tym przypadku odpowiadała marka, tematyka kampanii dotyczyła powrotu do szkoły. Szerokie korytarze czy stare sale lekcyjne, które wyglądają, jakby zatrzymał się w nich czas, niezwykle mnie zainspirowały. W końcu nie bez powodu I LO w Gdańsku nazywane jest przez uczniów gdańskim Hogwartem.

Wchodząc do szkoły można mieć wrażenie, że to gotowy plan filmowy z zatrzymaną w czasie scenografią. Każda z sal posiada wiekowe rekwizyty naukowe, które starałem się w filmie odpowiednio wyeksponować. Bardzo podoba mi się taki polski akcent w całym filmie. Może właśnie to zaważyło na tym, że film został tak ciepło przyjęty na arenie międzynarodowej.

Za film otrzymałem również nominację na London Fashion Film Festival w kategorii Best Director 2018 czy Official Selection w Hiszpanii, Portugalii, Bośni i Hercegowinie, a nawet w Republice Dominikańskiej.

Zobacz także: Jubileusz szkoły uczcili własnym filmem. Baśniowa produkcja rodem z Gdyni

Film modowy stworzony przez Adriana Chudka zdobył główną nagrodę podczas Chelsea Fashion & Film Festival w Nowym Jorku. Miejscem kręcenia zdjęć było gdańskie I Liceum Ogólnokształcące.
Film modowy stworzony przez Adriana Chudka zdobył główną nagrodę podczas Chelsea Fashion & Film Festival w Nowym Jorku. Miejscem kręcenia zdjęć było gdańskie I Liceum Ogólnokształcące. mat. prasowe
Jak przebiegały prace na planie? Ile czasu zajęło nakręcenie filmu?

Zdjęcia do filmu modowego trwały dwa dni. Wyzwaniem w tej produkcji okazało się dzielenie planu filmowego z sesją zdjęciową, która odbywała się w tym samym czasie. Musieliśmy działać elastycznie, szybko i kreatywnie, dostosowując się do zmieniających się z każdą minutą warunków. Pomimo wcześniej stworzonej przeze mnie wizji tej historii, musiałem często improwizować, aby wykrzesać z dzieci pożądane emocje.

A propos dzieci właśnie. Jak się z nimi pracowało? Nie od dziś wielu filmowców twierdzi przecież, że z najmłodszymi na różnego rodzaju planach zdjęciowych pracuje się najciężej.

Do pracy z dziećmi na planie podchodzę zawsze jak do zabawy. Dzieciom w tym wieku ciężko jest wytłumaczyć grę aktorską oraz scenę i emocje, jakie chcemy osiągnąć. Tym bardziej jeśli pracujemy z dziećmi, które nie mają doświadczenia aktorskiego i pracy przy filmie. Szybko się więc rozpraszają, cały czas trzeba utrzymywać ich uwagę. Ja jednak lubię pracę z dziećmi, bo to niekończące się wymyślanie zabaw, a dzięki opowiadaniu im historii, porusza to ich fantazję i pozwala na odegranie przez nich danej roli.

W ujęciu, kiedy wchodzą na drzewo, dzieci tak naprawdę poszukiwały zaginionego, magicznego kamyka, zaś w scenie w bibliotece była to spontaniczna zabawa w berka. Tak naprawdę to ja musiałem dostosowywać się do nich, a nie one do mnie. Takie doświadczenie wyniosłem też z moich innych realizacji.

Zobacz także: Trójmiejscy aktorzy teatralni w popularnych serialach

Reżyserem nagrodzonego w Nowym Jorku filmu jest Adrian Chudek, reżyser urodzony w Gdyni, który podczas prac nad filmami reklamowymi chętnie wraca do Trójmiasta i okolicznych plenerów.
Reżyserem nagrodzonego w Nowym Jorku filmu jest Adrian Chudek, reżyser urodzony w Gdyni, który podczas prac nad filmami reklamowymi chętnie wraca do Trójmiasta i okolicznych plenerów. fot. z pryw. arch. Adriana Chudka
Film jest twoim debiutem w branży "fashion". Jakimi produkcjami zajmowałeś się do tej pory? Co jest największym wyzwaniem przy tworzeniu filmów reklamowych, a co sprawia największą przyjemność?

Na co dzień jestem reżyserem reprezentowanym przez warszawską agencję HART&Viewfinder i zajmuję się tworzeniem spotów reklamowych dla polskich i zagranicznych marek. Do tej pory tworzyłem m.in. dla Carrefour, Tefal, GPEC czy Lexus. Choć tak naprawdę swoją przygodę z filmem zacząłem w wieku 17 lat, tworząc filmy krótkometrażowe. Jeden z nich - Oniryzm - został nawet zakwalifikowany do konkursu Allegro Short Film na Festiwalu OffPlus Camera 2014, na którym miałem przyjemność osobiście poznać Andrzeja Wajdę.

Wracając do komercji. Największym wyzwaniem przy tego typu projektach jest pogodzenie wizji i ambicji reżyserskiej z wymaganiami agencji i potrzebami klienta. Przyznam, że największą przyjemność stwarza mi sam proces produkcji na planie filmowym oraz współpraca z niesamowicie utalentowanymi ludźmi.

Kino kochamy, na kinie się znamy: przeczytaj nasze recenzje filmowe

Podczas minutowego filmu mali bohaterowie odkrywają zakamarki zabytkowej gdańskiej szkoły. Pomysł doceniło renomowane jury podczas festiwalu w Nowym Jorku.
Podczas minutowego filmu mali bohaterowie odkrywają zakamarki zabytkowej gdańskiej szkoły. Pomysł doceniło renomowane jury podczas festiwalu w Nowym Jorku. mat. prasowe
Jak często w swojej pracy wykorzystujesz trójmiejskie plenery? Masz jakieś ulubione?

Oj, tak! Uwielbiam Trójmiasto! Dość często pojawia się ono w moich filmach. W spocie reklamowym dla PayLane widzimy molo i Klif Orłowski czy też morze w deszczowym ujęciu na końcu al. Marszałka Piłsudskiego w Gdyni. Natomiast w spocie dla UXPina widzimy niezwykle urokliwą ulicę Mariacką w Gdańsku. Bardzo często w swoich spotach wykorzystuję naturalne plenery, których w Trójmieście nie brakuje. Morze, lasy, plaża, pagórkowatość terenu czy starą zabudowę miasta w Gdańsku, kontrastującą z modernistyczną Gdynią. Wszystko to sprawia, że Trójmiasto jest wymarzonym miejscem dla filmowców.

Jakie filmowe plany na przyszłość? Kolejne filmy branżowe, a może próby w krótkim bądź pełnym metrażu fabularnym?

Z komercji na dzień dzisiejszy nie zamierzam się wypisać. Uwielbiam wyzwania, a komercja mi ich dostarcza. Pęd i dynamizm, które towarzyszą ich tworzeniu powodują, że nigdy się nie nudzę, zaś każdy spot reklamowy to dla mnie możliwość opowiedzenia jakiejś historii, a ja lubię opowiadać historie.

Przyszłość? W przyszłym roku stawiam na powrót do własnych filmów. Na początku roku planuję stworzyć krótkometrażowy film, do którego scenariusz skrzętnie skrywam w szufladzie już od kilku lat. Kto wie, może nawet dostanę się do Cannes? Zaś pod koniec roku na pewno stworzę coś dłuższego. Już nie mogę się doczekać! Myślę, że rok 2019 będzie moim powrotem do korzeni.


"W przyszłym roku stawiam na powrót do własnych filmów. Na początku roku planuję stworzyć krótkometrażowy film, do którego scenariusz skrzętnie skrywam w szufladzie już od kilku lat. Kto wie, może nawet dostanę się do Cannes? Zaś pod koniec roku na pewno stworzę coś dłuższego."
"W przyszłym roku stawiam na powrót do własnych filmów. Na początku roku planuję stworzyć krótkometrażowy film, do którego scenariusz skrzętnie skrywam w szufladzie już od kilku lat. Kto wie, może nawet dostanę się do Cannes? Zaś pod koniec roku na pewno stworzę coś dłuższego." mat. prasowe Adrian Chudek

12

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - wrzeszcz,

19

sierpnia

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

24

sierpnia

Kortez Sopot, Opera Leśna

Kultura

Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł
Bursztynowe szachy za 2,4 mln zł
Pełen niespodzianek koncert Kwiatu Jabłoni
Kwiat Jabłoni zagrał w Operze Leśnej

Kulinaria

Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Dokończ słowa Barbary Wolańskiej z filmu "Kogel-mogel", które wypowiedziała na widok Pawła Zawady: "Marian, no zrób coś. Zobacz, przecież on jest jakby bez (...)!