Wiadomości

stat

Nasiono All Stars ku chwale Poezji

"Europejski Poeta Wolności", Nasiono All Stars, Fundacja Projekt Kultura 2010.
"Europejski Poeta Wolności", Nasiono All Stars, Fundacja Projekt Kultura 2010.

Ukazała się płyta dokumentująca koncert z okazji nagrody Europejskiego Poety Wolności. To próba zmierzenia się muzyki z poezją, a jednocześnie dobra okazja, żeby rozpowszechniać i utrwalić dzieła nominowanych twórców.Przyznam, że nie bardzo przepadam za śpiewaniem utworów poetyckich do muzyki. Ta melodeklamacja jest zazwyczaj trochę na siłę połączona z podkładem. Co innego jeśli są to typowe piosenki, jednak w Polsce to rzadkość. Muszę również przyznać, że nie przepadam za barwami głosów muzyków zespołu Towary Zastępcze, którzy w przeważającej mierze współtworzyli grupę Nasiono All Stars. Dodam jednak, że mimo tak negatywnego nastawienia, ta płyta potrafi się obronić.

Album można w skrócie opisać: "śpiewamy piosenki obcych poetów", czyli twórców, którzy zostali nominowani do pierwszej edycji nowej gdańskiej nagrody, przyznanej w ubiegłym roku - Europejskiego Poety Wolności. Poza krótkimi kompozycjami mającymi spełniać rolę wstępu i zakończenia, wszystkie kolejne utwory są niejako muzycznym podkładem do wierszy ośmiu nominowanych twórców.

Ale czy tylko podkładem? Atutem tej płyty jest to, że wszystkie kompozycje świetnie brzmiałyby i bez tekstów poetów. Są z jednej strony na tyle różnorodne, a z drugiej mają płynną narrację, że razem tworzą zamkniętą całość (mimo, że pod względem tekstowym panuje tutaj zupełny chaos, bo to w końcu utwory z różnych tomów, powstałych w różnych okolicznościach). Trochę echem pobrzmiewa tu eksperymentalna muzyka Karol Schwarz All Stars, zwłaszcza w pierwszym, bardzo przestrzennym, rozwlekłym utworze, rozpoczynającym się spokojnym tłem, a kończącym niemal space-rockową wycieczką.

Poszczególne kawałki przechodzą przez różne stylistyki: od wspomnianego rocka (świetny "Pasaż IV"), przez lekko smooth-jazowe kawałki, po dubowe partie czy nawet trochę kabaretowej klimaty (jak w "Pewnego dnia u Fotisa"). Dzięki umiejętnemu budowaniu dramaturgii momentami ta narracja przypomina płytę "Powstanie Warszawskie" grupy Lao Che, chociaż przecież wątku spajającego wszystkie utwory tutaj nie ma.

Takie okazjonalne wydawnictwo nie za bardzo sprawdzi się moim zdaniem jako płyta, w którą można wsłuchiwać się cyklicznie i kontemplować jak tradycyjne płyty studyjne. Lepiej jeśli potraktować ją jako powrót do wydarzenia, jakim była nagroda Europejskiego Poety Wolności. Mnie prowokuje też do zastanowienia się, czy w jakiś sposób muzyka może pomóc utrwalać poezję i ją rozpowszechniać. W ostatnich sekundach, konferansjer koncertu, Max Cegielski krzyczy "poezja żyje". Dzięki temu wydawnictwu na pewno.

Pasaż IV - utwór wykonany do wiersza Andrzeja Mandaliana. Nagranie z gali wręczenia nagród, która odbyła się w Teatrze Wybrzeże.

Opinie (33) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

maja

24

maja

Delfinalia 2019 Gdynia, Molo Południowe

01

czerwca

Elder, Red Scalp, Diuna Gdynia, Klub Ucho

Kultura

Kulinaria

Krepy, pankejki i naleśniki. Naleśnikarnie w Trójmieście
Ciekawe naleśnikarnie w Trójmieście
Nowe lokale: makaron, krepy i Hawaje
Nowe lokale: makaron, krepy i Hawaje

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: przed nami czas pełen atrakcji
Planuj tydzień: czas pełen atrakcji

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Związany z Gdynią, polski saksofonista jazzowy, to: