• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Natalia Przybysz w B90 - intymna atmosfera i... śmiech Makłowicza

Anna Starostka
5 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (51)
  • Natalia Przybysz
  • Natalia Przybysz
  • Natalia Przybysz
  • Natalia Przybysz

W sobotni wieczór w B90 odbył się koncert Natalii Przybysz, która kolejny raz przyjechała do Gdańska w ramach trasy "Jak malować ogień." Chociaż był to koncert promujący wydany w 2019 roku album, to fani artystki dostali również w prezencie utwory dobrze znane z poprzednich płyt oraz kilka nowości.Gdańsk jest częstym przystankiem na mapie koncertowej Natalii Przybysz, widać że artystka dobrze czuje się grając w Trójmieście. Podobnie było i tym razem w klubie B90. Wokalistka od początku wspomniała, że dobrze jest wejść do środka i zaśpiewać w klubie, sprzyja to budowaniu intymnego klimatu koncertu. A taki właśnie był wczorajszy występ.

Koncert rozpoczął się od piosenki "Ogień", publiczność niemal od razu zaczęła wtórować artystce. Następny utwór dedykowany był sytuacji na granicach państw, po krótkiej zapowiedzi nikt nie miał wątpliwości o znaczeniu słów zapisanych w utworze "Po naszej stronie".


Królowa nastrojuJednym z wyjątkowych momentów wieczoru było wykonanie piosenki "Ciepły wiatr". Kiedy z tłumu padło "Natalia chodź tu" artystka niemal natychmiast odpowiedziała "Idę" - podeszła, po czym wybrzmiały pierwsze akordy utworu. Śpiewała poruszając się między ludźmi i łącząc z nimi metaforycznie i dosłownie. Energia, która popłynęła w trakcie tego artystycznego popisu ledwo mieściła się w murach klimatycznego B90.

Dystans między zespołem stojącym na scenie a publicznością zniknął po kilku pierwszych utworach, artystka prowadziła dialog z obecnymi pod sceną ludźmi między piosenkami, ale również w trakcie wykonywania utworów. Podkreślała, że zależy jej, aby publiczność była częścią tej ważnej rozmowy - szczególnie w utworze "Kochamy się źle":

- Dla mnie piosenki są podróżami, czasami gdzieś na zewnątrz daleko, a czasami do środka, teraz właśnie będzie taka podróż - odwieczna podróż człowieka od głowy do serca i chciałabym, żebyście ze mną o tym rozmawiali, bo to jest ważne.
Zespół żonglował utworami z różnych albumów, nie trzymając się jedynie repertuaru z promowanej płyty. Numery, które urozmaiciły koncert to: "Świat wewnętrzny", "Miód", "Nazywam się niebo" i "Dzieci malarzy".

Oprócz dobrze znanych melodii, artystka opowiedziała o nowym projekcie, którego premierę zapowiedziała na nadchodzącą jesień. Projekt ten powstał w oparciu o nigdy nie nagrane teksty Kory ze zbioru "Miłość zaczyna się od miłości". Przybysz wspomniała, że była to bardzo ciekawa i wyjątkowa dla całego zespołu praca. Utwór "Są w moim życiu takie chwile" rzeczywiście narobił melomanom apetytu na całą nadchodzącą płytę.

Do bardziej klimatycznych chwil należało również wykonanie piosenki "Przestrzeń". Wokalnie był to jeden z najlepiej przygotowanych utworów, koronkowo dopracowany każdy dźwięk wywołał ciarki zapewne u niejednej osoby. O czym po koncercie mówiła Martyna:

- Bardzo mi się podobało. Trzy razy przeszły mi dreszcze, Natalia fantastycznie się bawiła i cała publika również. Czuć było niezwykłą energię, jestem pod ogromnym wrażeniem, nie wiem, czy to nie B90 robi też ten wyjątkowy klimat. Rewelacyjny koncert.

"Śmieszne śmiechy"Nie zabrakło również kilku osobistych opowieści przyprawionych poczuciem humoru. Jedną z nich była historia, jak to córka artystki pokazywała jej, w jaki sposób śmieje się Robert Makłowicz - wtedy też Natalia Przybysz wyznała, że jest fanką ludzi o "śmiesznych śmiechach", bo wtedy jest człowiekowi jeszcze śmieszniej. Oryginalność to cecha, której Natalii Przybysz odebrać nie można.

Najważniejsze jednak były uśmiechy wywołane popisami artystycznymi płynącymi ze sceny. W trakcie bisu, kiedy zespół wykonał utwór "Dzieci malarzy", uśmiech można było dostrzec na twarzach obecnych osób. Naturalny moment, w którym - chociaż przez parę minut - każdy wydawał się szczęśliwy.

Płyta "Jak malować ogień" pełna jest metafor do otaczającego nas świata. Wiele na niej odniesień do ekologii, uważności na codzienność, samoakceptacji, miłości i doceniania życia samego w sobie. Być może dlatego atmosfera na koncertach promujących ten album jest naturalna, swobodna i nieformalna - każdy poczuje się tam dobrze.

Wydarzenia

Natalia Przybysz

rock / punk, pop

Miejsca

  • B90 Gdańsk, Elektryków Mapa

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopot Jazz Festival 2022 - dzień I

jazz

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

muzyka filmowa

T. LOVE

rock / punk

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jakiego utworu pochodzą słowa: "Tu wszystko się kończy i zaczyna: Gdańsk, Sopot, Gdynia" ?