• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Nikoś": człowiek z miasta. Oceniamy nowy hit Netflixa

Tomasz Zacharczuk
5 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

"Lepiej żyć rok jak tygrys niż sto lat jak żółw" powtarzał ponoć dość często Nikodem Skotarczak. Motto "króla Wybrzeża" w produkcji Macieja Kawulskiego pojawia się co prawda już na samym początku filmu, lecz w trzygodzinnej opowieści inspirowanej życiem "Nikosia" za dużo jest żółwiej ociężałości, a za mało tygrysiej brawury. Czuć w "Jak pokochałam gangstera" trójmiejski klimat i realizacyjną wprawę, ale jednocześnie można się solidnie wynudzić i rozczarować fabularną dłużyzną. Film reklamowany jako sequel "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" zadebiutował właśnie na platformie Netflix.



Rozochocony sukcesem swojej poprzedniej produkcji Maciej Kawulski poczuł się jeszcze swobodniej w konwencji gangsterskiego kina, a w poszukiwaniu kolejnych przestępczych inspiracji udał się do Trójmiasta. Wybór, skądinąd słuszny, padł na Nikodema Skotarczaka, którego zwykło się określać "ojcem chrzestnym" polskiej mafii i "królem Wybrzeża". Naszpikowany niemal filmowymi zwrotami akcji życiorys "Nikosia" wydawał się doskonałym materiałem na rasowe kino akcji. Szkopuł w tym, że suche fakty i miejskie legendy trzeba jeszcze ułożyć w zgrabny i angażujący scenariusz, a tak się akurat składa, że to najsłabszy element "Jak pokochałam gangstera".

Kup sobie dom "Nikosia"



"Człowiek z miasta", który chciał całego świata



Teoretycznie w tego typu filmie można byłoby machnąć ręką na mankamenty fabuły, która przecież w historiach o sławnych przestępcach często schodzi na dalszy plan. W praktyce jednak trudno przymknąć oko na gasnące z każdym kwadransem tempo opowieści i ślamazarną narrację, jeśli reżyser aż przez trzy godziny oferuje nam zapętlone do znudzenia mini-teledyski i niewiele wnoszące artystyczne impresje. Poetyka obrazu po prostu nie zgrywa się z dość szorstką i banalną historią o przestępcy, który jak równie błyskawicznie wdrapał się na szczyt przestępczej piramidy, tak nagle i z hukiem wystrzeliwanych w jego kierunku kul upadł na zimną posadzkę klubu go-go.

Kulisy zabójstwa Nikosia. Tak zginął Nikodem Skotarczak



Kawulski, który już na początku filmu sygnalizuje, że nie mamy do czynienia ani z dokumentem, ani z klasyczną biografią, konsekwentnie odhacza najważniejsze wątki z życia "Nikosia". Od dzieciństwa, na którym twardą rękę odcisnął ojciec Skotarczaka, przez dorabianie na wymianie walut, handel bursztynami i kradzież luksusowych aut, po liczne romanse, sponsoring Lechii, brawurową ucieczkę z niemieckiego więzienia i celebrycki pociąg do bycia w centrum uwagi. Dostajemy więc w zasadzie podstawowy pakiet wiedzy na temat "Nikosia" - "człowieka z miasta", którego postać w filmie jest dość nachalnie mitologizowana. W kontrze do bandyckich i amoralnych "pruszkowskich", główny bohater wydaje się być posągowym wręcz przykładem przestępczej dumy o niskiej szkodliwości społecznej.

Nie do końca można mówić o wybielaniu Skotarczaka, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że twórcy chcieliby wśród widzów wywołać co najmniej takie pokłady sympatii, jakie generował niedawno jeszcze na ekranie główny bohater "Najmro" Mateusza Rakowicza. Filmowemu "Nikosiowi" nie sposób odmówić charyzmy, poczucia humoru i męskiego wdzięku. Trudno mu także nie współczuć, biorąc pod uwagę, z jak wieloma rodzinnymi dramatami musiał sobie radzić. Kawulski niewiele jednak kładzie na drugą szalę, by wyrównać proporcje sympatii i antypatii w stosunku do swojego bohatera, który przecież wzorem cnót nie był. Zwyczajnie zabrakło choć odrobiny krytycyzmu i bardziej obiektywnego oglądu sytuacji.

Nikoś, Zachar i cała reszta. O mafii na Wybrzeżu



Nowy film Macieja Kawulskiego jest inspirowany życiem i działalnością Nikodema "Nikosia" Skotarczaka (Tomasz Włosok), określanego jako "ojciec chrzestny" polskiej mafii. Nowy film Macieja Kawulskiego jest inspirowany życiem i działalnością Nikodema "Nikosia" Skotarczaka (Tomasz Włosok), określanego jako "ojciec chrzestny" polskiej mafii.

Sequel? Nie. Powtórka z rozrywki? Owszem



Nie do końca da się także zrozumieć zabieg narracyjny zastosowany w "Jak pokochałam gangstera". O "Nikosiu" podczas wywiadu z młodym dziennikarzem opowiada jedna z wielu kobiet w życiu przestępcy (gra ją Krystyna Janda), ale stwierdzenie, że filmową wersję Skotarczaka poznajemy z kobiecej perspektywy byłoby mocnym nadużyciem. Żony i kochanki grane m.in. przez Julię Wieniawę, Agnieszkę Grochowską, Edytę Herbuś czy Magdalenę Lamparską bardziej statystują w tej opowieści niż realnie ją kształtują. Wbrew szumnym zapowiedziom to zatankowane testosteronem męskie kino na wzór tego, którym Kawulski przekonał do siebie liczną rzeszę widzów przy okazji "Jak zostałem gangsterem".

Gdański gangster "Zachar" został zamordowany



Jeśli już mowa o poprzedniej produkcji, to należy także rozwiać kolejny mit, bo "Jak pokochałam gangstera" nijak da się nazwać sequelem. To zupełnie odrębna historia z innymi bohaterami, choć skopiowana niemal jeden do jednego pod kątem realizacyjnym. Zapatrzony w Guya Ritchiego Kawulski nadal więc lubuje się w dynamicznym montażu i zwracaniu się bezpośrednio do widza, podczas gdy kamera pracuje w kilku tempach i przy akompaniamencie rockowych szlagierów. Taka realizacyjna mozaika wciąż sprawdza się doskonale, aczkolwiek czuć już lekki przesyt technicznymi "popisówkami", które i tak nie są w stanie uratować ostatniej - niemiłosiernie spowolnionej i przeładowanej nieistotnymi scenami - godziny filmu.

"Jak pokochałam gangstera" to filmowa podróż od lat 70. do końcówki ostatniej dekady XX wieku. Sporo w filmie znajdziemy naturalnie trójmiejskich akcentów. "Jak pokochałam gangstera" to filmowa podróż od lat 70. do końcówki ostatniej dekady XX wieku. Sporo w filmie znajdziemy naturalnie trójmiejskich akcentów.

Dużo "Nikosia", dużo Trójmiasta



Sporo jest jednak w "Jak pokochałam gangstera" wizualnych perełek. To choćby niezwykle klimatyczna scena otwarcia przy dźwiękach coveru "Big In Japan" czy pięknie udekorowane i oświetlone mieszkanie, w którym dochodzi do schadzek "Czarnej" (Agnieszka Grochowska) i "Nikosia" (Tomasz Włosok). Za oknem wielokrotnie migają zarysy stoczniowych dźwigów, ale tych trójmiejskich ozdobników naturalnie jest więcej w filmie. Kawulski wielokrotnie więc zagląda z kamerą do gdańskiego portu, na stadion Lechii przy Traugutta czy trójmiejskie plaże. Nie ma co prawda "Maxima" czy "Lucynki" (w filmie "gra" ją ... "Marylka"), ale pojawia się za to klub B90 przyozdobiony na "Las Vegas", w którym do dziś nieznani sprawcy w 1998 roku śmiertelnie postrzelili "króla Wybrzeża". W epizodycznej roli pojawia się też były piłkarz i dyrektor sportowy Lechii, Jarosław Bieniuk.

Podobnych aktorskich ciekawostek w filmie jest więcej, choć nawet profesjonaliści mają tutaj problem, by wyjść z cienia ekranowego "Nikosia", czyli Tomasza Włosoka. Jeden z najzdolniejszych młodych aktorów w Polsce znów bryluje, choć nie jest to już tak olśniewająca kreacja jak rola Waldena w "Jak zostałem gangsterem". Zresztą w poprzednim filmie Kawulskiego cały aktorski zespół wydawał się lepiej wkomponowany w opowieść. W historii o Skotarczaku ani Antoni Królikowski ("Komo"), ani świetni w drobnych epizodach Dawid Ogrodnik ("Pershing") i Janusz Chabior ("Malizna") nie potrafią znaleźć sobie odpowiednio dużo przestrzeni, by zapisać się na dłużej w pamięci widzów. Kreacja Sebastiana Fabijańskiego ("Silvio") to już natomiast szarża z gatunku tych ekstremalnych i wręcz niedorzecznych. Podobnie jak cała postać niemieckiego policjanta (Klaudiusz Kaufmann).

Filmowy portret "Nikosia" to one-man show Tomasza Włosoka, który daje z siebie wszystko, choć sporo możliwości ogranicza bardzo nierówny scenariusz. Pod kątem realizacyjnym film Macieja Kawulskiego sprawdza się natomiast bez większych zarzutów. Filmowy portret "Nikosia" to one-man show Tomasza Włosoka, który daje z siebie wszystko, choć sporo możliwości ogranicza bardzo nierówny scenariusz. Pod kątem realizacyjnym film Macieja Kawulskiego sprawdza się natomiast bez większych zarzutów.

Można i należało to zrobić lepiej



Największym jednak problemem nowej produkcji Macieja Kawulskiego okazał się potężny, trzygodzinny metraż, który obnażył wiele scenariuszowych zadyszek i mimowolnie przykrył całkiem sporo udanych momentów. Pomimo tak opasłej formy, trudno "Jak pokochałam gangstera" nazwać filmem spełnionym, a potencjał Nikodema Skotarczaka wykorzystanym w pełni. To jedna z wielu podobnych opowieści o człowieku, który świadomie wyszedł z cienia i skierował na siebie wszystkie światła, by móc zebrać jeszcze większy aplauz, którym "Nikoś" przecież nigdy nie gardził. Jak ćma do światła lgnął do splendoru, świata wielkiego sportu i polityki, celebrytów i aktorów. Ba, sam nawet zagrał w "Sztosie" Lubaszenki.

Trójmiejska historia sztosów, czyli zabawa z cinkciarzami



Tymczasem wydaje się, że nie do końca Maciej Kawulski wiedział, jak zagrać samym "Nikosiem" i jak opowiedzieć jego historię. Sposób, który ostatecznie wybrał okazał się rozczarowujący i nużący, ale to wciąż polska czołówka gangsterskiego kina i tematyka, która bez wątpienia na platformie Netflix znajdzie wielu zwolenników. Nie tylko wśród tych, którzy słyszeli albo wiedzieli na własne oczy legendę "króla Wybrzeża".

OCENA: 5/10

Opinie (819) ponad 50 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    (5)

    Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, to niech nie traci czasu. Znowu te same gęby, beznadziejna gra (aktor grający Nikosia to wg mnie jedyny dobrze grający aktor) a Janda mimo, że najbardziej doświadczona, to jedna z gorszych aktorzyn..

    Ogółem jeśli ktokolwiek spodziewa się filmu w miarę dobrego tak jak: "jak zostałem gangsterem", to uprzedzam, że jest lipa no chyba, że filmy pokroju vegi to dla kogoś dobre kino...

    • 124 21

    • Janda sepleni przy spółgłoskach szczelinowych i zwartoszczelinowych. (2)

      Delikatnie, ale jednak.

      • 16 2

      • To po szczepionce (1)

        • 15 0

        • To kwestia przodkow

          • 5 0

    • Janda dno zaszczepione poza kolejka

      • 8 4

    • Niee no Sebastian Fabijański to majstersztyk :) Na początku go nie poznałam

      • 1 2

  • E.G. (4)

    Jeśli film jest tak nudny jak ten artykół to szkoda czasu.

    • 66 10

    • Jest

      • 10 0

    • Gorzej.To film który się spokojnie przełącza na inny film. (1)

      • 8 1

      • Nawet gorszy niż o Wałęsie

        • 3 0

    • Co to artykół

      • 8 0

  • Mmm, słabe to. (2)

    Jak większość "produkcji" Netflixa. Jak większość produkcji krajowych.

    • 63 13

    • "Jak większość produkcji krajowych"- takie typowe polskie narzekanie. Polskie kino jest od lat w bardzo dobrej formie więc nie- nie jest jak większość produkcji krajowych. Za to jest słąby jak wszsytkie produkcje Netflixa, nie "większość".

      • 7 3

    • Nikoś

      Bardzo słaby film.

      • 1 0

  • Byl Nikos i juz Nikodema nie ma. (16)

    • 41 23

    • Chyba ciebie

      • 3 8

    • (11)

      Ostał się ino wystawny nagrobek i dom w Jelitkowie, gdzie do dzisiaj mieszka jego żona.

      • 13 0

      • A nageobek pełny? (5)

        To ten czarny pod płotem?

        • 6 1

        • (4)

          nagrobek jeśli tak można porównać to jak mercedes S klasa

          • 6 0

          • I pusty? (3)

            • 2 2

            • (2)

              Pusty? O co tobie chodzi? A jaki ma być?

              • 3 1

              • (1)

                Może złoto z Amber Gold tam schowali w geście szacunku dla swojego dawnego druha? Albo przynajmniej symboliczne kilka sztabek, Mariusek jak żyć hehe

                • 6 0

              • Niewykluczone, dobre miejsce

                • 3 1

      • ''ten zrobił kto skorzystał'' najpewniej zleciła zabójstwo Nikosia osoba, która najwięcej zyskała na tym (4)

        ostała się też Hestia zresztą blisko domów Nikosia ma siedzibę z tym że w rączkach niemieckich i kilka innych firm w Trójmieście, niektórzy jego wspólnicy i przyjaciele z tamtych lat mają się dobrze, może to któryś z nich stoi za jego śmiercią? Na logikę jak wchodziły w gre duże pieniądze ktoś mógł wybrać zlecenie zabójstwa kompana zamiast uczciwe rozliczenie z interesów. Najbardziej prawdopodobnym figurantem, którego bym typował jako zleceniodawcę tutaj byłby niejaki Wojtek albo Rysiek, raczej WojtekK

        • 10 0

        • Też o tym myslalal ale jeszcze inny kolega

          • 2 1

        • (2)

          A wy kogo obstawiacie?

          • 3 0

          • Spotkanie w marinie chyba w 97 (1)

            Było kluczowe

            • 3 1

            • Tak, dwie kawy wypił i to jest trop

              Zawsze pił jedna. Może kelner?

              • 2 2

    • Film o tym jak powiedzieć,, ale na serio, nie żyje,, bo ludzie swoje wiedza...

      Teraz o legendzie,, Budyniu,, poproszę. Statystę znajdziecie w Stanach

      • 8 2

    • Nie wiadomo, moze po prostu jego smierc sfingowano (1)

      Tak jak miliardera dra Kolczyka, który na operacje udał się do szpitala miejskiego we Wiedniu, a nie np. do prywatnej kliniki w Szwajcarii.

      • 6 3

      • No nareszcie jeden kumaty

        • 6 3

  • Brak słów

    Szkoda czasu na oglądanie

    • 79 10

  • Ile bylo brawury w ucieczce z wiezienia przez zamiane ciuchow z bratem? Raczej nie brawura ale nowa fura

    nie kradziona dla kilku klawiszy. Nie brawura lecz chec szczera drzwi wiezienia ci otwiera.

    • 33 9

  • (10)

    czy w filmie jest cos o tym jak Nikoś kupił lechii puchar polski ?

    • 64 28

    • Jest (1)

      • 20 3

      • Kupił mecz z Juventusem

        • 10 2

    • Nie ale jest jest o fryzjerze i ance (1)

      • 16 3

      • A o skupie walut jest?

        • 2 0

    • (1)

      tak

      • 5 1

      • A o tym co garnitury po nim nosił?

        • 1 0

    • Tak jest.... (1)

      O tym jak sasiadka zza miedzy rwala wroty z gorki wlasnego stadionu....

      • 7 6

      • to było wtedy gdy kibole lechi ramię w ramię z zomowcami atakowali stadion ?

        • 6 6

    • Puchar (1)

      Jest wzmianka o przekupowaniu sędziów

      • 7 0

      • To o ance

        • 2 1

  • Żaden hit (3)

    Kolejny opłacony artykuł, film pokazuje złodzieja jako bohatera narodowego, No ale cóż dziś młodzież czerpie z tego wzorce gdy rodzice w czasach PRL żyli w biedzie

    • 161 24

    • W sedno.

      • 14 1

    • Nie tylko cwaniaki dobrze żyły w prlu. Można było wtedy zarabiać bardzo dobrze. Trzeba było tylko chcieć.

      • 4 14

    • Resortowi w czasach okupacji rosyjskiej czyli PRLu żyli dostatnio. Cienko miał zwykły robotnik.

      • 15 0

  • Bujda (19)

    Ta uciekł z więzienia w Niemczech miał willę w Jelitkowie
    Niech pokażą jak porywal ludzi jak jego ludzie torturowali sikali przypalali wsadzali patyki w d*pe porwanym
    Porywali też dziewczynki do burdeli
    Wszystko na wciaganej kilogramami kokainie ludzie mieli biedę wkoło a oni siali terror uczciwym osobą to nie jak tygrys na stogach gdzie muszą pracę dawał ci tylko cpali i swirowali gangsterów a byli na pasku uopu i wsi potrzebny byl im taki gamon do narkotykow

    • 143 25

    • (7)

      Ta słynna willa nie była jego.

      • 16 5

      • Żony (6)

        • 11 6

        • (5)

          na papierze mógł być żony, a faktycznie Nikosia, miał dwa domy obok siebie jeden z Haliną, a drugi z ostatnią żoną Edytą i pewnie jeszcze kilka tu i tam na ,,słupy,,

          • 28 1

          • (4)

            Nie na papierze. To była willa tej pani. Tamto rodzeństwo w tamtych latach było niesamowicie bogate. Nikodem był przy nich 'biedny'.

            • 14 11

            • (3)

              taaa, tak biedny że operował kasą większą niż przeciętny człowiek mógł sobie wyobrazić xD i te auta

              • 17 7

              • (2)

                On mówi o pięknym rikardo:-)

                • 4 10

              • (1)

                Tak. Byli to ludzie pochodzący z Nowego portu. Wiem bo ktoś był chrześniakiem mojej babci.

                • 3 6

              • W C. Hartwig było zawsze SB wcześniej UB

                Obok bloki resortowych

                • 4 4

    • Co ty wiesz

      • 1 7

    • Taki jeden do dziś ma sklep w Galerii (4)

      Wiele dziewczynek wyjechało do pracy wbrew woli

      • 6 0

      • A inny restauracje nie daleko

        • 5 0

      • Zawsze mnie dziwi, czy te kobiety nie miały ojców (2)

        albo braci? Kwas/pistolet/nóż i odpłacić za krzywdę wyrządzoną rodzinie.

        • 7 2

        • Pogadaj na mieście (1)

          • 3 2

          • Nie wszyscy ojcowie d...

            Ten od Mercedesa wiedział co zrobić

            • 0 1

    • (2)

      Akurat Nikos nie porywał dziewczynek do burdeli . Wiele można mu zarzucić , owszem burdele płaciły za ochronę jego ludziom ale żadnej kobiety do prostytucji nie zmuszał. Miał szacunek do kobiet i to go wyróżniało w tym środowisku.

      • 29 2

      • Ale swoja zone Halinke to potrafil ostro zdzielic (1)

        Tak, że jej brat z Nikosiem się boksował.

        • 10 7

        • M to ty?

          • 3 2

    • a to ty m^atole nie wiesz, że on naprawdę uciekł z więzienia w Niemczech? Było swego czasu o tym głośno i do dziś ludzie wiedzą, bo to nie taka prosta sprawa

      • 6 1

    • Dokładnie. Mieszkałem na Stogach. Bursztyn i paliwo.

      A na dzielni był spokój.

      • 2 1

  • (8)

    Nikoś był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Są na to dokumenty w IPN. On zwyczajnie pracował na byłych SBeków. Dlatego był taki bezkarny i pewny siebie. Robienie z niego gwiazdy bardzo mnie dziwi.

    • 186 17

    • Ipn bzdura skąd mieli fury haha jankowski w kontenerach z nikosiem caritas a ten fil syf hu wiecie (3)

      • 5 9

      • Piękna polszczyzna.

        • 18 0

      • Czy to jest napisane po polsku? Wydaje się, że jednak nie. Bełkot.

        • 12 0

      • Czy leci z nami tłumacz?

        • 14 0

    • A kiedy film,, jak zostałem sędzia w Gdańsku,,? (2)

      • 20 3

      • (1)

        O zonie Plazynskiego?

        • 11 7

        • o mamusi byłoby lepiej

          • 9 1

    • teraz Olo L. z kumplami nożownikami nieco małpuje

      • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Marcin Hakiel wraz z Katarzyną Cichopek wygrali Taniec z gwiazdami?