Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Festiwal Narracje 2019 na Siedlcach

11 edycja festiwalu sztuki współczesnej Narracje wystartowała w piątkowe popołudnie. Mimo deszczowej aury frekwencja jak zwykle nie zawiodła. Goście w grupach z przewodnikiem lub na własną rękę odkrywali uroki Siedlec. Festiwal instalacji artystycznych odbędzie się również dziś (w sobotę), od godz. 17 do 24.Listopadowa aura bywa bezlitosna. W tym roku nie było co prawda bardzo zimno, ale od czasu do czasu padał deszcz. Mogło to być uciążliwe zwłaszcza podczas przeczesywania terenów zielonych. Warto więc na Narracje wybrać ciepłe i nieprzemakalne obuwie. Przydadzą się również latarki.

Narracje to festiwal, który rokrocznie odbywa się w listopadzie, ale za każdym razem w innej dzielnicy. W ten sposób mieszkańcy Gdańska mogą poznać uroki miejsc, którym na co dzień nie poświęcają wiele czasu. Narracje to również okazja dla "domowników", którzy mogą ten jedyny raz w roku zobaczyć własną dzielnicę w zupełnie innej odsłonie.

Wystawy i spotkania w Trójmieście


A jest co oglądać. W tym roku organizatorzy przygotowali 24 instalacje rozmieszczone na rozległym obszarze, co przekłada się na około dwuipółgodzinny spacer. Jeżeli chcemy poświęcić każdej instalacji nieco więcej uwagi - z pewnością ten czas się wydłuży. Na trasie na pewno wiele rzeczy nas zaskoczy, np. lament pochowanej wody dochodzący ze studzienki kanalizacyjnej, tworzone na oczach gości rzeźby z czekolady oraz artystyczny performance.

Ciekawą instalacją jest dyskoteka z grzanym winem (10 zł/kubek) przy jednym z osiedlowych sklepów, nawiązująca do Ronda, czyli miejsca, które niegdyś tętniło życiem towarzyskim na Siedlcach. W tej miejskiej dyskotece, wśród bloków i zaparkowanych aut, wybrzmiewają dźwięki najbardziej popularnych artystów z lat 90. Publiczność rozgrzewają DJ-e rezydujący niegdyś w Rondzie. Autorem tej instalacji, która służy uczestnikom za sentymentalno-rozrywkowy przystanek na trasie, jest Tymek Bryndal.

Niektóre z instalacji nawiązują do historii dzielnicy, inne poruszają ważne problemy społeczne. Po spotkaniu ze "Skakanką", autorstwa Marty Handschke i Agi Szreder, potrzeba chwili, aby się pozbierać. Ta przestrzenno-dźwiękowa instalacja porusza problem przemocy seksualnej i nawiązuje do tragicznego wydarzenia, które wydarzyło się w pobliskiej szkole. Podczas lekcji, pod nieobecność nauczycielki, chłopcy molestowali seksualnie swoją 14-letnią koleżankę i nagrali to telefonem komórkowym. Upokorzona dziewczyna powiesiła się na skakance.

Ciekawym punktem na trasie była instalacja "Ćwiczenia z orientacji", autorstwa Marty Wódź. Instalacja dźwiękowa znajduje się w parku Bema, który został utworzony w latach 60. XX wieku, w miejscu dawnego cmentarza. W parku znajduje się alejka, wzdłuż której rosną stare drzewa. To one służyły niegdyś mieszkańcom do orientacji przestrzennej, działając niczym siatka kartograficzna. Mieszkańcy odmierzali od drzew sekwencje kroków, aby zlokalizować nieistniejące już mogiły. Podczas Narracji idąc ciemną aleją, słyszymy te "wskazówki", z zamieszczonych nieopodal głośników. Warto przejść się alejką w zupełnej ciszy i w niewielkiej grupie.

Ostatnim przystankiem jest Klub Festiwalowy, usytuowany w Forcie Góry Gradowej, gdzie można się ogrzać, posilić i zrelaksować przy muzyce. Całość została zaaranżowana przez artystów, którzy odczytali historię Siedlec i wysłuchali opowieści dzisiejszych mieszkańców.

Zobacz interaktywną mapę wszystkich atrakcji. fot. mat. prasowe
Wędrówka rozpoczyna się w Punkcie Informacyjnym, w zabytkowym, drewnianym domku przy ul. Kartuskiej 11. Wewnątrz można zaopatrzyć się m.in. w mapkę, na której znajdziemy wskazówki, jak dotrzeć do wszystkich atrakcji. O godz. 17 startuje spacer z kuratorami. Od godz. 17:20 do 21:40 co 20 minut można wybrać się na spacer z przewodnikami.

Niektórzy wybierają zwiedzanie na własną rękę, co nie jest złym pomysłem, ponieważ część atrakcji wymaga ciszy i skupienia, których trudno doświadczyć w grupie. Minusem samodzielnego spacerowania jest możliwość zagubienia drogi. Na terenie Narracji czasami brakuje znaków, kierujących gości na odpowiedni tor, dlatego warto mieć ze sobą mapkę festiwalową, którą znajdziemy również na stronie organizatora.

Opinie (81) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • nr 24 Pamięć lodowców

  to praca o wydźwięku ekologicznym. Świetna. jednak jest jedno ale - na słupku informcyjnym nie ma ani słowa co artystka/oraganizator zrobili z ptactwem (kaczkami), których wyspę zajęli na instalację telebimu

  • 32 9

 • Opinia wyróżniona

  Niestety. Jako stały bywalec i fan Narracji muszę powiedzieć, że to najsłabsza edycja od lat. Trasa sama w sobie bardzo fajna, Klub Festiwalowy bardzo porządnie zrobiony (choć z fatalną muzyką)- do tej z Balladyny się nie umywa), ale same instalacje to porażka. W ogóle nie angażujące i po prostu nijakie. Ani jedna nie zapad(ł)a w pamięć. Do edycji z Nowego Portu czy Brzeźna się nie umywają. Szkoda. Ale przynajmniej była niezła pogoda i ludzie jak zawsze świetni- do zobaczenia za rok!

  PS. Grzane wino, którego już nie ma o godzinie 20:30 to też lekka wtopa

  • 35 14

 • Bar piwny

  Warto nadrobić drogi do kultowego baru piwnego "Skarpowa". Takich miejsc już nie ma.

  • 29 3

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Narracje 2019 na Siedlcach w Gdańsku

  Oby bylo lepiej niz w Brzeznie. Bo tam to porazka az kipiala. Masa tandetnej nowoczesnje sztuki pokroju wstajr rano chlop i wlacza wode na herbate

  • 13 6

 • Przecież jest "Skarpowa", więc takie miejsca jednak są.

  • 4 3

 • Sztuka nowoczesna, to rzecz, której unikam.

  Nie ma dla mnie kompletnie sensu, a wartości nadają jej jedynie krytycy usiłujący wmówić ludziom, co właśnie widzą i dlaczego niby to ma być dzieło. Wolę zdecydowanie klasyczny wymiar sztuki.

  • 40 18

 • Szkoda, że to tylko dwa dni. Akurat jestem w pracy i nie mam możliwośći się wybrać.

  • 8 5

 • tak, szkoda, że porzucili niedzielę

  kasa?

  • 5 0

 • Postawienie instalacji na wyspie, gdzie gniazdują ptaki, to sprawa dla prokuratora, tyle się mówi o ochronie siedlisk,

  i są na to odpowiednie przepisy.

  • 9 5

 • Może uczestnicy spotkają psa, którego szukamy- pomagamy szukać,

  suczka Tosia, gładkowłosa, do kolan, jasnobrązowa pręgowana,
  prosimy o zdjęcia i informację na grupie Zaginione Znalezione Zwierzęta Trójmiasta.
  Jest bardzo lękliwa, prosimy nie gonić, nie wołać.

  • 23 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Ricky Martin po raz pierwszy wystąpił przed trójmiejską publicznością?