• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nordic Talking Festival. Poznawaj Skandynawię za darmo

Joanna Skutkiewicz
29 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Nordic Talking Festival po raz drugi przeprowadzany jest w formule online. Nordic Talking Festival po raz drugi przeprowadzany jest w formule online.

Trwa Nordic Talking Festival organizowany m.in. przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Przez dwa dni - 29 i 30 maja - można całkiem za darmo i bez wychodzenia z domu uczestniczyć w wydarzeniach traktujących bardzo szeroko o krajach nordyckich.



Wygląda na to, że pandemia na dobre zmieniła sposób organizacji wydarzeń. Nie trzeba już rezerwować całego weekendu na to, żeby spędzić go na festiwalu odbywającym się w fizycznej lokalizacji. Czy to dobrze? Cóż, z pewnością nie ma to jak spotkanie w cztery oczy, ale dobrze zorganizowane wydarzenie online może też być niezwykle interesujące.

Wysokiej jakości transmisja wideo i sprawna organizacja pozwala łatwo zebrać uczestników nie tylko z całej Polski, lecz także z całego świata, tak jak ma to miejsce w trakcie dwudniowego Nordic Talking Festivalu. Co ciekawe, jako że zeszłoroczna edycja również odbyła się w formule online, można wciąż obejrzeć jej transmisję.

Skandynawskie podejście do zdrowia psychicznego



Choć główna część festiwalu odbywa się w weekend 29-30 maja, pierwsze wydarzenia odbywały się również w dni powszednie. W warsztatach języków: duńskiego, norweskiego, fińskiego i szwedzkiego od podstaw mógł uczestniczyć każdy chętny, podobnie jak w kawiarenkach językowych dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcieli porozmawiać w obcym języku.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji stał się dobrostan psychiczny - kwestia wciąż zaniedbywana, która w czasie pandemii koronawirusa stała się tematem wprost palącym.

- Kraje nordyckie od wielu lat zajmują najwyższe miejsca w światowych rankingach badających poziom szczęścia i zadowolenia ich mieszkańców - informują organizatorzy. - Czerpiąc z tego dorobku, tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest zdrowie psychiczne oraz nordyckie sposoby na wzmacnianie dobrego samopoczucia oraz ogólnego dobrostanu.

O filozofii hygge i fenomenie fińskich saun



Dużym atutem festiwalu jest szeroki zakres tematów poruszanych podczas spotkań. Podobnie jak podróżujemy po to, aby poznawać świat i zwyczaje innych ludzi, tak w czasach ograniczonych możliwości podróżowania możemy poszerzać swoje horyzonty nie wychodząc z domu. Pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 29 maja, odbyły się m.in:

Rozmowa polsko-norwesko-duńska na temat budowania relacji wokół wspólnego spożywania posiłków, w której wzięli udział Kinga Eysturland, Natalia Długosz i Steffen Eriksen. Porównano podejścia trzech krajów do biesiadowania i omówiono zastosowanie podejścia 'hygge', które w ostatnich czasach bije rekordy popularności. Jak słusznie stwierdził Eriksen, słowo hygge pochodzi z Danii, ale jest uniwersalne i w kontekście kulinarnym traktuje przede wszystkim o relacjach międzyludzkich. Nie da się mieć 'hygge' samemu!

O dobrodziejstwach fińskiej sauny opowiedziała Aleksandra Michta-Juntunen. Nie każdy pewnie wie, że "sauna" to pewnie jedyne fińskie słowo, które jest używane na całym świecie - zwłaszcza że fiński jest kompletnie niepodobny do innych języków. W Finlandii jest około 5 mln ludzi i... 2 mln saun. Dlaczego to tak ważne dla tej kultury? O tym i o innych sprawach wokół wygrzewania się w 90 stopniach Celsjusza można było posłuchać podczas tej prelekcji.

O godzinie 18 rozpoczęła się transmisja spotkania z Marją Kihlström, fińską seksuolożką, na temat kobiecego orgazmu, które w praktyce okazało się spotkaniem poruszającym o wiele więcej kwestii dotyczących seksualności. Sporo uwagi poświęcono także fińskiemu podejściu do dziecięcej seksualności i uczenia najmłodszych "co i jak". Co ciekawe, w języku fińskim jest jeden zaimek, oznaczający zarówno "on", jak i "ona", co również wpływa na postrzeganie wielu kwestii związanych z tożsamością. Jak zwykle okazuje się, że język tworzy rzeczywistość wokół nas.

W niedzielę o tym, że codziennie jest piątek



Nordic Talking Festival odbywa się przez cały weekend. Nordic Talking Festival odbywa się przez cały weekend.
Drugiego dnia, w niedzielę 30 maja, też czeka nas wiele interesujących rozmów, również skupionych wokół dobrego samopoczucia i dobrostanu psychicznego w wersji nordyckiej. Transmisje rozpoczną się o godz. 11:30 spotkaniem wokół książki "Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku" i potrwają, z jedną godzinną przerwą, aż do 19.

Na szczególną uwagę zasługuje rozmowa zapowiedziana na godz. 16:30. Wiktor Jodłowski będzie rozmawiał z Thomasem Eriksonem, szwedzkim pisarzem i wykładowcą, autorem m.in. jednej z najlepiej sprzedawanych książek non-fiction na świecie: "Otoczeni przez idiotów".

Warsztaty i konkursy



Można także wziąć udział w warsztatach makramy prowadzonych stacjonarnie w Trójmieście. Zajęcia odbędą się 1 i 4 czerwca w ogrodzie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Organizowanych jest także kilka konkursów, w których można wygrać m.in. książki i vouchery do restauracji.

Wydarzenia

Nordic Talking Festival 2021

wystawa

Miejsca

  • NCK Gdańsk, Korzenna 33/35

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (86)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (1 opinia)

(1 opinia)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Basia Ritz to zwyciężczyni pierwszej edycji popularnego programu kulinarnego: