Wiadomości

stat

Nostalgiczny wieczór z Paradise Lost

Paradise Lost dało w czwartkowy wieczór w klubie B90 udany półtoragodzinny występ. Lider  Nick Holmes najlepsze lata w ma już za sobą, ale nadal potrafi porwać tłumy.
Paradise Lost dało w czwartkowy wieczór w klubie B90 udany półtoragodzinny występ. Lider Nick Holmes najlepsze lata w ma już za sobą, ale nadal potrafi porwać tłumy. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Tłum fanów muzyki metalowej pojawił się w czwartkowy wieczór w klubie B90, aby zobaczyć na żywo pionierów nastrojowego doom-metalowego grania - Brytyjczyków z Paradise Lost.Dawno nie było takiej kolejki przed B90. Czekający na jej końcu fani Paradise Lost na wejście do klubu musieli odstać i pół godziny. Na szczęście zespół i organizatorzy zaczekali na wszystkich i koncert rozpoczął się z dwudziestominutowym opóźnieniem - to precedens, bo punktualność to jedna z podstawowych zasad w B90. Kolejną staje się powoli wysoka frekwencja na organizowanych wydarzeniach - w czwartek klub mogący pomieścić 1500 osób był pełen.

Brytyjczycy rozpoczęli powolną kompozycją "No Hope in Sight" z tegorocznego krążka "The Plague Within". W ciągu niecałej półtorej godziny, które trwał koncert, utwory właśnie z tego wydawnictwa pojawiały się najczęściej. Można było usłyszeć m.in. "Terminal", "Flesh from Bone", "Victim of the Past" czy "Return to The Sun". Fani przyjęli je nieźle, jakby okazując tym samym swoją aprobatę dla decyzji muzyków o powrocie do doom-metalowych korzeni.

Widzowie koncertu to przede wszystkim obecni trzydziesto- i czterdziestolatki, którzy z pewnością pamiętają złote czasy Paradise Lost z początku lat 90. ubiegłego wieku.
Widzowie koncertu to przede wszystkim obecni trzydziesto- i czterdziestolatki, którzy z pewnością pamiętają złote czasy Paradise Lost z początku lat 90. ubiegłego wieku. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl
A warto przypomnieć, że Paradise Lost broniło się przed tym wiele lat, romansując na kolejnych krążkach z gotykiem, hard rockiem czy elektroniką. I choć ostatni album oraz czwartkowy koncert pokazuje, że Nick Holmes najlepsze lata w sztuce growlingu ma już za sobą, to nadal wychodzi mu to na tyle dobrze, żeby porwać tłumy odzianych na czarno fanów - w większości jego rówieśników, czyli obecnych czterdziestolatków.

Charyzma brytyjskiego wokalisty, który potrafi ze sceny ironicznie zażartować na temat własnych kawałków albo nagle rzucić zatroskane zapytanie "czy aby na pewno wszyscy na sali piją", to jedno. Druga sprawa to olbrzymi ładunek nostalgii, jaki ta muzyka misi wywoływać na żywo wśród wiernych fanów.

W latach 90. był to jeden z ulubionych zespołów polskiej publiki metalowej. Brytyjczycy pojawiali się nad Wisłą regularnie niemal od początku swojej scenicznej działalności. Trafili nawet do Trójmiasta, gdy w 1995 roku zagrali na sopockim molo w ramach festiwalu Marlboro Rock. Warto również dodać, że czwórka z pośród pięcioosobowego składu to pierwotni członkowie i założyciele zespołu - w ciągu ćwierćwiecza działalności zmieniali się wyłącznie perkusiści.

W B90 był niemal komplet - to powoli staje się już regułą tutejszych koncertów.
W B90 był niemal komplet - to powoli staje się już regułą tutejszych koncertów. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl
Nie dziwi więc, że Paradise Lost wciąż budzi mocne emocje, a ich dźwięki porywają fanów do zapamiętałego headbangingu, skandowania tekstów utworów z uniesioną pięścią czy grania na tzw. gitarze powietrznej. Te sceny można było zobaczyć podczas czwartkowego koncertu wielokrotnie. Szczególnie w momentach, gdy muzycy sięgali po starszy repertuar: "Erased", "As I Die" czy zagrany na zakończenie hymn "Say Just Words".

Koncert Paradise Lost rozpoczął maraton z muzyką metalową, który przez całą jesień i zimę potrwa w klubie B90. W sprzedaży są bilety na koncerty zespołów: Children Of Bodom (25.10), Moonspell (31.10), Carcass, Napalm Death i Obituary (11.11), Samael (29.11), Eluveitie (10.12), Arkona (19.10) czy Therion (30.01).

Opinie (32)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

listopada

Złoty Jubileusz 50 lat na 1... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

30

listopada

Dont Let Daddy Know Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

01

grudnia

Magda Umer - koncert jubile... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

Nocne spacery po Siedlcach: trwają Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje
Artyści na ulicach Siedlec. W piątek i sobotę Narracje
Narracje w piątek i sobotę

Kulinaria

Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Największy teatr w Gdyni to: