• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu: Granice dawno się zatarły

Patryk Gochniewski
6 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Dla Pawła Zagańczyka, który towarzyszy wydarzeniu od jego początku, został specjalnie napisany utwór tureckiego kompozytora Mehmeta Can Özera. Dla Pawła Zagańczyka, który towarzyszy wydarzeniu od jego początku, został specjalnie napisany utwór tureckiego kompozytora Mehmeta Can Özera.

Orient Express - pod taką nazwą odbędzie się pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Upłynie on pod znakiem muzyki Bliskiego Wschodu. - Muzyka współczesna tego regionu nie jest w Polsce zbyt dobrze znana, a to przecież niezwykle bogata, ciekawa kultura, z ogromnymi tradycjami - mówią organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się w czwartek w Nadbałtyckim Centrum Kultury.



To już 14 edycja wydarzenia, która prezentuje najróżniejsze odsłony muzyki elektroakustycznej. Utwory grane na żywo uzupełniane są o historyczne nagrania z taśmy, do tego dochodzą filmy, wizualizacje oraz... ciemność. Wszystko to tworzy wyjątkowy klimat, który na długo zapada w pamięci uczestników.

- Staramy się, by każdy koncert był interesujący i dostarczył słuchaczom pozytywnych emocji. By wychodząc z sali, mieli poczucie uczestnictwa w czymś wyjątkowym - mówi Dariusz Mazurowski, prowadzący koncert. - Nie jest to muzyka popularna czy też zawsze łatwa w odbiorze, ale nasza publiczność docenia jej walory. Cieszy mnie obecność osób z różnych grup wiekowych. Widać zainteresowanie, słuchacze pytają o następne koncerty. W końcu dla nich to wszystko robimy.

Wszystkie imprezy w Nadbałtyckim Centrum Kultury


Osobą, która spaja wszystkie koncerty cyklu, jest właśnie prowadzący, Dariusz Mazurowski. To człowiek, który zjadł zęby na łączeniu elektroniki z akustyką.

- Z Darkiem zetknęliśmy się trzy lata temu. Przyszedł z konkretną propozycją współpracy przy organizacji cyklu koncertów muzyki elektroakustycznej - opowiada Monika Łajming, koordynatorska z ramienia NCK. - Chodziło o trójstronną współpracę. Kolejnym ważnym partnerem jest bowiem Akademia Muzyczna w Gdańsku z nieocenionym prof. Krzysztofem Olczakiem. Wcześniej współpracowaliśmy z różnymi podmiotami oraz osobami, swego czasu było to pionierskie przedsięwzięcie, ale to Darkowi Mazurowskiemu udało się zrealizować to, o czym wszyscy marzyliśmy: zintegrować środowisko pasjonatów, twórców, wykonawców i odbiorców, a przede wszystkim stworzyć zespół realizujący to przedsięwzięcie. Każdy z nas - partnerów - wnosi w projekt określony wkład, swoją wiedzę oraz doświadczenie. Cieszy nas fakt, że krąg osób zainteresowanych projektem wciąż się poszerza.
Organizatorzy jednocześnie zaznaczają, że nie zastanawiają się nad granicami gatunku.

- To byłyby czysto teoretyczne rozważania. Muzyka elektroakustyczna, choć liczy sobie już ponad 70 lat, wciąż jest synonimem nowości - mówi Mazurowski.
Zwraca także uwagę, że podczas koncertów prezentują bardzo różne utwory. Nie tylko te będące efektem łączenia instrumentów akustycznych z elektroniką. Są także formy multimedialne, żywa muzyka elektroakustyczna, improwizacje, kompozycje akusmatyczne, projekcja wielokanałowa. Nowoczesne technologie, ale także środki tradycyjne. To tylko kilka przykładów.

- Granice dawno już się zatarły i współcześni artyści z dużą swobodą poruszają się po wielu obszarach, sięgają po różne estetyki. To absolutnie nie stanowi problemu - wyjaśnia Mazurowski. - Koncerty muzyki elektroakustycznej odbywają się na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich formuła się zużyła. Mógłby też zapytać nieco prowokacyjnie: skoro fortepian jest instrumentem znanym od wieków, czy oznacza to, że koncerty muzyki fortepianowej tracą sens? Dla nas kluczowe jest zainteresowanie publiczności, a ono przekonuje nas o tym, że robimy coś ważnego i potrzebnego.

Koncerty w Trójmieście


Duże doświadczenie nabyte przez lata tworzenia oraz organizowania imprez bardzo ułatwia pracę przy kolejnych cyklach. Nieoceniona przy cyklu jest właśnie osoba Mazurowskiego, który sam komponuje muzykę oraz koncertuje na całym świecie. Dzięki temu zna bardzo wielu wykonawców z prezentowanego gatunku, co pomaga w przygotowaniu Nowej Muzyki w Starym Ratuszu. Jest to na tyle niewielkie środowisko, że bardzo łatwo dotrzeć do artystów, których chce się zaprosić. Nie są oni oczywiście dobierani przypadkowo. Wszystko musi pasować do wcześniej zaplanowanego scenariusza, tak, aby publiczność otrzymała niepowtarzalny spektakl audiowizualny.

"Granice dawno już się zatarły i współcześni artyści z dużą swobodą poruszają się po wielu obszarach, sięgają po różne estetyki. Koncerty muzyki elektroakustycznej odbywają się na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich formuła się zużyła"
(na zdj. Mehmet Can Özer i Paweł Kukliński podczas koncertu w 2018 roku). "Granice dawno już się zatarły i współcześni artyści z dużą swobodą poruszają się po wielu obszarach, sięgają po różne estetyki. Koncerty muzyki elektroakustycznej odbywają się na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich formuła się zużyła"
(na zdj. Mehmet Can Özer i Paweł Kukliński podczas koncertu w 2018 roku).
- Zaprosiliśmy SpectroDuo z Teheranu, którzy zaprezentują nie tylko irańską muzykę współczesną, w tym własne utwory, ale także kompozycje polskie - Jacka Grudnia i Pawła Mykietyna. Będzie też napisany specjalnie dla akordeonisty Pawła Zagańczyka, który jest z nami od samego początku cyklu, utwór tureckiego kompozytora Mehmeta Can Özera. Stąd także tytuł tego koncertu - Orient Express - tłumaczy Mazurowski. - Muzyka współczesna tego regionu nie jest w Polsce zbyt dobrze znana, a to przecież niezwykle bogata, ciekawa kultura, z ogromnymi tradycjami. Myślę zresztą, że szczególne połączenie tej wielowiekowej tradycji z bardzo nowoczesną technologią, zaprezentowane w zabytkowej sali Ratusza Staromiejskiego, będzie źródłem interesujących doznań. Na pewno warto przyjść, posłuchać, a także po prostu spotkać się z artystami i poznać ich osobiście, bo po koncercie zawsze jest to możliwe. Czego można się spodziewać? Jak zwykle: dobrej muzyki na najwyższym poziomie.
Bilety kosztują 10 zł.

Wydarzenia

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu - koncert inaugurujący

10 zł
muzyka poważna

Miejsca

Opinie (8)

  • Fraza o zjedzeniu zębów w tym kontekście niesmaczna.

    • 0 0

  • Byłem na paru koncertach.

    W sumie fajna sprawa.

    • 5 0

  • Brawo, artykuł o muzyce współczesnej na łamach trójmiasto.pl. Redakcjo dziękujemy!

    • 8 0

  • Granice się nie zacierają

    Są natomiast kreatywni muzycy, którzy potrafią przekraczać te granice. Ale słynny banał, że jest tylko muzyka dobra i zła - to bzdura. Przeważnie przytaczają to powiedzenie osoby, którym do tzw. "klasyki" daleko.

    • 2 1

  • 2018

    Koncert dzisiejszy znakomity ale trochę za długi.

    • 2 0

  • Koncert nie na moje uszy ,ale.....

    Z takimi dźwiękami spotkałam się po raz pierwszy.
    Podobno młodzież słucha głośnej i dzikiej muzyki, ale ten koncert, dźwięki były dla mnie sporym zaskoczeniem, tak samo średnia wieku widowni.
    Organizacja, miejsce, koncert itd. bez zarzutu, muzyka dla koneserów i sympatyków gatunku. Znalazłam się tam przypadkowo. Muzyka niestety nie przypadła mi do gustu, ale zawsze warto wyjść poza swoje muzyczne ramy i poznać coś innego :-)

    • 1 0

  • A będzie Jesters?

    Ze swoim Orient Express?

    • 0 0

  • Orient Expres

    Znakomity koncert. Utwór Idina Samimi Mofakhama na skrzypce z nutą wschodnią bardzo ładny. Chciałoby się więcej...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Co jest stolicą Irlandii?