Wiadomości

stat

Nowa moda. Fidget spinner opanował Trójmiasto

Trójmiejskie dzieciaki pokazują sztuczki za pomocą fidget spinnera.


Jest mały i zrobiony zazwyczaj z tworzywa sztucznego z centralnie umieszczonym łożyskiem. Kręci się i powoli wytraca prędkość. Jego historia sięga początków lat 90., a przez ostatnie pół roku sprzedano kilkaset milionów sztuk tego urządzenia na całym świecie. To fidget spinner, który zawładnął również Trójmiastem.Która ze sztuczek pokazanych przez dzieci, przypadła ci najbardziej do gustu?

1 3%
2 16%
3 3%
4 5%
5 6%
6 4%
7 16%
8 6%
9 29%
10 4%
11 8%
zakończona Łącznie głosów: 364
Fidget spinner jest gadżetem, który kupić można już nie tylko w sklepie z zabawkami, ale też w zwykłym spożywczaku czy w sklepie z butami. Cena: kilkanaście złotych. Zabawka sprzedaje się w milionach sztuk na całym świecie, a jej popularność cały czas rośnie, także w Trójmieście.

Czym jest fidget spinner, dlaczego jego twórca nie zarobił na nim ani dolara i o co tym wszystkim chodzi - dowiecie się z tego artykułu.

Łożysko, plastik, metal lub miedź. Zrób to sam.

Zabawka o nazwie fidget spinner to nic innego jak kawałek dowolnego materiału wielkości połowy dłoni (plastik, miedź, stal, tworzywo sztuczne) złożony w trójramienną konstrukcję z łożyskiem w środku. Za pomocą łożyska możemy wprawić urządzenie w ruch. Jeśli zabawka jest dobrze wyważona, jej obroty mogą trwać bardzo długo. Po co? Podobno powoduje to psychiczne rozluźnienie użytkownika. To właśnie nieustanny ruch kręcącego się spinnera sprawia największą radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Co ciekawe, urządzenie można zrobić samemu. W sieci jest mnóstwo filmików instruktażowych i poradników.Chociaż fidget spinner wymyślono w 1993 r., to dopiero 24 lata później zabawka zyskała popularność na całym świecie za sprawą artykułu w magazynie "Forbes". Nie wiadomo, skąd autor James Plafke zaczerpnął pomysł na napisanie tekstu pt. "Fidget Spinners Are The Must have Office Toy For 2017" (w wolnym tłumaczeniu: Fidget spinner to zabawka, którą musisz mieć), ale jedno jest pewne: jeszcze kilka miesięcy temu mało kto wiedział o jej istnieniu. Teraz bawią się wszyscy.

Sprzedają się miliony, twórca nie zarobił dolara

Historia fidget spinnera sięga początku lat 90. To wtedy amerykańska inżynier Catherine Hettinger wymyśliła minimalistyczną zabawkę, która miała na celu redukcję lęków i niepokoju u dzieci z ADHD i autyzmem. W 1993 r. opatentowała ona swój pomysł i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że w 2005 r. trzeba było zapłacić 400 dolarów za przedłużenie patentu. Niestety Catherine nie było stać na zapłatę takiej kwoty za urządzenie, którego nikt nie chciał wyprodukować. Przynajmniej do niedawna. Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 200 mln sztuk zabawki. W Polsce można ją kupić w prawie każdym sklepie z zabawkami i nie tylko. Spinnery można kupić nawet w osiedlowych sklepach spożywczych i obuwniczych.

Fidget spinner w Trójmieście

Pewnie wielu z was zauważyło na terenie Trójmiasta młodzież z obracającym się urządzeniem w rękach. Dzieci kręcą i kręcą w domu, w szkołach, na przystankach, w autobusie. W gdańskiej podstawówce nr 70 zorganizowano nawet mistrzostwa na najlepszy trik w fidget spinner. Najważniejszy jest jednak fakt, że póki co nie odnotowano sytuacji, w której fidget spinner mógłby zagrażać zdrowiu.

Na czym polega fenomen?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Szybko obracająca się zabawka, powoli wytracająca prędkość według niektórych rozładowuje stres i napięcie. Jednak żadne badania naukowe tych hipotez nie potwierdzają. Milionom dzieci, ale i dorosłym, w żaden sposób nie przeszkadza to, by świetnie się fidget spinnerem bawić. Pytanie: jak długo ta moda potrwa?

Opinie (145) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kultura

Wirtualne spacery po lokalnych galeriach i muzeach
Wirtualne spacery po galeriach i muzeach
Jakie nowe spektakle zobaczysz przez internet?
Nowe spektakle w internecie

Kulinaria

Zaglądamy do kuchni Olivia Star Top
Zaglądamy do kuchni Olivia Star Top

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się w Gdańsku do: