Wiadomości

stat

Nowe wrażenia, nowe spojrzenia. Wywiad z Agnieszką Kamińską na inaugurację Dni Muzyki Nowej

Atmen Trio: od lewej Monika Kwiatkowska (kontrabas), Agnieszzka Kamińska (wokal), Małgorzata Kęsicka (obój).
Atmen Trio: od lewej Monika Kwiatkowska (kontrabas), Agnieszzka Kamińska (wokal), Małgorzata Kęsicka (obój). fot. Piotr Wasilewski

- Nowe wzruszenia, nowe wrażenia, nowe spojrzenia. To jest właśnie muzyka nowa - mówi Agnieszka Atma Kamińska, liderka trójmiejskiego Atmen Trio, które zadebiutuje w piątek podczas Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak. Na festiwalu, który potrwa do niedzieli, wystąpią także Hillary Hahn, Hauschka, Nils Frahm oraz trójmiejscy artyści: NeoQuartet i Emiter. Bilety od 23 zł do 50 zł.Przeczytaj zapowiedź festiwalu i sylwetki artystów.

Agnieszka Kamińska na co dzień występuje w Teatrze Amareya.
Agnieszka Kamińska na co dzień występuje w Teatrze Amareya. fot. Damian Kramski

Nowa Muzyka:

nie może się podobać, bo lubimy to, co znamy 30%
potrzebuje trochę czasu, żeby się przebić 27%
jest wspaniała, bo jest nowa 43%
zakończona Łącznie głosów: 30
Borys Kossakowski: Występujecie na festiwalu Dni Muzyki Nowej, więc powinniście wiedzieć, co to właściwie jest ta muzyka nowa?

Agnieszka Kamińska: Szukanie nowych połączeń, nowych wrażeń. Nowych wzruszeń, nowych środków. Nowych krajobrazów i nowego spojrzenia. Ludzie, którzy w świecie stereotypów nigdy by na siebie nie trafili, tu mogą ze sobą pracować. Tak jak w Atmen Trio - moje dziewczyny się dziwiły, jak można w jednym zespole połączyć kontrabas z obojem.

Jesteś aktorką i tancerką Teatru Amareya. Jak to się stało, że nagle stworzyłaś zespół muzyczny?

Od zawsze śpiewałam. W spektaklach Teatru Amareya przemycałam mój śpiew, tworzyłam też często ścieżki dźwiękowe do naszych spektakli. Od trzech lat myślałam o tym projekcie, ale trudno było znaleźć ludzi, z którymi mogłabym realizować swój pomysł. To dość niekonwencjonalny projekt, w którym dużo jest teatru, filmu, tworzenia atmosfery. Nie potrafię zresztą oddzielić tak do końca teatru, ruchu, muzyki. To są pokrewne dziedziny.

To będzie wasz debiut sceniczny.

Jako Atmen Trio tak, ale każda z nas już wielokrotnie występowała, z różnymi projektami. Małgorzata Kęsicka występuje z chórem kameralnym 441Hz, gra w Kapeli Królewskiej, edukuje młodzież, a Monika Kwiatkowska gra na kontrabasie w Le Bâtard de la Raison. Ja występowałam jako wokalistka w Maybe Theatre Company oraz solo. To skład niepospolity - obój, kontrabas, wokal, bez żadnej elektroniki. Muzyka Atmen Trio powstała jako rozwinięcie moich tekstów, które służą nam za tematy do improwizacji. W próbach udział biorą cały czas Aleksander ZieleńPiotr Wasilewski, którzy równolegle do naszych dźwięków tworzą wizualizacje.

Czy to jest kobieca muzyka?

Tworzona jest przez kobiety, więc w pewnym sensie tak (śmiech). Tematy, czyli moje teksty są kobiece. Wydaje mi się jednak, że jest to muzyka przede wszystkim uniwersalna.

W Amarei także są same kobiety. To celowe?

Czuję siłę płynącą od kobiet. Być może skład Atmen się kiedyś zmieni, ale teraz chcę, żeby to był kobiecy zespół.

Co szczególnie cenisz w festiwalu Dni Muzyki Nowej?

Nowe podejście do muzyki jest zawsze inspirujące. Nawet jeśli koncert mi się nie do końca podoba. Nie mogę się doczekać koncertu Nilsa Frahma, którego znam już dość długo. Bardzo ciekawa jestem występu Hillary Hahn z Hauschką. Lubię oryginalną muzykę, przefiltrowaną przez osobiste doświadczenia. Wszystkim polecam ten festiwal, bo uwielbiam na nim szukać nowych rzeczy.

Jak ich namawiasz?

Warto zobaczyć, jak ludzie odkrywają nowe lądy muzyczne. Łączą to, co wydaje się być nie do połączenia, wykorzystują skojarzenia nieoczywiste. Każdy z muzyków poszukuje nowych wrażeń i przeżyć.

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

lutego

Five Stars Hip-Hop Festiwal Gdańsk, Stary Maneż

29

lutego

Tribute to Dirty Dancing - ... Gdynia, Gdynia Arena

06

marca

X Punky Reggae Live Gdynia, Klub Ucho

Kultura

Aleksander R. Michalak: Pewnym przywilejem jest tu mieszkać
"Pewnym przywilejem jest tu mieszkać"

Kulinaria

Okiem dietetyka: żelazo w diecie dzieci i dorosłych
Okiem dietetyka: żelazo w diecie

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Ricky Martin po raz pierwszy zagrał w Trójmieście w roku: