Wiadomości

stat

Nowe zasady korzystania z bibliotek w Trójmieście

Wszystkie zbiory po powrocie do Biblioteki Manhattan zostaną poddane 72-godzinnej kwarantannie.
Wszystkie zbiory po powrocie do Biblioteki Manhattan zostaną poddane 72-godzinnej kwarantannie. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Cztery filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej otworzą się we wtorek, 12 maja. Będzie to Biblioteka Główna, Biblioteka Manhattan, Biblioteka Kokoszki oraz American Corner. Wprowadzone zostaną tam nowe zasady wypożyczania książek. Pozostałe filie mają otworzyć się do 18 maja. Dwa dni później otworzą się też wszystkie oddziały Biblioteki Gdynia. Biblioteka Sopocka jest już otwarta.Trójmiejskie biblioteki


Czy będziesz korzystać z biblioteki w czasie epidemii?

tak, ponieważ mi tego brakuje 58%
być może zajrzę od czasu do czasu 22%
nie, to ryzykowne 20%
zakończona Łącznie głosów: 636
Po dwóch miesiącach od zamknięcia instytucji kultury, otwierają się biblioteki w Gdańsku i w Gdyni. Działać będą jednak na innych zasadach niż przed wybuchem epidemii. W filiach bibliotek zostały zamontowane ekrany ochronne, pojawiły się taśmy wyznaczające bezpieczne odległości od lady. Tak jak w każdej przestrzeni publicznej, wszyscy będą musieli nosić maseczki oraz dezynfekować ręce. Czytelnicy nie będą mogli samodzielnie wybierać książek z półek. Należy przygotować tytuły książek do wypożyczenia i przedstawić listę bibliotekarzom. Do odwołania nie ma możliwości korzystania z usług ksero, dostępu do internetu oraz korzystania ze zbiorów na miejscu. Żadna biblioteka nie przyjmuje też darów od czytelników.

Gdańsk- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowywała się do otwarcia już od jakiegoś czasu - mówił dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. - Zostały między innymi zakupione środki ochronne, takie jak: maseczki, rękawiczki, przyłbice, osłony. Zostały też przygotowane procedury.
Czytaj też: Fotel, kanapa czy wanna? Gdzie najbardziej lubimy czytać?

Wybrane wcześniej w katalogu online książki lub wskazane na miejscu w bibliotece będą podawane przez bibliotekarza. Tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, kwartalniki można wypożyczać na zewnątrz. Wszystkie zbiory po powrocie do biblioteki zostaną poddane 72-godzinnej kwarantannie (czwartego dnia po zwrocie zbiory trafiają na półkę). Liczba czytelników jednocześnie obecnych w bibliotece powinna odpowiadać liczbie stanowisk obsługi (jeden czytelnik na jedno stanowisko). W Bibliotece Manhattan do 15 czytelników, w Bibliotece Głównej i Bibliotece Kokoszki do 10 czytelników. Pełen regulamin można znaleźć tutaj.

Nowe godziny otwarcia:

Biblioteka Manhattan: poniedziałek- sobota 9-21,

Biblioteka Główna: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 11-19, środa, sobota 9-15,

Biblioteka Kokoszki: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 11-19, sobota 9-15.


SopotSopotekaFilia Broadway od 6 maja są już czynne. Biblioteka zastrzega, by każdą wizytę umawiać telefonicznie po przygotowaniu numeru Karty Czytelnika.

- Aktualna sytuacja zmusza nas do podjęcia działań, mających na celu zmniejszenie ryzyka zarażenia. - czytamy na profilu Biblioteki Sopockiej. - Jednym z nich jest ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni w naszych filiach. Koniecznym jest, aby zaplanowane przez państwa odwiedziny w bibliotece ograniczyć tylko do niezbędnych wizyt, których nie można rozwiązać za pomocą rozmowy telefonicznej lub przez kontakt e-mailowy - zwrot i wypożyczenie zbiorów.
Biblioteka prosi też o przygotowanie trzech tytułów, które czytelnik będzie chciał odebrać, by bibliotekarze wcześniej mogli przygotować je do wypożyczenia, co skróci wizyty w placówkach. Książki wyszukać można w katalogu na stronie internetowej. Z powodu trwającego remontu jedyną drogą do biblioteki są schody. Winda jest wyłączona z użytku.

Zwrotów i odbioru zbiorów należy dokonywać w wyznaczonych dniach w drzwiach wejściowych do filii:
- poniedziałki, wtorki, środy - przyjmowane są zwroty,
- czwartki, piątki - (po uprzednim umówieniu telefonicznym) wydawane są zbiory, które pozostają zabezpieczone w kwarantannie minimum trzy dni. Po tym czasie wracają na półkę i mogą być wypożyczone ponownie.

Planowane wypożyczenia należy wcześniej zgłosić zamawiając telefonicznie (58 551 98 40), e-mailowo (filia7@mbp.sopot.pl) lub przez konto czytelnika online. Pełen regulamin można znaleźć tutaj.

Nowe godziny otwarcia:

- poniedziałek - wtorek 11-17,

- środa - piątek 9-15,

- >codziennie w godz. 13-13:30 placówka będzie zamknięta (w tym czasie będzie dezynfekowana).

GdyniaBiblioteka w Gdyni otworzy wszystkie swoje filie w czwartek, 14 maja o godzinie 12. W każdej filii powstały dwa osobne stanowiska: jeden do zwrotu, drugi do wypożyczania zbiorów. Czytelnicy mogą zamawiać zarówno dostępne, jak i wypożyczone zbiory przez konto biblioteczne online. O możliwości odbioru zamówienia czytelnik zostanie poinformowany drogą e-mailową. Zwrócone książki przejdą pięciodniową kwarantannę, zanim trafią do kolejnego czytelnika.

Zamówienia można składać także telefonicznie. Numery do poszczególnych filii znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce biblioteki. W początkowym okresie po otwarciu gry zostaną wyłączone z wypożyczeń do odwołania. Nie będzie ich można również zamówić. Tutaj znajduje się pełny regulamin korzystania z biblioteki.

Nowe godziny otwarcia:

Poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach 12-19
(przerwa sanitarna o godz. 15-16)

Środa 12-16
(bez przerw)

Piątek w godzinach 9-16
(przerwa sanitarna o godz. 12-13)

W soboty biblioteki nieczynne.

Opinie (65) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Ciabatta to: