• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowości płytowe: od etnicznego jazzu, przez elektronikę po folk

Jakub Knera
17 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Zobacz wideo dokumentujące nagrywanie płyty Remontu Pomp i komentarz Mikołaja Trzaski

Remont Pomp pokazuje jak grać muzykę etniczną często przy wykorzystaniu stołów, szklanek i sztućców, Enchanted Hunters grają zwiewny i pomysłowy folk, a Dat Rayon penetruje mroczną elektronikę. Zapraszamy do naszego cyklicznego przeglądu nowości płytowych.



Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Mike Majkowski - "Złota Platyna" (Kilogram Records, 2012)

O ile w ostatnich czasach coraz częściej mówi się o projektach muzycznych, a nie zespołach, co bywa używane na wyrost, o tyle w przypadku Remontu Pomp to określenie jest jak najbardziej adekwatne. To formacja, w skład której wchodzą uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, wolontariusze oraz muzycy współpracujący z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Do tej pory pokazywali się na koncertach i warsztatach, jednak spotkanie z trójmiejskim saksofonistą, Mikołajem Trzaską, i kontrabasistą Mike'em Majkowskim, doprowadziło do sesji nagraniowej, czego efektem jest album "Złota platyna".

Nawiązanie tytułem do złotych i platynowych płyt, przyznawanych za wysoką sprzedaż albumów, czy tak zatytułowane utwory jak "Szumi fala w pępku", "Dubeltówka i batonik", "Ruru kury top top utop" albo "Raz dwa wazon bas", mimowolnie wywołują uśmiech na twarzy. Warto jednak zobaczyć co się pod nimi kryje - to z jednej strony szerokie spektrum muzyki etnicznej, czerpiące z dokonań najstarszego kontynentu czyli Afryki. Rytmiczność, poza kilkoma wyjątkami wiedzie tutaj prym, czasem utrzymując mocno transowy, hipnotyzujący charakter. Z drugiej strony fascynujące jest wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku - stołów, beczek, talerzy, szklanek czy sztućców, które świetnie uzupełniają te dźwięki. A do tego dochodzą brzmienia djembe, gitary, kontrabas Majkowskiego czy saksofon Trzaski i wszystko to układa się w bogatą muzyczną podróż. To z jednej strony zapis wyjątkowego spotkania, współpracy i warsztatów, na których wszystko zostało wymyślone przez cały, kilkunastoosobowy skład, a z drugiej niezwykle barwna muzyka, spójna i pełna muzycznych pomysłów. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgnąć po tę płytę - mało kto w Polsce potrafi tak świetnie opakować muzyczne wydawnictwa jak gdański Kilogram Records.

Dat Rayon - Station Wagon (Nasiono Records, 2012)

Dat Rayon to nowa odsłona muzycznej twórczości Roberta Suszko, dotychczas znanego z takich przedsięwzięć jak zespół Wieloryb czy Datadisk. "Station Wagon" wydany przez Nasiono Records przy współpracy z Kolonią Artystów to jego pełnowymiarowy debiut, dostępny zarówno w wersji cd, jak i elektronicznej. I tak jak na poprzednich albumach, Suszko znów penetruje muzykę elektroniczną. Sam opisuje ją bardzo wizualnie jako "drogi biegnące donikąd, opuszczone stacje benzynowe, poobijane, porzucone na poboczach auta, warsztaty mechaniczne, małe, zapomniane miasteczka (...) krajobrazy zapisane w pamięci, w postaci wyblakłych klisz amerykańskich filmów".

Ten album składa się z chłodnych, szorstkich, ale też bardzo oszczędnych dźwięków. Przeplata się tu minimal i dub, czasem kompozycje są utrzymane w bardziej dubstepowej stylistyce, przypominając dokonania Kanadyjczyka Deadbeat. "Station Wagon" jest bardzo płynne, ale też mroczne. Idealnie nadaje się na wieczór. To bardzo kontemplacyjne nagrania, czasem wręcz transowe (co świetnie sprawdza się na żywo - jak m.in. podczas koncertu w Kolonii Artystów)

Raz jest bardziej syntetycznie, kiedy indziej organicznie, gdy do sekcji rytmicznej dodawane są sample. Całość ma trochę odhumanizowany, futurystyczny posmak, czemu bez wątpienia sprzyja okładka płyty. Brzmi to bardzo świeżo i ciekawie - mimo że niektóre utwory są trochę ospałe, całość to niezwykła, wciągająca dźwiękowa przestrzeń, o trochę onirycznym charakterze, balansująca na granicy jawy i snu. Warto zanurzyć się w tej muzycznej sesji, bo rezultat jest bardzo interesujący.



Enchanted Hunters - "Peoria" (Rockers Publishing 2012)

To, że Enchanted Hunters warto poświęcić uwagę, prognozowaliśmy już w styczniu 2011 roku. Już wtedy w internecie zespół umieścił kilka kawałków demo, które od samego początku przyciągały uwagę. Przede wszystkim ze względu na delikatne folkowe i akustyczne brzmienie oraz niesamowity wokal liderki zespołu, Gosi Penkalli. I właśnie wtedy, kiedy nie było wiadomo co z zespołem stanie się dalej, postanowił on rozwijać swoją działalność. W kwietniu zagrali swój pierwszy koncert, a już pół roku później rozpoczęli rejestrowanie debiutanckiej płyty.

"Peoria", bo taki jest jej tytuł, to jedenaście zwiewnych i lekkich utworów, zamykających się razem w dwóch kwadransach muzyki. Ale w porównaniu do materiału demo, różni się znacząco. Po pierwsze ze względu na wykorzystywane instrumenty - obecnie zespół to trio (oprócz Penkalli gra w niej jeszcze Magda Gajdzica i Patryk Zieliniewicz), którzy wykorzystują skrzypce, gitarę akustyczną i flet. Ten bardzo oszczędny zestaw w zupełności wystarcza, aby stworzyć delikatną i ujmującą muzykę. Po drugie, podwoiła się liczba wokali - głosy obu wokalistek to jedno z najładniejszych połączeń we współczesnej polskiej muzyce. Po trzecie - oszczędny materiał, znany z demo i koncertów, został mocno doszlifowany przez Michała Kupicza (producenta m.in. płyt Indigo Tree i Kyst), który nadał im studyjnego brzmienia, a czasem wzbogacił o elektronikę jak w singlowym "Ladybug" czy "Holy Virgin". Ten ostatni element nieco psuje odbiór tej płyty, z delikatnego, dobrze przemyślanego wydawnictwa, tworząc trochę cukierkowe piosenki, przesadnie "nadprodukowane" i spychające gdzieś w cień to, z czego trio zasłynęło - prostoty, nieskomplikowanego i delikatnego, ale też bardzo oszczędnego brzmienia. Jednak "Preoria" to rzecz warta uwagi, bo w ciekawy sposób stworzono zestaw kilkunastu piosenek, jednocześnie przebojowych i pełnych ujmujących brzmień.

Opinie (13) 3 zablokowane

  • sorki ale znowu żal

    jak nie wiem, niech próbują/wydają dalej

    • 7 14

  • Pan Trzaska, nie ma kszty pokory (1)

    Brzmi jak podrzędny grajek z ulicy a wypowiada się w tonie wielkiego twórcy. Trochę pokory i powściąliwości. Jak można budować dom nie znając się na cegłach...

    • 22 10

    • E tam, dobrze gra. Gorzej, że nic ciekawego nie miał do powiedzenia.

      • 0 0

  • eh znowu to samo... (2)

    a co P.Knera może spłodzić, no nic- taki ma intelekt, albo tak mu każą, albo w ogóle do d..y, raczej to trzecie, bo co popatrze na artykuły w/w redaktorzyny, to żal...
    ale uwaga w tym zestawieniu tylko jedna pozycja z Nasiono Rec., że niby nadal udają, że sobie reklamy za pomocą knery i kossakowskiego nie robią...no cóż niedługo na pułkach w centrach handlowych bedzie np: Dżem-Nasiono, Piwo Nasiono-rec. itd...sponsorowane przez trojmiasto.pl

    zero dystansu do samych siebie

    • 9 8

    • a co ma JK (1)

      do Nasiono Records?

      • 1 3

      • ...

        no tu akurat nic, omyłkowo oberwało się z rozmachu...:-)

        • 2 0

  • (1)

    Czy ktoś to w ogóle czyta z zainteresowaniem, czy tylko wchodzi zajrzeć jakie tytuły i kto znowu wałkowany? 1 opcja - kciuki w górę, 2 opcja - w dół ;)))

    • 9 19

    • z zainteresowaniem nie czytam (bo nie lubie czytać o muzyce) ale dzieki tej rubryce zdarzyło mi sie posłuchać kilku miłych dźwieków. Wiec w sumie nie nie wiem :D

      • 0 0

  • Znowu jakieś hipstery

    • 11 4

  • wybaczam

    • 4 3

  • nowości?

    "Station Wagon" jest ze stycznia 2012, ale mi nowość.

    • 5 0

  • a juz myslalem, ze chodzi o plyty chodnikowe

    echhhhhhhhhh

    • 5 0

  • Pan Suszko aka Dat Rayon, gra elektronikę podobną do W.Spyry
    lub P. Namlooka, którzy często grają razem.
    Mając też oczywiście solidny dorobek indywidualny.
    ps.
    Miło by było posłuchać Spyry czy Namlooka w Trójmeście,
    ale to na razie marzenie...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Konkursy

Konkursy KWINTesencje

KWINTesencje

3 podwójne zaproszenia

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza niedziela Jarmarku św. Dominika to tradycyjnie: