• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O śmierci: na wesoło i na poważnie. Nowe płyty

Borys Kossakowski
10 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 

Dwie płyty gitarowe, obie traktujące o sprawach ostatecznych. Kwestię śmierci podejmują jednak w tak odmienny sposób, jak to tylko możliwe. Nagrobki to dadaistyczna zgrywa i muzyczno-słowny eksperyment dwóch artystów multimedialnych: Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. LiPaLi to oczywiście znany doskonale zespół Tomka Lipnickiego, który od 2014 występuje w kwartecie.



Stan prac - Nagrobki Stan prac - Nagrobki
Nagrobki - Stan Prac
BDTA

Po zawieszeniu działalności zespołu Gówno Maciej SalamonAdam Witkowski nadal eksplorują przestrzenie na pograniczu społecznego tabu. Tym razem, jak sama nazwa wskazuje, artyści postanowili zabawić się z tematem śmierci. Zabawić, bo Nagrobki to zespół pół serio, a Adam Witkowski otwarcie przyznaje, że obaj panowie dopiero uczą się grać na nowych instrumentach (Salamon na gitarze, a Witkowski na perkusji). Punkowa zgrywa duetu opiera się na prostych rytmach i riffach, banalnych, niemal dziecięcych refrenach i kiczowato złowieszczych aranżacjach opartych na brzmieniach gitar i syntezatorów.

W warstwie tekstowej czasami sięgają po dadaistyczny język absurdu ("jesteśmy nagrobki, czarne nagrobki, buźki mamy czarne w sercach mamy zło") albo po obrazoburcze hasła w stylu "dziękuję ci tato, że mnie zrobiłeś, następnym razem weź zastanów się chwilę"). Autor tekstów Maciej Salamon chętnie sięga po cytaty ze znanych szlagierów ("Chciałbym, żeby następna niedziela była już tą ostatnią").

Adam Witkowski nazywa siebie artystą dźwiękowym (zamiast: muzykiem) i podobnie Nagrobki można nazwać dźwiękowym projektem muzycznym (zamiast: zespołem). Z jednej strony mamy tu punkowy banał, z drugiej zaś "poważnych", zawodowych muzyków występujących gościnnie, takich jak Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Tomasz Ziętek czy Michał Bunio Skrok. Jest zabawa formą w oparach absurdu, a jednak sprawa dotyczy śmierci. Śmierci, z którą nie ma żartów.

Nagrobki to w prostej linii kontynuacja pomysłu na zespół Gówno. Z pewnością spodoba się też fanom yassu spod znaku Kur i ich "Polovirusa". Tych, którzy wolą muzykę "na poważnie" zapraszam jednak do recenzji poniżej.



Fasady - LiPaLi Fasady - LiPaLi
LiPaLi - Fasady
Presscom

LiPaLi jak morska fala to przybliża się, to oddala stylistycznie od Illusion. Czasem nawet w obrębie jednej piosenki Tomek Lipnicki potrafi wrzucić hard-corowy riff, by zwrotką lub refrenem wywrócić konstrukcje na lewą stronę. Jeśli LiPaLi ma grunge'owe korzenie (a że ma, słychać choćby w nirvanowym intro do "Kumulacji"), to jego gałęzie sięgają dużo dalej. Podobnie jak swego czasu Smashing Pumpkins, zespół wykorzystuje instrumenty akustyczne (banjo na "Kawy dwie"), posępne smugi syntezatorów ("A gdyby tak") czy abstrakcyjne dodatki elektroniczne ("Wolność"). Z pewnością spory wkład w brzmienie nowej płyty miał Roman Bereźnicki z Opola, który dołączył do tria w 2014 roku i jest odpowiedzialny za klawisze, gitarę i chórki. Zespół sięga także po brzmienia popowe, jak w przypadku piosenki "Wschód", gdzie główną rolę grają fortepian i gitara akustyczna.

Tomek Lipnicki w swoich tekstach jak zwykle wyraża swą niezbyt dobrą opinię o rodzaju ludzkim. W skrócie tak: "Sława, blask i blichtr, mrok i morze żądz tuż za rogiem pragną zostać bogiem". Lubi patrzeć na "Krajobraz bez człowieka", pyta "czy człowiek to coś więcej niż zakrwawiona twarz i ciągły bój o byt". A nawet gdy odwraca wzrok od problemów ludzkości, okazuje się, że na poletku prywatnym też niewesoło: "dwoje ludzi, burze dwie, coraz mniej nam się siebie chce".

LiPaLi rozwija skrzydła. Tomek Lipnicki od dawna dawał sygnały, że ma ochotę poszerzyć paletę dźwięków. Najwyraźniej jednak trzyosobowy skład na to nie pozwalał. Dopiero po dokooptowaniu czwartego "do brydża" zespół uzyskał nowe narzędzia i nad wyraz chętnie z nich korzysta. Ciekawie na brzmienie całości wpłynęły chórki nagrane przez wymienionego już Bereźnickiego oraz m.in. Małgorzata Zomerlik z Opola. Choć nadal ton całości nadaje Lipa, zespół przestaje być tylko dopełnieniem lidera, ale bierze udział w tworzeniu przestrzeni dźwiękowej. Z dobrym skutkiem.

Ludzie 1.2 - LiPaLi

Opinie (10) 1 zablokowana

  • Lipali ruuuulllleeeeezzzzz :) (1)

    Najlepsza płyta w dorobku Lipali :) Kto jeszcze nie ma- polecam .! Jak zwykle super muza, ale te teksty, teksty....ech Lipa - Szacunek :)

    • 13 2

    • Czy ja wiem

      A mnie ta płyta bardzo nie podeszła. Singiel był nawet ok, a po zakupie płyty i przesłuchaniu całości się rozczarowałem. Fakt, jest to kawałek dobrej muzyki, ale spodziewałem się czegoś innego, być może niesłusznie, bo chociażby po zmianie instrumentów można było przypuszczać w którym kierunku to pójdzie... No cóż, ale ja jestem starej daty i dla mnie Lipali to przede wszystkim "Ludzie kopiejki", "Pi", "Jeżozwierz". Połączenie ciężkiego brzmienia z muzycznym kunsztem i rewelacyjny głos Lipy. Na "Fasadach" kompletnie brak ciężkiego grania i ja już wysiadam.

      Jeżeli wspominasz o tekstach, to mam raczej odwrotną opinię, a piosenka o totolotku, moim zdaniem, jest już dość mocno... specyficzna (?). Podchodziłem do "Fasad" ze 3 razy, ale naprawdę jakoś nie znajduję nic dla siebie. No nic, poczekam na następną płytę.

      • 1 0

  • Lipa (2)

    To dziadostwo! ..

    • 4 26

    • jesteś z pisu czy na umowie o dzieło ? (1)

      • 5 1

      • uspokój się

        artykuły i gazety ci się pomyliły

        • 0 0

  • (1)

    Nagrobki są super :)

    • 3 1

    • "a kto umarł ten nie żyje"

      • 0 0

  • Stan Prac...?

    Po wysłuchaniu połowy utworu dochodzę do wniosku że twórcy cały czas identyfikują się z nazwą swojego poprzedniego projektu...

    • 1 3

  • i ponieśli Go , czarnym aksamitem okryty był cały- dwóch niosło fortepian a trzeci pedały !...

    • 0 0

  • Znów to samo

    Muzyk recenzuje płyty swoich kolesi. Teraz czekam na to, by Mirosław Baka pisał recenzje spektakli z udziałem Doroty Kolak.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym miejscu najczęściej pojawiała się scena, na której odbywały się CudoWiankowe koncerty?