Wydarzenie

stat

ORGANy PLUS+ : Monteverdi

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
11 października 2017 (środa)
godzina:
19:00
miejsce:

Kościół Św. Trójcy  mapa

adres:
Gdańsk, Świętej Trójcy 4
bilety:
20 zł , ulgowy 10 zł
PATRONAT

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza
Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. TrójcyW środę 11 października wraz z Inauguracją jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ rozpoczniemy kolejną muzyczną podróż w czasie. Tym razem przeniesiemy się do czasów muzycznej rewolucji przełomu szesnastego i siedemnastego wieku, której bohaterem stał się Claudio Monteverdi. To właśnie za jego życia muzyka zaczęła się przepoczwarzać z tajemnej nauki wykładanej na równych prawach wraz z geometrią i arytmetyką w ramach Trivium - najwyższego stopnia w ówczesnym systemie nauczania, w nie mniej enigmatyczną sztukę, która miała opisywać i wywoływać uczucia. Rewolucja pod nazwą Opera zdobywała sobie coraz większe rzesze zwolenników, ale skądś pochodziły pomysły, gdzieś musiano eksperymentować z formą, harmonią i melodią. Tym polem była muzyka instrumentalna, a w szczególności muzyka klawiszowa, która dawała szerokie pole do poszukiwań. W końcu te rewolucyjne poszukiwania muzyczne nazwano stylem fantastycznym - stilus fantasticus, w którym ponoć wszystko jest dozwolone...

Także wtedy, gdy nie było w pobliżu innych instrumentalistów , czy , zwłaszcza , śpiewaków, instrumenty klawiszowe dawały możliwość obcowania z popularnymi melodiami, a na dodatek pozwalały trochę "powariować" na ich temat. No i w końcu - taniec. W tej dziedzinie instrumenty klawiszowe także stanowiły nieocenioną pomoc , aby bez zbędnych kosztów móc trochę poćwiczyć figury przed kolejnym balem...Te wszystkie rodzaje muzyki usłyszymy w błyskotliwym wykonaniu włoskiego mistrza organów i klawesynu, który obecnie jest profesorem Uniwersytetu w szwajcarskim Fryburgu - Mauricia Crociego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Klawesyn

Peter Philips (ca 1561 - 1628)

Fantasia in [d]
Amarilli di Giulio Romano

Girolamo Frescobaldi (1583 - 1643)

Aria detta la Frescobalda - Monicha - Balletto (Autograph Bn Paris)
Cento partite sopra Passacagli (II Libro di Toccate, 1627)

Giovanni DE MACQUE (1550 - 1614)

Consonanze stravaganti

Claudio Monteverdi

"Lasciatemi morire", intavolato

Heinrich Scheidemann (ca 1595-1663)

Galliarda in d

Organy

Claudio Monteverdi (1567-1643)

"Questi vaghi concenti", intavolato

Girolamo Frescobaldi (1583 - 1643)

Canzon Terza (II Libro di Toccate, 1627)

Tarquinio Merula (1595 - 1665)

Toccata et genus cromaticum del I tono

Louis Couperin (1626 - 1661)

Fantasie Duretez

Mathias Weckmann (1616 - 1674)

Canzona ex d

Dietrich Buxtehude (1637-1707)

Toccata in d

W ramach imprezy

bilety 23 zł
ulgowy 13 zł
Kup bilet
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najczęściej klikane (7 dni)