Wiadomości

stat

Obchody święta Niepodległości w Trójmieście: biegi, wystawy, koncerty

Gdyńska Parada Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny

W najbliższą niedzielę świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia towarzyszące tej wyjątkowej okazji trwać będą jednak znacznie dłużej i obejmą swoim zasięgiem całe Trójmiasto. Oprócz tradycyjnych już parad w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, czeka nas też dużo atrakcji muzycznych, sportowych czy kulturalnych.Czy planujesz obchodzić święto Niepodległości?

tak, co roku biorę udział w obchodach 26%
tak, ponieważ w tym roku czeka nas wyjątkowa rocznica 25%
nie wiem, zależy od pogody 11%
nie, bo nie zainteresowała mnie żadna z poprozycji 9%
nie, nie obchodzę święta Niepodległości 14%
mam swój sposób na świętowanie tego dnia 15%
zakończona Łącznie głosów: 867

Nie tylko paradyOprócz parad i przejazdów głównymi ulicami miast, czeka nas też sporo innych aktywności na świeżym powietrzu. W sobotę Muzeum Miasta Gdyni organizuje rodzinny spacer historyczny obejmujący najważniejsze miejsca związane z powstaniem miasta. Gdyńscy harcerze zapraszają mieszkańców Oksywia na ognisko z piosenkami harcerskimi i patriotycznymi. Czekają nas też dwa patriotyczne pikniki - Piknik Wojskowy na Skwerze Kościuszki (sobota) i Piknik patriotyczny na Politechnice Gdańskiej (wtorek). Komisja Opieki nad Zabytkami przy PTTK Oddziale Gdańskim zaprasza na oprowadzanie po pomnikach historii w Trójmieście.

Miłośnicy polskiej kuchni od soboty wypatrywać mogą biało-czerwonych flag na swoich ulubionych restauracjach. Lokale tak oznaczone biorą udział w Wieczorze Niepodległości, czyli nocy gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi.


Przez cały weekend możemy odwiedzić też Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w ramach obchodów święta Niepodległości czekają nas pokazy filmowe, dwie wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncerty oraz wspólne śpiewanie hymnu. Muzeum Emigracji zaprasza na wyjątkowy spacer z wolontariuszem-przewodnikiem po wystawie stałej ze szczególnym podkreśleniem wątków niepodległościowych.

W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się Gala 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet. Sytuacji kobiet przyjrzymy się też w Muzeum Sopotu podczas debaty "Polka wciąż walcząca - o wolności kobiet wczoraj i dziś".

Podczas gdyńskich obchodów święta Niepodległości warto odwiedzić też Bank Polski w Gdyni, który posłuży za scenografię do "zwykłego dnia" w międzywojniu. Osoby, które udadzą się do banku, będą mogły zwiedzić główną salę, sprawdzić jak wyglądał kiedyś gabinet dyrektora, postać w kolejce do kasy, a nawet pobrać pamiątkową Obligację Gdynianina.

Zobacz także: Gęsina na św. Marcina w trójmiejskich restauracjach

IluminacjeEfektowną iluminację zyska dźwig stoczniowy znajdujący się przy ul. Narzędziowców. Od od zmroku do zmierzchu podświetlone będą też najważniejsze obiekty w Gdańsku: wiadukt Uczniowska - przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa.

To nie wszystko! Tutaj znajdziesz wszystkie imprezy z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście


Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska.
Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Koncerty i wydarzenia muzyczneŚwięto Niepodległości to dobra okazja do przypomnienia sobie pieśni patriotycznych. Będzie do tego sporo okazji. Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji, który odbędzie się w sobotę w siedzibie TMG. Tego dnia w Dworze Artusa odbędzie się też widowisko patriotyczne "Wyśniłem Sen o Niepodległej". "Sen o Niepodległej" usłyszymy też dzień później w Oliwskim Ratuszu Kultury. W Sopocie, w Dworku Sierakowskich pieśni patriotyczne wykona Chór Continuo, specjalny Koncert Niepodległościowy odbędzie się też w w Sali Koncertowej PFK w Sopocie.

Klub Marynarki Wojennej zaprasza na uroczysty koncert patriotyczny "Dla Niepodległej...", początek wydarzenia o godz. 17, w sali kolumnowej Klubu. W tym samym czasie w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".

Zobacz także: Wczesna pora Parady Niepodległości w Gdańsku

Ci, którzy zamiast słuchać wolą śpiewać, będą mogli w piątek wybrać się Parku Oliwskiego i razem ze Wspólnotą Gdańską wykonać polski i europejski hymn.

W piątek (16 listopada) w Starym Maneżu L.U.C wystąpi w specjalnym koncercie "dla niepodległej". Artysta podczas jednego wieczoru zaprezentuje się w 3 projektach: 39/89 Zrozumieć Polskę, GOOD L.U.C.K i Polscy Kompozytorzy w Hollywood / 100 lat polskiej muzyki filmowej.

Bieg Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny


Niepodległość na sportowoTradycyjnie, 11 listopada w Gdyni, wystartuje wielki Bieg Niepodległości. Start i meta zmagań usytuowane będą na Skwerze Kościuszki na wysokości OPR "Błyskawica". Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 km, a zawodnicy dzięki białym i czerwonym koszulkom stworzą największą żywą flagę narodową w północnej Polsce.

Specjalny bieg z okazji święta Niepodległości odbędzie się też na terenie lotniska cywilno-wojskowego Gdynia-Kosakowo. Dzień wcześniej (w sobotę) biegacze zmierzą się też w Sopocie podczas Biegu Niepodległej na dystansie 4,5 km. Każdy z zawodników otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię.

Biegi to jednak nie jedyna forma aktywnego świętowania polskiej niepodległości. Z tej okazji w sobotę przez Motławę przepłynie wyjątkowa Parada Kajakowa - "100 kajaków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości". Miłośnicy czterech kółek świętować będą mogli w Sopocie podczas 9. Rajdu Niepodległości, czyli rajdu samochodowego dla kierowców amatorów.

Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża, Bractwo Przygody Almanak i Stowarzyszenie SUM zapraszają w dniu 11 listopada do udziału w Niepodległościowej Grze Miejskiej.

WystawyZ okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Trójmieście zawiśnie też sporo ciekawych wystaw. Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę patriotyczną "Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały", na której prezentowane będą m.in.: biała broń, dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania, ordery i odznaczenia ze zbiorów Fundacji i prywatnych kolekcjonerów oraz plansze edukacyjne. W tym samym miejscu zobaczymy też wystawę fotografii patriotycznej pt. "Biało - Czerwona", poświęconą narodowym barwom Rzeczypospolitej Polskiej.

W Ratuszu Staromiejskim pojawi się wystawa Wystawa "Cud jedności" mająca na celu przybliżenie okoliczności procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z wystawą łączyć się będzie specjalna, interdyscyplinarna konferencja. Galeria Debiut zaprasza na wystawę prac uczniów "Oblicza Niepodległości", a w Dworku Sierakowskich zobaczymy polskie pejzaże w ujęciu trójmiejskich artystów.

Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną.
Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
Europejskie Centrum Solidarności przygotowało z tej okazji wystawę "Nić. Sploty wolności" na której zaprezentowane zostaną tkaniny opowiadające ludzkie historie na przestrzeni czasu.

Plenerową wystawę znajdziemy na Placu przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Na planszach przedstawione zostaną sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny.

Na scenie i ekranieW sobotę, 10 listopada w Gdynia Arenie odbędzie się Polska Noc Kabaretowa, podczas której artyści zaprezentują "Zabawę stulecia", czyli występy specjalnie przygotowane z myślą o obchodach święta Niepodległości. Miłośników teatru zadowolić powinna propozycja Teatru Wybrzeże, czyli przegląd "Do Polski" stanowiący prezentację wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wyspa Skarbów" GAK w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na projekcję filmu "Pan Tadeusz" wraz z muzyką na żywo autorstwa Marcina Pukaluka.

Opinie (116) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06

grudnia

Jelonek Gdańsk, Kwadratowa

08

grudnia

Natalia Przybysz - Jak Malo... Gdańsk, Stary Maneż

13

grudnia

SpaceFest 2019 Gdańsk, B90

Kultura

Oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80 mogą zniknąć z ECS
Muzeum Morskie chce tablic z Sierpnia '80
Irena Jarocka i Lech Bądkowski będą mieli swoje pomniki w Oliwie i Głównym Mieście
Dwa nowe pomniki w Gdańsku

Kulinaria

Jemy na mieście: restauracja Deska - smak i duże porcje
Jemy na mieście: Deska - duże porcje
Wykluczeni społecznie poprowadzą food trucka
Food truck, który pomaga wykluczonym

Planuj z nami tydzień

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Festiwal jazzowy, który odbywa się co roku w Sopocie, nosi nazwę: