• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Obchody święta Niepodległości w Trójmieście: biegi, wystawy, koncerty

Aleksandra Wrona
9 listopada 2018 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (116)

Gdyńska Parada Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny

W najbliższą niedzielę świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia towarzyszące tej wyjątkowej okazji trwać będą jednak znacznie dłużej i obejmą swoim zasięgiem całe Trójmiasto. Oprócz tradycyjnych już parad w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, czeka nas też dużo atrakcji muzycznych, sportowych czy kulturalnych.Czy planujesz obchodzić święto Niepodległości?

Nie tylko paradyOprócz parad i przejazdów głównymi ulicami miast, czeka nas też sporo innych aktywności na świeżym powietrzu. W sobotę Muzeum Miasta Gdyni organizuje rodzinny spacer historyczny obejmujący najważniejsze miejsca związane z powstaniem miasta. Gdyńscy harcerze zapraszają mieszkańców Oksywia na ognisko z piosenkami harcerskimi i patriotycznymi. Czekają nas też dwa patriotyczne pikniki - Piknik Wojskowy na Skwerze Kościuszki (sobota) i Piknik patriotyczny na Politechnice Gdańskiej (wtorek). Komisja Opieki nad Zabytkami przy PTTK Oddziale Gdańskim zaprasza na oprowadzanie po pomnikach historii w Trójmieście.

Miłośnicy polskiej kuchni od soboty wypatrywać mogą biało-czerwonych flag na swoich ulubionych restauracjach. Lokale tak oznaczone biorą udział w Wieczorze Niepodległości, czyli nocy gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi.


Przez cały weekend możemy odwiedzić też Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w ramach obchodów święta Niepodległości czekają nas pokazy filmowe, dwie wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncerty oraz wspólne śpiewanie hymnu. Muzeum Emigracji zaprasza na wyjątkowy spacer z wolontariuszem-przewodnikiem po wystawie stałej ze szczególnym podkreśleniem wątków niepodległościowych.

W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się Gala 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet. Sytuacji kobiet przyjrzymy się też w Muzeum Sopotu podczas debaty "Polka wciąż walcząca - o wolności kobiet wczoraj i dziś".

Podczas gdyńskich obchodów święta Niepodległości warto odwiedzić też Bank Polski w Gdyni, który posłuży za scenografię do "zwykłego dnia" w międzywojniu. Osoby, które udadzą się do banku, będą mogły zwiedzić główną salę, sprawdzić jak wyglądał kiedyś gabinet dyrektora, postać w kolejce do kasy, a nawet pobrać pamiątkową Obligację Gdynianina.

Zobacz także: Gęsina na św. Marcina w trójmiejskich restauracjach

IluminacjeEfektowną iluminację zyska dźwig stoczniowy znajdujący się przy ul. Narzędziowców. Od od zmroku do zmierzchu podświetlone będą też najważniejsze obiekty w Gdańsku: wiadukt Uczniowska - przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa.

To nie wszystko! Tutaj znajdziesz wszystkie imprezy z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście


Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska. Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska.

Koncerty i wydarzenia muzyczneŚwięto Niepodległości to dobra okazja do przypomnienia sobie pieśni patriotycznych. Będzie do tego sporo okazji. Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji, który odbędzie się w sobotę w siedzibie TMG. Tego dnia w Dworze Artusa odbędzie się też widowisko patriotyczne "Wyśniłem Sen o Niepodległej". "Sen o Niepodległej" usłyszymy też dzień później w Oliwskim Ratuszu Kultury. W Sopocie, w Dworku Sierakowskich pieśni patriotyczne wykona Chór Continuo, specjalny Koncert Niepodległościowy odbędzie się też w w Sali Koncertowej PFK w Sopocie.

Klub Marynarki Wojennej zaprasza na uroczysty koncert patriotyczny "Dla Niepodległej...", początek wydarzenia o godz. 17, w sali kolumnowej Klubu. W tym samym czasie w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".

Zobacz także: Wczesna pora Parady Niepodległości w Gdańsku

Ci, którzy zamiast słuchać wolą śpiewać, będą mogli w piątek wybrać się Parku Oliwskiego i razem ze Wspólnotą Gdańską wykonać polski i europejski hymn.

W piątek (16 listopada) w Starym Maneżu L.U.C wystąpi w specjalnym koncercie "dla niepodległej". Artysta podczas jednego wieczoru zaprezentuje się w 3 projektach: 39/89 Zrozumieć Polskę, GOOD L.U.C.K i Polscy Kompozytorzy w Hollywood / 100 lat polskiej muzyki filmowej.

Bieg Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny


Niepodległość na sportowoTradycyjnie, 11 listopada w Gdyni, wystartuje wielki Bieg Niepodległości. Start i meta zmagań usytuowane będą na Skwerze Kościuszki na wysokości OPR "Błyskawica". Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 km, a zawodnicy dzięki białym i czerwonym koszulkom stworzą największą żywą flagę narodową w północnej Polsce.

Specjalny bieg z okazji święta Niepodległości odbędzie się też na terenie lotniska cywilno-wojskowego Gdynia-Kosakowo. Dzień wcześniej (w sobotę) biegacze zmierzą się też w Sopocie podczas Biegu Niepodległej na dystansie 4,5 km. Każdy z zawodników otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię.

Biegi to jednak nie jedyna forma aktywnego świętowania polskiej niepodległości. Z tej okazji w sobotę przez Motławę przepłynie wyjątkowa Parada Kajakowa - "100 kajaków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości". Miłośnicy czterech kółek świętować będą mogli w Sopocie podczas 9. Rajdu Niepodległości, czyli rajdu samochodowego dla kierowców amatorów.

Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża, Bractwo Przygody Almanak i Stowarzyszenie SUM zapraszają w dniu 11 listopada do udziału w Niepodległościowej Grze Miejskiej.

WystawyZ okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Trójmieście zawiśnie też sporo ciekawych wystaw. Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę patriotyczną "Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały", na której prezentowane będą m.in.: biała broń, dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania, ordery i odznaczenia ze zbiorów Fundacji i prywatnych kolekcjonerów oraz plansze edukacyjne. W tym samym miejscu zobaczymy też , poświęconą narodowym barwom Rzeczypospolitej Polskiej.

W Ratuszu Staromiejskim pojawi się wystawa Wystawa "Cud jedności" mająca na celu przybliżenie okoliczności procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z wystawą łączyć się będzie specjalna, interdyscyplinarna konferencja. Galeria Debiut zaprasza na wystawę prac uczniów "Oblicza Niepodległości", a w Dworku Sierakowskich zobaczymy polskie pejzaże w ujęciu trójmiejskich artystów.

Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną. Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną.
Europejskie Centrum Solidarności przygotowało z tej okazji wystawę "Nić. Sploty wolności" na której zaprezentowane zostaną tkaniny opowiadające ludzkie historie na przestrzeni czasu.

Plenerową wystawę znajdziemy na Placu przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Na planszach przedstawione zostaną sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny.

Na scenie i ekranieW sobotę, 10 listopada w Gdynia Arenie odbędzie się Polska Noc Kabaretowa, podczas której artyści zaprezentują "Zabawę stulecia", czyli występy specjalnie przygotowane z myślą o obchodach święta Niepodległości. Miłośników teatru zadowolić powinna propozycja Teatru Wybrzeże, czyli przegląd "Do Polski" stanowiący prezentację wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wyspa Skarbów" GAK w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na projekcję filmu "Pan Tadeusz" wraz z muzyką na żywo autorstwa Marcina Pukaluka.

Opinie (116) 1 zablokowana

 • Dziękuję,zostanę w domu. (5)

  • 54 17

  • mnie tylko interesuje (2)

   Czy będą otwarte sklepy.
   Z alkoholem . na trzeźwo tej pissowskiej propagandy nie da rady przeżyć.

   • 18 8

   • Ojkofobia zawsze na propsie...

    Och ta propaganda rosyjska i niemiecka...

    • 2 3

   • Żabka: Tak.

    • 1 0

  • 100 pomników na 100 lecie

   A prosiłem żeby odsłonić w ten dzień pomnik Misiewicza. To taki słodki chłopak.

   • 7 3

  • Zawsze możesz wyskoczyć na strzelnicę :)

   Dziś na strzelnicy KSI przy ul. Zawodników 1 w Gdańsku będzie niepodległościowe strzelanie z broni krótkiej za darmo :) Pakiet 10 sztuk amunicji 9x19 mm, broń i opieka instruktora będzie za darmo :)

   • 1 0

 • Nie zgadzam się z tymi pomysłami! (1)

  Wg władzy niedzielę trzeba "świętować". Po to dali poniedziałek wolny żeby pochlać i na kacu odpocząć. Ponoć w sklepach na B jest promocja na alkohol z tej okazji!
  Ja korzystam z okazji i w niedzielę będę chlał od rana, i zero głupich komentarzy nie będę wtedy dodawał

  • 42 19

  • Tępak

   Masz rację zapij się na śmierć to takie sowieckie sowieto.

   • 2 3

 • Słabo. Jak to w trójmiescie (1)

  • 27 27

  • pis chce

   Rozpić proste społeczeństwo W niedzielę i dlatego daje wolny poniedziałek.

   • 8 3

 • Co za kolejność? (1)

  Z całym szacunkiem dla Gdynian, raczej pierwsze powinny być podawane informacje o tym co się będzie działo w mieście wojewódzkim, większym, starszym czy nawet pierwszym wg alfabetu drogie Trójmiasto.

  • 25 37

  • Pomieszka taki w dużym mieście 2 lata i już się autochtonem czuje

   Jak się ne podoba to sio z powrotem do Nowego Dworu i nie rób siary, Nam , gdańszczanom

   • 4 2

 • Będę leżał na kanapie (18)

  Bo CO My mamy niby swietowac? odzyskanie niepodległości? które się właściwie nie udało i skończyło masakra parę lat później? 100 lat temu?

  • 35 35

  • Bo to takie polskie sto lat. Sto lat temu, z czego potem większość i tak spędziliśmy pod okupacją xD I chyba nam tęskno, bo znowu chcemy obce bazy wojskowe sobie fundować.

   • 12 5

  • Parę lat później była masakra, ale Bolszewików idących na Europę. (1)

   Oczywiście niepodległość nie musi być wartością dla każdego.

   • 6 2

   • dziś mamy powtórkę, zdradziecki ryj Kaczyńskiego z bolszewickim pislamem

    • 4 6

  • (13)

   100 Lecie Niepodległej,a zarobki 2-3 euro za godzinę uczciwej ciężkiej pracy,przy drożyżnie większej niż na zachodzie.Szkoda że wygraliśmy tę wojnę z NIemcami ,bo było by lepiej jakbyśmy byli pod ich zaborem.Żylibyśmy sobie teraz godnie jak Niemcy a tak robimy za niewolnikow za miskę ryżu

   • 10 10

   • Zastanów się co piszesz (12)

    Wolności zawdzięczasz, że możesz sobie teraz pisać w ojczystym języku co Ci ślina na język przyniesie. Pod zaborem zawsze byłbyś germanizowanym obywatelem drugiej kategorii i wcale nie żyłbyś sobie jak przeciętny niemiec.
    Zamiast narzekać i lekceważyć pamięć ludzi którzy oddali życie za naszą niepodległość, proponuję wziąć się do roboty, bo myślący człowiek np w branży technicznej może w Polsce bardzo dobrze żyć.
    A porównywanie zarobków z zagranicą bez porównywania kosztów życia można sobie w buty wsadzić. Albo emigrować i leczyć kompleksy swoimi 2,5 tysiącami "ełro“ za ambitną i satysfakcjonującą robotę na zmywaku.

    • 7 4

    • (5)

     Przecież byłaby wolność, tylko w ramach innego, lepszego państwa. Rodzimy język też byłby po prostu inny. Ziom ma rację i mądrze pisze, a ty głupi jesteś niczym kilo gwoździ.

     • 3 5

     • (4)

      To w sumie po co toczyć wojny, skoro każdy podbity kraj tak naprawdę jest wolny, tylko w ramach innego kraju? Czemu mocarstwa typu USA tak bardzo podkreślają swoją tożsamość narodową?
      Bo dla normalnych ludzi poczucie przynależności i ojczyzna mają znaczenie, ale czopki bez wartości tego nie zrozumieją.

      • 3 2

      • zależy

       Zależy z kim się przegrywa.

       • 1 1

      • (2)

       Na forum międzynarodowym, karzełki typu Bulanda też przecież podkreślają swoją tożsamość narodową. Niestety, ten śmieszny kraj nie zasługuje na patriotyzm zwykłych obywateli. Dlatego jeśli ktoś jest patriotą w Bulandzie, to znaczy że aktualnie jest przy korycie, albo ma nadzieję dopchać się do niego i przeżerać siłą zabrane mi podatki. Zrozumiałeś, tłusta świnio?

       • 0 3

       • (1)

        Wszystko kwestia tego jak na to patrzysz. Jeżeli widzisz jakąś wartość w tym, że ludzie oddawali życie i poświęcali wszystko za to, żebyśmy mieli wolną Polskę, to będziesz patriotą niezależnie od tego jaki syf dzieje się obecnie w polityce. Bo kraj to nie tylko politycy, ale właśnie historia, kultura, tradycje, język itp. I to zasługuje na szacunek zwykłych obywateli, niezależnie czy są przy korycie.
        A jeśli jesteś z tych, którzy nie czują żadnego przywiązania do historii, no to ok, wtedy faktycznie liczy się gdzie dostaniesz lepszy socjal za swoje podatki i nie ma sensu tu siedzieć.
        Do tłustej świni się nie odniosę bo szkoda zaniżać poziom rozmowy.

        • 2 1

       • Błądzisz, matołku. Podobnie, jak te zindoktrynowane dzieciaki, które kiedyś tak ochoczo i niefrasobliwie dowódcy wysyłali na śmierć. No i za kogo per saldo ginęli? Za Misiewicza? Piotrowicza? Tuska? Petru? Innego śmiecia?

        • 0 0

    • (4)

     Błagam, chyba masz znikome pojęcie o życiu za granicą. Weźmy Londyn: faktycznie, za mieszkanie płaci się dużo drożej. Za komunikację miejską też. Ale: jedzenie w sklepach jest w cenach porównywalnych do polskich, to samo z ciuchami/meblami/itp. zarabiasz dajmy na to 1500funtów (ok. najniższa krajowa). Za mieszkanie zapłacisz ok. 500 (wynajmując ze znajomym), komunikację z maks 180 funtow, zostaje na jedzenie i zachcianki 770funtow. W polsce za najniższą krajową to sobie najwyżej dodatkowy chleb możesz kupić.
     Naprawdę cieszyłabym się, gdyby polska została w niemczech. Szczerze to miałabym gdzieś to, czy mówię po polsku czy niemiecku, przynajmniej żyłoby się lepiej.
     A tak to odliczam czas do skończenia studiów i od razu emigruję do UK :)

     • 2 2

     • (3)

      Ale zauważyłeś, że pisałem o myślącym człowieku w branży technicznej, a nie o minimalnej krajowej? :)
      A na minimalnej krajowej też teraz źle nie jest odkąd mamy 500+

      • 0 4

      • (2)

       a zauważyłeś, że jestem kobietą? Myślący człowiek w UK zarabia z 5000 funtów. W ogóle nie przeczytałeś mojego komentarza, nie pozdrawiam ;)

       • 0 2

       • On w ogóle, nawet jeśli coś przesylabizuje, to raczej nie zrozumie. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że to jakieś bydlę przy korycie.

        • 0 0

       • Ok, nie zauważyłem, że jesteś kobietą, mój błąd.
        Za to po powtórnym przeczytaniu Twojego postu zauważyłem, że masz problemy z odejmowaniem i że udowadniasz mi, że za minimalną krajową na wyspach żyje się lepiej, gdzie ja piszę o ludziach, którzy celują trochę wyżej. 5000 funtów w UK to dużo i zapewnia dobre życie. Junior w IT w Polsce spokojnie wyciąga 4-5 tys. zł, senior 10-15. Branże typu automatyka niewiele mniej. To też zapewnia dobre życie. Pójście na studia na psychologię kasztana albo WSB to wybór za który można winić tylko siebie, a nie potem płakać że zły kraj. Wolny rynek weryfikuje umiejętności.
        Zainteresuj się ilu ludzi po lepszych wydziałach PG ma problemy z godnym życiem w Polsce, zdziwisz się jak niewiele.
        A Twój brak pozdrowień mam gdzieś :) Miłego wyjazdu.

        • 0 0

    • W sumie...

     To w tym kraju czuję się właśnie jak obywatel drugiej kategorii (lub gorszego sortu). W Polsce politycy nie liczą się z potrzebami szarych obywateli i traktują ich jak śmieci, dojąc tylko coraz więcej pieniędzy. Wolność słowa też jest ograniczona, na polityków z imienia i nazwiska lepiej nie mówić nic złego bo może się to bardzo źle skończyć. Ogółem lepiej nie mieć innego zdania niż władza. Politycy mogą robić co chcą i są nietykalni, chronią ich immunitety. Mają gdzieś, zapisane w Konstytucji, prawo tworzenia propozycji ustaw przez obywateli. Nie jedna inicjatywa obywatelska, podpisana przez ponad 100.000 Polaków, została odrzucona z niejasnych przyczyn. W żadnej ważniejszej sprawie nie ma prowadzonych realnych konsultacji społecznych ani referendum. Politycy mogą wszystko a Ty nie możesz nic. Zmieniają ustawy wedle swoich potrzeb by im bylo na rękę, nie ważne czy utrudnia nam przez to życie (m. in. wszelkie zmiany w podatkach, ogromna biurokracja itp). Skoro, jako obywatelka tego kraju, prawo do glosu mam tylko raz na 4 lata, a w międzyczasie nie mogę nic, to co to za demokracja? Jedyne co dobre (odpukać) to otwarte granice i możliwość ucieczki do lepszego miejsca. PS. Jest mi oczywiście przykro z powodu śmierci wielu Polaków za wolność ojczyzny, ale ze smutkiem muszę stwierdzić że ich śmierć na niewiele się zdała. Oddali życie czyli wszystko co mieli, a co my z tego mamy? Niestety niewiele. Teraz naszym "okupantem" są rządzący politycy -
     Polacy. Wolność i dobrobyt w naszym kraju trwają zawsze bardzo krótko i bardzo szybko sa nam odbierane. Chyba w kazdym pokoleniu masa Polaków musiałaby ponieść śmierć, by ta wolność miała jakis długofalowy skutek. Bo pokojowe metody coś nie działają w tym kraju...

     • 0 0

  • Wychowanie wynosi się z domu i ty dokładnie tyle wyniosłeś...

   • 2 0

 • Lepiej oglądać tv (3)

  Znowu paru szczudlarzy,paru przebierańcow na koniach i parę starych samochodów i motocykli i super impreza gotowa.Jedzcie do Niemiec tam z większym rozmachem robiono imprezy 20 lat temu nawet na dzień ojca ,niż u nas na 100-lecie.Takie imprezki to dla dzieci nie dla poważnie myślących

  • 30 18

  • Poważnie myślący, ale lepiej tv oglądać. (1)

   Oksymoron!

   • 5 4

   • To zależy co w tym tv oglądasz.

    Ja oglądam program Planet.
    Też oksymoron ?

    • 5 1

  • Dlaczego sam nic nie zrobisz dla powaznie myślących

   • 0 2

 • Zaraz będzie afera, że obcisłogaci biegają po ulicach (2)

  i nie można blachosmrodem do Żabki bo czipsy pojechać.

  • 10 10

  • Masz jakies kompleksy?> (1)

   • 4 0

   • Tak

    Pewnie jest gejem

    • 3 0

 • W Finlandii na 100lecie otwarto wielką bibliotekę (3)

  z salami kinowymi i innymi bajerami. W Polsce wystawią obrazki i puszczą kabarety.

  • 43 2

  • w Polsce wiedzę czerpie się z memów, nie z książek

   • 8 3

  • odpowiedź (1)

   Pomnik odsłonią!

   • 3 0

   • Pomnik uzurpatora wodza niepodległości, pomnik większy od Piłsudskiego czyli pomnik gnoma kartofla

    • 5 2

 • ".. Piknik patriotyczny na Politechnice Gdańskiej (wtorek)..." (6)

  Po tym jak profesorowie Politechniki poparli kandydata na Prezydenta Miasta ( i nie ważne czy był z jednej czy drugiej partii) tą uczelnię ( pomimo, ze jestem absolwentem) i jej przedsięwzięcia będę omijał wielkim łukiem. To hańba, żeby paprać się w politykę!!!!!A teraz piknik "patriotyczny" :-(

  • 24 13

  • Dlaczego? (1)

   Co Ci przeszkadza w pikniku patriotycznym?

   • 3 4

   • Organizatorzy

    • 2 3

  • Dlaczego mieliby nie kogoś popierać, skoro są obywatelami Polski i mają prawo głosu? (2)

   • 3 5

   • ale występowali w imieniu PG (1)

    • 4 3

    • Udział w demokratycznych wyborach jest patriotycznym obowiązkiem i każdego obywatela prawem.

     • 2 1

  • Zgadzam się, że PG nie powinna agitować, bo są od nauki, a nie od polityki. Ale spójrzmy z drugiej strony, w czym są gorsi od np Pani Krystyny Jandy, po której facebook'owym profilu trudno już poznać czy jest aktorką czy działaczką opozycji?

   • 2 1

 • A kto z nami nie wypije niech pod stołem zaśnie!

  • 21 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopot Jazz Festival 2022 - dzień I

jazz

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

muzyka filmowa

T. LOVE

rock / punk

Kultura

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto jest twórcą wianków plecionych na gdyńskie powitania lata?