Wiadomości

Obchody święta Niepodległości w Trójmieście: biegi, wystawy, koncerty

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspólne historyczne zdjęcie gdańszczan na Długim Targu z okazji 100 lat odzyskania niepodległości

Gdyńska Parada Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny

W najbliższą niedzielę świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia towarzyszące tej wyjątkowej okazji trwać będą jednak znacznie dłużej i obejmą swoim zasięgiem całe Trójmiasto. Oprócz tradycyjnych już parad w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, czeka nas też dużo atrakcji muzycznych, sportowych czy kulturalnych.Czy planujesz obchodzić święto Niepodległości?

tak, co roku biorę udział w obchodach 26%
tak, ponieważ w tym roku czeka nas wyjątkowa rocznica 25%
nie wiem, zależy od pogody 11%
nie, bo nie zainteresowała mnie żadna z poprozycji 9%
nie, nie obchodzę święta Niepodległości 14%
mam swój sposób na świętowanie tego dnia 15%
zakończona Łącznie głosów: 867

Nie tylko paradyOprócz parad i przejazdów głównymi ulicami miast, czeka nas też sporo innych aktywności na świeżym powietrzu. W sobotę Muzeum Miasta Gdyni organizuje rodzinny spacer historyczny obejmujący najważniejsze miejsca związane z powstaniem miasta. Gdyńscy harcerze zapraszają mieszkańców Oksywia na ognisko z piosenkami harcerskimi i patriotycznymi. Czekają nas też dwa patriotyczne pikniki - Piknik Wojskowy na Skwerze Kościuszki (sobota) i Piknik patriotyczny na Politechnice Gdańskiej (wtorek). Komisja Opieki nad Zabytkami przy PTTK Oddziale Gdańskim zaprasza na oprowadzanie po pomnikach historii w Trójmieście.

Miłośnicy polskiej kuchni od soboty wypatrywać mogą biało-czerwonych flag na swoich ulubionych restauracjach. Lokale tak oznaczone biorą udział w Wieczorze Niepodległości, czyli nocy gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi.


Przez cały weekend możemy odwiedzić też Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w ramach obchodów święta Niepodległości czekają nas pokazy filmowe, dwie wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncerty oraz wspólne śpiewanie hymnu. Muzeum Emigracji zaprasza na wyjątkowy spacer z wolontariuszem-przewodnikiem po wystawie stałej ze szczególnym podkreśleniem wątków niepodległościowych.

W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się Gala 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet. Sytuacji kobiet przyjrzymy się też w Muzeum Sopotu podczas debaty "Polka wciąż walcząca - o wolności kobiet wczoraj i dziś".

Podczas gdyńskich obchodów święta Niepodległości warto odwiedzić też Bank Polski w Gdyni, który posłuży za scenografię do "zwykłego dnia" w międzywojniu. Osoby, które udadzą się do banku, będą mogły zwiedzić główną salę, sprawdzić jak wyglądał kiedyś gabinet dyrektora, postać w kolejce do kasy, a nawet pobrać pamiątkową Obligację Gdynianina.

Zobacz także: Gęsina na św. Marcina w trójmiejskich restauracjach

IluminacjeEfektowną iluminację zyska dźwig stoczniowy znajdujący się przy ul. Narzędziowców. Od od zmroku do zmierzchu podświetlone będą też najważniejsze obiekty w Gdańsku: wiadukt Uczniowska - przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa.

To nie wszystko! Tutaj znajdziesz wszystkie imprezy z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście


Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska.
Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Koncerty i wydarzenia muzyczneŚwięto Niepodległości to dobra okazja do przypomnienia sobie pieśni patriotycznych. Będzie do tego sporo okazji. Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji, który odbędzie się w sobotę w siedzibie TMG. Tego dnia w Dworze Artusa odbędzie się też widowisko patriotyczne "Wyśniłem Sen o Niepodległej". "Sen o Niepodległej" usłyszymy też dzień później w Oliwskim Ratuszu Kultury. W Sopocie, w Dworku Sierakowskich pieśni patriotyczne wykona Chór Continuo, specjalny Koncert Niepodległościowy odbędzie się też w w Sali Koncertowej PFK w Sopocie.

Klub Marynarki Wojennej zaprasza na uroczysty koncert patriotyczny "Dla Niepodległej...", początek wydarzenia o godz. 17, w sali kolumnowej Klubu. W tym samym czasie w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".

Zobacz także: Wczesna pora Parady Niepodległości w Gdańsku

Ci, którzy zamiast słuchać wolą śpiewać, będą mogli w piątek wybrać się Parku Oliwskiego i razem ze Wspólnotą Gdańską wykonać polski i europejski hymn.

W piątek (16 listopada) w Starym Maneżu L.U.C wystąpi w specjalnym koncercie "dla niepodległej". Artysta podczas jednego wieczoru zaprezentuje się w 3 projektach: 39/89 Zrozumieć Polskę, GOOD L.U.C.K i Polscy Kompozytorzy w Hollywood / 100 lat polskiej muzyki filmowej.

Bieg Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny


Niepodległość na sportowoTradycyjnie, 11 listopada w Gdyni, wystartuje wielki Bieg Niepodległości. Start i meta zmagań usytuowane będą na Skwerze Kościuszki na wysokości OPR "Błyskawica". Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 km, a zawodnicy dzięki białym i czerwonym koszulkom stworzą największą żywą flagę narodową w północnej Polsce.

Specjalny bieg z okazji święta Niepodległości odbędzie się też na terenie lotniska cywilno-wojskowego Gdynia-Kosakowo. Dzień wcześniej (w sobotę) biegacze zmierzą się też w Sopocie podczas Biegu Niepodległej na dystansie 4,5 km. Każdy z zawodników otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię.

Biegi to jednak nie jedyna forma aktywnego świętowania polskiej niepodległości. Z tej okazji w sobotę przez Motławę przepłynie wyjątkowa Parada Kajakowa - "100 kajaków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości". Miłośnicy czterech kółek świętować będą mogli w Sopocie podczas 9. Rajdu Niepodległości, czyli rajdu samochodowego dla kierowców amatorów.

Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża, Bractwo Przygody Almanak i Stowarzyszenie SUM zapraszają w dniu 11 listopada do udziału w Niepodległościowej Grze Miejskiej.

WystawyZ okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Trójmieście zawiśnie też sporo ciekawych wystaw. Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę patriotyczną "Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały", na której prezentowane będą m.in.: biała broń, dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania, ordery i odznaczenia ze zbiorów Fundacji i prywatnych kolekcjonerów oraz plansze edukacyjne. W tym samym miejscu zobaczymy też wystawę fotografii patriotycznej pt. "Biało - Czerwona", poświęconą narodowym barwom Rzeczypospolitej Polskiej.

W Ratuszu Staromiejskim pojawi się wystawa Wystawa "Cud jedności" mająca na celu przybliżenie okoliczności procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z wystawą łączyć się będzie specjalna, interdyscyplinarna konferencja. Galeria Debiut zaprasza na wystawę prac uczniów "Oblicza Niepodległości", a w Dworku Sierakowskich zobaczymy polskie pejzaże w ujęciu trójmiejskich artystów.

Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną.
Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
Europejskie Centrum Solidarności przygotowało z tej okazji wystawę "Nić. Sploty wolności" na której zaprezentowane zostaną tkaniny opowiadające ludzkie historie na przestrzeni czasu.

Plenerową wystawę znajdziemy na Placu przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Na planszach przedstawione zostaną sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny.

Na scenie i ekranieW sobotę, 10 listopada w Gdynia Arenie odbędzie się Polska Noc Kabaretowa, podczas której artyści zaprezentują "Zabawę stulecia", czyli występy specjalnie przygotowane z myślą o obchodach święta Niepodległości. Miłośników teatru zadowolić powinna propozycja Teatru Wybrzeże, czyli przegląd "Do Polski" stanowiący prezentację wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wyspa Skarbów" GAK w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na projekcję filmu "Pan Tadeusz" wraz z muzyką na żywo autorstwa Marcina Pukaluka.

Opinie (116) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12

sierpnia

12

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - wrzeszcz,

26

sierpnia

Fine Dining Week Trójmiasto,

Kultura

Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł
Bursztynowe szachy za 2,4 mln zł
Pełen niespodzianek koncert Kwiatu Jabłoni
Kwiat Jabłoni zagrał w Operze Leśnej

Kulinaria

Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Trójmiejskie klubokawiarnie z duszą
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie
Jemy na mieście: Mnie to rybka w Brzeźnie

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Ciabatta to: