• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obchody święta Niepodległości w Trójmieście: biegi, wystawy, koncerty

Aleksandra Wrona
9 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Gdyńska Parada Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny

W najbliższą niedzielę świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia towarzyszące tej wyjątkowej okazji trwać będą jednak znacznie dłużej i obejmą swoim zasięgiem całe Trójmiasto. Oprócz tradycyjnych już parad w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, czeka nas też dużo atrakcji muzycznych, sportowych czy kulturalnych.



Czy planujesz obchodzić święto Niepodległości?

Nie tylko parady



Oprócz parad i przejazdów głównymi ulicami miast, czeka nas też sporo innych aktywności na świeżym powietrzu. W sobotę Muzeum Miasta Gdyni organizuje rodzinny spacer historyczny obejmujący najważniejsze miejsca związane z powstaniem miasta. Gdyńscy harcerze zapraszają mieszkańców Oksywia na ognisko z piosenkami harcerskimi i patriotycznymi. Czekają nas też dwa patriotyczne pikniki - Piknik Wojskowy na Skwerze Kościuszki (sobota) i Piknik patriotyczny na Politechnice Gdańskiej (wtorek). Komisja Opieki nad Zabytkami przy PTTK Oddziale Gdańskim zaprasza na oprowadzanie po pomnikach historii w Trójmieście.

Miłośnicy polskiej kuchni od soboty wypatrywać mogą biało-czerwonych flag na swoich ulubionych restauracjach. Lokale tak oznaczone biorą udział w Wieczorze Niepodległości, czyli nocy gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi.


Przez cały weekend możemy odwiedzić też Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w ramach obchodów święta Niepodległości czekają nas pokazy filmowe, dwie wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncerty oraz wspólne śpiewanie hymnu. Muzeum Emigracji zaprasza na wyjątkowy spacer z wolontariuszem-przewodnikiem po wystawie stałej ze szczególnym podkreśleniem wątków niepodległościowych.

W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się Gala 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet. Sytuacji kobiet przyjrzymy się też w Muzeum Sopotu podczas debaty "Polka wciąż walcząca - o wolności kobiet wczoraj i dziś".

Podczas gdyńskich obchodów święta Niepodległości warto odwiedzić też Bank Polski w Gdyni, który posłuży za scenografię do "zwykłego dnia" w międzywojniu. Osoby, które udadzą się do banku, będą mogły zwiedzić główną salę, sprawdzić jak wyglądał kiedyś gabinet dyrektora, postać w kolejce do kasy, a nawet pobrać pamiątkową Obligację Gdynianina.

Zobacz także: Gęsina na św. Marcina w trójmiejskich restauracjach

Iluminacje



Efektowną iluminację zyska dźwig stoczniowy znajdujący się przy ul. Narzędziowców. Od od zmroku do zmierzchu podświetlone będą też najważniejsze obiekty w Gdańsku: wiadukt Uczniowska - przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa.

To nie wszystko! Tutaj znajdziesz wszystkie imprezy z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście


Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska. Obchody Święta Niepodległości to nie tylko parady, ale też koncerty, wydarzenia sportowe, spektakle, a nawet spływ kajakowy i gra miejska.

Koncerty i wydarzenia muzyczne



Święto Niepodległości to dobra okazja do przypomnienia sobie pieśni patriotycznych. Będzie do tego sporo okazji. Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji, który odbędzie się w sobotę w siedzibie TMG. Tego dnia w Dworze Artusa odbędzie się też widowisko patriotyczne "Wyśniłem Sen o Niepodległej". "Sen o Niepodległej" usłyszymy też dzień później w Oliwskim Ratuszu Kultury. W Sopocie, w Dworku Sierakowskich pieśni patriotyczne wykona Chór Continuo, specjalny Koncert Niepodległościowy odbędzie się też w w Sali Koncertowej PFK w Sopocie.

Klub Marynarki Wojennej zaprasza na uroczysty koncert patriotyczny "Dla Niepodległej...", początek wydarzenia o godz. 17, w sali kolumnowej Klubu. W tym samym czasie w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".

Zobacz także: Wczesna pora Parady Niepodległości w Gdańsku

Ci, którzy zamiast słuchać wolą śpiewać, będą mogli w piątek wybrać się Parku Oliwskiego i razem ze Wspólnotą Gdańską wykonać polski i europejski hymn.

W piątek (16 listopada) w Starym Maneżu L.U.C wystąpi w specjalnym koncercie "dla niepodległej". Artysta podczas jednego wieczoru zaprezentuje się w 3 projektach: 39/89 Zrozumieć Polskę, GOOD L.U.C.K i Polscy Kompozytorzy w Hollywood / 100 lat polskiej muzyki filmowej.

Bieg Niepodległości 2017:

Materiał archiwalny


Niepodległość na sportowo



Tradycyjnie, 11 listopada w Gdyni, wystartuje wielki Bieg Niepodległości. Start i meta zmagań usytuowane będą na Skwerze Kościuszki na wysokości OPR "Błyskawica". Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 km, a zawodnicy dzięki białym i czerwonym koszulkom stworzą największą żywą flagę narodową w północnej Polsce.

Specjalny bieg z okazji święta Niepodległości odbędzie się też na terenie lotniska cywilno-wojskowego Gdynia-Kosakowo. Dzień wcześniej (w sobotę) biegacze zmierzą się też w Sopocie podczas Biegu Niepodległej na dystansie 4,5 km. Każdy z zawodników otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię.

Biegi to jednak nie jedyna forma aktywnego świętowania polskiej niepodległości. Z tej okazji w sobotę przez Motławę przepłynie wyjątkowa Parada Kajakowa - "100 kajaków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości". Miłośnicy czterech kółek świętować będą mogli w Sopocie podczas 9. Rajdu Niepodległości, czyli rajdu samochodowego dla kierowców amatorów.

Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża, Bractwo Przygody Almanak i Stowarzyszenie SUM zapraszają w dniu 11 listopada do udziału w Niepodległościowej Grze Miejskiej.

Wystawy



Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Trójmieście zawiśnie też sporo ciekawych wystaw. Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę patriotyczną "Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały", na której prezentowane będą m.in.: biała broń, dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania, ordery i odznaczenia ze zbiorów Fundacji i prywatnych kolekcjonerów oraz plansze edukacyjne. W tym samym miejscu zobaczymy też , poświęconą narodowym barwom Rzeczypospolitej Polskiej.

W Ratuszu Staromiejskim pojawi się wystawa Wystawa "Cud jedności" mająca na celu przybliżenie okoliczności procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z wystawą łączyć się będzie specjalna, interdyscyplinarna konferencja. Galeria Debiut zaprasza na wystawę prac uczniów "Oblicza Niepodległości", a w Dworku Sierakowskich zobaczymy polskie pejzaże w ujęciu trójmiejskich artystów.

Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną. Wśród niepodległościowych wydarzeń nie zabraknie takich, w których możemy wziąć udział z całą rodziną.
Europejskie Centrum Solidarności przygotowało z tej okazji wystawę "Nić. Sploty wolności" na której zaprezentowane zostaną tkaniny opowiadające ludzkie historie na przestrzeni czasu.

Plenerową wystawę znajdziemy na Placu przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Na planszach przedstawione zostaną sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny.

Na scenie i ekranie



W sobotę, 10 listopada w Gdynia Arenie odbędzie się Polska Noc Kabaretowa, podczas której artyści zaprezentują "Zabawę stulecia", czyli występy specjalnie przygotowane z myślą o obchodach święta Niepodległości. Miłośników teatru zadowolić powinna propozycja Teatru Wybrzeże, czyli przegląd "Do Polski" stanowiący prezentację wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wyspa Skarbów" GAK w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na projekcję filmu "Pan Tadeusz" wraz z muzyką na żywo autorstwa Marcina Pukaluka.

Opinie (116) 1 zablokowana

  • . (1)

    Niepodlegla? Czyzby. Stacjonuja obce wojska,dyktuje warunki zachodni kapitał a polski robotnik na smieciowkach z zarobkami 1/5 tego co w eu zach

    • 18 8

    • Wolna będzie w dniu wypowiedzenia konkordatu.

      • 2 0

  • 12 wolne ha.ha.ha.hi (1)

    Stocznia crist w Gdyni cała pracuję.i co na to kaczor po kiego grzyba ta afera z ustawą

    • 9 1

    • To ty pracuj plebsie, ja mam wolne.

      • 2 2

  • Cały 11/11 poświęcę na wspólne wyzwalanie dobrych emocji z żoną, co i wszystkim polecam (4)

    zamiast łażenia po miescie i unikania faszystowskich bojówek.

    • 10 8

    • Posiadasz maszynę (1)

      do podróży w czasie? Tak sądzę bo widzę, że chcesz przenieść się do przedwojennych Włoch.

      • 3 1

      • Polska skrajna prawica lubi Mussoliniego

        Radzę poczytać prawicowe strony i profile w tym temacie.

        • 2 1

    • chyba z partnerem nie z żoną

      nie bądź taki zaściankowy, czas zrzucić maskę

      • 4 1

    • Tak, tak, tak.

      Ożeu morze

      • 0 1

  • Polka wciąż walcząca o wolność... (1)

    Kolejna sztucznie napompowane debata, ględzenie o niczym i rozbijanie gó..a na atomy. Ewentualne przyszłe uczestniczki proponuję przetransportować na reklamowane w artykule iluminacje. Być może po tak gruntownym naświetleniu w końcu im się coś w główkach rozjaśni. Jeżeli nie to już nic im nie pomoże.
    Piknik patriotyczny na polibudzie we wtorek? Naprawdę? Frekwencję z pewnością napędzać będzie kadra uczelni. Studenciaki i tak pewnie nie będą wiedzieć o co chodzi.

    • 5 3

    • Polska

      Jakby to była "PolSka wciąż walcząca o wolność" to mogla by być bardzo ciekawa debata.

      • 0 0

  • Promocji faszyzmu ciąg dalszy. (3)

    • 7 16

    • W twoim przypadku promocja głupoty.

      • 5 1

    • Biało-czerwone barwy kojarzą ci się z faszyzmem?

      Szukaj go raczej pod swoimi tęczowymi flagami.

      • 4 1

    • To wpis prawicowego trolla

      Nie odpowiadajcie.

      • 1 2

  • KODziarakie antypolskie ście*wo jątrzy od roku (1)

    W sprawie tego pięknego święta. PO to gorszy syf niż SLD

    • 11 20

    • Prokuratorze Piotrowicz nie tak nerwowo. Wasze święto jest 13 grudnia.

      • 3 1

  • Patrząc na większość komentarzy i podejście ludzi do tego Święta

    nie dziwię się wynikom wyborów.

    • 12 2

  • Zoltan

    Do "Jack" . Odzyskanie niepodległości się udało! Walka z 5 wrogami naraz! Naucz się historii chłopie.

    • 2 2

  • Ciągle źle (4)

    Ja uważam, że jest co świętować. Jesteśmy niepodległbym Państwem z swoją historią, językiem i tradycjami. Nie ważne, że nie mega drogich fajerwerków czy darmowego piwa które by przyciągneło stado moczymord. W Polsce żyję się coraz lepiej. Zapytajcie waszych dziadków którzy przeżyli II wojnę światową, niech wam opowiedzą jak się źyło kiedyś i dzisiaj i czy nie jest lepiej. Mamy dostep do wszystkiego i mamy coraz więcej. Póki co nie ma u nas wielu imigrantów co daje nam dlalej spokój.
    Zawsze będzie coś nie psowało, ale napradę doceńmy co mamy bo naprawdę można wiele stracić.
    Polski Patriota. :) Gdynianin

    • 20 8

    • Popieram, mamy za co być wdzięczni, żal serce ściska jak bardzo marnujemy poświęcenie rodaków. Niestety , ale polityka nie idzie mi wolności A powrotu do komunizmu. Ustawa o In vitro jest jednym z wielu przykładów. Edukacja kuleje A nauczyciele muszę w przrkazywidniu wiedzy uwzględnić poprawność polityczna :-( smutne

      • 4 1

    • Swięta prawda! (1)

      Czasami mam wrażenie, że wszyscy w tym kraju urodzili się w 1989 roku i kompletnie nie wiedzą jak się żyło jeszcze tak całkiem niedawno....

      • 2 0

      • Zupełnie przyzwoicie się żyło. Pod wieloma względami lepiej niż obecnie. I to nawet bez specjalnego ustawiania się.

        • 2 1

    • Tu nie chodzi absolutnie o darmowe piwo i fajerwerki. Chodzi o to że mnóstwo ludzi pracuje na sieciowych umowach, mlodych ludzi nie stać na wlasne mieszkania, przez lata wynajmują za niebotyczne kwoty pokoje w 5.-6.-10. pokojowych mieszkaniach, ogrom ludzi musi ciężko pracować za minimalna krajową za którą ciężko jest przeżyć gdy jest się zdrowym, a co dopiero gdy cos sie ze zdrowiem popsuje. Brakuje mieszkań komunalnych, publicznych przedszkoli i żłobków. Do lekarzy czeka się miesiącami czy latami, a i tak można się nie doczekać. Mało co funkcjonuje tak jak powinno. Stawiane są nowe centra handlowe, których jest juz za dużo, a i tak mało kogo stać żeby tam kupować czy korzystac z takich rozrywek jak kino. Ludzie wypracowują wiele, wiele nadgodzin by jakoś związać koniec z końcem a ceny tylko rosną i rosną. Podsumowując, gdyby obywatelom żyło się dobrze we własnym kraju i czuli by tę wolność i niepodległość, to z pewnością chętnie by świętowali. A tak, mamy co mamy. Jak ktoś urodził się we w miarę bogatej rodzinie to może się cieszyć wolnością, widzi wszystko z innej perspektywy. Jesli jednak nie poszczescilo mu się i jest takiego stanu majątkowego jak większa część społeczeństwa, to jak musi się dziwić, że nie widzi powodów do radości? Gdy jest przepracowany, niedożywiony, niedoleczony i ma wszystkiego dość...

      • 1 0

  • a co z mostem w sobieszewie (1)

    Na 100-lecie ?

    • 3 0

    • Ale o co chodzi?

      Gdyby pewien pan nie kupił tam ziemii to Sobieszewo czekałoby dalej na nowy most

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (2 opinie)

(2 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza część "Trylogii Gdańskiej" Güntera Grassa nosi tytuł: