- 1 Michał Szpak nie przyciągnął tłumów (44 opinie)
- 2 Sanah wystąpi w Ergo Arenie (5 opinii)
- 3 Zrobili dużą imprezę na lotnisku (6 opinii)
- 4 Miejski sylwester tylko w Gdańsku (203 opinie)
- 5 Wielkie widowisko Dody w Ergo Arenie (88 opinii)
- 6 Planuj Tydzień: Mikołaje, lodowisko i choinka (3 opinie)
Od Klossa do Boskich. Te seriale kręcono w Trójmieście
Już jesienią najpopularniejsze miejsca Gdyni będzie można zobaczyć na małym ekranie w najnowszej produkcji TVN "Aż po sufit!". Serial wpisze się tym samym w długą tradycję telewizyjnych występów Trójmiasta i dołączy do takich tytułów jak "Prawo Agaty", "Krew z krwi", "Stawka większa niż życie" czy "07 zgłoś się".
Choć gros filmowych i serialowych produkcji przypadało i wciąż przypada na Warszawę, to ekipy telewizyjne chętnie odwiedzały różne zakątki Polski. Czasami w poszukiwaniu niezwykłych plenerów, niekiedy szukając inspiracji dla wątków fabularnych, a w niektórych przypadkach kierując się względami logistycznymi i wizerunkowymi. Trójmiejskie pejzaże pełniły więc rolę zarówno serialowego tła, jak i miejsca głównych wątków, a nawet zastępowały zagraniczne plenery.
Promocja miast
Niewątpliwie duży wpływ na przeniesienie serialowych produkcji poza stolicę odegrało zjawisko nazywane city placement, oznaczające odpłatne lokowanie miast w programach telewizyjnych. Jedną z pierwszych tego typu prób na terenie Trójmiasta był serial "Linia życia", którego losy bohaterów producenci postanowili umieścić w Gdyni. I tak w 2011 roku na antenie Polsatu gdynianie mogli podglądać krajobrazy plaży w Orłowie, luksusowe apartamenty Sea Towers, fragmenty Skweru Kościuszki i Bulwaru Nadmorskiego. Pojawiło się nawet sopockie molo i słynny "Monciak".
Dodatkowego blasku historii rodzin Grabowskich i Kesslerów miał nadać pochodzący z Trójmiasta aktor Tomasz Ciachorowski, wcielający się w postać Igora. Pomimo intensywnej promocji ze strony Polsatu, "Linię życia" przerwano tuż po przekroczeniu stu odcinków i kilku miesiącach emisji. Zainteresowanie widzów okazało się dość nikłe, podobnie jak pieniądze wyłożone przez gdyński magistrat na współprodukcję. W tym przypadku było to tylko 60 tysięcy złotych.
Mroczniej i chłodniej, znaczy lepiej
Na zainteresowanie ze strony filmowców Gdynia nie musiała długo czekać. Już w 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do kryminalnego serialu Canal+ "Krew z krwi" (produkcję drugiej serii przejęła później TVP). Format oparty na holenderskim hicie "Penoza" zupełnie zrywał z ciepłą, barwną, choć nieco nadętą i przerysowaną otoczką Gdyni ukazaną w "Linii życia". Osamotniona w walce z mafijnym światem Agata Kulesza podbiła serca widzów. Podobnie jak chłodne, surowe i mroczne gdyńskie pejzaże. Nawet mimo faktu, że większość zdjęć powstała w Warszawie, a rolę Gdyni odgrywała momentami... tamtejsza Praga.
Agata kręci z Neptunem
Serialowej sławy Gdyni pozazdrościł Gdańsk i w 2014 roku gościł ekipę TVN, która zdecydowała się tu nakręcić szóstą serię "Prawa Agaty". Odgrywających główne role Agnieszkę Dygant, Leszka Lichotę czy pochodzącą z Trójmiasta Darię Widawską, można było zobaczyć na Głównym Mieście, nad Motławą czy na plaży w Brzeźnie.
Popularność i spora widownia serialu przełożyły się na cenę promocji Gdańska - ratusz musiał wyłożyć w tym przypadku niemało, bo 295 tysięcy złotych. Dodatkowe 160 tysięcy z miejskiej kasy pochłonęła druga wizyta twórców serialu, którzy dogrywali w Gdańsku kilka scen z siódmego, ostatniego sezonu "Prawa Agaty". Według urzędników, taka promocja miała wiele plusów:
"Prawo Agaty" to jeden z najpopularniejszych seriali emitowanych przez telewizję TVN. Każdorazowo gromadził przed telewizorami około 2 mln osób, a ostatnia seria miała nawet nieco większą oglądalność. Nie ma twardych danych statystycznych na temat wpływu udziału miast w serialach, ale ważne jest to, że pokazaliśmy te miejsca, które są w Gdańsku najpiękniejsze, najatrakcyjniejsze z punktu widzenia mieszkańców, ale i turystów. Poza tym serial "Prawo Agaty" z pewnością wpłynął na budowanie pozytywnego wizerunku miasta - tłumaczy Emilia Salach z gdańskiego magistratu.
Boskie wakacje
Przede wszystkim jednak Trójmiasto najczęściej pełniło epizodyczną rolę w telewizyjnych hitach. Tak było choćby w 2013 roku, kiedy piąty sezon "Rodzinki.pl" zainaugurowano specjalnym odcinkiem w Gdyni. Boscy odwiedzili Orłowo, Centrum Nauki Experyment, śródmiejską plażę, a nawet ORP "Błyskawicę".
Pobyt nad morzem, i to nie ze względu na morską wodę, okazał się dość słony. Bynajmniej nie dla bohaterów "Rodzinki.pl". Słono zapłaciło bowiem miasto. Jeden odcinek popularnej serii kosztował Gdynię 90 tysięcy złotych. I choć hit TVP przyciąga do dzisiaj miliony widzów, to pytanie, czy tak znane i oblegane przez turystów gdyńskie atrakcje wymagały dodatkowej promocji, wydaje się dość zasadne.
Zbrodnicze Trójmiasto
Nadmorski klimat szczególnie sprzyjał sensacyjnym wątkom popularnych seriali. W 2006 roku do Trójmiasta zawitała ekipa "Kryminalnych". Komisarz Zawada odwiedził m.in. starą torpedownię w Babich Dołach, Orłowo, Kamienną Górę, latarnię morską na Rozewiu, a także Puck, Władysławowo i Gdańsk. Łącznie nad Bałtykiem nakręcono dwa odcinki "Kryminalnych" - "Pozdrowienia z Hamburga" (odc. 59) i "W potrzasku" (odc. 60).
W Gdyni z kolei w 2014 roku zawitała ekipa serialu "Zbrodnia", realizowanego przez AXN Polska. I choć główną areną ekranowej opowieści był Półwysep Helski i Jastarnia, to aktorów można było zobaczyć w centrum Gdyni na ulicy Świętojańskiej.
Orient nad Bałtykiem i najsłynniejszy szpieg w akcji
Trójmiasto nie jest oczywiście telewizyjnym debiutantem, a doświadczonym i chętnie angażowanym statystą. Wystarczy cofnąć się do lat 60., kiedy triumfy popularności święcił agent J-23. Hans Kloss szpiegował również w Gdańsku.
Twórcy "Stawki większej niż życie" kręcili m.in. w okolicach Długiego Targu i pomnika Neptuna, w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII, na Motławie i przy Dworcu Głównym. Sopocki Grand Hotel zamienił się w "Hotel Excelsior" (odc. 2), który umiejscowiono w... Oliwie. W drugoplanowych rolach obsadzono aktorów Teatru Wybrzeże - Krzysztofa Kalczyńskiego i Lecha Grzmocińskiego.
Fragmenty Trójmiasta w odcinku zatytułowanym "Cafe Rose" zaaranżowano nawet na... tureckie plenery. "Willa Krystyna" stała się siedzibą Mżawanadze, plac przed gdańską Katownią odegrał rolę orientalnego bazaru, zaś stacja w Gdyni zamieniła się w dworzec w Stambule. W serialu wykorzystano także ujęcia z orłowskiego klifu i spod wiaduktu przy ulicy Hallera we Wrzeszczu.
07 nadaje z Wybrzeża
Dekadę później na Wybrzeże ściągnął kolejny idol PRL-owskiej widowni, porucznik Borewicz. Już w pierwszym odcinku serii, zatytułowanym "Major opóźnia akcję", pojawiają się fragmenty m.in. Sopotu. Willa Bergera odgrywa rolę rezydencji "Czarnego" - szefa gangu z Wybrzeża, którego pod przykrywką rozpracowuje Borewicz.
Trójmiejski motyw w "07 zgłoś się" przewijał się jeszcze niejednokrotnie. W ósmym odcinku pod tytułem "Dlaczego pan zabił moją mamę?", Borewicz wyjaśnia sprawę tajemniczych zwłok znalezionych pod orłowskim klifem. W kadrze pojawia się również dom przy ulicy Orłowskiej, fragment Grand Hotelu i kultowa restauracja "Maxim", odgrywająca rolę "Kaskady" ("Maxim" pojawił się jeszcze w odcinku pt. "Strzał na dancingu").
Orłowski klif jak ławeczka w Wilkowyjach?
Poszczególne części Trójmiasta wykorzystywano jako plan filmowy przy ponad stu produkcjach pełno- i krótkometrażowych oraz w kilkudziesięciu serialach telewizyjnych, takich jak m.in. "Czterej pancerni i pies" (1966), "Podróż za jeden uśmiech" (1971), "S.O.S" (1975), "Na kłopoty... Bednarski" (1986), "Pogranicze w ogniu" (1988), "Czterdziestolatek - 20 lat później" (1993), "Czwarta władza" (2004).
Na razie jednak Gdańsk, Gdynia i Sopot nie mają zbyt wielu roszad w grze o serialowy tron. Dystans do Sandomierza ("Ojciec Mateusz"), Torunia ("Lekarze"), Wrocławia ("Pierwsza miłość") czy Zielonej Góry ("39 i pół") wciąż jest spory. Czy gdyńskie atrakcje pokazane w "Aż po sufit!" staną się miejscem pielgrzymek niczym kultowa ławeczka w Jeruzalu ("Ranczo")? Czas pokaże, widzowie ocenią.
Pazura i Olszówka na plaży w Babich Dołach
Na planie serialu "Prawo Agaty"
Opinie (73)
-
2015-07-28 14:40
Trójmiasto powinno być w jakimś dobrym serialu. (5)
To jest promocja porządna na cały kraj. Ale powinno być całe trójmiasto: Gdańsk, Sopot, Gdynia a nie poszczególne miasta...
- 38 10
-
2015-07-28 18:18
Niech kręcą u nas jak najwięcej!
- 4 3
-
2015-07-28 18:29
Dlaczego powinno? (1)
- 2 5
-
2015-07-29 14:01
Łatwiej postawić minus niż udzielić odpowiedzi, która jest kwestią wiary bardziej niż rozsądku. Wiary w PR :)
- 0 1
-
2015-07-28 19:02
Niech se tam kręcą po warszafkach a nam dadzą spokój. Potrzebne nam to jak dziura w płocie
- 8 6
-
2015-07-29 03:22
Sztos, Sztos 2, Reich, Wałesa człowiek z nadzieji, Człowiek z marmuru, człowiek z żelaza i wiele wiele innych wiem ze to są filmy a nie seriale ale troche na wybrzeżu tego nakręcili :)
Przydałby się jakiś dobry film o Trójmieście coś w stylu Młodych Wilków albo Chłopaki nie płaczą, tyle ze czasy współczesne i dodatkowo casting na terenie Trojmiasta.
Krajobraz do zdjęć mamy przecież wspaniały na każdą porę roku.
Już dosyć Warszawy ... w trójmieście jest bardziej ciekawie :)- 4 1
-
2015-07-28 14:56
Mister Szczurek musi leczyć kompleksy dopłacając do seriali. (10)
Taka prawda niestety.
- 32 37
-
2015-07-28 16:10
opowiedz nam o swoich kompleksach :)
- 14 9
-
2015-07-28 16:36
(3)
W Gdańsku 1200 nowych miejsc pracy a Szczurek zajmuje się dotowaniem seriali za publiczne pieniądze.
- 10 15
-
2015-07-28 17:20
(2)
A kto ci broni ubiegać się o pracę w Gdansku?
- 13 4
-
2015-07-28 17:27
(1)
Z gdyni robi sie powoli przedmiescie gdanska. Taka sypialnia gdzie wracasz tylko do domu by odpoczac po pracy
- 7 14
-
2015-07-28 17:57
Nie rozśmieszaj mnie :)))
- 8 7
-
2015-07-28 17:56
Ned widzę jakiś zakompleksiony jest (4)
zapewne wyborca PiS.
- 11 6
-
2015-07-28 22:27
dla mnie bez wątpienia dużo bardziej zakompleksieni są wyborcy PO (3)
to oni potrzebują aby ktoś im gadał z niebieskiej TV, że jak zagłosują na PO to są nowocześni, europejscy i tacy fajni
PISowcy nie wstydzą się swojego pochodzenia, swoich korzeni i nawet swoich przywar
lider POwców nawet "zapomniał", że miał dziadka w Wermachcie oraz wziął ślub kościelny po kilkunastu latach życia, ale tuż przed wyborami
a teraz drodzy POwcy spójrzcie na rząd RP wg waszej formacji. Kogo znacie w tym rządzie, kogo szanujecie, kogo popieracie? I jak szczerze odpowiecie sobie na to pytanie, czyli że w rzazie są same no-name'y, Ewa Peron wkurza was i doskonale wiecie dlaczego tam się znalazła i potraficie z nazwiska wymienić może 3 ministrów, ale wstydzicie się przyznać, że całe to PO to jakiś dramat - to będziecie wiedzieli kto jest zakompleksiony, w syndromie otoczonej twierdzy i za żadne skarby się nie przyzna, że dał z siebie głupka zrobić- 4 6
-
2015-07-28 22:59
(2)
Bardziej raczej nie :) mimo wszystko. Znam kilku wyborców pisu i różnica jest zasadnicza. Agresja, brak tolerancji, kompleksy. Jeden jest strasznym homofobem, chociaż pomyslalabym, że jest gejem. Znam dwóch gości z Pisu z Gdyni Obluza, którzy zajmują się hejtowaniem Gdyni w Internecie. Słabe towarzystwo.
- 5 4
-
2015-07-28 23:25
ja o mechanizmach, Ty o konkretnych przypadkach (1)
w jednej i drugiej 'stajni' nie brakuje dziwaków i frustratów ;-)
mino wszystko stawiam tezę, że:
- PISlamiści są bliżsi tego skąd się wzięli i gdzie żyją (konserwatyzm, zacofanie?, średniowiecze ;-))
- Platfonsy wolą udawać kogoś innego odcinając się i gardząc swoimi korzeniami (oikofobia)- 4 3
-
2015-07-29 09:28
to nie przeszkadza,
ze jedni i drudzy to patologia dla Gdyni i należałoby ich wytępić.
- 3 1
-
2015-07-28 15:21
(4)
Willa Bergera grała też dom medium w filmie "Medium" z lat 80-tych.
- 28 1
-
2015-07-28 16:46
Artykul jest o serialach a nie o filmach ..
- 0 11
-
2015-07-28 16:57
W Gdansku krecili Krzyzakow (2)
Bitwa pod Grunwaldem byla krecona na Jarmarku Dominikanskim
- 8 2
-
2015-07-28 19:14
urlich mieszkal na soldku
urlich mieszkal na soldku
- 4 2
-
2015-07-28 21:40
raczej w lidlu jak kroksy rzucili
- 3 1
-
2015-07-28 15:47
(1)
Oglądaliśmy rodzinkę pyly, ale od czasu gdy ten otyły aktor atakuje nastolatki zrobiło się niesmacznie, do tego typ kompletnie nie pasuje do serialowej żony. Powinni go wymienić na kogoś inteligentniejszego i szczuplejszego np. były minister Nowak by wszystkim pasował.
- 17 21
-
2015-07-28 19:03
Ten opas z furtką w klawiaturze do niczego nie pasuje, wieśniak i tyle.
- 3 4
-
2015-07-28 16:05
Dofinansowanie z miejskiej kasy?
Przecież to jakaś kpina. To te śmieszne wytwórnie powinny płacić za to że mogą korzystać i nakręcać tak piękne miasta jak Gdańsk, Sopot i Gdynia. Co za czasy...
- 37 8
-
2015-07-28 16:10
Zdecydowanie najlepszy serial kręcony w Trójmieście to "Krew z krwi". (1)
Na poziomie i nie jakieś pitu pitu.
- 39 2
-
2015-07-29 03:26
Czas na pełnometrarzówkę w tym stylu :)
Oczywiście kręcone w trójmieście :)- 3 0
-
2015-07-28 16:40
Jak śmiecie?
jak śmiecie porównywać kultowy serial gdzie aktorzy grali swoje role przyrównywać do tego tandetnego beznadziejnego serialiku z gwiazdeczkami odtwarzającymi role?
- 18 3
-
2015-07-28 17:18
Zbrodnia
Tomaszu, następnym razem przygotuj się bardziej jak będziesz pisał artykuł. Serial "Zbrodnia" ma więcej niż jeden sezon, właśnie kręcą czy już nakręcił drugi.
Odpowiedź redakcji:
Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.
- 9 2
-
2015-07-28 17:37
Dygant tarzała się pod klifem w Orłowie w "Niani". (1)
Całkiem niedawno.
- 17 3
-
2015-07-29 03:27
A nie czasem z Pazurą w Spatifie ?
- 2 2
-
2015-07-28 18:11
(3)
Kto takie syfy ogląda? Dziadostwo i tyle.
- 30 14
-
2015-07-28 18:19
(2)
Ogląda kilka mln widzów
- 5 6
-
2015-07-28 18:30
Tak, tego właśnie chcą ludzie w swej masie :)
- 5 0
-
2015-07-28 19:06
Te kilka milionów ma papkę zamiast mózgu i potem głosuje w wyborach tak właśnie.
- 13 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.