Wiadomości

Ognisko i grill? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Stanowisko do grilla w Gdańsku-Wrzeszczu
Stanowisko do grilla w Gdańsku-Wrzeszczu fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ognisko czy grill na łonie natury mogą być świetnymi sposobami na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Podpowiadamy, gdzie można rozpalić ognisko i grilla w Trójmieście i o czym trzeba pamiętać, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem... i zasadami współżycia społecznego.Czy korzystasz z ogólnodostępnych miejsc na grilla i/lub ognisko?

tak, korzystam 30%
jeszcze nie korzystałe(a)m, ale zamierzam 21%
nie, rozpalam grill/ognisko w samodzielnie wybranym miejscu 27%
nie, w ogóle nie rozpalam ogniska ani grilla 22%
zakończona Łącznie głosów: 295
Po długiej i niespodziewanie obfitej w śnieg zimie przybyła do nas wyczekiwana wiosna. Przynajmniej tak wynika z kalendarza, bo patrząc za okno, często trudno to stwierdzić. Niemniej, abstrahując od chimerycznej natury tegorocznej wiosny, w czasie restrykcyjnych obostrzeń pandemicznych spędzenie czasu na świeżym powietrzu może być nie tylko świetnym pomysłem na rozrywkę w gronie rodziny lub przyjaciół, lecz także... jedynym możliwym. Spacery i aktywność fizyczną na dworze możemy połączyć też z grillowaniem i biesiadowaniem przy ognisku. Musimy jednak wiedzieć, jakich zasad należy się trzymać, organizując wyżej wspomniane aktywności.

Sposoby na aktywności w lesieGrillowanieJeśli chodzi o grillowanie, nie ma w Polsce zapisu prawnego, który zabraniałby tej aktywności. Za samo rozpalanie grilla nie można więc ukarać biesiadujących. Zabronione jest jednak zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, spalanie odpadów i powodowanie zagrożenia pożarowego. To wszystko należy uwzględnić, planując tego typu pomysł na spędzenie wolnego czasu, niezależnie od tego, gdzie zamierzamy grillować.

Jeśli chcemy zrobić ognisko lub grilla na cudzym terenie, musimy mieć zgodę właściciela nieruchomości. W przypadku gruntów miejskich trzeba z kolei wystąpić o zgodę do administratora terenu. Co ciekawe, prawo nie zabrania również grillowania na balkonach domów wielorodzinnych. Może jednak nie dopuszczać tego regulamin spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Co za tym idzie, skargi na mieszkańców, którzy łamią ww. zasady, należy kierować do administratorów budynków, a nie do straży miejskiej.

Miejsca na grilla w Gdyni:


 • SwarzewskaMapka (naprzeciw działek 54 i 56): stanowisko do grilla w Chyloni.
 • Pastwisko Huzarska:Mapka położone w  Gdyni-Redłowie, przy ul. Kopernika miejsce wliczające się do Redłowskiej Ścieżki Zdrowia.
 • KcyńskaMapka: teren rekreacyjny przy ul. Kcyńskiej na Cisowej (między Kcyńską 6 a Zbożową 26).
 • Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej:Mapka teren zielony na Obłużu, dobrze skomunikowany i blisko zabudowań (miejsce do rozstawienia własnego grilla).
 • Teren przy ul. SieradzkiejMapka (możliwość rozpalenia ogniska).

Miejsca na grilla w Gdańsku:


Gdzie rozpalimy ognisko?Ognisko to bardzo popularny sposób na spędzenie czasu. Dla rodzin jest to doskonała integracja, a dla dzieci lekcja zaradności, odpowiedzialności i okazja do kontaktu z naturą. Dla grupy przyjaciół ognisko, szczególnie w czasie pandemii, staje się alternatywą dla zakazanych spotkań w pubach, restauracjach i klubach.

Ogólnodostępne punkty do rozpalenia ogniska w Gdyni znajdują się w sześciu miejscach. Każda lokalizacja jest położona blisko natury i umiejscowiona tak, by w razie czego służby mogły szybko zareagować na niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się ognia.


Możemy też zarezerwować wyłączność korzystania z danego miejsca do rozpalenia ogniska. By to zrobić, trzeba co najmniej na 5 dni przed datą planowanego ogniska zwrócić się z wnioskiem do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Gdyni. A co z plażami i pasem nadmorskim? Te w całym Trójmieście zarządzane są przez Urząd Morski w Gdyni. To do tej instytucji należy zgłaszać chęć zorganizowania ogniska.

W Gdańsku ognisko rozpalić możemy niemal na każdym terenie zielonym. Jeśli chcemy to zrobić w Parku Reagana, musimy co najmniej 7 dni wcześniej złożyć wniosek do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. We wniosku należy zawrzeć informacje o terminie imprezy, liczbie uczestników i danych kontaktowych osób odpowiedzialnych. Więcej o wniosku przeczytamy tutaj.

Niestety, w Sopocie nie rozpalimy legalnego ogniska. Zabrania tego uchwała o czystości w gminie, uchwalona przez Radę Miasta w Sopocie.

Miejsca na ognisko
Miejsca na ognisko grafika Trojmiasto.pl

Zabawa zgodnie z prawemZarówno do rozpalania ogniska, jak i do grilla należy korzystać z materiałów zgodnych z prawem. Nie wolno używać do tego odpadów zielonych i śmieci. Za spalanie odpadów zielonych poza urządzeniami i instalacjami do tego przeznaczonymi strażnik miejski może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Kodeks wykroczeń przewiduje także możliwość nałożenia mandatu w wysokości do 500 zł za zakłócanie spokoju i porządku publicznego, do 100 zł za "używanie słów nieprzyzwoitych" w miejscu publicznym, do 500 zł za zanieczyszczanie i śmiecenie w miejscu publicznym oraz do 100 zł za spożywanie alkoholu.

Zadbaj o bezpieczeństwoO tym, że z ogniem nie należy igrać, wie nawet dziecko. Co to oznacza w praktyce? Jeśli szykujemy się do zorganizowania ogniska, musimy wiedzieć, że bierzemy na siebie odpowiedzialność związaną z zachowaniem bezpieczeństwa i porządku. By rozpalić ognisko, należy powiadomić straż pożarną i straż miejską, podając swoje imię, nazwisko i numer kontaktowy. Jest to też zobowiązanie się do dopełnienia obowiązków związanych z uprzątnięciem miejsca biesiadowania.

Należy przyjść na miejsce z samodzielnie zorganizowanym drewnem (nie można zabierać go z lasu), skutecznie ugasić ognisko po zakończeniu imprezy, zasypując je piaskiem lub zalewając wodą, i wyrzucić śmieci do koszy, a resztki spożywcze zabrać ze sobą. Korzystający z terenu ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie czystości i porządku w trakcie i po zakończeniu pobytu oraz za wszelkie ewentualne szkody powstałe z tytułu korzystania z terenu.

- Jeśli spędzanie wolnego czasu przy grillu lub ognisku odbywa się z poszanowaniem prawa i bez naruszania przepisów, strażnicy nie mają powodu, by podejmować jakiekolwiek interwencje - informuje Wojciech Siółkowski ze Straży Miejskiej w Gdańsku. - Mogą jedynie cieszyć się radością biesiadników oraz życzyć im dobrej zabawy i smacznego!

Ognisko za miastemJeśli zdecydujemy się wyjechać z Trójmiasta i zorganizować ognisko za miastem, również znajdziemy do tego kilka specjalnie przystosowanych miejsc:

 • na parkingu przy ulicy WiczlińskiejMapka, w pobliżu ul. Marszewskiej,
 • na polu namiotowym nad jez. Borowo,
 • na polu namiotowym nad jez. Wyspowo,
 • w "Młynkach" obok Gniewowa,
 • na parkingu przy Zagórskiej Strudze (Rumia).

Opinie wybrane


wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Kultura

W tym roku nie Noc, lecz Weekend Muzeów. Co warto zobaczyć?
Weekend Muzeów. Zaplanuj zwiedzanie

Kulinaria

Otwarcie ogródków gastronomicznych już w najbliższą sobotę
Otwarcie ogródków gastronomicznych

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Salcia Hałas, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, wygrała ją dzięki książce o: