• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zobacz, co możesz uprawiać na balkonie. Ogródek w bloku

Magda Mielke
20 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Uprawa warzyw na balkonie to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy nie posiadają własnego ogrodu. Uprawiając taki balkonowy ogródek, mamy pod ręką nieco świeżej i ekologicznej żywności, o znanym pochodzeniu. Uprawa warzyw na balkonie to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy nie posiadają własnego ogrodu. Uprawiając taki balkonowy ogródek, mamy pod ręką nieco świeżej i ekologicznej żywności, o znanym pochodzeniu.

Choć wiosna w tym roku mocno się spóźnia, środek kwietnia to idealna pora, aby pomyśleć o uprawianiu ogródka. Czekając na pierwsze liście na drzewach i pojawienie się w sklepach sezonowych warzyw i owoców, sami możemy zająć się hodowlą nowalijek. Wcale nie potrzebujemy do tego wielkiego ogródka i specjalistycznych narzędzi. Wystarczy balkon, doniczka i regularne podlewanie.


Czy uprawiasz na balkonie warzywa?

Moda na ekologiczną żywność trwa w najlepsze. Pandemia i więcej wolnego czasu sprawiają, że coraz chętniej sami decydujemy się na uprawę warzyw. Aby cieszyć się własnymi pomidorami, rzodkiewką, sałatą czy szczypiorkiem, nie potrzebujemy od razu wykupywać kawałka ziemi za miastem. Namiastkę domowego ogródka bez problemu stworzymy na balkonie.

Kwiaty i rośliny na balkonach dla wielu z nas są standardem. Coraz chętniej w "balkonowych ogródkach" uprawiamy też zioła. To jednak dopiero początek tego, co możemy posadzić na balkonie. Opieka nad pomidorem, kiełkującą rzodkiewką czy pnącą truskawką może okazać się bardzo satysfakcjonującym zajęciem, a smak pierwszego, własnoręcznie wyhodowanego warzywa, zerwanego bezpośrednio z krzaczka, jeszcze gorącego od słońca najlepszą nagrodą.

Jakie kwiaty sadzimy w marcu?W małych doniczkach na balkonie możemy hodować m.in. szczypiorek, sałatę, rukolę, rzodkiewkę, pietruszkę naciową, cykorię, a także zioła. W małych doniczkach na balkonie możemy hodować m.in. szczypiorek, sałatę, rukolę, rzodkiewkę, pietruszkę naciową, cykorię, a także zioła.

Zakładanie ogródka na balkonie - od czego zacząć?Planowanie balkonowego ogródka to przede wszystkim dobór konkretnych gatunków warzyw i ziół, które chcemy uprawiać.
 • Zanim zaczniemy wybierać nasiona lub sadzonki, bardzo ważne jest zastanowienie się nad warunkami, w jakich będą one wzrastać.
 • Przed buszowaniem po sklepach ogrodniczych powinniśmy pomyśleć nad specyfiką swojego balkonu i odpowiednio rozplanować ogródek.
 • Warto sprawdzić, czy gdzieś nie gromadzi się woda np. z deszczówki oraz gdzie jest największy wiatr - wówczas trzymanie tam wysokich roślin z cienkimi łodygami mogłoby być ryzykowne.

Najważniejsze jest jednak nasłonecznienie.

- Do stworzenia ogródka najbardziej nadają się balkony od strony południowo-zachodniej, gdzie jest dużo słońca. Warzywa i zioła potrzebują go, żeby mogły ładnie rosnąć - mówi Paweł OrzołFH Super Ogrodnik.
Większość warzyw nadających się do uprawiania na balkonie lubi światło. Duże nasłonecznienie, jak wszystko w nadmiarze, może być jednak niebezpieczne i narażać rośliny na poparzenia i usychanie. Wówczas w trakcie upalnego lata będzie trzeba zadbać o trochę cienia.

- Kiedyś zapytałam starszego stażem ogrodnika, jakie warzywa nadają się do hodowania na balkonie, i odpowiedział mi, że "wszystko można hodować na balkonie". To prawda, ale jest wiele czynników, które mogą nam utrudnić daną hodowlę. Ważne jest: jaka roślina, gdzie, kiedy i w czym. Najlepiej zacząć od hodowli roślin łatwych w uprawie. Miejsce w większości przypadków wybieramy nasłonecznione, najlepsza jest wystawa południowa, ale wschodnia i zachodnia nie powinna zniechęcać przyszłych hodowców do uprawy - tłumaczy Dorota RomaniukCentrum Ogrodniczego "Nowe Ogrody".
Ostatnim etapem planowania balkonowego ogródka jest zakup odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam posadzenie i pielęgnację małych roślin. Ostatnim etapem planowania balkonowego ogródka jest zakup odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam posadzenie i pielęgnację małych roślin.
Jeśli nasz balkon wychodzi na stronę północną, gdzie słońce pojawia się tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem, możemy zapomnieć o własnych warzywach. Choć rośliny w takim miejscu mają w ciągu dnia równomiernie rozproszone światło, wyrównaną temperaturę i nie są narażone na przegrzanie, dla dojrzewania warzyw brak słońca jest poważną przeszkodą.

Zobacz także: Wiosna na parapecie. Nowalijki z własnej uprawy

Poza właściwym miejscem na ustawienie donic na balkonie ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas na sianie i sadzenie. Sporo warzyw wysiewa się już w marcu i kwietniu, więc jeśli chcemy skorzystać z nasion, to już teraz warto się tym zająć. W niektórych przypadkach zamiast nasion można kupić gotowe sadzonki.

Uprawa warzyw na balkonie. Rozsady czy nasiona?Do uprawy warzyw na balkonie dobrze wykorzystać wcześniej sporządzone lub kupione rozsady. Przygotowanie rozsady to nic innego jak uprawa roślin w kontrolowanych warunkach uprawowych, przed wysadzeniem na miejsce stałe. Po ich zahartowaniu - przyzwyczajaniu do niższych temperatur - umieszczamy je w docelowym pojemniku. Najlepiej zająć się tym w pochmurny, deszczowy dzień albo wieczorem. Sadząc rozsady, trzeba uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

Ogród na balkonie - jakich narzędzi potrzebujesz?- Myślę, że narzędzia tak naprawdę nie są nam potrzebne żadne. Trzeba tylko pamiętać, żeby wybrać dobry rodzaj pojemnika - dosyć głęboki, który będzie mógł pomieścić dużo ziemi. Ważne, aby miał odprowadzenie wody. Często padają u nas deszcze, to wtedy korzonki zgniją i te rośliny nie będą rosły, jak należy - radzi Paweł Orzoł.
Rośliny balkonowe należy sadzić w odpowiednich pojemnikach:
 • Do wyboru mamy przeróżne doniczki, skrzynki i korytka.
 • Ważne, aby pojemniki były odpowiednio duże - głębokie na co najmniej 40 cm, żeby ziemia zbyt szybko się nie nagrzewała i nie wysychała.
 • Dobrze, aby pojemniki były w jasnych kolorach. Ciemne barwy bardziej przyciągają promienie słoneczne, co może spowodować przegrzanie korzeni.
 • W dnie donicy można zrobić kilka dziurek, które pozwolą na odpływ nadmiaru wody.

Na początek powinniśmy przygotować właściwe miejsce - doniczki, pojemniki, specjalne kosze i każde z nich ustawić w miejscu odpowiednim dla danej rośliny. Na początek powinniśmy przygotować właściwe miejsce - doniczki, pojemniki, specjalne kosze i każde z nich ustawić w miejscu odpowiednim dla danej rośliny.
- Przy uprawie roślin wieloletnich na balkonie i tarasie trzeba dobrać mrozoodporną donicę lub zapewnić ochronę przed zamarzaniem bryły korzeniowej, np. owijając donicę styropianem, workiem jutowym lub agrowłókniną. Część nad ziemną też zaleca się owinąć włókniną. Nie należy zapominać o podlewaniu roślin również zimą - mówi Dorota Romaniuk.
Wielkość i kształt pojemników również powinny być dostosowane do konkretnych gatunków upraw - np. dla pomidorów czy papryki najodpowiedniejsze będą stabilne, duże donice, sałacie będzie dobrze w okrągłych pojemnikach o dużej średnicy, a pnące truskawki najładniej będą wyglądać w podwieszanych donicach. Pnącym warzywom, takim jak fasola czy ogórki, trzeba zapewnić odpowiednie podpory - bambusowe czy drewniane kratki albo specjalne linki ogrodnicze. Warzywa uprawiane na wysokich podporach pozwolą zaoszczędzić też trochę miejsca.

Zobacz także: Pomidory urosną także na balkonie

Bardzo ważne jest podłoże. Do sadzenia roślin na balkonie można użyć specjalnego podłoża do roślin balkonowych lub ziemi do uprawy warzyw. Mieszanki takie są żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i bogate w próchnicę. Ziemia do roślin balkonowych jest pulchna i lekka, można ją dostać w każdym sklepie ogrodniczym w workach o różnej pojemności.

Poza uniwersalną ziemią do wyboru są także podłoża wzbogacone w hydrożel, który zatrzymuje wilgoć w glebie, przez co w upalne dni rośliny nie będą tak narażone na usychanie.

- Ważne, aby zapewnić roślince odpowiednie warunki wzrostu. Na przykładzie doniczki mogę powiedzieć, że najważniejsze jest: odprowadzenie nadmiaru wody, czyli stworzenie otworów w dnie pojemnika, drenaż na dnie (np. keramzyt) i podłoże: próchnicze i żyzne. Gotowe mieszanki do ziół i warzyw dostępne są w sklepach ogrodniczych. Można również dodać naturalny nawóz - dodaje Dorota Romaniuk.
Z czasem przyda się także zestaw małych narzędzi ogrodowych, takich jak minigrabki, łopatka, sekator, pikownik czy sznurek ogrodniczy. Warto także zainwestować w fartuch ogrodniczy i rękawice ogrodowe.

Stały element upraw stanowi podlewanie. Rośliny różnią się od siebie pod względem niezbędnej ilości wody. Trzeba pamiętać, że gleba w pojemniku szybciej się nagrzewa, dlatego latem ważne jest systematyczne podlewanie. Stały element upraw stanowi podlewanie. Rośliny różnią się od siebie pod względem niezbędnej ilości wody. Trzeba pamiętać, że gleba w pojemniku szybciej się nagrzewa, dlatego latem ważne jest systematyczne podlewanie.

Jak pielęgnować i podlewać rośliny na balkonie?W dbaniu o optymalne warunki wzrostu balkonowych warzyw i roślin istotne jest obfite i regularne podlewanie. Najlepiej robić to wczesnym rankiem i po południu. Teraz, w chłodniejsze dni, wystarczy podlewać raz dziennie, ale gdy nadejdzie upalne lato, wskazane jest częstsze nawadnianie. Wody musi być tyle, aby przelała się przez drenaż. Nie można jednak dopuścić do zalania podłoża, a w następstwie do zgnicia korzeni. Warzywa uprawiane w pojemnikach można nawozić organicznymi nawozami, takimi jak przekompostowana ziemia czy biohumus - nawóz powstający dzięki dżdżownicom kalifornijskim.

Zobacz także: Roślinny Tinder? Nowa aplikacja podbija Polskę

Jeśli mamy problem z regularnym podlewaniem, warto zaopatrzyć się w donice samonawadniające lub inne systemy, które sprawiają, że o podlewaniu wystarczy pamiętać raz na kilka dni. To przydatne rozwiązanie także w przypadku np. wyjazdu na urlop.

Najpopularniejsze warzywa do uprawy w balkonowym ogródkuNa balkonie można wyhodować prawie każde warzywo. Jedne są trudniejsze w uprawie, inne potrzebują sporo miejsca, dlatego na początek dobrze wybrać te z nich, które nie wymagają wiele trudu i występują w odmianach karłowych.

Warzywa polecane na balkon:
 • pomidory koktajlowe,
 • cebula,
 • fasola pnąca,
 • sałata (różne gatunki i odmiany),
 • szczypiorek,
 • papryka,
 • pietruszka.

Z powodzeniem można uprawiać cykorię liściową, rukolę czy rzodkiewki, gdyż warzywa te mogą rosnąć w małych doniczkach.

Warto zastanowić się, z jakich warzyw rzeczywiście będziemy korzystać, i dobrać je tak, aby dojrzewały stopniowo. Niektóre warzywa uprawiać można przez cały sezon wegetacyjny (np. sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek czy koperek) - co około dwa-cztery tygodnie wystarczy wysiać do pojemników nowe nasiona. Inne (np. pomidory czy papryka) owocują stopniowo.

Sadząc warzywa, należy także pamiętać o odpowiednim sąsiedztwie roślin. Są takie, które nie urosną, gdy w pobliżu będzie rozwijał się inny gatunek, np. pomidorom będzie źle w pobliżu ogórków, które najlepiej czują się blisko bazylii. Szpinak preferuje sąsiedztwo rzodkiewki, a cebula - marchewki.

Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie, jednak pamiętajmy, że plon z takich roślin nigdy nie będzie tak duży jak z pomidorów uprawianych w gruncie. Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie, jednak pamiętajmy, że plon z takich roślin nigdy nie będzie tak duży jak z pomidorów uprawianych w gruncie.
Nie wszystkie warzywa lubią ograniczoną powierzchnię. Nie sprawdzą się tu te, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo miejsca - siłą rzeczy musimy zrezygnować z warzyw kapustnych i dyniowatych czy uprawianych na dużej powierzchni ziemniakach. Nie warto też sadzić tych, które posiadają głęboki system korzeniowy, jak marchew, pietruszka czy buraki. Inne nie urosną w pojemnikach lub w mocno zacienionym miejscu.

Co warto uprawiać na balkonie? • Pomidory

Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw uprawianych na balkonie. Najlepiej będą się czuły w nasłonecznionym miejscu, pod zadaszeniem, osłonięte od wiatru. Dobrze odnajdą się posadzone tuż obok pelargonii, szałwii czy lawendy. Ważne, aby nie przesadzić z liczbą roślin w jednym pojemniku - choć posadzenie pomidorów razem z ziołami i roślinną ozdobną może ładnie wyglądać, niekoniecznie dobrze wpłynie na wzrost pomidorów. Podlewając je, należy uważać na liście, zawilgocenie ich może prowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych.

Pomidory karłowe można sadzić pojedynczo lub po dwie sadzonki w mniejszych donicach. Odmiany rosnące wysoko i wymagające podpór sprawdzą się w skrzynkach balkonowych. Ważne, aby pamiętać, że krzaczki pomidorów rozrastają się również wszerz. Ziemia dla pomidorów powinna być żyzna, przeznaczona specjalnie pod ich uprawę.

Początek kwietnia to dobry czas na wysianie pomidorów. Gdy wyrosną z nasion, roślinki będzie można przesadzić do osobnych pojemników. W docelowych donicach na balkonie powinny znaleźć się dopiero po "zimnej Zośce" (15 maja), kiedy według powszechnej opinii nie powinny już grozić roślinom przymrozki.

 • Papryka

Równie ładna i możliwa do uprawy na balkonie jest papryka. Dobrze sprawdzą się tu takie odmiany jak: Basket of Fire, Midyl, Coronor, Bellania czy Chilli. Papryka, tak jak pomidor, wymaga dużej ilości promieni słonecznych, dlatego najlepiej sprawdzi się na balkonach od strony południowej. Lubi ciepło i źle znosi spadki temperatur, więc w razie zimnych nocy warto wnieść ją do mieszkania.

Bardzo ważne jest regularne podlewanie - zarówno zbyt mała wilgotność, jak i jej nadmiar mogą prowadzić do różnych chorób. Nie należy podlewać papryki za dnia, kiedy parowanie z gleby jest największe. Paprykę można uprawiać w donicach - krzaczki nie należą do najbardziej okazałych. Najłatwiejsze w hodowli są odmiany o drobnych owocach. Lubią żyzną ziemię, najlepiej z dodatkiem dobrze przerobionego kompostu.

Uprawiając warzywa na balkonie w towarzystwie ziół, wykorzystujemy tzw. dobre sąsiedztwo roślin. Pewne zioła mogą dobroczynnie wpłynąć na wzrost warzyw oraz odstraszać szkodniki. Uprawiając warzywa na balkonie w towarzystwie ziół, wykorzystujemy tzw. dobre sąsiedztwo roślin. Pewne zioła mogą dobroczynnie wpłynąć na wzrost warzyw oraz odstraszać szkodniki.
 • Ogórek

Ogórki lubią miejsca nasłonecznione. Najlepiej czują się na balkonach wschodnich, zachodnich i na południowych. Nie lubią zmiany miejsca ani przeciągów. Wymagają nieco więcej ziemi ze względu na stałą potrzebę utrzymania wilgoci, dobrze więc wyłożyć donicę słomą lub włóknem kokosowym.

Czytaj także: Balkon przyjazny owadom. Jakie wybrać rośliny?

Uprawianie ogórków w donicach nie należy do najłatwiejszych. Ogórki kochają wodę, wymagają regularnego podlewania - nie wolno ich przesuszyć. Jeśli wiemy, że nie damy rady podlewać ich kilka razy dziennie, lepiej zawczasu zaopatrzyć się w automatyczny system nawadniający. Ogórki, podobnie jak pomidory, potrzebują podpórek, po których będą się swobodnie piąć.

 • Sałata

Sałata świetnie sprawdza się na balkonie. Najlepiej rośnie w pojemnikach ustawionych w słonecznych miejscach, pod zadaszeniem - tak aby jej delikatne liście nie były narażone na niepożądane działanie ulewnego deszczu. Nie należy łączyć jej w jednym pojemniku z innymi warzywami, najlepiej czuje się sama. Sałata rośnie bardzo szybko, więc po ścięciu jej można w tym samym miejscu posadzić coś innego. Lubi być regularnie podlewana, ale nie należy przesadzić z ilością wody ani dopuścić do przesuszenia. W uprawie balkonowej można hodować odmianę masłową, łodygową i rzymską.

 • Rzodkiewka

Jeśli więc chcemy chrupać własne rzodkiewki, potrzebujemy dużo słońca na balkonie. To warzywo korzeniowe, dlatego wymaga donicy z dużą ilością żyznej, przepuszczalnej ziemi - najlepiej wysiać ją w skrzynkach balkonowych. Rzodkiewka nie wymaga nawożenia, podlewać trzeba ją z umiarem.

Uprawa truskawek na balkonie jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy nie dysponują własnym ogrodem, ale chcieliby cieszyć się zdrowymi, ekologicznymi owocami. Uprawa truskawek na balkonie jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy nie dysponują własnym ogrodem, ale chcieliby cieszyć się zdrowymi, ekologicznymi owocami.
 • Rukola

Rukolę można wysiewać bezpośrednio do doniczki, w której będzie później hodowana. Dobrze znosi chłodniejsze dni. Ważne, aby nie dopuścić do jej zakwitnięcia. Wymaga umiarkowanego podlewania - lepiej ją przesuszyć, niż zalać.

 • Szczypiorek i koperek

Szczypiorek i koperek rosną zarówno w słońcu i półcieniu, dobrze znoszą wiatr i przymrozki. Praktycznie nie trzeba ich podlewać i nawozić. Szczypiorek ładnie kwitnie i jest odporny na szkodniki. Koperek nie lubi zbyt wysokiej temperatury, więc dobrze ustawić go w cieniu innych roślin.

 • Borówki i truskawki

Bez problemu możemy hodować na balkonie także borówki czy truskawki.

- Obserwujemy trend, iż coraz częściej borówki uprawiane są na balkonach i tarasach. W tym celu idealnie nadają się borówki średnie - są krzyżówkami borówki wysokiej (najbardziej znanej) oraz borówki niskiej. Klienci chcą efektywnie wykorzystać przestrzeń, tym bardziej jeśli jest jej niewiele (balkon, taras), i chętniej wybierają rośliny owocowe kosztem ozdobnych, gdyż większą korzyść upatrują w owocach niż kwiatach. To trend, który nasilił się w momencie pojawienia się koronawirusa - mówi Bartosz SpychalskiAkademii Roślin.
 • Zioła

Warto pamiętać również o ziołach, które nie tylko są zdrowe i stanowią uzupełnienie wielu dań, ale także będą na balkonie ładnie wyglądać, nadając mu sielskiego klimatu. W skrzynkach czy doniczkach na balkonie możemy uprawiać zarówno zioła jednoroczne - bazylię czy majeranek, jak i gatunki wieloletnie - macierzankę, tymianek, szałwię lekarską, różne mięty, lebiodkę i melisę.

- Są zioła wieloletnie, takie jak np. mięta, oregano, tymianek, które już można śmiało sadzić. Nawet w taką pogodę będą dobrze wyglądały na balkonie. Truskawki, poziomki też jak najbardziej można uprawiać na balkonie, bo to są rośliny wieloletnie, które doskonale zimują na balkonie. Z kolei z pomidorami trzeba jeszcze zaczekać - najlepiej do drugiej połowy maja. Potrzebują one ciepła, również w nocy - dodaje Paweł Orzoł.


Quiz Rośliny i zioła Średni wynik 74%

Rośliny i zioła

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakiego koloru jest latarnia morska, którą znajdziemy na falochronie zachodnim w Nowym Porcie?