• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Komentarze z Trójmiasta

Łukasz Stafiej
10 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 16:32 (10 października 2019)
Olga Tokarczuk podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Promowała wtedy film "Pokot", który powstał na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Olga Tokarczuk podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Promowała wtedy film "Pokot", który powstał na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Publikujemy komentarze osób związanych z Trójmiastem.



Czy znasz twórczość Olgi Tokarczuk?

W uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej czytamy, że nagrodę pisarka otrzymała za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Dodajmy, że Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w tym roku również austriacki pisarz Peter Handke. W związku ze skandalem, z powodu którego w 2018 roku literackiego Nobla nie przyznano w ogóle, w tym roku wyłoniono aż dwóch laureatów - za 2018 i 2019 rok.


O komentarz na temat nagrody poprosiliśmy Tadeusza Dąbrowskiego, dyrektora artystycznego festiwalu Europejski Poeta Wolności, przy którym współpracowała również Olga Tokarczuk:

- Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to wspaniałe zwieńczenie jej błyskotliwej kariery i wielkie święto polskiej literatury. Jako naród jesteśmy specjalistami w narzekaniu i zapewne pojawią się głosy, że nagroda należała się komu innemu. Niezależnie od indywidualnych gustów należy ten werdykt docenić i cieszyć się nim, ponieważ Nobel dla Polki czy Polaka wzbudza zainteresowanie zagranicznych czytelników polską kulturą w ogóle. Pisarstwo Tokarczuk jest erudycyjne i w jakimś sensie monumentalne, próbuje objąć całość ludzkiej egzystencji, pokazać człowieka od środka i z perspektywy kosmicznej. Ta nagroda jest także zasługą rewelacyjnych tłumaczy, Olga Tokarczuk ma do nich szczęście.


- Autor bestsellera "Samotność w sieci" i naukowiec, Janusz Leon Wiśniewski, który niedawno osiedlił się w Gdańsku, komentuje: - Jestem właśnie w greckich Delfach, kolebce cywilizacji, gdzie biorę udział w konferencji ekologicznej Wonders of Nature i podczas mojego wystąpienia mam zamiar zacząć od zachwytu nad tym, że to właśnie Polka otrzymała tę wielką nagrodę. Zupełnie mnie to jednak nie dziwi. Proza Tokarczuk jest niesamowicie uniwersalna - nie jest związana z żadnym miejscem, krajem czy nacją, przemawia do ludzi w każdym miejscu na świecie. Strasznie się cieszę. Tym bardziej, że przecież jej proza jest też symbolem tego, z czym kojarzony jest Gdańsk, w którym mieszkam - jest symbolem wolności.
Literackiego Nobla dla Polki skomentował również mieszkający w Trójmieście pisarz Piotr Borlik, autor poczytnych kryminałów :

- Gratulacje, gratulacje i jeszcze raz gratulacje. Prozy Olgi Tokarczuk można nie lubić, ba, można jej nie rozumieć, zwłaszcza wydanych w zeszłym roku "Opowiadań bizarnych", ale mam nadzieję, że jej sukces ucieszył wszystkich. Nie tylko ludzi związanych z literaturą czy szeroko pojętą kulturą, ale po prostu każdego Polaka. Raz jeszcze gratuluję!
  • Gratulacje od Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
  • "Gratuluję Pani Oldze Tokarczuk zdobycia Nagrody Nobla" - napisał Lech Wałęsa na swoim facebookowym profilu.
  • Olga Tokarczuk typowana do najważniejszej literackiej nagrody świata była od kilku lat. Jej szansę mocno wzrosły w ubiegłym roku, gdy otrzymała International Booker Prize za jedną ze swoich najlepszych powieści "Bieguni".
  • Olga Tokarczuk podczas gali wręczenia nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności.
Pisarka również współpracowała z Literackim Sopotem - festiwal Góry Literatury podpisał współpracę w ramach Letniej Koalicji Festiwali Literackich. Tak do sukcesu Tokarczuk odnosi się Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu:

- Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to świetna wiadomość dla całej polskiej literatury. Mieliśmy przyjemność gościć ją na Literackim Sopocie dwukrotnie, ale od dawna chciałam zaprosić jej również na przyszłoroczną edycję, choć teraz pewnie będzie to dość trudne. Jeśli się uda, to świetnie dla nas i czytelników, jeśli trzeba będzie poczekać, to na pewno poczekamy. Myślę, że trzeba dać jej czas, by mogła odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W listopadzie mamy umówione spotkanie Koalicji Letnich Festiwali Literackich i liczymy, że laureatka Nobla będzie mogła na nie przyjechać. Dzięki Koalicji nasza współpraca się zacieśniła, więc jestem pewna, że Olga przyjedzie spotkać się z czytelnikami w najbliższym możliwym terminie.
Magdalena Kalisz, szefowa Gdańskich Targów Książki oraz właścicielka księgarni Sztuka Wyboru mówi, że to będzie świetny czas dla branży literackiej: - Nie zdziwiłabym się, gdyby wydawnictwa wydające Olgę Tokarczuk już teraz dostawały maile od księgarni z zamówieniami jej książek. Nobel wyzwala bowiem nie tylko wielkie zainteresowanie w kraju pisarza, ale i na całym świecie. Nie tylko przybędzie tłumaczeń Tokarczuk, ale jestem pewna, że polską literaturę w ogóle czeka świetny czas i wzmożone zainteresowanie za granicą.
Olga Tokarczuk typowana do najważniejszej literackiej nagrody świata była od kilku lat. Jej szanse mocno wzrosły w ubiegłym roku, gdy otrzymała International Booker Prize za jedną ze swoich najlepszych powieści "Bieguni". Inna jej książka - monumentalne dzieło - "Księgi Jakubowe" zostało wyróżnione najważniejszą polską nagrodą literacką Nike.

Inne książki pochodzącej z Sulechowa 57-letniej pisarki to m.in. "Prowadź pług przez kości umarłych", "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "E. E" czy - wydany w ubiegłym roku - zbiór opowiadań "Opowiadania bizarne". Tokarczuk napisała 17 książek.

Tokarczuk odpowiada również za scenariusz do filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Zobacz także: Recenzja filmu "Pokot", współautorką jest Olga Tokarczuk

Miejsca

Opinie (408) ponad 50 zablokowanych

  • (2)

    Pisarka fotografowała się również na tle instalacji Karoliny Jaklewicz przedstawiającej transformację katolickiego krzyża w swastykę

    • 8 3

    • Boszz

      No i?

      • 0 6

    • Gdyby jeszcze podniosla prawice w znanym gescie, to przekaz bylby kompletny. Nic dodac i nic ujac.

      • 1 1

  • Na antypolonizm Tokarczuk zwrócił wtedy uwagę w jednym ze swoich tekstów Stanisław Michalkiewicz:
    Tokarczuk najwyraźniej rychtowana jest na laureatkę literackiego Nobla o czym świadczy jej powieść Księgi Jakubowe o XVIII wiecznym Żydzie Jakubie Franku, który stworzył w Rzeczpospolitej swoja sektę.

    Według Michalkiewicza Tokarczuk wykorzystuje tę awanturniczą historię w charakterze pretekstu do () odrażającego wizerunku mniej wartościowego tubylczego narodu polskiego, który nie tylko kolonizował, ale w dodatku straszliwie uciskał mniejszości, a zwłaszcza tę najważniejszą. Polacy jako mordercy Żydów. W ten sposób pani Olga Tokarczuk znakomicie wpisuje się w pedagogikę wstydu, w ramach której już od początku 1990 roku, kiedy to, wraz z upadkiem komunizmu pojawiły się widoki na uczynienie z Polski żerowiska dla żydowskich organizacji przemysłu holokaustu, rozmaici ochotnicy nieubłaganym palcem kłują Polaków w chore z nienawiści oczy. Pani Tokarczuk nie daje się w tej konkurencji nikomu wyprzedzić, no, może z wyjątkiem nieboszczyka Jerzego Kosińskiego, co to przypisał polskim chłopom z Podkarpacia takie wyrafinowanie w seksualnych perwersjach, że aż zadziwił awangardę Manhattanu.

    Jak widać Michalkiewicz znów wykazał się darem jasnowidzenia. Tokarczuk Nobla wprawdzie nie dostała, bo z uwagi na aferę seksualną w tym roku nie będzie on przyznany. W tej sytuacji musi zadowolić się Bookerem.

    • 11 3

  • Pomyśleć że ta mierna pisarka ma Nobla tak jak Maria Skłodowska. (1)

    W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich); następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

    Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 z fizyki, wraz z mężem Pierreem Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

    • 9 6

    • ?

      Przecież to nobel w innej dziedzinie

      • 1 1

  • Jestem dumna!!!

    Pani Olgo! Uwielbiam Pani książki!!! Dziękuję!

    • 2 12

  • Typowy ojkofob wybrany by dać pstryczka w nos PISowi.

    Czekam teraz na Nobla dla Grety.

    • 5 5

  • Należy pogratulować ,że kolejny Polak otrzymał Nagrodę Nobla .
    Natomiast patrząc jak zdewaluowała się z biegiem lat ta nagroda przyznawana w ostatnich latach kilku osobom , które dostały ją jako manifest polityczny za wątpliwe zasługi np. Obama czy Wałęsa to raczej nie ma się z czego cieszyć.

    • 4 3

  • Ciekawe czy ktorys

    Z Izraelskich pisarzy (nawet tych z Polski) Dostalby nagrodę za powieść i twórczość na temat szykanowania ludności arabskiej z terenów okupowanych od 1966 roku?

    • 7 1

  • Przyznanie jej nagrody Nobla jest jedna z wielu maloskutecznych prob

    rozbicia jednosci polskiego spoleczenstwa. Poza tym to Nobel stracil swoja dawna szlachetna forme i stal sie narzedziem politycznym w rekach marxistowskich kol rozsianych na calym swiecie. Ale tylko glupcy daja sie na to nabrac. Wszystkie Nobvle w dziedzinie Literatury i tzw Pokojowe to zwyczajny propagandowy polityczny smietnik.

    • 6 0

  • Mierna, ale wierna oraz monotematyczna.

    • 4 0

  • No i ok, czemu nie. Fanem tej twórczości nie jestem, ale doceniam
    Jednakże fakt iż Nobla nie dostał taki geniusz jak Stanisław Lem wciąż pozostaje dowodem na słabość komitetu noblowskiego.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (2 opinie)

(2 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu Metropolia Jest Okey?