Wiadomości

stat

Orły 2017: nagroda dla Mikołaja Trzaski za muzykę do "Wołynia"

Mikołaj Trzaska urodził się w Gdańsku w 1966 roku.
Mikołaj Trzaska urodził się w Gdańsku w 1966 roku. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Mikołaj Trzaska, muzyk, saksofonista i kompozytor z Gdańska, w poniedziałkowy wieczór, podczas uroczystej ceremonii w Warszawie, otrzymał Orła w kategorii Muzyka filmowa za film "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego.Nagrodę wręczył laureat Oscara za film "Marzyciel", Jan A.P. Kaczmarek. Zanim to zrobił, prowadząca galę Grażyna Torbicka zapytała, czy znany kompozytor był kiedykolwiek na planie filmowym.

- Dwukrotnie, ale trudno powiedzieć, czy to przeszkadza, czy pomaga w pracy, bo tam się nic nie dzieje - żartował Kaczmarek.
Chwilę później Mikołaj Trzaska w krótkiej mowie podziękował za możliwość współpracy z reżyserem Wojtkiem Smarzowskim (napisał muzykę do kilku jego filmów, m.in. "Róży", "Pod Mocnym Aniołem" i "Drogówki").

- Dziękuję wszystkim, na których mogłem patrzeć, ponieważ dla kompozytora pisanie muzyki to jest korzystanie z obrazu: z partytury, ale też z partytury montażu i reżysera. Nazwisk, którym chcę podziękować, nie jestem teraz w stanie wypowiedzieć. Chciałem być saksofonistą, ale nie przewidziałem faktu, że stanę się kompozytorem. Dziękuję Wojtek. Chciałem również podziękować mojej rodzinie - mówił wzruszony Mikołaj Trzaska.
To kolejna nagroda dla kompozytora za "Wołyń". Niedawno, 11 marca, został laureatem Nagrody Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" (przeczytaj naszą relację).

Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe, to najważniejsza nagroda w polskiej kinematografii, przyznawane są od 1999 roku.

Przeczytaj recenzję filmu "Wołyń"


Ampacity Mikołaj Trzaska:

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane