• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Owacje na stojąco dla Tanity Tikaram po finale Ladies'Jazz

Ewa Palińska
1 sierpnia 2022, godz. 07:00 
Tanita Tikaram i jej zespół podbili serca gdyńskiej publiczności, czego dowodem były gromkie brawa i owacje na stojąco. Tanita Tikaram i jej zespół podbili serca gdyńskiej publiczności, czego dowodem były gromkie brawa i owacje na stojąco.

Owacje na stojąco, piski i okrzyki zachwytu oraz prośby o bis - tak publiczność, która w niedzielny wieczór wypełniła Teatr Muzyczny, podziękowała Tanicie Tikaram za jej energetyczny i natchniony występ. Choć muzyka, jaką wykonuje artystka, klasyfikowana jest jako mieszanka popu z folkiem, nikt z obecnych na sali fanów Ladies'Jazz nie zgłaszał pretensji, że to właśnie jej koncertem zakończyła się tegoroczna, 18. już edycja festiwalu.Koncerty w Trójmieście - kalendarz imprezNa informację, że Tanita Tikaram jest gwiazdą, a jej piosenki cieszą się od kilku dekad niesłabnącą popularnością na całym świecie, wiele osób zapewne zareaguje zdziwieniem. Jej wierni fani z pewnością się oburzą, ale w ostatnich tygodniach, kiedy rozmawiałam ze znajomymi o programie Ladies'Jazz, wiele osób reagowało właśnie w taki sposób.

Nazwisko artystki nie jest bowiem, szczególnie w naszym kraju, tak rozsławione, jak jej muzyka. Dlatego pozwolę sobie załączyć poniżej przykład muzyczny - "Twist In My Sobriety". Prawda, że obiło wam się o uszy?

Posłuchaj największego hitu Tanity Tikaram. Prawda, że ta piosenka obiła ci się o uszy?

Spektakularny debiut melancholijnej 19-latkiTanita Tikaram ma jednak i w Polsce spore grono wiernych fanów, czego dowodem była tak liczna frekwencja podczas jej niedzielnego koncertu - na widowni, pojemnej na przeszło tysiąc miejsc, wolne były pojedyncze krzesełka. Tradycyjnie nie brakowało w tym gronie stałych bywalców Ladies'Jazz, którzy - przyzwyczajeni do tego, że koncerty zawsze są ciekawe - bilety kupili w ciemno. Zdecydowana większość przyszła jednak na koncert właśnie po to, aby spotkać się ze swoją idolką. I z pewnością będzie wspominać to spotkanie z sentymentem.

Tanita Tikaram zadebiutowała w 1988 roku, mając wówczas raptem 19 lat, rewelacyjnym albumem "Ancient Heart". Słuchaczy urzekła kolorystyka, bo nieczęsto się zdarza, że popowo-folkowi artyści śpiewają przy akompaniamencie m.in. oboju czy skrzydłówki. Intrygujący był też głos wokalistki - ciemny, niemal pochmurny, który stał w kontrze do jej młodego wieku.

Same piosenki też nie należały do tych "pod nóżkę" - album był surowy, wręcz melancholijny, a mimo tego sprzedał się w pięciu milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje: "Good Tradition," dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny "Twist in My Sobriety" tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym u Lizy Minnelli. Piosenki Tanity Tikaram, także te późniejsze, wkradły się też w łaski polskich słuchaczy - aż osiem utworów na przestrzeni lat gościło przez długie tygodnie na liście przebojów radiowej Trójki.

Na koncerty samochodem czy komunikacją miejską?Dziś niewielu artystów pisze głębokie i refleksyjne teksty. Tanita Tikaram ma to opanowane do perfekcji. Dziś niewielu artystów pisze głębokie i refleksyjne teksty. Tanita Tikaram ma to opanowane do perfekcji.

Piosenki o czymś bardzo ważnymChoć od debiutu Tanity Tikaram minęły przeszło trzy dekady, artystka pozostała przy swoim emploi. Nadal tworzy i wykonuje piosenki, które nie tylko "są o czymś", ale w dodatku "są o czymś bardzo dla niej ważnym". I ten przekaz jest na tyle ważny, że w przypadku jednej z piosenek poprosiła swojego akordeonistę o przetłumaczenie na język polski całej historii powstania utworu oraz przesłania, jakie za jego pośrednictwem kieruje do słuchaczy.

Program niedzielnego koncertu zdominowały piosenki o miłości w różnych jej wymiarach i odsłonach. O miłości, której nie chce się stracić, ale się traci, o miłości, jaką wyobraża sobie nastoletnia dziewczyna, która jeszcze nigdy jej nie zaznała, ale też o miłości dojrzałej i spełnionej. W swoich tekstach poruszała też wiele problemów społecznych. W czasach, kiedy powstaje tak wiele piosenek pustych, których teksty są zwyczajną paplaniną, to była bardzo przyjemna odskocznia.

Konkursy w Trojmiasto.pl - do wygrania m.in. bilety na koncertyLadies' Jazz Festival cieszy się niesłabnącą popularnością. Podczas niedzielnego koncertu widownia była wypełniona po brzegi. Ladies' Jazz Festival cieszy się niesłabnącą popularnością. Podczas niedzielnego koncertu widownia była wypełniona po brzegi.

Pełna widownia i owacje na stojącoTanita Tikaram nie zrezygnowała też z niesztampowej kolorystyki - oprócz najbardziej typowych instrumentów dla muzyki popularnej, jak fortepian, gitary, kontrabas czy perkusja, podczas niedzielnego koncertu akompaniowały jej też skrzypce, wiolonczela i akordeon. To wszystko złożyło się na fascynującą, unikatową wręcz jakość brzmieniową, z którą chwilami wyraźnie się gryzła nonszalancja intonacyjna wokalistki.

Jak skomentował to jeden z jej wiernych i oczarowanych występem fanów "taka już jej uroda". Bo publiczność kocha Tanitę Tikaran bezwarunkowo, czego dowodem były gromkie brawa w trakcie koncertu i owacje na stojąco po jego zakończeniu, a także po bisach, którymi artyści odwdzięczyli się za tak ciepłe przyjęcie.

Kajaki, katamarany i szybkie motorówki, czyli relaks na wodziePo co jazz, skoro jest Tanita?Do programu festiwalu Ladies'Jazz na przestrzeni ostatnich lat włączono wiele koncertów "dam", które z jazzem mają niewiele wspólnego. Twórczość Tanity Tikaram, której koncert zwieńczył 18. edycję tej imprezy, jest klasyfikowana jako synergia popu i folku. Kiedy podczas rozmowy z jednym z najwierniejszych fanów Ladies'Jazz rzuciłam pytanie, kiedy podczas tej imprezy znowu będziemy słuchać wyłącznie jazzu, mój rozmówca odpowiedział bez namysłu:

- Ale po co jazz, skoro możemy posłuchać takich artystek, jak np. Tanita?
I w tej kwestii jestem skłonna przyznać mu rację.

Wydarzenia

Ladies' Jazz Festival: Tanita Tikaram (8 opinii)

jazz, festiwal muzyczny

Ladies' Jazz Festival (5 opinii)

jazz, festiwal muzyczny

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł (68 opinii)

w plenerze, pokaz

Dubioza Kolektiv

rock / punk

III Bal Równych Szans

bal, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaka jest powierzchnia gdańskiego zoo?