Pacjenci objawowi z krótszą izolacją? Projekt trafił do konsultacji

Po wejściu w życie nowelizacji pacjenci objawowi będą kończyć domową izolację już po 24 godzinach od ustania gorączki i bez używania leków przeciwgorączkowych.
Po wejściu w życie nowelizacji pacjenci objawowi będą kończyć domową izolację już po 24 godzinach od ustania gorączki i bez używania leków przeciwgorączkowych. fot. gorynvd / 123rf.com

Szykują się znaczące zmiany w systemie izolowania chorych na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia chce skrócić konieczność pozostania w domu u pacjentów objawowych. Takie rekomendacje przedstawiła Rada Medyczna.Czy byłe(a)ś poddany kwarantannie z powodu COVID-19?

tak, system zadział wtedy prawidłowo 39%
tak, ale moim zdaniem niesłusznie 11%
nie, nie dotknęła mnie taka sytuacja 46%
nie, ale w mojej ocenie system się pomylił i zdecydowałe(a)m się na samoizolację 4%
zakończona Łącznie głosów: 395
Do tej pory osoby objawowe z pozytywnym wynikiem potwierdzającym infekcję wywołaną koronawirusem kończyły izolację po trzech dniach od ustania symptomów chorobowych, w tym gorączki, ale nie prędzej niż 13 dni od pojawienia się pierwszych objawów. Teraz resort zdrowia chce to zmienić, podkreślając, że takie rekomendacje zostały przekazane przez ekspertów. Wynika to przede wszystkim ze zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

Czytaj też: Dla krótszej kwarantanny lepiej mieć COVID-a

Po wejściu w życie nowelizacji pacjenci objawowi będą kończyć domową izolację już po 24 godzinach od ustania gorączki i bez używania leków przeciwgorączkowych. Takie rozwiązanie będzie jednak możliwe nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia pierwszych objawów.

Projekt trafił właśnie do konsultacji.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Na kwarantannie po negatywnym wyniku testu?Otrzymujemy też coraz więcej sygnałów od czytelników, którzy skarżą się na problemy z systemem nakładania kwarantanny.

Już samo zlecenie testu na COVID-19 wiąże się z automatycznym nałożeniem kwarantanny - przynajmniej do momentu otrzymania wyniku. W przypadku rozpoznania koronawirusa pacjent rozpoczyna izolację, a w razie wykluczenia zakażenia powinien zostać natychmiastowo zwolniony z obowiązku pozostania w domu. W praktyce zdarzają się jednak przypadki, że osoby z negatywnym wynikiem są skazane na trwanie w błędnie wystawionej kwarantannie.

- W związku ze zleceniem testu na COVID-19 została nałożona na mnie automatyczna kwarantanna. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu system nie zweryfikował tego stanu i każdego dnia byłam sprawdzana przez aplikację. Na infolinii zostałam poinformowana, że nie muszę w takim razie tego przestrzegać, natomiast pozostał problem braku możliwości pójścia do pracy - informuje Anna, nasza czytelniczka.
Czytaj też: Nowy harmonogram zapisów na szczepienia

Dla wielu osób jest to znaczący problem, bowiem w razie rozpoczęcia kwarantanny występuje obowiązek informowania pracodawcy, który bardzo często dowiaduje się też o tym stanie automatycznie. To mniejszy problem dla osób, które mogą pracować zdalnie, jednak w wielu przypadkach oznacza to konieczność zaprzestania wykonywania obowiązków służbowych.

- To jest paranoja. Pomimo negatywnego wyniku testu zostałem na kwarantannie i po wielu próbach załatwienia problemu w sanepidzie ostatecznie nic nie udało się zmienić. Cały czas nie mogę wychodzić z domu, dostaję wiadomości na aplikacje weryfikujące, czy się izoluję - pisze inny czytelnik.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Dodatkowo osoby z błędnie wystawioną kwarantanną zastanawiają się, czy w ogóle mogą wychodzić z domu i czy taka wolta nie zakończy się mandatem.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że służby sanitarne rejestrują codziennie kilka podobnych skarg. Sęk w tym, że sanepid nie jest władny w tej kwestii - problem ma dotyczyć prawdopodobnie systemu informatycznego Ewidencji Wjazdu do Polski działającego i wykorzystywanego w sytuacji nakładania kwarantanny/izolacji. Prośbę o wyjaśnienia skierowaliśmy do Centrum e-Zdrowia, które zdaniem specjalistów z Ministerstwa Cyfryzacji ma kompetencje w tej sprawie.

- Nie odnotowaliśmy żadnej awarii w tym obszarze w ostatnim czasie. Żeby odnieść się do sytuacji, o której pan pisze, musielibyśmy sprawdzić konkretny przypadek - poinformowała Joanna Zaręba, kierownik Wydziału Komunikacji Korporacyjnej CeZ.

Opinie (18)

 • A kto i jak sprawdzi czy jest gorączka

  I czy stosowane były leki na gorączkę?? Hahaha!

  • 52 2

 • To są wszystko owoce zatrutego drzewa czyli fałszywych testów, które pokazuja jak chcą. Za to będziecie jeszcze sądzeni.

  Kowidowa logika i fundament i warunek konieczny pandemii:

  W pewnej instytucji poproszono o zrobienie wymazów pod kątem koronawirusa. Ktoś długo myślał i wymyślił, że zamiast biegać od pracownika do pracownika będzie prościej jak wszystkie wymazy pobierze od jednej osoby- siebie. Przecież i tak nikt się w tym nie połapie prawda? Szkopół w tym, że połapali się. Najciekawsze w tej historii było jednak nie to, że przekręt wykryto ale to, że połowa wymazów dała wynik pozytywny a połowa negatywny. Nieszczęsnikowi, który chciał uprościć sobie życie zagrożono procesem- o oszustwo.

  • 31 8

 • Bez żenady -wychodzić

  Mandatów nie przyjmować, w razie czego zaskarżać do sądu. Problem systemu nie jest waszym problemem.

  • 39 4

 • opinia

  Co za bzdury...
  Otrzymałem ujemny wynik testu na COVID-19, skontaktowałem się w Sanepidem i zdjęli kwarantannę na moją prośbę...
  Ludzie należy dzwonić w swojej sprawie a nie narzekać i pisać bzdury ...

  • 24 25

 • Na grypę polopiryna na covid amantadyna

  Nie szczepie sie

  • 28 9

 • Milicja przecież

  Kulson podjedzie z termometrem od handlarza bronią i sprawdzi czy jesteś po użyciu substancji przeciwgorączkowych odpowiednio skalibrowanym ibupromatem.

  • 17 1

 • Kwarantanna

  U nich w CeZ wszystko jest ok , a w rzeczywistości mają Wielki Burdel i są Niekompetentni !

  • 16 1

 • Zostaw te Bajki mojemu dziecku ! Pozdrawiam Laborant !

  • 4 8

 • Ludzie są zbyt zaszczuci

  A tym kilku niepokornym łatwo zablokować konto czy zająć wynagrodzenia, trzymać na komendzie czy represjonować w inny sposób.

  • 13 0

 • Nie testy są problemem

  Tylko absurdalne założenie że pozytywny wynik = chory na covid. I kolejny problem, co uznać za covid gdy ta rzekomo nowa choroba nie daje żadnych nowych objawów? To są po prostu infekcje dróg oddechowych które były są i będą - doszedł jedynie nowy patogen (a w zasadzie nowa odmiana SARS).

  • 13 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lao Che - Trasa Pożegnalna - No to Che!
Lao Che - Trasa Pożegnalna - No to Che!
rock
paź 1
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
IRA
IRA
rock
paź 7
czwartek, g. 19:00
Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
Pat Metheny - Side Eye
Pat Metheny - Side Eye
jazz
cze'22 3
piątek, g. 20:00
Sopot, Opera Leśna

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku na festiwalu w Sopocie wystąpił zespół Boney M.?