• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Parkowanie w ZOO i zwierzęta w parku. Rozpoczyna się oliwskie Parkowanie

Borys Kossakowski
2 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (26)
Parkowanie uświetni koncert zespołu Asi Mina (zdjęcie z Heineken Open'er 2011). Parkowanie uświetni koncert zespołu Asi Mina (zdjęcie z Heineken Open'er 2011).

Zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie, będą głównym motywem szóstej odsłony Parkowania. Impreza w związku z tym rozszerza zasięg swojej działalności. Terenem gier, zabaw i spacerów będzie nie tylko Park Oliwski, ale także ZOO oraz tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Impreza rozpoczyna się w sobotę rano i zakończy się w niedzielę późnym wieczorem. Wstęp na imprezy wolny, ale obowiązują standardowe bilety do ZOO (8 i 16 zł).Program Parkowania, jak co roku, stanowi mieszankę sztuki, edukacji, rozrywki i rekreacji. Lista wydarzeń składających się na tę imprezę jest długa, więc najlepiej po prostu zaplanować sobie cały dzień (albo weekend) na beztroskie wałęsanie się po Oliwie. Solą imprezy są warsztaty, zabawy i gry plenerowe, których będzie całe mnóstwo.

- Pomysł na Parkowanie "o zwierzętach" powstał już rok temu, a wziął się stąd, że bardzo chciałam zrealizować jakiś projekt w Ogrodzie Zoologicznym - mówi organizatorka imprezy Emilia Orzechowska ze Stowarzyszenia Akuku Sztuka. - Świetnie się w projekt wpisała kuratorka Agnieszka Pindera, która jest także badaczką, researcherką. Jej wystawa wpisuje się w atmosferę miejsca i jego ciekawą historię.

Wystawę pt. "Wszyscy jesteśmy Marco Polo" będzie można zobaczyć w ZOO, w pawilonie wystawowym, który zaprojektował architekt Michał Palej.

Podczas warsztatów "Dzikość w normie" powstanie biżuteria i amulety pełne zwierzęcej mocy. Uczestnicy "Architektury dla insektów" zbudują uniwersalne hotele dla... robaków. Podczas Parkowania będzie można pograć w gry planszowe i karciane nawiązujące do tematyki imprezy. Gra miejska "Zobaczyć na nowo" to projekt społeczny, który pozwoli dostrzec rzeczy, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. "Konik w kropki" to gra dla rodzin z dziećmi, swego rodzaju podchody. Jak co roku, w parku będzie można zagrać także w boules.

Czy w Parku Oliwskim powinno być dozwolone wchodzenie na trawę?

Podczas spacerów po ZOO z długoletnim pracownikiem ogrodu Andrzejem Gutowskim dowiemy się rzeczy, o których nie przeczytamy na tabliczkach informacyjnych, w przewodnikach czy na mapach ZOO. Andrzej Gutowski odpowiedzialny jest m.in. za sprowadzanie zwierząt z innych ogrodów. Po oliwskich lasach oprowadzi nas natomiast Marcin Wilga "Borsuk", który zaplanował spacer od Pachołka przez Dolinę Świeżej Wody do Wzniesienia Marii. Podczas wyprawy opowie zarówno o świecie fauny, flory, a także o geologii tamtych terenów. Marcin S. Wilga-"Borsuk" to przyrodnik, fotograf, autor przewodników turystycznych, m.in. Wędrówki przyrodnicze po okolicach Gdańska.

Swój projekt przedstawi też Polska Akademia Dzieci, czyli uniwersytet dzieci prowadzony przez dzieci. Oliwska Biblioteka włączy się zaś do akcji z programem promowania czytelnictwa. Podczas Parkowania będzie można poczytać i pooglądać książki, których bohaterami są zwierzęta. Na tradycyjny spacer dźwiękowy (ze słuchawkami) nagrania z odgłosami zwierząt przygotował Marcin Dymiter. Artysta wygłosi także wykład pt. "Rzecz o zwierzętach", w którym zaprezentuje muzykę przekraczającą standardowe myślenie gatunkowe.

- Parkowanie ma swoich wiernych fanów, którzy czekają na kolejne edycje - mówi Emilia Orzechowska. - Również przypadkowi przechodnie coraz chętniej uczestniczą w naszych wydarzeniach. Cieszy nas też, że mieszkańcy Oliwy są coraz bardziej otwarci na nasze propozycje. Największą frajdę z Parkowania mają ci, którzy aktywnie włączają się do działania i potrafią dać coś od siebie. Dzięki temu Parkowanie jest imprezą dzielnicową, która integruje lokalną społeczność.

Dla uczestników imprezy organizatorzy udostępnią darmową wypożyczalnię rowerów, która pomoże w szybkim i bezkolizyjnym przemieszczaniu się pomiędzy Parkiem i ZOO. Wypożyczyć będzie można popularny niegdyś rower Wigry 3.

W programie imprezy znajdziemy także projekcje filmów ("Labirynt Fauna" oraz "Bombon. El Perro"), koncert Asi Miny, która z Małą Orkiestrą Leopolda wykona utwory z płyty "Wybiegły", zajęcia z jogi, tai-chi i falun dafa. Do imprezy włączył się także Teatr Miniatura, który wystawi dla "parkujących" spektakl "Afrykańska przygoda".

Zobacz, jak wyglądało Parkowanie w zeszłym roku.

Wydarzenia

Parkowanie - Popołudnie z Fauną

muzyka alternatywna, spotkanie, wystawa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (26) 1 zablokowana

 • Robaki żyją w przewodzie pokarmowym. Domki mogą być dla owadów.

  • 12 4

 • Tylko po co te dzikusy na dwóch nogach używają sprzętu nagłaśniającego?

  Mało macie hałasu na naszych drogach, osiedlach?
  Trzeba jeszcze wyć za pomocą sprzętu nagłaśniającego?
  Co to za impreza skoro zwierzęta w ZOO będą uciekać przed hałasem?

  • 42 4

 • a czy wobec tego można wziąć do parku swoją osobistą, domową faunę - psa? oczywiście sprzątam kupki jakby co

  • 19 4

 • Szkoda, że ZOO płatne. Ten jeden raz mogli zrobić za darmo.

  Ale na parkowanie idę i tak, to genialna impreza, byle tylko pogoda dopisała.

  • 8 1

 • Tańsze bilety do ZOO = wiecej gosci, a to daje wieksze zyski...

  Bilety do ZOO są za drogie, chętnie wybrał bym się tam i to nie tylko raz w roku, ale licząc wstęp plus dojazd to znacznie za drogo jak na moją rodzinę, do tego dochodzi toaleta bo nie jest w cenie biletu a to znowu dodatkowa opłata, już nie wspomnę o barze z cenami z kosmosu, no i park dinozaurów i park linowy... Gdyby bilety były tańsze to była by zachęta, lub w cenę wchodziły by wszystkie wymienione "atrakcje", oczywiście po za "barem".

  • 28 8

 • Czy mogę udać się na imprezę z pieskiem ?

  Czy Gdańska Straż Miejska jak rzucę pieskowi piłeczkę do aportu, poczęstuje mnie bojowym gazem, pobije i skieruje wniosek do sądu?

  • 16 2

 • pingwiny powiedzxiałyby , że nie chcą być takie tanie..

  • 8 0

 • To pingwin czy sarna?

  Weź sie człowieku określ :P

  • 2 0

 • Straż miejska kontra pies/piłka

  zależy od wielkości piłki :)

  • 3 0

 • Droższe bilety do ZOO = umiarkowana ilość gosci, a to daje te same zyski...

  Dzięki temu że ty jeździsz raz do roku to ja mogę wybrać się do Zoo kilka razy do roku i cieszyć się mniejszym tłokiem. W ładniejsze dni i tak jest taka ilość zwiedzających że trudno znaleźć miejsce na płatnym parkingu przed Zoo - na co jest dobra metoda - podjechać z Oliwy taksówką, ta może podjechać pod samo wejście.

  • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

762. Jarmark św. Dominika

jarmark

Kosmopark - wystawa dla dzieci

wystawa, warsztaty, pokaz

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Nowe Lokale

Konkursy

Bilet do kina Cinema1

10 podwójnych zaproszeń
Bilet do kina Cinema1

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dlaczego instruktor, stojąc w tunelu, nie unosi się w powietrzu?