Wydarzenie

stat

Penguin Cafe

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
25 sierpnia 2017 (piątek)
godzina:
20:00
miejsce:

Europejskie Centrum Solidarności  mapa

adres:
Gdańsk, pl. Solidarności 1
bilety:
40 zł
PATRONAT

Historia Penguin Cafe nie należy do tych zwyczajnych. Zespół został powołany do życia w 2009 roku przez Arthura Jeffesa, syna Simona - gitarzysty, kompozytora i lidera avant-popowej Penguin Cafe Orchestry, przez dwie i pół dekady (od 1972 roku do śmierci artysty w 1997 roku) działającej aktywnie na brytyjskiej scenie muzycznej. Biorąc na siebie rolę sukcesora i podejmując podstawowe założenia artystyczne kolektywu ojca, Arthur - równie jak on zdolny kompozytor i multiinstrumentalista - prowadzi subtelną ponadgatunkową żonglerkę muzyczną, opartą na akustycznej quasi-jazzowej kameralistyce, awangardzie i etno z całego świata - od północnoamerykańskiego bluegrassu przez liczne wpływy muzycznych tradycji krajów Ameryki Południowej po Afrykę.Ucieczkę od sztywnych ram muzyki klasycznej z jednej strony i ograniczeń rocka z drugiej Jeffes junior znajduje już jednak nie - jak to było w przypadku Orchestry - wyłącznie w ożywczym powiewie folku, a dorzuca od siebie elementy bardziej współczesne i sobie właściwe. Materiałem ze świeżo wydanego trzeciego albumu Penguin Cafe, "The Imperfect Sea", grupa wchodzi w nowy rozdział, nieco wyraźniej odchodząc od prostej kontynuacji działań Orchestry w stronę poszukiwania własnego języka. Obok kompozycji autorskich pojawiają się tu więc covery grup Kraftwerk czy Simian Mobile Disco.
- Chcieliśmy, aby muzyczny świat był rozpoznawalny dla publiczności przyzwyczajonej do nagrań klubowych, ale oczywiście nie kosztem naszego wykreowanego już stylu. Dźwięki elektroniczne wymieniliśmy na akustyczne: pady na smyczki, syntezatory na preparowane pianina, a analogowe drony na pętle naturalnego pogłosu powstałe w pudle rezonansowym fortepianu - opowiada o pracy nad płytą sam Arthur Jeffes.

W nagraniach do albumu "The Imperfect Sea" wziął udział 11-osobowy zespół dysponujący osobliwym zestawem instrumentów. Obok typowych, takich jak fortepian, kontrabas czy smyczki, pojawiają się także celesta, harmonium, shruti, gitary khono i cuatro oraz liczne perkusjonalia. Wielu z tych muzyków pojawi się na scenie Europejskiego Centrum Solidarności, by zaprezentować swoisty świat osobny, wykreowany przez Simona i Arthura Jeffesów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że relaksująca, lekka i jedyna w swoim rodzaju muzyka Penguin Cafe przyprawi was o estetyczne przeżycia, których zawsze oczekiwaliście, nawet o tym nie wiedząc.

Skład
Arthur Jeffes - fortepian, fisharmonia, dulcyton, perkusjonalia, melodyka, gitara khono
Andy Waterworth - kontrabas, gitara basowa
Cass Browne - perkusjonalia
Clementine Browne - skrzypce
Oli Langford - altówka, skrzypce
Rebecca Waterworth - wiolonczela, perkusjonalia
Darren Berry - skrzypce, perkusjonalia

W ramach imprezy

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej klikane (7 dni)