• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Pianista-mors zagrał w szczytnym celu na plaży o wschodzie słońca

Magda Mielke
28 lutego 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (176)
 • W trakcie wydarzenia Piano Ice Man Tomasza Szwelnik zagrał półgodzinny koncert, a licznie zgromadzona grupa morsów Morze Aniołów wskoczyła do wody.
 • Piano Ice Man - Tomasz Szwelnik. Pianista zagrał na plaży w Sopocie w szczytnym celu.
 • Akcję Piano Ice Man wsparła grupa morsów Morze Aniołów.
 • Tomasz Szwelnik zagrał na specjalnym, mobilnym fortepianie.
 • Piano Ice Man - Tomasz Szwelnik. Pianista zagrał na plaży w Sopocie w szczytnym celu.
 • Piano Ice Man - Tomasz Szwelnik. Pianista zagrał na plaży w Sopocie w szczytnym celu.

Wschód słońca, morsowanie i wyjątkowy koncert fortepianowy na środku plaży - tak wyglądał niedzielny poranek, 28 lutego, na plaży w SopocieMapka. Wszystko za sprawą Piano Ice Man - Tomasza Szwelnika, pianisty i morsa, który wraz z morsami z Morza Aniołów wsparł zbiórkę na operację Mikołaja Charuka, niepełnosprawnego, utalentowanego, 15-letniego pianisty z Gdańska.Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym kalendarzu imprez.

Koncertów organizowanych w nieoczywistych, zdawałoby się niemożliwych, plenerowych warunkach w dobie pandemii zdecydowanie przybyło. Latem opisywaliśmy m.in. koncert fortepianowy, który odbył się na chodniku w centrum dzielnicy Piecki-Migowo, występ skrzypaczki na dachu pierogarni, a także charytatywny koncert fortepianowy na dachu dziesięciopiętrowego bloku w Sopocie. Ten ostatni odbył się na rzecz - i z udziałem - Mikołaja Charuka, 15-letniego pianisty, absolwenta Sopockiej Szkoły Muzycznej.

Koncerty w Trójmieście


W niedzielę o wschodzie słońca odbyła się kolejna akcja promująca zbiórkę na rzecz Mikołaja. Tym razem czarny, mobilny fortepian stanął na środku plaży w Sopocie. Półgodzinny koncert wykonał na nim pianista-mors, Tomasz Szwelnik. Zainspirowany dokonaniami Wima Hofa, znanego jako "Człowiek lodu", zagrał na fortepianie w krótkich spodenkach, bez dodatkowej ciepłej odzieży. Wykonał własne kompozycje oraz improwizacje. "Morsowanie na sucho" trwało ponad pół godziny.

Ice Piano Man na plaży w Sopocie:

Wydarzenie Piano Ice Man wsparła także grupa morsów Morze Aniołów z Sopotu, którzy najpierw ustawili się w kształcie serca wokół instrumentu, a w trakcie koncertu morsowali dla Mikołaja. Morsowała również mama niepełnosprawnego pianisty. Nie zabrakło pierwszych niedzielnych spacerowiczów, wyprowadzaczy psów i biegaczy, którzy zatrzymywali się, z zaciekawieniem przyglądali akcji i robili zdjęcia.

- Morsujemy od kilku lat, dzisiaj cieszymy się jeszcze bardziej, gdyż robimy to w szczytnym celu. Wysyłamy swoją intencję i dobrą energię do wszechświata. Nawet jak ktoś nie chce wejść do wody - choć dzisiaj można powiedzieć, że jest ciepło - to ważne, że tu z nami jest: robi zdjęcia, nagrywa filmiki i w ten sposób nagłaśnia zbiórkę - mówiła pani Beata, która weszła do wody na kilka minut.
Czytaj także: Mozart na dobry początek. Orkiestra PFB znów zagrała dla "możliwie" pełnej widowni

Morsowanie i koncert pianisty-morsa:

Podobna akcja odbyła się już wcześniej - w niedzielę, 21 lutego, Tomasz Szwelnik, w zimowej aurze zagrał na plaży w Brzeźnie. Wokół fortepianu zebrało się wówczas grono morsów, którzy spontanicznie włączyli się do akcji.

Tomasz Szwelnik, pomysłodawca i wykonawca wydarzenia, ma na swoim koncie już kilka takich koncertów przeprowadzonych poza salą koncertową. Wcześniej Fundacja Źródło Tworzenia przygotowywała wydarzenie pod szyldem "Piano w naturze", w ramach którego koncertowano: w lesie, nad jeziorem oraz na Łysej Górze. Fortepian pojawiający się w różnych, niespodziewanych miejscach, pozwala dotrzeć do przeróżnych odbiorców, co w dobie pandemii i ograniczeń związanych z uczestniczeniem w koncertach jest niezwykle ważne. Otoczenie natury potrafi być bardzo inspirujące dla młodych, utalentowanych artystów, a przede wszystkim daje im szansę występowania. To także dobra okazja, aby wspomóc zbiórkę i zebrać datki na rzecz Mikołaja.

Zobacz także: Prawdziwa karuzela marzeń. O dziecięcym spektaklu "Petit Pierre"

Mikołaj urodził się bez kości udowej. Aby mógł w pełni żyć, rozwijać się i grać na fortepianie potrzebna jest kosztowna operacja, która została zaplanowana na 27 kwietnia bieżącego roku w Stanach Zjednoczonych. Zbiórkę na ten cel można wesprzeć tutaj.

Projekt nowe życie młodego pianisty:

Wydarzenia

Piano Ice Man

imprezy i akcje charytatywne, morsowanie

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (176)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Letnie brzmienia - Kwiat Jabłoni

pop

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Open'er 2022 bilety: