- 1 Złowe Lwy dla filmu "Kos". Mamy zwycięzcę 48. FPFF w Gdyni (50 opinii)
- 2 Kos: Więckiewicz i Braciak odlecieli w kosmos (53 opinie)
- 3 Recenzja filmu "Zielona granica" (791 opinii)
- 4 Kreacje z gdyńskiego czerwonego dywanu (9 opinii)
- 5 Rozpoczęły się Dary Ziemi w parku Kolibki (51 opinii)
- 6 Kto wygra Złote Lwy? Typujemy (39 opinii)
Pięć gdańskich artystek na prestiżowym festiwalu w Budapeszcie
W Budapeszcie odbywa się jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych na świecie - Międzynarodowa Olimpiada Teatralna. W ramach wydarzenia na Węgrzech zaprezentowane zostaną "Trojanki" Teatru Wybrzeże, a swoje prace performatywne pokaże pięć gdańskich artystek: Natalia Chylińska, Aurora Lubos, Katarzyna Pastuszak, Anna Steller i Aleksandra Śliwińska.
Teatr Wybrzeże z "Trojankami" w Budapeszcie
Głośny i wielokrotnie nagradzany spektakl "Trojanki" Eurypidesa w reżyserii jednego z najważniejszych polskich twórców teatralnych Jana Klaty zostanie zaprezentowany 5 czerwca w Teatrze Narodowym w Budapeszcie. W produkcji Teatru Wybrzeże występują m.in. Dorota Kolak, Katarzyna Figura, Jacek Labijak i Grzegorz Gzyl. Premiera "Trojanek" odbyła się 8 września 2018 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
Zobacz początek "Trojanek" Teatru Wybrzeże
Perform[ing] Poland
W ramach Olimpiady swoje prace zaprezentuje też pięć gdańskich artystek: Natalia Chylińska, Aurora Lubos, Katarzyna Pastuszak, Anna Steller i Aleksandra Śliwińska. Prezentacje odbędą się w dniach 9-11 czerwca w Artus Contemporary Art Studio w Budapeszcie. Polskie spektakle pojawią się w gronie takich wybitnych zespołów i twórców teatralnych jak Dimitris Papaioannou, Jan Fabre, Tadashi Suzuki, Teatr Complicité, Eugenio Barba, Romeo Castellucci i inni. Prezentacje są elementem szerszego bloku prezentacji polskich produkcji teatralnych zatytułowanego Perform[ing] Poland.
Perform[ing] Poland to siedem prac performatywnych - oryginalnych dzieł sztuki, wymyślonych i stworzonych przez nowe pokolenie kobiet - performerki, tancerki, aktorki i aktywistki mieszkające w Polsce: "Akty" (Aurora Lubos), "Anatomie" (Natalia Chylińska/Katarzyna Pastuszak), "Cztery" (Alina Bachara, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Monika Wachowicz - Teatr A Part/Teatr Amareya, reż. Marcin Herich), "Okruchy" (Monika Wachowicz, Jarosław Fret), "Przemieszczenie" (Anna Steller, Adam Witkowski), "Sheol" (Monika Wachowicz, Jarosław Fret) oraz "Welcome" (Aurora Lubos).
- Wszystkie prace oscylują wokół problemów, którymi można opisać rzeczywistość Ery Przemian Społecznych, która wciąż nie nabrała ostatecznego kształtu i wydaje się dryfować w nieokreślonym, niebezpiecznym kierunku. Czy możemy mówić o wartościach językiem sztuki w czasach, gdy język polityki i język naszych ulic zawiódł jak nigdy dotąd? Czy wolność, godność i miłość zachowują swoje miejsce jedynie w ramach precyzyjnie skomponowanego "doświadczenia artystycznego"? A może będą mogły ponownie zamieszkać w naszych sercach, domach i na ulicach? - czytamy w opisie projektu.
Kuratorami programu Perform[ing] Poland jest Jarosław Fret i Monika Wachowicz, a głównym organizatorem - Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Olimpiada Teatralna
Inicjatorem Olimpiad Teatralnych (Theatre Olympics) jest grecki reżyser, Theodoros Terzopoulos. Pierwszy międzynarodowy festiwal pod tą nazwą zorganizowano w 1993 roku w Delfach. Program pierwszej Olimpiady Teatralnej skupiony był wokół tragedii greckiej.
W ramach kolejnych edycji wydarzenia w różnych miastach świata prezentowano spektakle najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Podczas trwających kilka tygodni olimpiad organizowane są również warsztaty teatralne, spotkania z aktorami i reżyserami, debaty, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy.
W 1999 roku Olimpiada Teatralna pod hasłem "Dając nadzieję" odbyła się w japońskim mieście Shizuoka. W 2001 roku ten prestiżowy festiwal teatralny odbył się w Moskwie, a jego motto brzmiało: "Teatr dla ludzi". Pięć lat później Olimpiadę Teatralną zorganizowano w tureckim Stambule w połączeniu z International Istanbul Theatre Festival (IITF) pod hasłem "Poza granicami". W 2010 roku najwybitniejsi twórcy teatralni spotkali się w Seulu w Korei Południowej. Motto festiwalu brzmiało wówczas "Sarang. Miłość i Człowieczeństwo". W roku 2014 Olimpiada Teatralna odbyła się w Pekinie w Chinach, a dwa lata później we Wrocławiu pod hasłem "Świat miejscem prawdy".
Tegoroczna Olimpiada Teatralna w Budapeszcie przypada w dwusetną rocznicę urodzin znakomitego węgierskiego dramaturga Imrego Madácha. Wydarzenie odbywa się w połączeniu z organizowanym przez Teatr Narodowy w Budapeszcie corocznym Międzynarodowym Spotkaniem Teatralnym Madach (Madach International Theatre Meeting - MITEM).
Miejsca
Spektakle
Opinie wybrane
-
2023-06-05 18:05
brawo!
- 7 20
-
2023-06-06 11:20
Potem wszyscy myślą, że artyści są zaburzeni
A to ani artyści, ani sztuka.
- 18 2
-
2023-06-06 09:49
Od tego łamania formy i konwenansów w teatrze to już wam się całkiem pokiełbasiło. Co drugi spektakl to musi wywoływać jakieś skrajne emocje. Nie wiem czy więcej w tym golizny czy tzw cringe'u
- 35 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.