• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pięciodniowe święto trójmiejskiej kultury. Rusza Metropolia jest Okey

Łukasz Stafiej
22 grudnia 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 

Od piątku do wtorku potrwa festiwal Metropolia jest Okey. To największa w roku impreza promująca trójmiejską muzykę, sztukę i teatr. My już teraz zapraszamy wszystkich 29 grudnia do Centrum św. Jana na Dzień Trojmiasto.pl, podczas którego zaprezentowane zostanie premierowe widowisko muzyczne poświęcone Gdańskowi, Sopotowi i Gdyni.Golden Life wystąpi w piątek, podczas pierwszego dnia festiwalu w klubie Sfinks700. Golden Life wystąpi w piątek, podczas pierwszego dnia festiwalu w klubie Sfinks700.
Piątek, 26 grudnia
MjO jednoczy nie tylko artystów, ale także mieszkańców Trójmiasta, dlatego każdy z trzech koncertów odbywa się w innym mieście. Festiwal rozpocznie się w klubie Sfinks700 o godz. 18 i potrwa do późna, ponieważ przed publicznością zaprezentuje się aż dziesięciu artystów (kolejnych 20 będzie można zobaczyć w Uchu i Parlamencie). Będzie różnorodnie, stylowo i wiekowo. Gwiazdą starszego pokolenia będzie z pewnością występ wyjadaczy rodzimego rocka - Golden Life - czy nieśmiertelnej Apteki i kolorowej orkiestry Ikenga Drummers. Ciekawie zapowiada się występ zespołów Sea Vine oraz K80's. Ci pierwsi grają prog-rocka, ale wykorzystują do tego sprzęt analogowy z lat 70. Drudzy mocno inspirują się elektronicznym popem z lat 80. i współczesną elektroniką. Alternatywne granie reprezentować będą m.in. Karol Schwarz All Stars i Enchantia. Bilety kosztują 5 zł. Z kolei wstęp wolny jest na wystawę "Metropolia fotogeniczna" w Centrum św. Jana, gdzie można oglądać zdjęcia amatorów i profesjonalistów, którzy przez ostatnie lata dokumentowali festiwal. Wystawa potrwa do 24 stycznia.


Abelard Giza (pierwszy z lewej) w Ratuszu Staromiejskim opowie w sobotę o swojej ulubionej książce. Abelard Giza (pierwszy z lewej) w Ratuszu Staromiejskim opowie w sobotę o swojej ulubionej książce.
Sobota, 27 grudnia
Zanim wieczorem trafimy do klubu, wpierw możemy odwiedzić Ratusz Staromiejski, gdzie o godz. 15 Abelard Giza czy Jan Kozłowski opowiedzą o wybranej książce, którą przeczytali w tym roku. Wrażeniem ze swojej lektury podzielić może się również każdy uczestnik spotkania. Wstęp wolny. O godz. 19 w Centrum św. Jana aktorzy trójmiejskich teatrów zaśpiewają w przygotowanym przez Fundację Pomysłodalnia widowisku "I'm Calling You" największe przeboje światowej muzyki i piosenki filmowej zaaranżowane w zaskakujących wersjach i kontekstach. Wstęp również wolny. Z kolei 5 zł trzeba będzie zapłacić za wstęp na koncerty w Uchu. Od godz. 18 wystąpią m.in. pop-rockowa świeżynka Yell_O!, rock'n'rollowe Coco Bongo, funkowe The Pin Dolls czy blues-rockowa Maria Ka. Wydarzeniem dnia będzie z pewnością koncert legendarnego Groovekojada, który w tym roku reaktywował się i nagrywa nową płytę. Na wokalu bez zmian - śpiewa glennSKii, z kolei za bębnami zasiadł najmłodszy geniusz polskiej perkusji - 12-letni Igor Falecki. Tego dnia nie można również przegapić koncertów Tymon & The Transistors oraz Oczi Cziorne, które w tym roku wróciły z nowym krążkiem.


W niedzielę w Parlamencie zespół Kobiety świętować będzie 15 urodziny. W niedzielę w Parlamencie zespół Kobiety świętować będzie 15 urodziny.
Niedziela, 28 grudnia
Dwa pierwsze wydarzenia odbędą się w Ratuszu Staromiejskim. W południe kwartet Les Femmes poprowadzi zabawy wokalno-instrumentalne dla dzieci. Pięć godzin później będzie można wziąć udział w Impro Miazdze, czyli spotkaniu na jednej scenie czterech grup improwizujących z Trójmiasta: Abordażu, Histerii, Improskładu i Peletonu. Jak zapowiadają organizatorzy, będą formy krótkie, będą formy długie oraz dwa stand-upy: Kacpra Rucińskiego i Wiolki Walaszczyk. Na powyższe wydarzenia wstęp jest wolny. "Piątkę" trzeba będzie zapłacić za wejście na koncerty w Parlamencie. Od godz. 18 wystąpią m,in.: post-punkowcy z Morealles, rockowy Kiev Office, metalowcy z The Plague, swingujący big band Detko Band czy bluesowy Jo & Lazy Fellow. Wydarzeniem dnia będzie jednak jubileuszowy koncert Kobiet. Z okazji 15-lecia zespołu muzykom towarzyszyć będą specjalni goście. Przed koncertem szefowie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Radia Gdańsk i portalu Trojmiasto.pl ogłoszą i wręczą nagrodę zwycięzcy plebiscytu na "Pomorską Płytę 25-lecia".


W poniedziałek w Centrum św. Jana odbędzie się widowisko muzyczno-wizualne z okazji Dnia Trójmiasto.pl. Jednym z gości będzie zespół Blindead. W poniedziałek w Centrum św. Jana odbędzie się widowisko muzyczno-wizualne z okazji Dnia Trójmiasto.pl. Jednym z gości będzie zespół Blindead.
Poniedziałek, 29 grudnia
Poniedziałek to szczególny dzień dla naszej redakcji. Dziś bowiem w Centrum św. Jana odbędzie się Dzień Trójmiasto.pl. Z tej okazji zaprosiliśmy trójmiejskich artystów do stworzenia widowiska inspirowanego ich miastem. O Gdańsku opowie Cappella Gedanensis we współpracy z dwoma muzykami: naszym redakcyjnym kolegą, Borysem Kossakowskim i saksofonistą Irkiem Wojtczakiem. Gdynię reprezentować będzie zespół Blindead, którego akustycznym kompozycjom towarzyszyć będą prace studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. O Sopocie zatańczy Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz do muzyki producenta Templez. Spoiwem tych trzech aktów będą sztuki wizualne. Te konwencjonalne wykorzysta grupa Traffic Design, która zaprezentuje trójmiejski performance malarski. Cyfrowe środki wyrazu wykorzysta zaś Maciej Salamon, który całość weźmie w ramy autorskich wizualizacji. Zapraszamy od godz. 19. Wstęp jest wolny. Godzinę wcześniej w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się debata o mechanizmach współpracy na styku kultury i biznesu.


Na zakończenie festiwalu będzie można zobaczyć we wtorek w Centrum św. Jana spektakle teatrów tańca, m.in. Amareyi. Na zakończenie festiwalu będzie można zobaczyć we wtorek w Centrum św. Jana spektakle teatrów tańca, m.in. Amareyi.
Wtorek, 30 grudnia
Festiwal Metropolia jest Okey zamknie muzyka poważna i teatry tańca. Koncertu będzie można posłuchać w Ratuszu Staromiejskim o godz. 18. Kwartet Akademii Muzycznej w Gdańsku AKME Piano Quartet wykona dzieła W.A. Mozart, Bohuslava Martinua i Johannesa Brahmsa. Z kolei w Centrum św. Jana o godz. 19 zobaczymy "Suitę Chopinowską" duetu Witold Biegański i Paulina Magier, "Ofelia Remix" teatru Amareya oraz "Jesteśmy tacy jak inni" - spektakl w reżyserii Anny Steller. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Wydarzenia

Metropolia jest Okey 2014 (13 opinii)

festiwal muzyczny

Metropolia jest Okey 2014: Dzień Trojmiasto.pl (5 opinii)

muzyka alternatywna, performance

Miejsca

Zobacz także

Opinie (16) 1 zablokowana

 • Że co, że teatr?

  Gdańsk to kardynalny przykład na to, że władze pojmują teatr jako budynek i na tym kończy się inwestycja w sztukę.

  Zatrudnijcie choćby Kamińską i kilku młodych odtwórców a nie aktorów i niech wystawią choćby Brzydulę w teatrze to będzie coś bo doprawdy to co mamy teraz to niestety nie sztuka a wyrobnictwo.

  • 10 9

 • Dobrze

  że zmieniła sie ostatnimi czasy formuła metropolii i zamiast 30 kapel w jednym dniu które graja 15 min koncerty (połowa z nich to były projekty Tymańskiego, druga połowa to mieszanina członków Towarów zastępczych z kimś jeszcze) koncerty są konkretniejsze, lepiej przygotowane, bardziej zróżnicowane a impreza zjadliwa.

  • 18 3

 • Metropolia? (2)

  Naprawdę uważacie, że mieszkamy w metropolii?

  • 19 4

  • o tak!

   mamy metro, to i i jest metropolia. ech te niedowiarki.....

   • 5 1

  • Zadna metropolia, aglomeracja co najwyzej...

   • 3 1

 • Najpierw prosimy posprzątać ulice i otworzyć godziwe szkoły publiczne (2)

  a następnie szerzyć kulturę.

  32 osobowe klasy w gdańskim gimnazjum publicznym z wyposażeniem z czasów strajków ilustrowanych w ECS to jest wizytówka kultury.

  Brudne chodniki ulice trawniki nawet w ścisłym centrum to jest wizytówka kultury Gdańskiej.

  Metropolia dobre sobie. Dawniej może taka ściema by uszła ale w czasach biletów lotniczych za 75zł niestety ludziom oczu się nie zamydli. Gdzie są nasze podatki!!! Na co je marnujecie???

  • 21 16

  • Ale ty głupi jestes (1)

   Raz, że dałeś sobie wmówić że żyjemy w łagrach ( wiadomo, różowo nie jest i do Niemiec daleko nam jeszcze) ale bez przesady.
   Dwa, kraj musi rozwijać sie na kazdej płaszczyźnie i wielką głupotą jest myślenie -najpierw posprzątajmy ulicę a potem weźmy się za kulturę.
   A jak myślisz kolego - w jaką dziedzinę po wojnie zainwestowała Wielka Brytania i jak na tym wyszła ? Ile placówek, szkół artystycznych powstało w okresie kiedy(delikatnie mówiąc) daleko było Anglii do mocarstwa gospodarczego ?
   Chyba że dla ciebie kultura to sylwester z Polsatem. Finansowaniu takiej kultury jestem przeciw !!!

   • 13 3

   • marudzisz bo nie dostałeś paszportu polsatu i jesteś w ciemnej pupie

    te pięciodniowe święto kultury pod względem frekwencji jakości ilości artystów czy choćby stylu nawet się nie umywa do sylwestra z Polsatem ba jest na dużo niższym poziomie nić dożynki w Sulęczynie czy wesele córki sołtysa z Pcimia.
    Prędzej wybiorę się na galę polsatu nawet z gwiazdami ze ścianki niż na festiwal nudy i odgrzewanych kotletów. Zmiana nazwy zespołu to mało trzeba tworzyć nowe byty w tym samym składzie jeśli coś się nudzi publice lub płatnikom.

    Kolejny twój błąd logiczny to koleżeństwo. Jeśli jesteś kolegą głupka to kim jesteś?
    Na szczęście kolegami nie jesteśmy nie będziemy po prostu inna liga. Zakładam że jesteś jakimś urażonym urzędnikiem który odpowiada za to artystyczne uniesienie którego nie zauważają zupełnie mieszkańcy ani prasa (mam na myśli oczywiście tą lokalną) i masz uzasadnione obawy co do istnienia takiej imprezy która jest formalnym marnowaniem środków materialnych potrzebnych choćby na szerzenie kultury i sztuki wśród młodzieży a do tego potrzeba niewiele choćby etatu dla nauczyciela który poprowadzi zajęcia zamiast z 32 osobami z 25 tak jak zakładają standardy oświatowe.

    • 3 8

 • Ciągle to samo...

  Nieśmiertelna Ikenga rządzi kolejny rok z rzędu...

  • 25 2

 • Powiedzcie mi!

  Jak nie ma na głowie czapki zimowej - obowiązkowo, na nosie ciemnych okularów i obowiązkowo byle łachów na sobie - to nie jest artystą?
  O co tu chodzi? Masakra.

  • 17 4

 • Co roku prawie te same zespoły. (1)

  Może dalibyście szanse innym?

  • 9 3

  • A co się dziwisz

   Przecież to impreza bandy Larrrego, którzy po prostu ciągną kasę od miasta pod przykrywką krzewienia kultury !!!
   Ja tam olewam ten system

   • 3 1

 • Zdjęcie Julii Kamińskiej... (2)

  ...zostało usunięte z artykułu. Dlaczego? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • 3 0

  • (1)

   Nastapiła zmiana w programie imprezy

   • 2 0

   • Dziękuję.

    jw

    • 0 0

 • Degrengolada totalna

  Jeżeli komuś się wydaje, że mieszka w "metropolii" to niech spróbuje obejrzeć te "niesamowite" wydarzenia i opędzić je komunikacją miejską np. z Osowy lub coś podobnego - haha k.........wa.

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nigel Kennedy

200 - 270 zł
Kup bilet
jazz

66.MFMO w Oliwie - Stefan Kagl

32 zł
muzyka poważna

Restaurant Week & Breakfast Week

69 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Łukasz Czarnecki wytańczył zwycięstwo w programie "Taniec z Gwiazdami" z: