Pink Freud - info, skład, zdjęcia, dyskografia

Pink Freud

  • muzyka improwizowana, eksperymentalna, noise,
  • jazz,
  • elektronika
20 + / 3 -

O zespole:

Skład zespołu:

Wojtek Mazolewski - gitara basowa, kontrabas, loop sampler
Tomasz Duda - saksofon, klarnet
Adam Milwiw Baron - trąbka, puzon
Rafał Klimczuk - perkusja

Byli członkowie:
Tomasz Ziętek - trąbka, syntezator, elektronika
Kuba Staruszkiewicz - perkusja
Marcin Masecki - instrumenty klawiszowe
Julia Ziętek - smyczki
Edyta Czerniewicz - smyczki
Paweł Nowicki - perkusja

Pink Freud założony w 1998 roku to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej.

Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej. Krytycy o zespole: "to muzyka radykalna (...), jazz z najwyższej półki" - Piotr Iwicki "Gazeta Wyborcza"; "Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę" - Jacek Skolimowski "Przekrój".

Rok 2013 był gorącym czasem dla Pink Freud. Ostatni album Horse & Power powstały przy współpracy z Rolim Mosimannem - producentem współpracującym m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The oraz Marcinem Cichym współtwórcą legendarnego duetu producenckiego Skalpel wydającego dla prestiżowej wytwórni Ninja Tune został zaprezentowany podczas trzech potężnych tras koncertowych w Polsce, Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Japonii, Korei, Czechach.
Koncerty w Ameryce Południowej przysporzyły zespołowi setki nowych fanów i zebrały rewelacyjne recenzje m.in.: "...zespół składa się jedynie z perkusisty, barytonisty, trębacza i basisty ale brzmienie jakie udaje się wyciągnąć z tego combo jest prawie nie do wyobrażenia..." - www.karlininkorea.weebly.com (kolumbijski blog kulturalny). Zespół wystąpił m.in. na festiwalach Cena Contemporanea Brasilia - Brazylia, Barranquijazz Barranquilla - Kolumbia. Podczas trasy na dalekim wschodzie (Korea i Japonia) zespół porwał ponad dziesięcio-tysieczną publiczność festiwalu Jarasum Jazz Fesival w Korei. Wiosną i latem 2013 zespół odbył długą krajową trasę Blade Runer Tour oraz wystąpił na kilku polskich festiwalach m.in. Męskie Granie 2013. Fenomenalne koncerty zaowocowały wspaniałymi recenzjami: "...to prawdziwi eksperymentatorzy, którzy są żywym dowodem na to, że w muzyce zawsze znajdzie się miejsce dla artystów ambitnych i odważnych..." - Ula Poturniak (kulturaonline.pl).

Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego - gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Tomasz Duda - saksofon, Adam Milwiw-Baron - trąbka, elektronika, Rafał Klimczuk - perkusja. Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule "Monster of Jazz"; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii "Inna Energia" za teledysk do utworu "Come as you are"; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "PUNK FREUD"; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj".

Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to "Mocny Człowiek" w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnego filmu, tym razem będzie to dokument ukazujący kulisy pracy nad albumem "Horse & Power". Równolegle wydany zostanie koncert z trasy "Horse & Power" w formie audiowizualnej BlueRay. Na www.pinkfreud.pl można zobaczyć najświeższe teledyski, które zespół regularnie tworzy.

Przełom 2013/2014 to czas wydania reedycji ostatniego albumu Horse&Power wzbogaconego o dodatkowe dotąd niepublikowane utwory zarejestrowane podczas sesji Horsse&Power. W tym samym czasie zespół oddaje się pracy nad dużymi projektami na rok 2014. Wiosenna, ogromna, wspólna trasa z zespołem Lao Che, studyjna praca nad kolejnym albumem oraz próby do spektakularnego muzyczno-wizualnego show inspirowanego twórczością najwybitniejszych pionierów muzyki elektronicznej - duetu Autechre.


2001 Zawijasy
2002 Live in Jazzgot
2003 Sorry Music Polska
2005 Jazz Fajny Jest (Remix / Live Album)
2007 Punk Freud
2008 Alchemia
2010 Monster of Jazz
2012 Horse & Power

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najczęściej czytane