• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piosenki Hackenbusha odrzucone przez ZAiKS

Borys Kossakowski
29 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dr. Hackenbushowi, czyli Andrzejowi Rdułtowskiemu, nie przysługuje ochrona ZAiKSu. Bo przeklina. Mimo że jest członkiem Stowarzyszenia, każdy może bezkarnie splagiatować jego utwory. Dr. Hackenbushowi, czyli Andrzejowi Rdułtowskiemu, nie przysługuje ochrona ZAiKSu. Bo przeklina. Mimo że jest członkiem Stowarzyszenia, każdy może bezkarnie splagiatować jego utwory.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS odmówiło rejestracji utworów Dr. Hackenbusha z jego ostatniej płyty "Córka Generała". Powodem były liczne przekleństwa, jakie Andrzej "Zmora" Rdułtowski zawarł w tekstach. Zgodnie ze statutem, ZAiKS zrzesza twórców w celu ochrony praw autorskich i działania na rzecz rozwoju twórczości. Rdułtowski, jako członek stowarzyszenia, na wsparcie rozwoju swej twórczości liczyć nie może.



Czy ZAIKS powinien rejestrować wszystkie utwory polskich wykonawców?

ZAiKS wzbudza wśród artystów mieszane uczucia. Z jednej strony, dba o ich interesy zbierając tantiemy z telewizji i radia na rzecz autorów tekstów i muzyki. Z drugiej wiele osób ma zastrzeżenia co do przejrzystości działania stowarzyszenia, które jest monopolistą na polskim rynku.

- Jestem zaskoczony i rozczarowany postawą ZAiKSu - mówi Andrzej Rdułtwoski, lider Dr. Hackenbusha. - Ich rolą jest chronić twórców i ich dzieła, na przykład przed plagiatem, a nie oceniać i cenzurować. To ogromne nieporozumienie. Odwołałem się od ich decyzji, ale to nic nie zmieniło. Szczerze mówiąc, nie wiem co dalej począć. Chętnie bym opuścił szeregi ZAiKSu, ale to monopolista i my, artyści, po prostu nie mamy wyjścia. Musimy korzystać z usług ZAiKSu.

Stowarzyszenie odmówiło komentarza w sprawie Rdułtowskiego. "Stowarzyszenie nie komentuje decyzji władz ZAiKS-u w indywidualnych sprawach swoich członków" - napisała Anna Biernacka, radca prawny i rzecznik prasowy ZAiKSu.

Nieoficjalnie, od jednej z pracownic dowiedzieliśmy się, że piosenki są oceniane przez rzeczoznawcę i widocznie musiały być tak obrzydliwe, że nie nadawały się do rejestracji. Tym samym ZAiKS stara się przeczyć rzeczywistości, bowiem "Córka generała" od roku jest w sprzedaży, zespół wykonuje te piosenki na koncertach, a radio (rzadko, ale jednak) grywa je na swoich falach.

Zasady funkcjonowania i rozliczania się przez ZAiKS wbudzają wątpliwości muzyków.

- Niemiecka GEMA, gdy rozlicza się z artystami, przesyła bardzo dokładną rozpiskę jakie kwoty otrzymuje się za konkretne koncerty, publikacje czy emisje radiowe i telewizyjne - mówi jeden z trójmiejskich jazzmanów, który woli pozostać anonimowy. - Z ZAiKSu otrzymujemy po prostu przelew, bez słowa wyjaśnienia. Nie bez kozery Tomasz Stańko i Zbyszek Namysłowski korzystają z usług niemieckiej GEMY.

W środowisku restauratorów nieoficjalnie mówi się, że ZAiKS pobierając ryczałtowe opłaty od kawiarń i dyskotek za utwory muzyczne puszczane w trakcie imprez, w praktyce nie wymaga sprawozdań, jakie piosenki były odtwarzane. ZAiKS pobiera więc tantiemy, których z oczywistych względów nie ma szans wypłacić autorom piosenek emitowanych utworów.

Rozczarowany Rdułtowski opublikował skany pism z ZAiKSu na swoim profilu na Facebooku. Jego sprawa ciekawie wpisuje się w dyskusję o ACTA. Podczas gdy rząd wprowadza nowe, ostrzejsze rozporządzenia dotyczące ochrony praw autorskich, Rdułtowski ze zdziwieniem odkrywa, że jemu akurat opieka nie przysługuje. Bo przeklina.

Opinie (190) ponad 20 zablokowanych

  • ogłupianie ludzi

    Artykuł jest nierzetelny. Redakcji sugeruję wysłanie dziennikarzy na szybki kurs z prawa autorskiego.
    Przede wszystkim nie trzeba należeć do ZAiKSu, żeby utwory muzyczne podlegały ochronie (w ogóle nie trzeba dopełniać jakichkolwiek formalności). Po drugie ZAiKS nie jest uprawniony do wydawania sądów, czy dane dzieło podlega ochronie, bo to może tylko sąd. Po trzecie, twórcy mogą sami domagać się ochrony przysługujących im praw, więc nieprawdą jest, że utwory Dr. Hackenbushowi każdy może bezkarnie splagiatować.

    • 0 0

  • Prawo Autorskie

    Ustawa o prawie autorskim wyraźnie mówi, że ZAIKS nie może odmówić przyjęcia utworu pod ochronę. ZAIKS otrzymał od ministra wyjątkowe względy (zezwolenie na prowadzenie ochrony praw autorskich, na które miałoby ochotę wiele innych stowarzyszeń) i powinien wykonywać swój obowiązek (urzędnika-pośrednika pomiędzy chronionym i korzystającym). Swoją jednak drogą w tym wypadku zachowanie ZAIKS jest budujące.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Słynny klub muzyki młodzieżowej w Sopocie, który powstał w 1961 r. to: