- 1 6 imprez, których brakuje w Trójmieście (82 opinie)
- 2 Ponad 100 miss w Trójmieście (5 opinii)
- 3 Kontrowersyjna gra z Trójmiastem w tle (284 opinie)
- 4 Jak imprezują młodzi rodzice? (58 opinii)
- 5 Epicka apokalipsa na stoczni (19 opinii)
- 6 "John Wick 4": obłędnie dobry! (46 opinii)
Planuj tydzień: Ladies'Jazz, kino i Feta
7 lipca 2016 (artykuł sprzed 6 lat)
W każdą letnią sobotę Fontannie Heweliusza towarzyszyła będzie muzyka. Zobacz naszą relację z inauguracji.
Piątek, 8 lipca
Strauss uznawał "Barona cygańskiego" za swoje największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. W piątek o godz. 20 artyści z bydgoskiej Opery Nova zaprezentują to arcydzieło w pełnej rozmachu inscenizacji na deskach sopockiej Opery Leśnej. Powtórka w sobotę o tej samej godzinie.
Dla tych, którzy z muzyką klasyczną niekoniecznie są za pan brat, również nie brakuje ciekawych propozycji. Na tarasach przy sopockim Aquaparku wystąpi Zbigniew Wodecki. W Gdyni występem kultowego francuskiego zespołu Paris Combo rozpocznie się Ladies' Jazz Festival. Miłośnicy cięższych brzmień z pewnością już nie mogą się doczekać kolejnej edycji D. I. Y. Hardcore Punk Fest - niezależnego festiwalu muzyki hardcore/punk o najdłuższej tradycji w Polsce. W sopockim klubie Scena miłośnicy hip-hopu pobawią się natomiast przy muzyce Michała Sobolewskiego, uzdolnionego i charyzmatycznego rapera, szerzej znanego pod pseudonimem Sobota.
Kolorowy zawrót głowy czeka wszystkich tych, którzy w sobotę odwiedzą Plac Zebrań Ludowych. Celem Festiwalu Kolorów jest niezapomniana zabawa w sercu wyrzutów kolorów Holi, które będzie można nabyć na miejscu lub wygrać w konkursach.
Miłośnicy mocnych wrażeń nie mogą przepuścić nocnego zwiedzania Góry Gradowej. Jest to teren, który ma swoją chlubną i niechlubną historię. To tu rozgrywały się starcia o panowanie nad miastem, tu w czasie II wojny światowej stacjonowali żołnierze Wehrmachtu, tutaj także poszukiwacze skarbów upatrywali miejsca ukrycia bursztynowej komnaty czy niemieckich archiwów. Dziś cały ten magiczny teren w dzień służy zabawie i eksperymentowaniu, jako gdańskie centrum nauki. A w nocy podobno budzą się duchy...
W nadchodzący weekend nie zabraknie okazji do zwiedzania i innych miejsc - okazją do pospacerowania po Gdyni będą trwające do 10 lipca Gdynia Design Days, na Zaspie będzie można pooglądać murale, spotkać się z ich twórcami i posłuchać muzyki. Warto również skorzystać z okazji spaceru po Gdańsku z przewodnikiem, zahaczając po drodze o Teatr Szekspirowski.
Do 17 lipca potrwa 17. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days. Pełne emocji 10 dni morskich zmagań, rywalizacja w pobliżu plaży, przegląd różnych klas, walka o prestiżowe trofea, udział znakomitych zawodników oraz liczne imprezy towarzyszące z pewnością przyciągną nie tylko miłośników żeglarstwa.
Zobacz, jak bawili się uczestnicy festiwalu kolorów w latach ubiegłych.
Sobota, 9 lipca
W wakacyjne piątkowe wieczory i to już od kilku dekad, za sprawą festiwali organowych rozbrzmiewa muzyka w katedrze oliwskiej i bazylice Mariackiej. Udziału w obu koncertach nie da się pogodzić, ale jeśli komuś mało, może wcześniej wybrać się do gdańskiego kościoła św. Wojciecha na koncert Duo del Gesu odbywający się w ramach Euro Chamber Music Festivalu.
W Gdyni posłuchamy Rumer - urodzona w Islamabadzie (Pakistan), obdarzona wspaniałym głosem, talentem i uznaniem na całym świecie zarówno fanów jak przedstawicieli międzynarodowego środowiska muzycznego, będzie gwiazdą drugiego z głównych koncertów Ladies' Jazz Festivalu. Kto jednak zamiast jazzu woli operetkę, powinien wybrać się do opery leśnej na "Barona cygańskiego" w wykonaniu gości z Bydgoszczy.
Wróćmy jednak do Gdańska. Druga edycja Ulicy Elektryków to propozycja nie tylko dla miłośników dobrej muzyki i smacznego jedzenia, choć ci powinni być usatysfakcjonowani konwojem foodtracków, wielkim grillem i plejadą didżejów. Tegoroczna edycja przypomni również, jak istotną pozycję w stoczni zajmowały panie. O kobiecym obliczu Stoczni przypomnimy kiermaszem, za który odpowiedzialna będzie płeć piękna, za dekami staną divy gramofonów wspierane mniej pięknymi, ale równie utalentowanymi didżejami.
Swoje święto będzie obchodziła również ulica Północna w Brzeźnie. Wśród mnóstwa atrakcji znajdzie się wiele wydarzeń o charakterze familijnym, dlatego warto wybrać się całą rodziną.
Zanim jednak nastanie wieczór, warto odwiedzić Park Oliwski, gdzie w altance, w samo południe, będą rozbrzmiewały najpiękniejsze arie z oper i operetek.
Zapamiętajmy również, że w każdą letnią sobotę Fontannie Heweliusza towarzyszyła będzie muzyka. Od maja do września, podziwiać możemy niespotykane dotąd połączenie dźwięków dzwonów wieżowych z efektami wodnymi i świetlnymi fontanny. Kompozycja na carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku napisana została specjalnie dla wodotrysku przy Wielkim Młynie. Utwór nosi tytuł "Opowieści Fontanny Heweliusza", został wyłoniony w konkursie kompozytorskim "Fontannie bije ten dzwon". Jego autorem jest Kamil Cieślik z Pruszcza Gdańskiego. W Sopocie natomiast rozpocznie się coraz ciekawszy i coraz bardziej rozbudowany Sopot Film Festival

Jeśli lubicie wiedzieć, co w modzie piszczy, warto wybrać się w sobotę i niedzielę na Seaside Fashion Summer. Miłośnicy wyścigów konnych nie mogą natomiast przegapić sobotnio-niedzielnych wydarzeń na sopockim Hipodromie, łączących zmagania sportowe z festynem familijnym.
Niedziela, 10 lipca
Leszek Możdżer i Lars Danielsson będą gwiazdami koncertu wieńczącego tegoroczną edycję Euro Chamber Music Festiwal. Bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, więc warto niezwłocznie się w nie zaopatrzyć.
W Gdyni natomiast, w kościele św. Wawrzyńca, będzie można posłuchać fantastycznego zespołu Tubicinatores Gedanenses - artystów grających na trąbkach naturalnych.
Kto jednak będzie chciał nieco odpocząć od muzyki po tak intensywnym weekendzie, powinien wybrać się do teatru Atelier na sztukę "Proca" Nikolaja Kolady, opowiadającą o miłości, która nie zna płci.
Poniedziałek, 11 lipca
Na Kulturalnej Plaży, a dokładnie plażowym tarasie przy Teatrze na Plaży i Klubie Atelier w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival 2016 odbędzie się koncert muzyki filmowej, w którego programie znajdą się utwory z filmów trzech reżyserów: Romana Polańskiego, Francisa Forda Coppoli oraz Darrena Aronofskiego.
Jeśli komuś bliższa muzyka klasyczna, w tym samym czasie, dwa kroki dalej - w kościele św. Andrzeja Boboli, będzie można posłuchać gdańskich kameralistów.
Wtorek, 12 lipca
Do 23 sierpnia w każdy wtorek o godz. 20 odbywają się koncerty w ramach 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Słuchając muzyki warto zerknąć na znajdujący się za organami witraż, przez który w trakcie koncertu wpadają promienie zachodzącego słońca.
Na sopockiej Kulturalnej Plaży, w ramach Sopot Film Festivalu, odbędzie się koncert zespołu Ballady i romanse, który m.in. skomponował muzykę do filmu Agnieszki Smoczyńskiej "Córki dancingu". A skoro mowa o filmach, to w każdy wtorek odbywają się projekcje w Kinie Letnim w Orłowie - 12 lipca zobaczymy "Imigrantów" Jacques'a Audiarda.
W Bunkrze natomiast na scenę wkroczą stand-uperzy a ich zadaniem będzie rozbawić publiczność do łez.
Środa, 13 lipca
Festiwal "Dźwięki Północy", którego 33 edycja rozpocznie się w środę, prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe. W programie znajdą się koncerty, warsztaty tańców tradycyjnych, pokazy filmów i wiele innych atrakcji.
Podobno intensywny śmiech spala kalorie, dlatego warto w środowy wieczór zamienić siłownię na występ kabaretu Ani Mru Mru - efekt będzie ten sam, bo powodów do śmiechu będą nam dostarczali najlepsi specjaliści w swoim fachu.
Czwartek, 14 lipca
Po dwóch latach spędzonych na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych FETA wraca do poprzedniej lokalizacji. W połowie lipca teatry plenerowe i uliczne znów będą gościły na bastionach, opływie Motławy i Starym Przedmieściu w Gdańsku. FETA powraca tam, gdzie organizowana była przez pięć lat poprzedzających przeprowadzkę na teren Góry Gradowej - lokalizację najbardziej lubianą przez uczestników imprezy.
Nawet jeśli teatralne szaleństwo nas pochłonie, warto podejść w okolicę kościołów św. Katarzyny, św. Jana i Ratusza Głównego Miasta, żeby posłuchać projektu "Muzyka z gdańskich wież", który jest kontynuacją wielowiekowej gdańskiej tradycji - na gdańskich wieżach zagra zespół trębaczy Tubicinatores Gedanenses z towarzyszeniem carillonu. Podczas 20-minutowych koncertów wykonane zostaną dawne utwory z repertuaru gdańskiego i europejskiego. Trębacze grają na instrumentach historycznych - trąbkach naturalnych. Każdy koncert jest "wędrowny" - słuchacze słuchający z dołu przemieszczają się wraz z wykonawcami do kolejnych wież. Na każdej z nich koncert trwa ok. 20 minut.
Późnym wieczorem w sopockim klubie scena do wspólnej zabawy zaprosi Czadoman. Imprezę poprowadzi Dominik Gawęcki.
Opinie (5)
-
2016-07-07 19:47
NA pewno coś wybiorę,szczególnie "Feta" brzmi interesująco)
- 5 2
-
2016-07-07 20:14
Feta jest OK (2)
- 6 2
-
2016-07-07 21:57
Ser Feta (1)
- 1 1
-
2016-07-08 07:48
feta
Szybka feta
- 0 0
-
2016-07-08 12:58
W sumie gdy nie będą już dostępne bilety na koncert muzyki filmowej to z oddali też coś usłyszę i zobaczę?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.