• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Planuj tydzień: rajdy, psy, Faraon i Anna Netrebko

Borys Kossakowski
20 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski odbędą się w Gdyni i Sopocie.

Tak wyglądały rajdy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski dwa lata temu.

Górskie mistrzostwa Polski w Sopocie? Tak, wszystko jest możliwe! I to nie wynik wysokich temperatur. Oprócz tego: premiera "Faraona" w Teatrze Wybrzeże (próby odbywały się w adekwatnych warunkach pogodowych), wystawa psów rasowych i piękna Anna Netrebko w roli Łucji.Piątek, 21 sierpnia
No to znów piąteczek. Kto by pomyślał, że te piątki tak jeden po drugim będą lecieć?! Skoro już więc jest ten piąteczek, to trzeba coś zaplanować. Jeśli nie zamierzacie się wyautować na kaszubskiej daczy czy rewskim cyplu, oto kilka propozycji.

Jeśli lubicie ryk silników i skowyt cylindrów, to po zakupach w Rivierze zajrzyjcie na parking. To tam się odbędą badania techniczne przed 18 Grand Prix Sopot - Gdynia Górskich (!) Samochodowych Mistrzostw Polskich. Auta na trasę wyjadą w sobotę o godz. 10. Będą emocje, bo to ponoć trasa dla kozaków. Miejmy nadzieję, że kozakami okażą się chłopcy z Lechii Gdańsk, którzy w tym sezonie w Ekstraklasie zwyciężają (delikatnie mówiąc) niechętnie. W piątek okazja na przełamanie, czyli mecz z Górnikiem Łęczna.

Miłośnicy polskiej muzyki z nutką alternatywy otrzymają w piątek twardy orzech do zgryzienia. W Zatoce Sztuki wystąpią ci, co "zwiedzają cały świat", czyli Fisz i Emade. W Muzeum Emigracji zaś wystąpi czarująca dama polskiego elektro - czyli Kari. Zamiast polsatowskiego festiwalu muzycznego, w tym roku zorganizowano Sopot Festival - Muzyczne Lato w Sopocie. Najpierw wystąpią Lemon, Sylwia Grzeszczak i Mrozu z autorskim repertuarem, a później Sinatrę zaśpiewają nam m.in. Kasia Cerekwicka, Weronika Korthals czy Łukasz Zagrobelny.

Do Sopotu zresztą warto przyjechać wcześniej, bo trwa festiwal Literacki Sopot, podczas którego można od rana załapać się na czytanie, dyskusje, spotkania z autorami i wiele innych atrakcji. Nie zapominamy też o premierze "Faraona" w Teatrze Wybrzeże. Powieść Bolesława Prusa na język sceniczny przełożył reżyser Adam Nalepa.

Wystawa Psów Rasowych w Sopocie

Tak wyglądała poprzednia edycja Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Sopocie.

Sobota, 22 sierpnia
"Kasa, misiu, kasa" - tak, cytując klasyka, prezentuje się zestaw kluczowych wartości współczesnego obywatela Ziemi. Co do rodziny - to, okej, warto mieć kogoś, kto ci poda szklankę wody na łożu śmierci, ale bez przesady. Takim zestawom wartości sprzeciwia się festiwal Slot, który stawia na relacje, interakcje i rozmowy. Nie będzie wielkich gwiazd, bo relacje z gwiazdami są raczej jednostronne. Będzie zaś dużo miejsca na zrozumienie drugiego człowieka.

Dużo radości, przytulania i uśmiechów będzie na Festiwalu Kolorów, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych. Na głównej scenie zagra m.in. Marika i Mesajah, a pod sceną widzowie będą wyrzucać w górę różnobarwny pył, który pokoloruje całą publiczność we wszystkich kolorach tęczy.

Dużo ciekawych dźwięków w wykonaniu lokalnych artystów znajdziecie zaś w klubach Ucho i Spółdzielnia. Ten pierwszy organizuje "Prawy sierpniowy" - czyli rockowy zestaw trójmiejskich (i nie tylko) artystów (m.in. Cisza Nocna, Ars Liber). W Oliwie zaś będzie można posłuchać Pete True - byłego lidera zespołu Absyntia. Tym razem w wersji akustycznej.

Ale wszystkie dźwięki schodzą na bok, jeśli zamiast muzyki wolicie radosne poszczekiwanie swojego czworonoga. Przez cały weekend na sopockim hipodromie trwa Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Kabaret Moralnego Niepokoju

Kabaret Moralnego Niepokoju wystąpi w Pick'n'rollu.

Niedziela, 23 sierpnia
Premiera światowa War Horns, czyli utworu na dziesięć waltorni poświęconego ofiarom II wojny światowej, napisanego przez Pawła Pudło, będzie ozdobą koncertu, który zakończy VII Solidarity of Arts - festiwal, który zaczął z wysokiego C i... nadal się rozwija.

Nieopodal (w ECS) zobaczymy zaś premierę Teatru Stocznia w ramach projektu "Zrozumieć sierpień". Będzie to opowieść o gdańskich wdowach, izolatorkach i robotnikach. Zobaczymy historie dramatyczne, realistyczne i sentymentalne. O oprawę muzyczną zadbają muzycy związani z zespołami Popsysze i Remont Pomp (Jarek Marciszewski i Tomasz Antonowicz).

Zanim zanurzymy się w wieczorne atrakcje, w ciągu dnia warto wybrać się na rowerowe zwiedzanie Zaspy z Jarkiem Orłowskim (w programie cała kolekcja Malarstwa Monumentalnego) albo na Kulturalny Tor Przeszkód na Siedlcach. W programie gra miejska, warsztaty fotograficzne i... słodkie wypieki. Weźcie koce.

A komu humor się psuje z powodu końcówki lata, niech zajrzy do Pick'n'rolla w Sopocie, gdzie zaprezentuje się Kabaret Moralnego Niepokoju. Ich najnowszy program to "Jerzyk dzisiaj nie pije".

Anna Netrebko będzie gwiazdą opery "Łucja z Lammermooru" z Metropolitan Opera granej na dużym ekranie przez Multikino. Anna Netrebko będzie gwiazdą opery "Łucja z Lammermooru" z Metropolitan Opera granej na dużym ekranie przez Multikino.
Poniedziałek, 24 sierpnia
Podobno europejscy milionerzy bardzo cenili sobie transatlantyckie loty Concorde'm, ponieważ dzięki temu samolotowi mogli wyskoczyć na spektakl do nowojorskiej Metropolitan Opera. Francusko-brytyjski samolot naddźwiękowy potrafił pokonać Atlantyk w nieco ponad trzy godziny. Dzisiaj już Concorde'y nie latają, ale opery z "Met" grają w... kinie. A dokładnie w Multikinie. Tym razem będzie to "Łucja z Lammermooru", a w roli tytułowej Anna Netrebko oraz Piotr Beczała (jako Edgar, ukochany Łucji).

Wtorek, 25 sierpnia
Sierpień to miesiąc, w którym wspominamy legendarne porozumienia sierpniowe, a słowo Solidarność odmieniane jest na wiele sposobów, w różnych miejscach, na rozmaitych festiwalach. Często jednak sens i treść słowa solidarność zupełnie umyka, tak twórcom, jak i odbiorcom. Żeby przyjrzeć się bardziej "o co kaman" w tej Solidarności, warto wybrać się do Państwowej Galerii Sztuki na wystawę poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu - ikonie ruchu solidarnościowego.

Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej - wisienka na torcie. Gra (jakby powiedzieli w Sfinksie) Sam Kierownik, czyli dyrektor artystyczny festiwalu Roman Perucki (organy) oraz flecista Łukasz Długosz.

Kto woli zaś lżejsze dźwięki i otwarte przestrzenie, niech się wybierze do Opery Leśnej na koncert Henry David's Gun - czyli projekt Wawrzyńca Dąbrowskiego, będący hołdem dla muzyki Nicka Cave'a czy Bon Iver.

A może tak poskakać po trzepakach, jak za dawnych czasów?

Tak wyglądał Festiwal Parkour w 2013 roku.

Środa, 26 sierpnia
Dzień poświęcamy na relaks w towarzystwie ptaków. Wybieramy się na obserwacje przyrodnicze do rezerwatu Mewia Łacha. Kładziemy się na piachu z lornetką i patrzymy w dal. Im dalej, tym lepiej. Wieczorem zaś lądujemy na mistycznym, hip-hopowo-reggae'owym koncercie Matisyahu w B90. Artysta, który niedawno występował na festiwalu Open'er, zrzucił już jarmułkę i zgolił brodę, ale nadal pozostaje głęboko wierzący i uduchowiony.

Nie zapominamy też o festiwalu "Gdyby kózka nie skakała..." - czyli Międzynarodowym Festiwalu Parkour, który odbędzie się na Hali AWFiS w Gdańsku.

Bursztyn, złoto, srebro, diamenty - wszystko to znajdziecie na targach Ambermart w Amber Expo. Bursztyn, złoto, srebro, diamenty - wszystko to znajdziecie na targach Ambermart w Amber Expo.
Czwartek, 27 sierpnia
Najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty. I bursztyn! - dorzucą żony jubilerów z Pomorza. Ozdoby wykonane ze "złota Bałtyku" będą ozdobą targów Ambermart, czyli letniego, młodszego brata Amberifu.

A wieczorem odbędą się dwie imprezy muzyczne ze skrajnie odmiennym podejściem do problematyki prezentacji tekstu piosenek. Pierwsza - "Kocham i nienawidzę" to recital piosenek z tekstami Marka Koterskiego (jak twierdzą autorzy - piosenek "do czytania"). Drugi to Drrrrama Festiwal - czyli przegląd kapel metalowych, w których najprawdopodobniej nie zrozumiemy żadnego słowa z wyśpiewywanych tekstów. Czyli niech żyje Kaka Demona.

Opinie (19) 2 zablokowane

 • W gdynskim Muzeum Emigracji wystapi czarujaca dama polskiego elektro czyli Kari (2)

  Ki czort?

  • 13 0

  • incognito? (1)

   Ja tak samo nie znam muzyki Fisza i Emade czy jak się zwą, niby gwiazdy ale jednak chyba słaby ze mnie znawca. Ich beaty kojarzę, ale nie wiedziałem że to oni to robią. Hmm i nieźle że grają w Zatoce Sztuki, myślałem że ten lokal ma jakieś problemy ale najwyraźniej wyszli na prostą.

   • 2 2

   • no...

    mieli problemy, ale to dlatego ze KTOS zapalacil hejterom za szkalowanie Zatoki. wedlug mnie powinny na tym polu dochodzic swoich praw w sadzie. Bo nie moze byc tak, ze kazdy sobie moze oczerniac kogokowiel bezpodstawnie

    • 1 4

 • (3)

  Nie rajd a wyścig.
  Rajdy i wyścigi (w tym górskie, chociaż zasady mają podobne do rajdów) to dwie zupełnie różne dyscypliny sportu. To jak stwierdzić, że rzut młotem i oszczepem to to samo bo się rzuca.

  • 6 0

  • logiki tu nie widzę

   W rajdach jeździ się na czas. W wyścigach chodzi o wyprzedzanie innych i przyjechaniem pierwszym na metę. Więc dlaczego GSMP nazywany jest wyścigiem, skoro auta są puszczane pojedynczo (nie ścigają się ze sobą) i brany pod uwagę jest tylko czas (tak samo jak w rajdach). Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego taka impreza jest nazywana WYŚCIGIEM?

   • 0 0

  • zazdroszczę wam problemów

   • 2 0

  • różnice

   Idea wyścigów jest podobna do rozgrywania odcinków specjalnych w trakcie rajdów samochodowych. Istnieje jednak wiele istotnych różnic. Wyścigi GSMP rozgrywane są w terenach mocno pofałdowanych lub cała trasa prowadzi pod górę, start znajduje się znacznie niżej niż meta (nawet do 100150 m), trasa wyścigu wiedzie po nawierzchniach asfaltowych, kierowca sam znajduje się w samochodzie podczas podjazdu (bez pilota), samochody są wyposażone w opony typu slick, zawodnicy są podzieleni na klasy wg pojemności i stopnia modyfikacji pojazdu.

   • 0 0

 • (1)

  Ale imprezy .....szkoda gadać ,grunt że ma być sprośnie a gawiedż ma się cieszyć

  • 4 4

  • No... A najbardziej sprośna to ta wystawa psów rasowych jest. A fe!
   /ironia mode off

   • 0 0

 • netrebko (2)

  totalne beztalencie ktore zyje tyklo dzieki psedowielbicielom ktorzy chodza na koncerty, bezdzietna, jeden kochanek za drugim, takze zaden wzor do nasladowania

  • 5 11

  • a.netrebko

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Znana-rosyjska-spiewaczka-Anna-Netrebko-przekazala-milion-rubli-na-potrzeby-opery-w-Doniecku,wid,17089201,wiadomosc.html?ticaid=115712

   • 2 0

  • Napisz prosze o swoich talentach i osiagnieciach

   Zapewne masz ich wiele!
   Pierwszy to talent do ortografii!
   Zauwazylem.

   • 0 0

 • Juz,juz myslalem,ze...

  Anna Netrebko wystapi w Gdansku!

  • 0 4

 • nieźle (3)

  się zapowiada weekend. Ja wbijam do Zatoki na koncert bo Fisz to dla mnie przekozak, więc na bank się nie zawiodę ;) Pewnie jeszcze na Kabaret Moralnego Niepokoju skoczę, też są dobrzy :)

  • 3 0

  • co do lokalu (1)

   Aaa też słyszałem że są bardzo dobrzy, szkoda że w necie już nie ma biletów, no ale trudno się mówi, innym razem ich odwiedzę, a w Zatoce już byłem, podobało mi się, ale nie mam ciśnienia żeby iść tam na siłę ;)

   • 0 0

   • O tak bym rzekła

    Lokal jak lokal, w sumie atmosfera i wystrój niezłe, w zależności dość tłoczno, może nie ma rewelacji i warto wbić ale tak jak piszesz, do Zatoki bez ciśnienia. A najlepiej jest tam właśnie w mniej popularnych godzinach, cisza i spokój, a przy okazji można wpaść na jakąś wystawę.

    • 1 0

  • koncert

   ja tak żałuje, że nie będzie mnie na koncercie Fisza :( bawcie się dobrze i czekam na relacje! Fisz to kocur a w Zatoce na pewno da świetny występ!

   • 1 0

 • kole w oczy, co? (1)

  Pani Netrebko jako czołowa wielbicielka krwawej działalności niejakiego Putina powinna mieć zakaz wjazdu do wszystkich demokratycznych krajów. Niech śpiewa dla ruskich zbrodniarzy w Doniecku, a u nas nic po niej.

  • 7 1

  • Tobie głąbie niech śpiewa chór wujów z UPA. Oby nie nad grobem.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (21 opinii)

(21 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie były kazamaty w Gdańsku?