• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Planuj tydzień: studenci balują, w muzeach gorąca noc

Borys Kossakowski
14 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Przyzwyczailiśmy się do obecności Katarzyny Figury w Teatrze Wybrzeże. Tym razem pojawi się w sztuce "Tresowane dusze". Premiera w piątek. Przyzwyczailiśmy się do obecności Katarzyny Figury w Teatrze Wybrzeże. Tym razem pojawi się w sztuce "Tresowane dusze". Premiera w piątek.

Studenci rozhulali się, jak co roku. Technikalia, Delfinalia - na każdej uczelni trwa jakaś impreza. W sobotnią noc zaś imprezować będą muzealnicy, którzy zapraszają na Noc Muzeów. W Teatrze Wybrzeże dwie premiery, na PGE Arenie - mecz przyjaźni, a w Dream Clubie... wernisaż fotografii.Piątek, 15 maja
Studenci rozkręcają się na dobre. Gdy kończą fetować medycy (koncertem Łąki Łan i Popsysze), zaczynają "delfinki", czyli studenci Akademii Morskiej w Gdyni. Na tamtejszym kampusie zaprezentują się w ramach Delfinaliów m.in. Ten Typ Mes, Pokahontaz, Indios Bravos czy Bracia Figo Fagot. Studencka beztroska szykuje się także w Żaku, który organizuje "amerykańską" domówkę o francuskiej nazwie Le Żak.

Nieco mniej pogodnie zapowiada się premiera spektaklu "Tresowane dusze" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Sztuka na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej skupia się nieczystych grach dziennikarskich, gazetowych manipulacjach i rozmijaniu się z prawdą. Sztuka nienowa, ale temat aktualny. W obsadzie m.in. Katarzyna Figura.
Nieczystej gry (miejmy nadzieję) nie będzie na PGE Arena, gdzie w meczu przyjaźni spotkają się Lechia Gdańsk i Wisła Kraków. Lechia walczy o europejskie puchary. Da radę?

Przez cały weekend w Rënku trwa Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem Wiosna w ogrodzie. Jeśli nie interesuje was ogrodnictwo (nawet to balkonowe), to może skusicie się na szeroką ofertę producentów win i miodów pitnych (a także żywności ekologicznej)?
Ja zaś z chęcią się wybiorę na spotkanie z Wojciechem Eichelbergerem, który opowie o pokoleniach "zdradzonych przez rodziców" i o rodzicach, którzy nie bardzo wiedzą, co robić z dziećmi w XXI wieku.

W sobotę czeka nas szaleństwo Nocy Muzeów i długo oczekiwane otwarcie Muzeum Emigracji. W sobotę czeka nas szaleństwo Nocy Muzeów i długo oczekiwane otwarcie Muzeum Emigracji.

Sobota, 16 maja
Noc Muzeów to noc oblężenia. Gmachy, które na co dzień świecą pustkami (chyba że akurat przyjechała szkolna wycieczka), nagle nocą szturmowane są przez setki fanów historii (i) sztuki. Wieczorne i nocne szaleństwa muzealników zataczają coraz szersze kręgi, o czym świadczy koncert zespołu Skalpel, który odbędzie się w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności. Tego dnia odbędzie się też długo oczekiwane otwarcie gdyńskiego Muzeum Emigracji, w ramach którego zaprezentuje się Mika Urbaniak (tu uwaga - większość atrakcji muzeum przygotowało na niedzielę).

Z kolei naprzeciwko ECS, na konstrukcji powstającego właśnie budynku Tryton, zobaczymy wielkoformatową prezentację o industrializmie stoczniowym i historii Pomnika Poległych Stoczniowców. Prezentacja zdjęć będzie przeplatana pokazem laserowym, który skalą obejmie całą konstrukcję obiektu.

Gdynia będzie tętnić życiem kulturalnym, bo również w sobotę startuje Festiwal R@port. Impreza połączona będzie z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i obejmie sześć spektakli konkursowych oraz wydarzenia i spektakle towarzyszące (m.in. "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki). Zaś w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się pierwszy Dron Festiwal, czyli festiwal filmów wykonanych za pomocą urządzeń latających (tzw. dronów). Towarzyszyć mu będą zawody modeli zdalnie sterowanych.

W niedzielę wracamy do Teatru Wybrzeże na premierę "Portretu damy" w reż. Eweliny Marciniak. W niedzielę wracamy do Teatru Wybrzeże na premierę "Portretu damy" w reż. Eweliny Marciniak.

Niedziela, 17 maja
Wracamy do Teatru Wybrzeże na kolejną premierę. Tym razem złowieszczy melodramat "Portret damy" w reż. Eweliny Marciniak. W sztuce na podstawie powieści Henry'ego Jamesa zobaczymy erotyczną przygodę pewnej Amerykanki, która zaprowadzi ją na skraj przepaści.

Znacznie weselej powinno być na koncercie Ala di Meoli - wirtuoza gitary, który przedstawi utwory ze swej najnowszej płyty nagranej w hołdzie Beatlesom. Uśmiech artysty i lekkość, z jaką jego palce przebiegają po gryfie, wprawią jego fanów z pewnością w zachwyt.

Trójmiejskie derby piłkarskie prawdopodobnie nie dojdą do skutku z powodu niechęci klubów z Gdańska i Gdyni. Takich problemów nie mają rugbyści, którzy regularnie mierzą się ze sobą w różnych rozrywkach. Tym razem staną naprzeciwko siebie Ogniwo Sopot i Lechia Gdańsk. A w KinoPorcie w Gdańsku - przegląd filmów krótkometrażowych "Short Films", na którym zobaczymy m.in. filmy nominowane do Oscara.

O piosenkach Lecha Janerki opowie w poniedziałek Przemysław Zawrotny. A tu - sam Lechu.


Poniedziałek, 18 maja

Fani Lecha Janerki (do których się zaliczam) spotkają się w bibliotece przy ul. Obr. Wybrzeża w Gdańsku, gdzie wykład o twórczości i fenomenie tego artysty przedstawi Przemysław Zawrotny. Bo jak tu nie kochać Lecha, który śpiewa: "Wstawać i pracować, i mieć nie bardzo lubię, nie bardzo chcę". W bibliotece na Niedźwiedniku zaś pojawi się Joanna Marat, autorka powieści pt. "Jedenaście tysięcy dziewic" - osadzonego w gdańskich realiach kryminału, którego bohaterem jest nie stroniący ponoć od kieliszka policjant Koszmarek.

Program Bałtyckiego Festiwalu Nauki trudno ująć w kilku słowach. Lepiej obejrzeć film, jak było rok temu.


Wtorek, 19 maja
Akademicy z Gdyni jeszcze pewnie wypoczywają po Delifinaliach, a tu już ruszają "do boju" technicy i spółka z Politechniki Gdańskiej. W ramach tygodnia Technikaliów m.in. liczne rajdy, dzień sportu, integracje studenckie i koncerty Oddziału Zamkniętego, kandydata na prezydenta Kukiz i Piersi, zespołu Big Cyc i Lady Pank, które pojawią się na Targu Węglowym w piątek w ramach Dni Miasta.

Równolegle na Uniwersytecie Gdańskim startuje Bałtycki Festiwal Nauki. W ramach imprezy - setki wykładów, spotkań i pokazów dla kilku- i stulatków.

Środa i czwartek to dwie wyprawy w "zimne kraje". Na pierwszą z nich zaprasza... Dream Club, a na drugą Bunkier. Środa i czwartek to dwie wyprawy w "zimne kraje". Na pierwszą z nich zaprasza... Dream Club, a na drugą Bunkier.

Środa, 20 maja
Dream Club to miejsce, które na co dzień kojarzy się z upojnymi zabawami do rana i dość frywolną atmosferą, podkręcaną przez legendarne już dziewczęta bujające się na huśtawkach nad tańczącymi. Tym razem jednak w klubie odbędzie się coś "z zupełnie innej beczki". "Kadry" to wernisaż fotografii wykonanych przez kadrę naukową Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk podczas ekspedycji morskich i polarnych. W programie krótka opowieść o badaniu mórz, oceanów i Arktyki w wykonaniu profesora Jana Marcina Węsławskiego.

Czwartek, 21 maja
Jeszcze chwilę zostajemy w "zimnych krajach" i... w klubie. Bunkier zaprasza na spotkanie podróżnicze z Piotrem Horzelą, który opowie o swoim półtorarocznym pobycie na Antarktyce. Będzie o pingwinach, krabojadach i... cieleniu się lodowców.

British Council i Multikino zapraszają zaś na retransmisję spektaklu "Poważny problem" Toma Stopparda ("Zakochany Szekspir", "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją", "Arkadia") w reżyserii Nicholasa Hytnera. Tytułowy problem to pytanie, które stawiają sobie bohaterowie: "Czym jest świadomość"?

Opinie (14) 6 zablokowanych

 • "studenci balują" (3)

  Robactwo, bo tak należałoby nazwać 80% tych robaków z europeistyk i kulturoznawstwa, socjologii itp., balują przecież cały rok.

  • 41 24

  • (1)

   czuję zazdro :)

   • 3 7

   • a czego tu zazdrościć

    że będzie potem bezrobotny???

    • 7 1

  • przepraszam za plusa:) ale poperam

   • 1 0

 • "długo oczekiwane otwarcie Muzeum Emigracji" (2)

  Chyba przez szczura i urzędasów z UM, bo wszyscy będą mieli tam ciepłe posadki za naszą kasę.

  • 20 5

  • muzeum emigracji (1)

   to teraz ci co wyemigrowali beda mieli gdzie przesylac swoje wyciagi bankowe z"imponującą "kwotą zarobków i swit focie z egzotycznych podróży

   • 7 0

   • xxx

    zazdrosc

    • 0 3

 • Chyba się rozerwę...

  Granatem ;-)

  • 3 3

 • Chaos (1)

  Niewiela zrozumiałem z tego opisu - kto gdzie kiedy?

  • 15 0

  • ełeleelelęłęęłęęleeee, ligalajzit dą kritisajzit! 420!

   • 8 1

 • Delfinalia

  Delfinalia to impreza studentów nie tylko AM, ale również AMW. Wypadałoby podawać pełne informacje.

  • 3 3

 • Uprzejma uwaga

  Bałtycki Festiwal Nauki najlepiej ilustruje zacofanie i mizerię polskich naukowców.
  Od co najmniej pięciu lat pokazują dokładnie to samo, tyle że oferta... kurczy się.
  Trudna prawda, ale prawda...

  • 5 0

 • Kiepski tekst

  Długi tekst bez ładu i składu. Jakieś zabawy słowem i upiększacze jak dla idiotów. Panie Borysie, czy gdyby nie napisał Pan o Kukizie, że był kandydatem, to byśmy nie wiedzieli? "Jeszcze chwilę zostajemy w "zimnych krajach" i... w klubie" - czy to potrzebne wprowadzenie? Ehhh...apeluję o utrzymanie poziomu!

  • 6 0

 • wątpię, żeby Kukiz pojawił się we wtorek na koncercie...

  zweryfikujcie. Raczej marne sznase.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika (27 opinii)

(27 opinii)
jarmark

II Baltic Opera Festival 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
33 - 280 zł
opera / operetka, festiwal teatralny

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

70 - 120 zł
Kup bilet
festiwal teatralny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza niedziela Jarmarku św. Dominika to tradycyjnie: