Wiadomości

stat

Podróż to sposób na odnalezienie siebie - relacja z "Kolosów"

Trzeba spełniać marzenia, żeby robić miejsca na nowe. Aby to zrobić, czasem trzeba pojechać na koniec świata.


Niektórzy do podróżowania podchodzą wyczynowo. Zdobywają szczyty, pokonują lodowce, eksplorują jaskinie. Dla innych najważniejsze jest "bycie w drodze", a najważniejsza wyprawa, to wyprawa w głąb siebie. Jeszcze inni traktują podróżowanie, jako sposób na naukę o innych kulturach lub... integrację rodziny. Jeżdżą z dziećmi na rowerach po Europie. Wszyscy spotykają się co roku w Gdyni na Kolosach - Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.Kolosy odbywają się w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia i potrwają do niedzieli. Najważniejsza jest tu atmosfera, a budują ją, jak wiadomo, ludzie. Uczestnicy spotkań nie boją się marzyć i nie obawiają się spełniać swe marzenia. Przyjeżdżają wielcy mistrzowie, którzy mają na koncie dziesiątki wypraw i uczniowie, którzy swą pierwszą prawdziwą podróż dopiero planują. Jedni siedzą na fotelikach zerkając w laptopy i komórki, inni po prostu leżą na podłodze, opierając głowę o śpiwór lub futerał od gitary.

- Jesteśmy dumni z tej imprezy - mówi Agnieszka Krasińska, z Urzędu Miasta w Gdyni - współorganizatora imprezy. - Zaczęło się od spotkań w kameralnym gronie, a dziś na Kolosy przychodzi kilka tysięcy ludzi. Ta popularność świadczy, że impreza zmierza w dobrym kierunku.

Główny program składa się z cyklu prelekcji, podczas których podróżnicy opowiadają o swoich dokonaniach. Swe relacje ilustrują fotografiami oraz filmami. Podczas imprezy można odwiedzić też stoiska producentów odzieży outdoorowej oraz wydawnictw podróżniczych. Ciekawym punktrem będzie seminarium poruszające temat podróży seniorów.

- Mam na koncie podróże do pięćdziesięciu czterech krajów - mówi dr Henryk Ganowiak, były pracownik Morskiego Instytu Rybackiego, obecnie na emeryturze. - Ostatnio odwiedziłem Hawaje, gdzie miałem okazję zobaczyć erupcję lawy do oceanu. Choć nogi nie pozwalają na dźwiganie plecaka, nie wyobrażam sobie życia w kapciach, przed telewizorem.

Prawdziwy podróżnik nie przejmuje się przeciwnościami losu, choć każdy walczy z nieco innymi. Jedni zmagają się z mrozem, wiatrem i szczelinami lodowymi. Dla innych przeszkododą jest niski budżet wycieczki. Wielu osobom wydaje się, że narodziny dzieci są równoznaczne z końcem wypraw. Niekoniecznie.

- Jeździmy od piętnastu lat na rowerach, od jakiegoś czasu towarzyszą nam nasze dzieci: sześcioletni syn i trzyletnia córka - opowiada Maciej Mężyński. - Nie mamy samochodu, nie mamy telewizora, pieniądze wydajemy na nasze wyjazdy. Ostatni trwał sto dni, podczas których udało się przejechać trasę od Bratysławy do Rzymu. Wszystko mamy swoje: kuchenki, ładowarki na dynamo, nawet prysznic turystyczny ze sobą wozimy.

Na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników przyznawane są co roku Kolosy: nagrody za osiągnięcia podróżnicze. Statuetka jest wzorowana na tajemniczych posągach z Wyspy Wielkanocnej, zwanych właśnie Kolosami. W piątek Super Kolosem za całokształt osiągnięć został nagrodzony Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Pozostałe nagrody zostaną wręczone w niedzielę.

Również w niedzielę będzie można spotkać jednego z gości specjalnych imprezy, Jerzego Adamuszka. W Księdze Rekordów Guinessa do dziś widnieje jego wyczyn z 1986 roku. Przejechał wówczas dystans 23,5 tysiąca kilometrów, z Alaski do Ziemi Ognistej w ciągu osiemnastu dni i jedenastu godzin. Na środek transportu wybrał krążownik szos: cadillaca ellegance, rocznik 1979.

- Jako emigrant chciałem zrobić coś, co by mnie jakoś wyróżniało - wyznaje Adamuszek, który od trzydziestu lat mieszka w Kanadzie. - To był mój sposób na odnalezienie samego siebie, na obcej ziemi.


Kliknij po całościowy program imprezy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (64)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

15

listopada

Oaza wolności. Spotkanie z ... Gdynia, Hala Targowa

16

listopada

Narracje 2018 Gdańsk, Oliwa

27

listopada

Kuba Kornacki i zespół Kana... Gdynia, Teatr Muzyczny

Kultura

Nie żyje piosenkarka Regina Bielska
Nie żyje piosenkarka Regina Bielska
Trójmiejscy pisarze pod fałszywym imieniem. O pseudonimach literackich
Pseudonimy trójmiejskich pisarzy

Kulinaria

W Protokulturze śmiałkowie jedli najostrzejsze papryczki świata
Jedli najostrzejsze papryczki świata
Święto młodego wina i historie unikatowych roczników
Unikatowe roczniki i święto młodego wina

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: Narracje i dużo koncertów
Planuj tydzień: Narracje i dużo koncertów

    Najczęściej czytane