• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poprowadziłam ślub przyjaciółki. Na czym polega ślub humanistyczny?

Aleksandra Wrona
30 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Ślub humanistyczny nie ma wymogów dotyczących miejsca, dekoracji czy przebiegu uroczystości. Parę młodą ogranicza jedynie wyobraźnia. Ślub humanistyczny nie ma wymogów dotyczących miejsca, dekoracji czy przebiegu uroczystości. Parę młodą ogranicza jedynie wyobraźnia.

Wiosna to już tradycyjnie początek sezonu ślubnego. Coraz cieplejsze dni, kwitnące kwiaty, zielone łąki to idealna sceneria do ślubu, szczególnie jeśli planujemy go wziąć w plenerze. Dotychczas zgodę na taką plenerową ceremonię musiał wyrazić urzędnik, jednak coraz większą popularnością cieszą się śluby humanistyczne.Wesele: sale okolicznościowe


Jaki był Twój ślub?

Ślub humanistyczny - co to?Ślub humanistyczny to symboliczna ceremonia, która nie niesie za sobą żadnych skutków ani w świetle prawa, ani Kościoła. Jest ona prowadzona przez celebranta, którym może być ktoś z rodziny lub przyjaciół pary i przebiega według scenariusza wymyślonego przez parę młodą. Może, ale nie musi kończyć się złożeniem przysięgi i wymianą obrączek. Wszystko to jest kwestią wyboru.

Wiele par traktuje dzień ślubu jako jeden z najważniejszych dni w życiu. Wiążą się z tym wielkie nadzieje, że ceremonia będzie wzruszająca, wyjątkowa i zapadnie w pamięci wszystkim gościom. Niestety przebieg ślubu cywilnego (nawet w pięknych okolicznościach przyrody) jest mocno sformalizowany, a urzędnicy nie są skłonni do ustępstw i modyfikacji. Ślub humanistyczny daje znacznie więcej możliwości przeżycia tego momentu tak, jak tylko para młoda sobie wymarzy.

Ślub humanistyczny - formalnościA co z kwestiami formalnymi? Tu niestety nie ma wyjątków i para, która chce w świetle prawa stać się małżeństwem, prędzej czy później musi wziąć ślub cywilny w obecności urzędnika. Część osób decyduje się połączyć obie ceremonie, wtedy najpierw wydarzenie prowadzi urzędnik, a później celebrant. Niektórzy decydują się na wzięcie ślubu cywilnego dzień lub kilka dni wcześniej, jedynie w obecności świadków, po czym w "dniu zero" odbywa się już tylko ceremonia humanistyczna i wesele.

Może cię zainteresować: Co wręczyć młodej parze?Zaletą ślubów humanistycznych jest to, że mogą je brać też pary jednopłciowe lub mieszane narodowo, którym zależy na dwujęzycznej ceremonii. W zeszłym roku z tego rozwiązania chętnie korzystały pary, które ze względu na pandemię musiały wziąć ślub cywilny w okrojonym składzie i przełożyć wesele.

Jak wygląda taka ceremonia? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ w przeciwieństwie do ślubów cywilnych nie ma dwóch takich samych ślubów humanistycznych. Przede wszystkim para młoda musi wybrać celebranta, czyli osobę, która poprowadzi ceremonię. Może to być ktoś z rodziny lub przyjaciół albo osoba, która zajmuje się tym zawodowo. Następnie razem z celebrantem ustalany jest przebieg wydarzenia, które może zawierać m.in. samodzielnie pisane przysięgi, ulubione wiersze i utwory muzyczne, przemowy rodziny i przyjaciół, przekazanie sobie obrączek czy innych pamiątek ślubu.

Ślub humanistyczny pozwala na pełne zindywidualizowanie ceremonii. Często współtworzą ją rodzina i przyjaciele młodej pary. Ślub humanistyczny pozwala na pełne zindywidualizowanie ceremonii. Często współtworzą ją rodzina i przyjaciele młodej pary.

Ślub humanistyczny - poprowadziłam ślubJak już wspomniałam, do poprowadzenia ślubu humanistycznego wcale nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania, wystarczy dobra znajomość pary młodej i ich oczekiwań. W lipcu ubiegłego roku miałam okazję poprowadzić ślub moich przyjaciół. Agnieszka i Marek byli jednymi z "covidowych pechowców", którzy termin swojego wesela musieli przekładać aż dwa razy. Niepewni tego, czy wesele w ogóle się odbędzie, postanowili wziąć ślub kościelny w pierwotnie planowanym terminie. Obostrzenia minęły, termin zabawy weselnej został, a wraz z nim zaproszeni goście, którzy nie mieli możliwości być na ślubie. Trochę ze względu na nich, a trochę po to, by od nowa poczuć tamtą magię, zdecydowali się urządzić ślub humanistyczny.

Zobacz także: najmodniejsze torty weselneŚlub zaczęłam krótką opowieścią o tym, jak Agnieszka i Marek się poznali, później głos zabrali ich przyjaciele i rodzice. Była muzyka na żywo, odczyty wierszy, które para młoda do siebie napisała, wzruszające podziękowania dla rodziców, a na koniec wisienka na torcie, czyli samodzielnie napisane przysięgi, które wycisnęły łzy z oczu wielu gości.

Pewnie nie jestem obiektywna, ale zgadzam się ze zdaniem gości - to był najpiękniejszy ślub, na jakim byłam. Pełen śmiechu i wzruszeń, kameralny, osobisty, jedyny w swoim rodzaju. Może czasem warto wyjść poza utarte schematy i zrobić coś zupełnie po swojemu? Na przykład ślub.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (202)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

SARSA *jestem marta (1 opinia)

Kup bilet
pop

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
rock / punk

Kultura

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwsza niedziela Jarmarku św. Dominika to tradycyjnie: