- 1 Udane zamknięcie sezonu na 100czni (59 opinii)
- 2 Recenzja filmu "Zielona granica" (994 opinie)
- 3 Kos: Więckiewicz i Braciak odlecieli w kosmos (54 opinie)
- 4 Kreacje z gdyńskiego czerwonego dywanu (41 opinii)
- 5 Złote Lwy dla filmu "Kos" (173 opinie)
- 6 Do niedzieli trwają Dary Ziemi (59 opinii)
Prace studentów ASP w Plenum. Nie uwierzysz, co tworzą artyści!
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Ulica Elektryków ponownie połączyły siły. W piątek, 1 lipca, w Plenum odbyła się druga edycja wielkiego przeglądu prac studentów Art`em All, podczas której zaprezentowano ponad 160 prac ze wszystkich wydziałów ASP. Bogactwo stylów, technik i tematyki było tak ogromne, że chwilami trudno było uwierzyć, że niektóre z prac naprawdę wyszły spod rąk artystów plastyków. Bo kto by przypuszczał, że zobaczy na wystawie projekty przestrzeni osobistej pacjenta w szpitalach tymczasowych, legitymacji studenckiej czy urządzenia EKG do użytku domowego?
Wystawy w Trójmieście - Kalendarz imprez
To bez wątpienia wydarzenie bez precedensu. Aż 3 tys. m kw. postoczniowej, monumentalnej hali Plenum zostało wypełnionych ponad 160 pracami ze wszystkich wydziałów Akademii: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby i Intermediów oraz Architektury i Wzornictwa. Część z nich znalazła się na ekspozycji prosto po obronach dyplomowych.
Wystawa w imprezowym epicentrum Gdańska
Z miejscówką nie mogli lepiej trafić. Industrialna, przestronna przestrzeń Plenum w roli sali wystawowej spisała się znakomicie. Upał był niesamowicie dokuczliwy, dlatego po wejściu wiele osób kierowało swoje kroki w stronę baru, aby się nieco orzeźwić i później, ze szklanką napoju w ręku, spokojnie eksplorować wystawową przestrzeń. A ta była pełna niespodzianek.
- Przyszłam ze znajomymi pobawić się na ul. Elektryków, ale się rozpadało i ktoś poradził przeczekać deszcz w Plenum - opowiadała Emilia, studentka psychologii. - Kiedy usłyszałam, że to wystawa prac studentów ASP, to wyobrażałam sobie, że będą to głównie obrazy i rzeźby. No i może plakaty, bo wiem, że jest tam też Wydział Grafiki. No ale to, co zobaczyłam, bardzo przerosło moje oczekiwania. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że na akademii projektuje się też rzeczy wykorzystywane w codziennym życiu. O których nie pomyślelibyśmy, że są dziełami sztuki. A ktoś zaprojektował np. domowe urządzenie do EKG, ktoś inny zaprojektował kampanię społeczną, a jeszcze ktoś inny legitymację studencką, przy czym projekt dotyczył nie tylko jej strony wizualnej, ale i funkcjonalności. Jestem totalnie oszołomiona i gratuluję autorom świetnych prac.
Setki milionów złotych na ścianie. Kolekcja Wojciecha Fibaka do obejrzenia w Sopocie
Wystawę można oglądać do 17 lipca, za darmo
Prace wykonane zostały w przeróżnych technikach, a ta różnorodność - zarówno tematyczna, jak i formalna - dodaje wystawie niesamowitej energii i dynamiki.
- Początkowo ogarnąłem wzrokiem te największe prace - rzeźby czy obrazy - opowiadał Marcin, którego na wystawę przyprowadziła dziewczyna, studiująca na ASP. - Kiedy robiłem drugą rundkę wokół Plenum, postanowiłem przyjrzeć się tym, które wydawały się dość niepozorne. Im bardziej wczytywałem się w ich opisy, tym bardziej wprawiały mnie w osłupienie. Po tej wystawie z pewnością już nigdy nie powiem, że sztuka nie jest człowiekowi do niczego potrzebna. No i nie miałem pojęcia, że istnieje tyle technik. Z nazwami niektórych z nich spotkałem się po raz pierwszy.
Wystawę można oglądać do 17 lipca, każdego dnia od godz. 10, a wstęp jest wolny. I zapewniam, że warto to zrobić. Szczególnie jeśli o sztuce nie macie pojęcia, a terminy takie, jak serigrafia, linoryt czy wklęsłodruk nic wam nie mówią.
"Dej, mnie się należy" ma różne oblicza, czyli jaja z martwej natury na egzaminie do ASP
Sztuka, która poprawi nam jakość życia
Ja jestem pod szczególnym wrażeniem prac, które realnie mają szansę przyczynić się do poprawy standardu naszego życia, jak np. praca Adama Friedricha, zatytułowana "Przestrzeń osobista pacjenta w szpitalach tymczasowych", "Sen w architekturze. Przestrzeń wobec aspektów codzienności" - praca Martyny Komkowskiej, która postawiła sobie za cel stworzenie miejsca będącego reakcją na potrzeby osób zmagających się z zaburzeniami snu o różnych podłożach, czy "EKG do użytku domowego" Zuzanny Bartkowskiej.
Trudno przejść też obojętnie obok przekornej pracy "Polaków portret własny" Agnieszki Kicińskiej.
Przypomnę jednak, że w Plenum wystawiono ponad 160 prac i nie sposób w jednym artykule napisać o każdej. Za to wystawa jest przygotowana tak perfekcyjnie, a przekrój tematyki i technik tak ogromny, że warto wybrać się na nią osobiście, żeby wyrobić sobie własne zdanie. Szczerze do tego zachęcam.
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2022-07-02 11:59
byłem na wernisażu więc się wypowiem (1)
wystawa imponuje wielkością i zakresem, sztuka przeróżna, trudniejsza i łatwiejsza w odbiorze... Dobrze jest popatrzeć, jak młodzi ludzie patrzą na świat, komentują rzeczywistość, jak widzą też rolę sztuki w życiu człowieka. jest tyle prac, że każdy znajdzie coś co go zainteresuje, co się spodoba. Wystawa do obejrzenia za free, więc jeśli interesujecie się sztuką to powinniście ją zobaczyć. A jeśli nie interesujecie się sztuką, ale nie jesteście na nią zamknięci to tym bardziej.
- 32 5
-
2022-07-02 19:02
I nie trzeba płacić 350zl wstępu.
- 1 1
-
2022-07-02 18:01
Szkoda, że pod zdjęciami nie ma tytułów tych sfotografowanych prac.
- 4 1
-
2022-07-02 11:41
Przerost formy nad treścią. (4)
Chociaż nie. Spektakularna forma, która ma ukryć brak treści.
- 26 21
-
2022-07-02 11:42
i vice versa (2)
a jaką treść ma twój koment? Co wnosi? Byłeś, widziałeś? Zgłębiłeś trochę temat?
- 6 13
-
2022-07-02 11:50
Byłem , szkoda czasu
- 9 2
-
2022-07-02 12:57
Na przykład...
jakie umiejętności taki Stańczyk
- 3 0
-
2022-07-02 19:04
Byłeś, że się wypowiadasz?
I wiesz w ogóle, skąd się wziął podział na formę i treść?
- 1 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.