• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przegląd nowych trójmiejskich teledysków

Jakub Knera
25 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

W Trójmieście co chwilę powstają ciekawe i pomysłowe teledyski. Zapraszamy do naszego nowego cyklu, w którym będziemy prezentować klipy i ich twórców.
Poluzjanci, "Taki Pan"
Realizacja: Esy Floresy (Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk)


Esy floresy to trójmiejska pracownia animacji, która tworzy zarówno filmy reklamowe, interaktywne strony www jak i teledyski. Do tej pory przygotowali m.in. klipy dla byłego muzyka Lao Che, Krojca, Habakuka czy Pinnaveli. Ich najnowsze dzieło to animacja do utworu "Taki Pan" zespołu Poluzjanci.

W teledyskach najważniejsza dla mnie jest:

- Przyszły nam do głowy proste ilustracje jak z poradników z lat 60. oraz bardzo graficzny charakter obrazka - wyjaśnia Urszula Morga, która współtworzy pracownię wspólnie z Bartoszem Mikołajczykiem. - Iluzja przy oglądaniu, kiedy jedne elementy przechodzą w drugie albo okazują się być zupełnie czymś innym, wydała nam się trafnym sposobem na ukazanie w sposób lekki i przewrotny szukania swojego miejsca w świecie przez człowieka.

Bohater klipu teledysku wciąż wraca w to samo miejsce - na przystanek autobusowy. W międzyczasie próbuje odnaleźć się w świecie. Z czasem coraz więcej przebywamy w jego wyobraźni, dzięki której chce się wyrwać z rutyny, którą twórcy zobrazowali w formie szybkiego życia w mieście.

- Miasto zupełnie niespodziewanie staje się punktem wyjścia do wszystkich metamorfoz, jednocześnie będąc nowym bohaterem filmu. To ono staje się odzwierciedleniem marzeń, pragnień i poszukiwań bohatera - wyjaśnia Morga.

Przygotowanie teledysku trwało dwa miesiące, ale Esy Floresy nie spoczywają na laurach. Właśnie kończą pracę nad drugim klipem do dziecięcego projektu Bajkowa Drużyna, w którym pracują na ilustracjach Kasi Klich. Pracują także nad wizualizacjami do projektu, który wkrótce będzie miał swoją premierę w Trójmieście. Na razie jednak nie chcą zdradzać szczegółów.


Stendek "Touch"
Realizacja: Michał Magdziński


Pod względem kostiumów i kreacji to jeden z najciekawszych wideoklipów wyprodukowanych w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Teledysk do utworu "Touch" gdańskiego artysty Stendka to dzieło Michała Magdzińskiego, absolwenta gdańskiej ASP.

Kolorowe naklejki, race i masa kostiumów zwracają uwagę od samego początku i świetnie współgrają z elektroniczną muzyką Stendka.

- Bardzo szybko się nudzę, więc nie mogłem iść w fabułę, bo straciłbym zapał po miesiącu zdjęć - mówi Magdziński. - Powstała zatem seria mini-etiud, każda inna, więc i radość z wymyślania i realizacji była nieskończona. Pomysły na poszczególne ujęcia zacząłem kolekcjonować rok temu, zdjęcia powstawały od stycznia tego roku. W klipie widzimy około 10 proc. zabranego materiału.

Jak zapowiada Magdziński, w dalszym ciągu zamierza tworzyć teledyski - w planach ma stworzenie klipu dla innego trójmiejskiego muzyka elektronicznego, Ebola Ape.


Karol Schwarz All Stars, "Czarnobrązowy jest orzech laskowy"
Realizacja: Piotr Czerski, Karol Schwarz


Ostatnie wideo nie jest zupełną nowością, bowiem utwór "Czarnobrązowy jest orzech laskowy" publikowaliśmy już dawno temu. Teraz Karol Schwarz All Stars opublikował jego alternatywną wersję, która początkowo miała być pierwszą i oryginalną. Teledysk kręcony był z Piotrem Czerskim w Łosienicach, gdzie mieszka Szymon Albrzykowski.

- Chcieliśmy pokazać z różnych perspektyw, jak Szymon śpiewa z Asią Kuźmą - opowiada Karol Schwarz. - Mieliśmy plan, scenopis, nagrywaliśmy kolejne sceny. Ale kiedy kręciliśmy tę, w której Szymon i Asia śpiewają razem, przeszedł mnie dreszcz i poczułem, że to jest to ujęcie i nie potrzebujemy niczego więcej.

Jako pierwszy został więc wypuszczony klip tylko z jednym ujęciem.

- Mieliśmy do niego kilka ujęć. Asia uśmiecha się, ponieważ podkład muzyczny odtwarzaliśmy dwukrotnie szybciej, żeby w efekcie końcowym uzyskać efekt slow motion. Początkowo trudno było zachować powagę słysząc przyspieszonego "Orzecha", ale potem się przyzwyczaiła - tłumaczy Schwarz.


Mananasoko, "Parkowa 4"
Realizacja: Michał Andrysiak


Kolejny wideoklip z serii "Parkowa" (zobacz pierwszą część tutaj) przygotował Maciek Wojnicki, występujący pod pseudonimem Mananasoko. To dość nietypowy pomysł na wydawnictwo muzyczne, w którym muzyk rejestruje materiał grany na żywo.

- To efekt tęsknoty za żywym graniem - wyjaśnia. - Bardzo nie chciałem walczyć z rejestracją wszystkiego ślad po śladzie i przeciągającymi się miesiącami miksami, bo miałem poczucie, że powstanie muzyka wymęczona i nijak nieprzystająca do tego, co robię na koncertach.

Pierwsze trzy klipy zostały nakręcone wspólnie z Michałem Popczykiem, a kolejne trzy (w tym "Parkowa 4") z Michałem Andrysiakiem.

- Pierwsza trójka zrealizowana jest dokumentalnie i prosto, na czym początkowo bardzo mi zależało. Michał Andrysiak z kolei wprowadził kilka dość radykalnych rozwiązań, jak np. pocięcie obrazu na paski czy nagranie jednej części w sposób całkowicie nieostry - tłumaczy Wojnicki. - Sześć jednakowych klipów z chłopakiem pukającym w pudełko byłoby nudne, tak jest ciekawiej.

Tworzysz teledyski lub masz zespół, które wydał klip? Napisz do nas, a my chętnie napiszemy o Tobie.

Opinie (11) 1 zablokowana

 • Znowu jakieś hipstery

  • 25 6

 • Nie ma to jak clipy Legendarnego Buntownika Skiby

  w reżyserii pary Paszkiewiczów

  • 6 2

 • trójmiasto ftw

  Ta, zamiast tych hipsterów lepiej by pokazali jakąś kolejną dode albo inną skandalizującą idiotkę bez talentu i zdolności wokalnych za to z gołą d*pą i cyckami na wierzchu. albo jeszcze lepiej marylke rodowicz żeby odświeżali przez kolejne 30 lat.

  gawiedź będzie zadowolona. bo jak coś nie jest w mainstreamie to "paaaanie, to jakieś hipstery". zbyt inteligentne dla nas... my nie kumamy o co biega

  A w ogóle to co jak co, ale scenę muzyczną mamy w 3city zacną. Może nie jak we wrocku (szacunek) ale i tak jest z czego być dumnym.

  OBY TAK DALEJ MUZYCZNE TRÓJMIASTO! Czekamy na więcej!

  • 10 6

 • Super pomysł!

  Miejscową twórczość ogląda się przyjemniej:)

  • 2 2

 • Brawo Knera za takie znaleziska! (1)

  Nie ma co Knera znaczy jakość.

  • 4 5

  • "knera" znaczy...

   ..."nochal" po kaszubsku, a nie "jakość" :):):)

   • 0 0

 • A np ten? (1)

  a mnie się podoba ten http://trojmiasto. tv/Gentleman-Samoloty-2259.html?s=gentleman

  • 1 1

  • zobaczyłem z ciekawości

   Kawałek przeciętny, wokalista bez komentarza, teledysk - laska z psem oczywiste skojarzenie z bloody cape deftones. Szkoda że nie ma u nas kreatywnych zespołówy tylko copy boje wystylizowane przez reserved. Nie ma piwa.

   • 0 0

 • MM (1)

  Najlepszy jest Michała Magdzińskiego - nie znałam wcześniej jego muzyki i teledysków ale ten jest ok :)

  • 0 0

  • mnie się podoba audiofeels

   "ona robi loda mu" - alternatywny kawałek

   • 0 0

 • Bad Touch

  Myślę, że Lucy McRae i Bart Hess rzeczywiście poczuliby się teledyskiem Stendka dotknięci.  Nieładnie!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (37 opinii)

w plenerze, street food, jarmark

KIDS Station - Concert & Fun / Edycja Świąteczna (10 opinii)

96 - 198 zł
Kup bilet
muzyka filmowa, warsztaty, kiermasz, gry

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z wymienionych lokali jest klubem studenckim?