Przemek Dyakowski - info, skład, zdjęcia, dyskografia

Przemek Dyakowski

  • jazz,
  • muzyka improwizowana, eksperymentalna, noise
9 + / 2 -

O zespole:

Saksofonista, weteran polskiego jazzu.

Rozpoczął grę na saksofonie pod koniec lat 50-tych w zespole Zygmunta Koniecznego w słynnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Debiutował jako jazzman podczas Zaduszek Jazzowych w Filharmonii Krakowskiej w 1961 r. Po przeniesieniu się na Wybrzeże przez wiele lat związany z Klubem Studentów Wybrzeża Żak w Gdańsku m.in. w zespole Włodzimierza Nahornego. Pod koniec lat 60 współtworzył zespół Rama 111, w którym gra do dzisiaj. W ciągu lat 70 - tych Rama 111 przez 10 lat była zespołem Radia Gdańsk mającym swój program na antenie, dokonując setki godzin nagrań archiwalnych z muzyką jazzową i rozrywkową. Uczestniczył w Jazz Jamboree, koncertach w cyklu "Jazz w Filharmonii" (m.in. w Filharmonii Narodowej), w festiwalach i klubach Skandynawii.

Akompaniował na koncertach takim gwiazdom jazzu i muzyki popularnej jak Cab Calloway , Shirle Jones, Steve Allen, Bobby Short... i. in. Podczas GDYNIA SUMMER JAZZ DAYS towarzyszył angielskiej wokalistce jazzowej nr 1 Elaine Delmar.

Od jedenastu lat prowadzi autorską audycję jazową na antenie Radia Plus, od dwunastu Gdyński Sax Club. Od czterech lat wraz z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim gra w zespole "Swing Old Stars" legendarnego Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Na saksofonie tenorowym kontynuuje stylistyką Lestera Younga.

Od kilku lat występuje w zespole "Swing Old Stars" Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, "Follow the Soul" Piotra Lemańczyka, słyszymy go także w młodych zespołach grających muzykę alternatywną: "Chlupot Mózgu" Jacka Staniszewskiego, reaggowym "Dreadless" i "Ikenga Drummers" Larry\'ego Ok.Ugwu.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij