• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przepłyniesz 200 m w morzu? Nie igraj z losem

WOPR Sopot
10 lipca 2024, godz. 10:00 
Opinie (88)
Powrót do brzegu z takiej odległości może się często okazać niemożliwy. Powrót do brzegu z takiej odległości może się często okazać niemożliwy.

SUP-y, czyli deski (także dmuchane), na których pływa się przy pomocy wiosła, są coraz popularniejsze nad morzem. Pozornie spokojne spędzanie wolnego czasu na wodzie może okazać się jednak śmiertelną pułapką. Zwracają na to uwagę ratownicy sopockiego WOPR, który wszystkim użytkownikom SUP-ów czy dmuchańców zadają jedno, za to bardzo ważne pytanie.Pływałe(a)ś kiedyś na SUP-ie lub podobnym sprzęcie?

Apel ratowników sopockiego WOPR publikujemy w całości, bo nie ma co do niego dodawać:

Szanowni użytkownicy SUP-ów (przede wszystkim SUP-ów, ale też innych urządzeń pływających, w tym tzw. dmuchańców), prosimy o zadanie sobie pytania:

Kiedy ostatni raz przepłynęli Państwo ponad 200 m i więcej wpław w otwartej, zimnej wodzie, pod falę i wiatr️?

No tak... a właśnie takie zadanie będzie stało przed Państwem, jeśli spadną Państwo z SUP-a do wody bez prawidłowo założonej kamizelki lub chociaż bez specjalnej linki (tzw. leasha) łączącej nogę z tym urządzeniem pływającym. Wykonanie tego zadania lub nie może zdecydować o życiu️.W miniony weekend występował dość silny wiatr od brzegu, a wysoka temperatura spowodowała, że na zatoce pojawiło się wielu amatorów różnych sportów i rekreacji wodnej. Jednocześnie odnotowujemy nieustająco rosnącą popularność desek typu SUP i to przede wszystkim do ich użytkowników, ale nie tylko, kierujemy nasz apel.

Pamiętajmy: wiatr, jeśli wieje od strony lądu, przy brzegu nie jest tak odczuwalny, a poważnie daje o sobie znać dopiero wtedy, kiedy odpłyniemy dalej. Jego siłę odczują Państwo dopiero kilkadziesiąt lub kilkaset metrów od brzegu - po pierwsze przez bardzo szybkie oddalanie się od brzegu, a po drugie wracając do brzegu pod wiatr. Widzieliśmy w ostatnią sobotę, jakie trudności sprawiał Państwu powrót do brzegu.

Wodne atrakcje w Trójmieście. Skutery, SUP, windsurfing, banan. Ile zapłacimy? Wodne atrakcje w Trójmieście. Skutery, SUP, windsurfing, banan. Ile zapłacimy?

Jednak samo zmęczenie fizyczne spowodowane powrotem do brzegu pod wiatr może okazać się błahostką, kiedy wpadną Państwo do wody bez kamizelki lub chociaż w minimalnej wersji - bez przypięcia deski do nogi za pomocą linki, o której wspominaliśmy wcześniej. W prawie 100 proc. takich przypadków deska będzie się od Państwa oddalać bardzo szybko zgodnie z kierunkiem wiatru, czyli od brzegu, a Państwo zostają jedynie w samych stroju kąpielowym kilkaset metrów od brzegu.

Czy dadzą rade Państwo wrócić do brzegu wpław?

Apelujemy:

  • do użytkowników SUP-ów i innych urządzeń pływających, w tym materacy i innych dmuchańców: o bezwzględne korzystanie z kamizelek prawidłowo założonych i zapiętych, nieprzypiętych linkami do deski! Dobrze będzie na rejs zabrać też telefon w wodoodpornym etui - żeby w razie kłopotów wezwać pomoc!
  • ️do właścicieli wypożyczalni, instruktorów w/w sprzętów: o bezwzględne nakazywanie używania prawidłowo założonych kamizelek podczas korzystania z nich!
Przypominamy:

jeśli nie mają siły Państwo wrócić do brzegu, prosimy nie wchodzić do wody i nie próbować powrotu wpław! - należy pozostać na desce lub zabawce i rozpocząć wzywanie pomocy, nawet jeśli nie mają Państwo telefonu, to ktoś zauważy Państwa zaginięcie (dobra praktyką jest poinformować kogoś bliskiego o planowanej godzinie powrotu i umówić się na kontakt o tej godzinie) i rozpoczną się poszukiwania, pozostając na powierzchni wody mają Państwo dużo większą szansę na szybkie odnalezienie, niż będąc w wodzie nawet w kamizelce (o przypadku bez kamizelki nawet nie wspominamy).

Na koniec napiszemy wprost - pływając bez kamizelki, stawiają Państwo prawdopodobnie całe swoje życie na jedną kartę, i to taką, że nie zdarzy się żadna nieprzewidziana sytuacja. Czy to rozsądne założenie, szczególnie na wodzie? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Państwu.

WOPR Sopot

Miejsca

  • WOPR Sopot, Bitwy pod Płowcami 67C

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika (28 opinii)

(28 opinii)
jarmark

II Baltic Opera Festival 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
33 - 280 zł
opera / operetka, festiwal teatralny

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

70 - 120 zł
Kup bilet
festiwal teatralny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym mieście urodził się Tomasz Makowiecki?