• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przewodnik filmowy po Sopot Film Festival

Jakub Knera
12 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Program XII Sopot Film Festiwal nie pozostawia złudzeń - Trójmiasto doczekało się letniej imprezy filmowej na najwyższym poziomie. Podczas 9 dni będzie można zobaczyć niemal 100 filmów, wśród których nawet najbardziej wybredny kinoman znajdzie coś dla siebie.



Tegoroczna edycja Sopot Film Festiwal podzielona jest na dwanaście bloków filmowych, z których każdy prezentuje różne spojrzenie na kino.

Projekcje startują w sobotę, 14 lipca i potrwają do 22 lipca w kilku lokalizacjach: w Multikinie zobacz na mapie Sopotu, Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zobacz na mapie Sopotu, Państwowej Galerii Sztuki zobacz na mapie Sopotu, Dworku Sierakowskich zobacz na mapie SopotuMCKA Zatoka Sztuki zobacz na mapie Sopotu.

W naszym przewodniku polecamy najciekawsze filmy w każdej kategorii. Warto ich nie przegapić, bo to prawdopodobnie jedyna okazja, aby większość z tych tytułów zobaczyć w Trójmieście.

Konkurs 1-2
To zestaw siedmiu filmów, które będą walczyły o Statuetkę Parasolnika oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, a także wezmą udział w Plebiscycie Publiczności na najlepszy film festiwalu. Wśród nich jest niesamowita pod względem formy, animowana "Droga na drugą stronę" opowiadająca o rumuńskim emigrancie, który niesłusznie został posądzony o kradzież (zwycięzca tegorocznego Gdańsk Doc Film); "Lęk wysokości" - historia syna, który próbuje porozumieć się z chorym ojcem (świetne role Marcina Dorocińskiego i Krzysztofa Stroińskiego); tajemniczy horror "Gut", którego bohater postanawia poradzić sobie z wygasającą w jego małżeństwie namiętnością czy "Zero Killed" czyli zebrane fantazje o morderstwach, których autorzy zgodzili się wystąpić w filmach krótkometrażowych w roli sprawców.

Spectrum
To przegląd światowego kina, które było prezentowane na takich festiwalach jak Cannes, Sundance, Berlin czy Toronto. Wśród nich zobaczymy obrazy niezwykłe i intrygujące, jak "Attenberg" opowiadający o dojrzewającej w nietypowy, ale bardzo ludzki sposób Marinie; "Chłopiec na rowerze" o jedenastoletnim Cyrylu, który chce odnaleźć ojca, a zajmuje się nim przypadkowo poznana w sierocińcu kobieta czy film o życiu prostytutek w Paryżu pt. "Sponsoring". Niecodziennym obrazem są również: "Musimy porozmawiać o Kevinie", który pokazuje osobliwą relację matki z synem, "Trzy" Toma Tkwera, w którym berlińskie małżeństwo nie wiedząc o tym, zakochuje się w tym samym mężczyźnie czy "Wstyd" opowiadający historię mężczyzny, który nie potrafi poradzić sobie ze swoim życiem erotycznym i uczuciowym. Dwa filmy będą także poświęcone nietypowym bohaterom: "Faust" Aleksandra Sokurowa to jego ostatnia część tetralogii o ludziach władzy, swobodnie inspirowana dramat Goethego oraz "Wszystkie odloty Cheyenne'a" to historia byłego muzyka rockowego, który poszukuje informacji o swoim ojcu (świetna rola Seana Penna).

Nowe kino duńskie
Ciekawy program naszych nadbałtyckich sąsiadów, zbierający kilka najciekawszych obrazów z minionych kilku lat. "Melancholia" Larsa von Triera to osobliwy dramat psychologiczny pokazujący zachowanie dwóch sióstr przed końcem świata. "Jądro wieczności. Onkalo" to fascynujący dokument o wykutym w litej skale na głębokości 400 metrów pod poziomem morza składowisku odpadów radioaktywnych, które przestaną być niebezpieczne dopiero po stu tysiącach lat. "Nad ulicą pod wodą" opowiada o pokoleniu, które nie potrafi żyć w stałym związku z drugim człowiekiem, a "Sny o Kopenhadze" to osobliwy dokument o mieszkańcach stolicy Danii.

Retrospektywy
Na festiwalu zostaną pokazane retrospektywy trzech reżyserów z diametralnie innych filmowych światów. Zobaczymy filmy Wojciecha Smarzowskiego w tym legendarne już "Wesele" oraz niepokojący "Dom Zły""Różę". Z sześciu filmów Aki Kaurismakiego warto zobaczyć m.in. "Człowieka bez przeszłości" o mężczyźnie, który traci pamięć i "Człowieka z Hawru", czarny kryminał, fiński kandydat do Oscara. Trzecim reżyserem, którego filmy zobaczymy, będzie Nicolas Windiing Refn, autor stylizowanego na lata 60. filmu "Drive" z Ryanem Goslingiem czy trylogią filmów "Pusher" opowiadających historię amerykańskiego dealera narkotyków.

Chodzisz latem do kina?



Filmy o sztuce
Obszerny blok festiwalowych filmów, będą stanowić filmy poświęcone sztuce i kino artystyczne. Zobaczymy m.in twórczość Vincenta Moona, słynnego reżysera, który kręci serię koncertów "Take Away Shows", podczas których muzycy grają unplugged w różnych miastach świata - na festiwalu zobaczymy m.in. jego "An Island" o duńskiej grupie Efterklang. "Pina" Wima Wendersa to filmowy hołd złożony baletowej choreografce, Pinie Bausch, a "Kolonia Artystów" to dzieło dwójki trójmiejskich twórców Aliny Żemojdzin i Artura Trzcińskiego opowiadające o grupie artystów tworzących na terenach postoczniowych w Gdańsku.

Dodatkowe projekcje i wydarzenia
Sopot Film Festiwal to także wiele projekcji filmów krótkometrażowych i pokazów animacji dla dzieci, wśród których znajdzie się miejsce zarówno dla klasyki, jak i nowości mistrzów filmu, powstałych zarówno metodą klasycznej animacji poklatkowej jak i nowoczesnej techniki komputerowej. Zobaczymy filmy mistrzów kina m.in. "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Dzikość serca" Davida Lyncha czy "Truposza" Jima Jarmusha. W ramach festiwalu zaprezentowana zostanie także seria Najgorsze Filmy Wszechświata oraz odbędą się projekcje filmów niemych z muzyką na żywo, do których zagra duet Mazolewski/Walicki, Hatti Vatti i Stefan Wesołowski oraz diDOSensemble

Informacje o godzinach i miejscach projekcji, biletach i karnetach znajdują się na stronie festiwalowej.

Po szczegółowy program warto zajrzeć do serwisu Kino.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (14) 1 zablokowana

  • na co się wybieracie? (1)

    • 2 0

    • na film

      • 2 5

  • Niech Attenberg was nie skusi kadrami z całującymi się dziewczynami... (2)

    film jest najzwyczajniej SŁABY - aczkolwiek i tak lepszy od Kła. Faust - nadaje się na emisję o 10 rano w TVP Kultura - flaki z olejem, podobnie jak Melancholia - drewniani aktorzy.

    Wstyd - nuda, jest ciekawie póki facet biega z wackiem po swoim wymuskanym apartamencie, potem jest już tylko gorzej, aż po 20min filmu nie dzieje się nic i tak jest do końca - koniec przychodzi po długim czasie.

    Polecam Cheyenn'a - ten film bardzo mnie wciągnął.

    Poza tym Drive ma przyzwoitą muzykę oraz jest nakręcony z dystansem, przyjemny odprężający seans.

    • 0 1

    • tego się własnie najbardziej obawiam przy festiwalach- nie mam czasu ani ochoty na brnięcie przez multum słabych filmów żeby wśród nich wyłuskać jakąś perełkę

      • 1 0

    • z drugiej strony miłe zaskoczenia są boskie

      idziesz z marszu, niczego się nie spodziewasz, a tu film zwala z nóg
      ja uwielbiam (choć rzadko się to zdarza)

      • 2 0

  • SOPOT ŻENADA FILM bardziej by pasowało i przynajmniej niebyli ludzie rozczarowani (2)

    Co do Greckiego filmu lepiej by napisali kto dał pieniądze na tego gniota.Mogli by nakręcić bardzo ciekawy film o tym jak doprowadzili do bankructwa cały kraj i praktycznie spowodowali rozpad UE.Idealna była by absurdalna komedia ale za to na faktach autentycznych!!Była by przebojem w POlsce bo pobiła by oglądalność "Misia" oraz innych polskich absurdów tez opartych na faktach.!!Ponieważ sam tam mieszkałem i pracowałem kilka lat to można było by się pośmiać jak związki zawodowe przed wejściem na teren inwestycji budowanej zresztą za pieniądze UE wywiesiły grafik strajków z datami na 6 miesięcy do przodu.Niestety nam wte dni też nie pozwali pracować.To ze wszyscy oszukują na potęgę naiwnych turystów nawet w kasie do muzeum kasjerka sobie doliczała własne marże :) Że kantory wymiany walut doliczały sobie dodatkowo prowizje mimo ze i tak zarabiały na kursie który sam ustalali . Nawet bilety na autobus turystom kazali płacić więcej jak wyczuli ze się nie zna.
    Ale najlepsze było to ze oszukiwali wszyscy bez wyjątku podatki płacili nieliczni i tyle ile chcieli :)To samo z zasiłkami pobieranie emerytury za zmarłych rodziców nic dziwnego podobnie jak dodatki na dzieci których nie mieli :) Bo nikt nic nie sprawdzał.
    Kierowca dostaje 100 euro premii ze zrobi laskę i będzie się trzymał rozkładu punktualnie. A pracownik biurowy za to że skorzysta z zakładowej stołówki która jest bezpłatna.Premia za przyjście w czystej koszuli do pracy też była przyjemna.Można by tak bardzo długo wyliczać bo wszystko zależało od stanowiska i miejsca pracy Poza tym Grek to pracownik dożywotni :) Czyli nie do zwolnienia bez znaczenia jakim jest obibokiem dlatego były rożne dziwne premie motywujące :) A teraz nagle wszystko sprawdzają pilnują i każą normalnie pracować i na dodatek oszczędzać to dopiero skandal !!Ale film byłby hitem murowanym może by jeszcze dostał Oskara ale w USA by w to nie uwierzyli :)

    • 4 4

    • Wiadomo....Grecja - biedny kraj bogatych ludzi

      • 0 0

    • kurcze-ale ja to pod skora wyczuwalem te fakty

      ale dobrze ze ktos o tym pisze doslownie,

      grecy zawsze mieli taka nature wobec obcokrajowcow nieprzyjazni, i udajacy"greka"

      a ten grecki film, znam, no niestety dosc nudnawyyyy

      • 0 0

  • Nazwa ... (1)

    Ech ...ja jedynie w kwestii formalnej ;P Czyż nie lepiej dla ucha brzmi Sopocki Festiwal Filmowy ??

    • 15 1

    • zdecydowanie lepiej brzmi po polsku

      • 1 1

  • Melancholia - tak tak tak !

    !

    • 2 0

  • O której godzinie i gdzie (1)

    odbędzie się otwarcie Sopot Film Festivalu oraz koncert Duetu Mazolewski/Walicki do filmu "Nosferatu"?

    • 0 0

    • scena kameralna teatru wybrzeze, 19

      • 0 0

  • Co możecie polecić?

    Na co waszym zdaniem warto pójść?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jan Paweł II odbył osiem podróży apostolskich do Polski. Ile razy odwiedził Trójmiasto?